Автентичното толкување на законот за амнестија, закон за јазиците и закон за употреба на симболите на етничките заедници, како дел од договорот меѓу Груевски и Ахмети за нов коалициски договор, предизвикаа жестока дебата во Собранието. Опозиијата бараше да се тргнат од дневен ред, бидејќи се незаконск, и не може да се носат по скратена постпака. СДСМ прашува дали фотељите на фамилијата вредат толку за да Груевски ги распродава македонските национални интереси, бидејќи според нив, се менува уставот и „Рамковниот договор“ со нови права на Албанците во чувствителната сфера за употребата на албанскиот јазик и знаме. Власта тврди дека целата постапка е според законот. Во мислењето од владата се препорачува да се постапи според законот за амнестија и да не се гонат сите хашки случаи, како водството на ОНА, мавровските работници, липковската брана.
сите 58 | | | веќе видена

Поранешниот директор на А1 Телевизија, Дарко Перушевски, кој што е еден од обвинетите во случајот „Перо Наков, денеска пред судскиот совет изјави дека не е виновен, по ниту една точка од обвинението. Перушевски истакна дека не бил потписник на сметката на А1 Телевизија, а негова должност како директор била да набавува програма, филмови и техничка опрема за телевизијата. Перушевски вели дека никогаш од сопственикот на А1 Телевизија Велија Рамковски не примал наредби за преземање на незаконски дејствија и наредби во областа на финансиското работење. Перушевски истакна дека на секого кој се занимава со медиумски работење му претставува престиж што работел во една најуспешна и најгледана медиумска куќа како што е А1 Телевизија. Во својата одбрана истакна дека, А1 немала готовински прилив, а парите телевизијата ги обезбедувала единствено преку реклами за кои биле платени давачки кон државата. За работењето на сметковотството и финансиите во А1 Перушевски во одбраната истакна дека сите ревизии од страна на ...
сите 36 | | | веќе видена

Медиумите во текот на изборната кампања известувале неизбалансирано и пристрасно, се вели во финалниот извештај од мониторингот на изборната кампања, спроведен од страна на „Македонскиот институт за медиуми“. Телевизиите Сител, Канал 5, МТВ1 и МТВ2 како и весниците „Коха“ и „Вечер“, отстапиле видливо повеќе простор владејачките партии, а А1 и весникот „Време“ за опозицијата, се вели во извештајот на МИМ. Иако во јавниот сервис МРТВ со години се забележува фаворизирање на владејачката структура, политичките партии на овие вонредни парламентарни избори се ориентирале кон комерцијалните медиуми, се додава во извештајот за изборите. „Не смееме како медиумски институции, организации и медиумски професионалци, да едноставно штуро поминеме низ сите овие заклучоци и согледувања и констатирани проблеми и состојби. Сето ова се прави со цел да се понудат одредени решенија и да се пристапи кон нивна оперализација, со цел оценката за начинот на кои што медиумите ќе известуваат за наредните избори да биде далеку ...
сите 7 | | | веќе видена

За некого одморот само што започна, но за некого и заврши. Најдобрите македонски кошаркари се враќаат на паркетот. Морето, плажата, лежалките од сега ќе можат да ги гледаат само на календар. А каков е почетокот? „Напорно веќе добив запаление после два тренинга, меѓутоа навикнати сме ние за тоа. Првите денови сонуваме за море“ „Малце почетокот ќе биде тешко, но кога ќе се прилагодиме ќе биде полесно“. „Јас како дебитант немав одмор, цело време тренирав“. Тешко или не тоа е, европското првенство им е на прво место и како што велат секогаш би менувале море за европско. Ги прашавме и кој е мрза, сега на почетокот? „Некако ми се чини дека сум јас. Не знам дали сум неспремен, ама така ми делува“. Иако е почеток, но сепак атмосферата помеѓу репрезентативците е одлична. „Супер е, сега почетокот дека не сме се виделе долго, но добро е“. „Атмосферата е супер, тука се тие стари шаливџии, ни фалат Тоше и Перо за таа атмосфера, но за сега е стварно добро“. Најбитно е што нема љутковци на нивните шеги. А ако се прашувате ...
| | веќе видена

