Штрајк со глад, е заканата со која Ратко Младиќ од судот во Хаг, бара да му се одобри адвокат. Младиќ исто така се заканил дека ќе престане да ја прима и медицинската терапија, доколку не му се исполни неговото барање. Според околностите таквото сценарио најверојатно ќе се случи, бидејќи неговите адвокати имаат технички проблеми. Имено, Русинот Александар Мезјајев одбил да му биде прв адвокат на Младиќ, бидејќи е професор на факултет во Москва и смета дека ќе биде од поголема корист доколку е втор адвокат. Од друга страна пак, Милош Шаљиќ засега не може да го застапува Младиќ како прв адвокат, бидејќи тој не познава ниту еден службен јазик на судот. Според правилата на судот, во рок од 30 дена од првото појавување, Младиќ може да добие адвокат од судот. Тој рок е продолжен до четврти август.
сите 10 | | | веќе видена

Министерот за економија, Фатмир Бесими, директно не ги коментираше неофицијалните информации дека тој ќе биде нов министер за одбрана. Побара трпение до официјалното објавување на составот на новата влада од страна на мандатарот и од страна на политичката партија што ги предлага. Но, посочи дека земјата има квалитетни кадри што би можеле да го дадат својот придонес во институциите, вклучувајќи го и Министерството за економија. „Мислам дека секој што се нафаќа на јавна функција пред се треба да има предвид дека тоа се функции преку кои треба да придонесеме повеќе за државата, за нашите граѓани. Доколку ги сфаќаме како одговорни функции и се ангажираме со нашиот потенцијал, тоа може да го постигнеме. - Македонија има многу кадри што може да работат по разни институции, како што е Министерството за економија. Треба да се дадат шанси тие да го дадат својот квалитетен придонес, уште подобар од тоа што било во минатото и секако дека треба да се нафатиме со предизвици што ќе значат подобра иднина за Македонија“, ...
сите 4 | | | веќе видена

Рускиот виртуоз на пијано, Александар Гиндин ќе одржи концерт во црквата Света Софија во рамките на 51-вото издание на фестивалот Охридско лето, вечерва со почеток во 21 часот. Гиндин е еден од највпечатливите руски пијанисти на денешницата. Тој е најмладиот лауреат во историјата на реномираниот престижен натпревар „Чајковски“ во 1994. година. Успесите на натпреварите од ранг на „Кралицата Елизабета“ во Брисел, Кливлендскиот пијанистички натпревар во САД, „Санта Катарина“ во Бразил и други понатаму ги потврдуваа врвните квалитети на пијанистот. Како солист на Московската државна филхармонија одржува бројни концерти во Русија и низ светот. Соработува со прочуените оркестри: Кливлендскиот, Парискиот, филхармониите од Лондон, Минхен, Санкт-Петербург, Москва, Монте-Карло, Луксембург, Лјеж, националните оркестри на различни земји. Меѓу неговите соработници-диригенти се имињата од ранг на Владимир Федосеев, Саулус Сондецкис, Дмитриј Китаенко, Пааво Јарви, Томас Зандерлинг, Кшиштоф Пендерецки и др. Гиндин е ...
сите 3 | | | веќе видена

Тој е неконвенционален, забавен и дефинитивно далеку од совршен. Филмскиот Шерлок Холмс, оној кој го толкува Роберт Дауни Џуниор - освен чистиот рационален ум нема многу заедничко со ликот на детективот кој авторот сер Артур Конан Дојл го има опишано во своите славни романи. Но, очигледно тоа е она што денес „пали“, па Шеролок Холмс повторно се враќа во кожата на детективот кој најчето има повеќе среќа отколку памет и своите случаи ги решава на само нему својствен начин. Новата авантуара, чија премиера е закажана за крајот на годинава ги носи Шерлок Холмс и неговиот верен соработник, доктор Вотсон, односно Џад Лоу, на потрага по нивниот заколнат непријател - Моријарти.
сите 4 | | | веќе видена