Поранешниот директор на А1 телевизија, Дарко Перушевски, кој што е еден од обвинетите во случајот „Перо Наков“, денеска пред Судскиот совет тврдеше дека не бил виновен, по ниту една точка од обвинението. Тој бил задолжен за програмската шема, за набавка на програми и филмови, за склучување на реклами, но немал врска со финансиите. Финансиите во фирмата ги воделе сметководството и книговодството, а тој не го контролирал нивното работење. Тоа за него е посебен занает кои што не го разбирал. За својата работа му одговарал на сопственикот на А1, Велија Рамковски. Перушевски тврди дека не располагал со никакви пари, ниту пак префрлал од сметката на А1 телевизија пари за Рамковски и неговото семејство. Тој се пофали со успешноста во неговата работа, со склучувањето на договори со повеќе американски студија и носењето на многу познати серии во Македонија. Го направил првиот најдобар сајт во 2000 година, сајтот на А1 телевизија и првиот теле-текст во Македонија. На крајот од својата одбрана, Перушевски, со солзи ...
сите 34 | | | веќе видена

Во свињарската фарма на „Жито Вардар“ во светиниколско Амзабегово угинаа 90 свињи. Според првичните анализи на агенцијата за храна и ветеринарство, свињите кои биле сместени во една хала, угинале од топлотен удар. Со тоа и официјално тие се првите жртви на африканскиот топлотен бран, што деновиве ја зафати Македонија. Иако причините се познати се уште се утврдуваат околностите што довеле до масовниот помор. Според првичните информации до поморот довела исклучената вентилација во една од халите, но дали дошло до дефект на електричната инсталација или некој од работниците намерно или случајно ја исклучил струјата ќе утврдува полицијата. Штетата се проценува на 900.000 денари. од агенцијата за храна и ветеринарство велат дека по вклучувањето на вентилацијата нема опасност од нов помор на животни поради високите температури. „Угинувањето засега е од непознати причини. Известен е ветеринарниот Институт од Скопје и екипи од институтот. Земаа примероци за преиспитување на причините за смртта. СВР-Штип ќе работи ...
сите 4 | | | веќе видена

Дел од новинарите и уредниците на „Шпиц“ и „Време“, кои од пред десетина дена се на колективен годишен одмор денеска дојдоа пред редакциите на двата весници. Тие на средбата со раководството, фирмата издавач „Плус Продукција“ излегоа со барање да им се исплатат двете заостанати плати, за месеците мај и јуни. На состанокот на кој присуствуваа предводниците на протестот, управителот на фирмата издавач Бобан Шошкиќ и членови на Синдикатот на новинарите, добиле уверување дека менаџерскиот тим прави напори и бара начин согласно законите да се исплатат заостанатите плати. За напорот да се стори се говори и фактот дека придонесите на вработените се исплатени, и затоа менаџментот замоли да не се шират дезинформации во јавноста дека придонесите не се подмирени од почетокот на годината. Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха ере“ се наоѓаат во тешка финансиска состојба, соочени со стечај откако државата ги блокираше нивните сметки за наводен долг за затаен данок. Конечниот епилог од овие средби беше договор за нова ...
сите 21 | | | веќе видена

Рекордна награда од 185 милиони евра на лотаријата „Еуро милионс“, која се игра во девет европски држави, освои еден Британец, соопшти денеска организаторот на лотаријата „Камелот“. Претходниот рекорден износ од 129 милиони евра, во октомври минатата година, исто така заврши кај Британец, пренесува агенцијата АФП. Лотаријата „Еуро милионс“ се игра од 2004 година, а во неа учествуваат девет западно европски држави - Австрија, Белгија, Велика Британија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпанија и Швајцарија.
сите 5 | | | веќе видена