Откако во декември Скарлет Јохансон и Рајан Рејнолодс најавија крај на двегодишниот брак - Скарлет немаше време за губење и речиси веднаш се утеши со оскаровецот Шон Пен. Сега, кога зад себе веќе ја има и таа врска која започна еднакво брзо како што и започна, на виделина испливува интересен детаљ. И нејзиниот екс-сопруг си имал свој оскаровец, поточно оскаровка - убавата Шарлиз Терон. Наводно и врската на Рајан со Шарлиз не е тазе, но актерот ова малку подобро го криел од својата сопруга. На премиерите и јавните настани никогаш не се појави со друга жена. Ем уживаше во својата приватност, ем испадна добра сопруг бидејќи разводот со Скарлет официјално стапи на сила пред само две недели. Сега кога се знае дека Рајан и Шарлиз се заедно, се отворија устите и на нивните пријатели. За американските магазини тие изјавија дека двајцата актери имаат многу слични карактери, одлично се согласуваат, па воопшто не ги изненадува фактот што се вљубиле и криеле додека можеле.
сите 6 | | | веќе видена

Бред Пит и Анџелина Џоли конечно ќе се венчаат! Кој знае по кој пат ја слушаме оваа вест, но очигледно никако да престане да биде топ-тема. Според најтазе гласините подготовките за свадбата на една од најактуелните холивудски двојки веќе е во тек. Како дестинација се наведува неодамна реновираниот француски дворец Шато Миравал во Корнес. Според информациите до кои дошол магазинот US Weekly свадбата ќе биде мала и интимна. Наводно сево ова е под притисок на нивните шест деца кои се чудат зошто нивните родители се уште не се венчани. „Децата често прашуваат зошто не сме во брак. Тоа почнува се повеќе да им значи“, изјави неодамна Бред и со тоа повторно ги отвори гласините за венчавката. Ако некој може да ги притисне Енџи и Бред тоа секако се нивните деца, но славната двојка досега одбиваше да се венча и од уште една причина - како поддршка на геј заедницата и нивните барања за право на брак во Америка. Меѓутоа, од неодамна геј двојките во Њујорк добија право да се венчаат, па Бред и Анџелина веќе немаат ...
сите 4 | | | веќе видена

Либискиот водач Моамер Гадафи има самоубиствен план да го дигне во воздух Триполи ако градот го преземат бунтовничките сили, тврди претставник на претседателот на Русија за Африка, Михаил Маргелов. „Либискиот премиер ми рече дека , доколку бунтовниците успеат да го преземат градот, тој ќе биде бомбардиран со ракети и дигнат во воздух“, пренесе Маргелов во интервју за весникот „Известија “. Маргелов и премиерот на Либија Багадаи ал Махмуди имаа средба минатиот месец. Маргелов во интервјуто понатаму вели дека верува оти режимот на Гадафи има таков самоубиствен план и дека Гадафи се уште располага со голем број ракети и муниција. Русија се воздржа од гласањето во март во Советот за безбедност на ОН, за време на донесувањето на одлуката за војната интервенција на НАТО и оттогаш ја критикува интервенцијата , особено акцијата за доставување на оружје на либиските бунтовници од страна на Франција. Либиските бунтовници повратија упориште јужно од Триполи Либиските бунтовници повторно го зазеле селото ал-кавалиш ...
сите 8 | | | веќе видена

Бомбаш-самоубиец се разнесе во четвртокот во Кандахар, административниот центар на истоимената јужна авганистанска провинција, соопшти за локалните медиуми извор од локалната полиција „Загинаа најмалку четири лица, а 11 се ранети. Меѓу убиените е и лидерот на провинциската управа за верите и хаџот, Хекматул Хекмат“, изјави соговорникот на РИА Новости. Експлозијата се случила меѓу толпа народ, пред една од градските џамии при одржување на молитва во сеќавање на помладиот полубрат на авганистанскиот претседател, Ахмад Вали Карзаи кој беше погребан во средата. Како што информираат авганистанските телевизии, терористот кој на себе носел „самоубиствен елек“, влегол во џамијата Идгах, во време на богослужбата и го активирал експлозивното полнење.
сите 2 | | | веќе видена

Драги наши уживајте во авантурите на „Очајните домаќинки“, кои летово одат на А1, бидејќи изгледа толку од нив! По осум мегауспешни сезони - режисерот Марк Чери и американската телевизија „АВС“, сериозно размислуваат сезоната која ќе почне да се прикажува оваа есен ќе биде и последна. Иако снимањето на оваа сезона само што започна, за неколку недели „Очајните домаќинки“ би можеле засекогаш да се разделат, а се зависи од гледаноста која ќе ја постигнат во септември. Линет, Габи, Бри и Сузан оваа сезона ќе мораат да се соочат со жестоката конкуренција на се попоуларните нови серии кои се емитуваат во истиот тернин, а сериозен удар им задава и мрежата NВЅ кој во исто време со серијата, есенва ќе прикажува американски фудбал. Ева Лонгорија, Марша Крос, Тери Хачер и Фелисити Хофман се ангажирани за снимање само на осмата сезона од серијата, а договорите за деветата сезона, иако се подготвени, се уште не се потпишани.
сите 2 | | | веќе видена

По Франција и Белгија дефинитивно ќе забрани носење на бурки, бидејќи новиот законот е објавен во службен весник и стапува на сила на 23. јули, пренесе белгиската новинска агенција Белга. Со овој Закон на муслиманските жени им е забрането во јавноста да носат вел преку целото тело, како што се бурка или никаб и во Белгија никој нема да има право да го сокрие своето лице до таа мера да не може да биде идентификуван. Жените со бурка или никаб нема да можат да се возат со автобус, да се шетаат по улица или да посетуваат било какви јавни установи. Приврзаниците на ваквата забрана сметаат дека бурката е симбол на поробување на жената во исламот и претставува кршење на нивното достоинство. За непочитување на новиот закон следува казна од 137, 50 евра или седум дена затвор. Белгија е втора земја во Европа, која по Франција , воведува закон за забрана на бурките, додека Холандија и Шпанија планираат слични закони.
сите 13 | | | веќе видена

Никогаш немало тајни преговори меѓу Атина и Скопје за спорот со името, вели грчката европратеничка Мариа Елени Копа за Дојче Веле на македонски јазик. Копа, која е член на Националниот совет за надворешна политика на Грција, член на политичкиот совет на ПАСОК и асистент професор на Универзитетот Пантеон и се смета за блиска до премиерот Јоргос Папандреу, вели дека единствено место за решение на спорот се Обединетите Нации. „Никогаш не сум имала улога во тајни преговори! И никогаш немало тајни преговори! Средбите на премиерите имаа за цел зацврстување на преговорите кои се водат во рамките на ООН, односно да се зајакне процесот кој е спор и тешко еволуира. - Но, за нас во Грција единствен форум за решение на проблемот со името се ООН. Со исклучок на средбите меѓу премиерите, кои како што реков имаат улога на зацврстување на процесот кој се води во ООН, апсолутно не постојат тајни преговори“, вели Копа за Дојче Веле. „Грчката влада и лично премиерот Јоргос Папандреу е одлучен да продолжи со преговорите за да ...
сите 22 | | | веќе видена

Индискиот министер за внатрешни работи Паланиапан Цјидамбарам денеска изјави дека е прерано да се погодува за тоа кој е одговорен за вчерашниот трикратен напад во Мумбаи, во кој според најновите податоци загинаа најмалку 18, а преку 130 се ранети „Сите групи кои се способни за изведување на вакви напади се под истрага. Се уште не посочуваме ниту една од нив“, вели министерот. Според неговите зборови, „полицијата не исклучува никого“ и ќе продолжи со „истрагата за да открие кој стои зад овие напади“. Во средата навечер во јужниот дел на Мумбаи одекнаа три експлозии, од кои две биле поставени на место кое беше цел и на нападите во 2008. година, во кои загинаа 166 луѓе. За тие напади беше обвинета групата Лашкар -е -Таиба, која дејствува од Пакистан.
сите 16 | | | веќе видена

Пет лица загинаа, додека едно е тешко рането во експлозијата којашто во средата пред вечерта се случила во индустриската зона Линколншир во источна Велика Британија, јави BBC. Портпаролката на локалната полиција изјавила за телевизијата дека добиел информација дека станува збор за голема експлозија. Причините за синоќешната експлозија се уште не се познати.
сите 5 | | | веќе видена

Грчките новинари одлучија да поднесат тужба против министерот за внатрешни работи, поради нападите на полицијата на репортерите, кои известуваа за време на неодамнешните протести на граѓаните против владините мерки за штедење. Повеќе од 100 лица, вклучувајќи и неколку новинари, беа повредени за време на судирите на демонстрантите и полицијата пред зградата на парламентот во Атина, кога пратениците го усвојуваа владиниот план за штедење. „Ова е порака за многумина: новинарите повеќе нема да имаат толеранција кон насилството. Ние сакаме министерот да биде подложен на истрага, исто како и припадниците на полицијата“, изјави за Ројтерс претседателот на синдикатот на грчките новинари, Јоргос Савидис. За време на протестите во Грција според болнички извори повредени биле преку 100 луѓе, од кои и поголем број на фоторепортери, техничари и новинари.
сите 3 | | | веќе видена

Откако најверојатно вечерва, партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ќе ги одобрат имињата на министрите во новата влада, мандатарот Груевски можно е веќе утре да го достави предлог составот на својот кабинет и програмата за работа. Иако рокот за закажување седница за избор на влада е 15 дена, тоа најверојатно ќе се случи на крајот на неделава.
сите 59 | | | веќе видена

МИМ И ЗНМ остро реагираат на последните предлог-измени во законот за радиодифузна дејност, со кои се предлага менување на составот и бројот на членовите на советот за радиодифузија. Тие бараат од предлагачите на измените на законот итно одговор на што се должи брзањето во донесувањето на овие измени, кога се знае дека е во тек постапка за усогласување на законот со новата директива на ЕУ, зошто овој процес се одвива нетранспарентно. Измените и дополнувањата на законот за радиодифузната дејност, поднесени од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, предвидуваат зголемување на бројот на членовите на советот од девет на 15. Од новите шест членови, по двајца ќе предлагаат претседателот на државата и ЗЕЛС, и по еден комисијата за заштита на конкуренцијата и државната комисија за спречување корупција.
сите 16 | | | веќе видена

Екстремно високите температури во Македонија и регионот ќе траат во текот на целава недела. Топлината која од Африка се приближува кон земјава ќе пристигне во текот на утрешниот ден. Ќе донесе екстремно висок УВ индекс и температури над четириесеттиот степен. Од управата за метеоролошки работи предупредување граѓаните да не се изложуваат непотребно на сонце, а најмногу да внимаваат хронично болните повозрасните граѓани. Разладување се најавува дури од идниот петок.
сите 67 | | | веќе видена

Холандски туристи синоќа околу 20:30 часот биле нападнати и ограбени во скопското село Катланово, на брегот на реката Пчиња, соопштува МВР. Според нивните информации, непознато лице им пришло на осумдесет и тригодишниот Холанѓанец и неговата седумдесет и тригодишна пријателка. Физички го нападнал старецот со тупаници во главата и телото. Потоа од џебот на панталоните му го украл паричникот во кој имало 150 евра и 2.000 српски динари. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на разбојникот.
сите 7 | | | веќе видена

Британски турист денеска е убиен на грчкиот остров Закинтос, додека четири момчиња се повредени во судир со двајца локални таксисти. До крвавата пресметка дошло откако туристите, кои имале околу 20 години, со ласер ги заслепувале двајцата таксисти додека појадувале во еден ресторан за брза храна. По неколку предупредувања, како што јавуваат медиумите, момчињата не престанале, по што еден од таксистите извадил нож и на лице место усмртил еден од туристите, додека останатите четворица со тешки повреди завршиле во болница. По кратка потрага, двајцата таксисти се уапсени.
сите 2 | | | веќе видена

УЈП одзеде 9 возила во сопственост на A1 Tелевизија и 4 возила и два мотора на „Плус продукција“. Ова е епилогот од денешниот втор ден откако управата почна со присилна наплата на наводниот даночен долг на двете компании. Според информациите, попишани се и направена е проценка на дел од возниот парк од 110 автомобили, комбиња и камиони. Попишаните возила УЈП ги означи со налепници, а повредните се одземаат, додека другите ќе можат да се управуваат. Управата за јавни приходи побарува 9 ипол милиони евра од А1 за наводно неплатен данок и милион евра од „Плус продукција“. А1 Телевизија веќе побара даночните власти да дозволат плаќање на наводните долгови на рати, со што би се испочитувала уставната обврска на државата да овозможи непречено функционирање на компанијата. УЈП го одби барањето, постапката сега е пред Управен суд.
сите 6 | | | веќе видена

next