Во Бугарија 41,9 отсто од населението се соочува со сериозни материјални проблеми, додека просекот на сиромашни во Европската Унија изнесува 8,1 отсто, пишуваат бугарските медиуми. Ситуацијата посебно се влошила последниве неколку години, стои во препораките на Советот на Европа за бугарската национална програма за реформи предвидени за оваа година. Според документот околу 66 отсто од старите лица се изложени на ризик да се соочат со сиромаштија. Во препораките на Советот се наведува дека Бугарија мора да преземе мерки за да ја зголеми способноста да им помогне на луѓето кои бараат работа, да им помогне на најсиромашните групи и да го зголеми капацитетот на јавната администрација, како и да ја зголеми ефикасноста за користење на ресурси, но и да отвори нови можности за инвестиции и раст на економијата. Од Брисел препорачуваат да се продолжи со пензиските реформи, растот на платите да се усогласи со растот на цените на производите, да се модернизираат службите за вработување, да им се помогне на младите со ...
сите 9 | | | веќе видена

Летачкиот автомобил наречен „Трансишн“, на американската компанија Терафугиа, со кој може да се комбинира возење по пат и летање, доби официјално одобрение за употреба, јави Си-Ен-Ен. Возилото коешто оваа компанија го развива од 2008 година, доби одобрение од Националната управа за безбедност во сообраќајот (НХТСА) за користење на патиштата. За да го добие одобрението, претходно Терафугиа мораше да добие посебни исклучоци за употреба на полесни, пластични прозорци наместо стаклени, како и потешки гуми од автомобилските, со цел да можат да го издржат слетувањето и стандардното возење на пат. „Трансишн“ уште минатата година доби одобрение за употреба од Федералната управа за воздухопловство (ФАА), како „лесен спортски авион“. Секој човек со возачка дозвола ќе може да го вози по пат, но оние кои сакаат да летаат со овој автомобил на иднината, ќе мора да имаат најмалку спортска пилотска дозвола. Идните сопственици на летечкиот автомобил засега нема да можат да слетуваат и да полетуваат од пред своите домови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Романија и Албанија се најдоа пред дипломатски скандал, за што придонесоа медиумите од неколку земји и еден хакер, наводно од Србија. Како што пренесува романската агенција Медиафакс, се започнало од една непроверена информација, пренесена од италијанска новинска агенција, дека на еден дипломатски собир претседателот на Романија Трајан Басеску дал расистички изјави за Албанците. Наводно, навредливите зборови на Басеску, вчера најпрвин биле пренесени од албанските, а потоа и од косовските медиуми. Потоа романскиот амбасадор во Тирана бил повикан во Министерството за надворешни работи на Албанија, да ја објасни ситуацијата, на што Букурешт вложил официјален протест. На крајот било откриено дека целата збрка ја направил хакер, наводно од Србија, кој ја подметнал лажната информацијата на интернет страницата на новинската агенција. Романското министерство за надворешни работи со соопштение го изрази незадоволството поради „невообичаеното однесување на албанското МНР“. Романскиот амбасадор во Тирана го ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако го „среди“ Силвио Берлускони - фаталната Руби Срцекршачката објави дека и е доста од бунга-бунга забавите. Бремена е и ќе се мажи! „Во декември ќе станам мајка, а потоа јас и Лука ќе се венчаме и ќе заминеме да живееме во странство“, изјавила 18-годишната танчерка. И додека Руби ужива во својота новопронајдената семејна среќа со својот 41-годишен вереник и сопственик на нејзиниот екс-љубовник Силвио Берлусконе сетриозно му се заканува опасноста да заврши во затвор на 12 години. И тоа токму нејзиното сведочење дека и платил за секс уште кога била малолетна.
сите 2 | | | веќе видена

Во последно време, лажната вест за смртта на некоја славна фацка - редовно осамнува на интернет. И без оглед на тоа дека е непроверена - се шири со неверојатна брзина. Повеќето од славните жртви на бизарниот хумор на интернет заедницата - одлучуваат да го изигнорираат овој момент. Но кога сте Хју Хефнер, длабоко сте загазиле во осмата деценија во животот и секојдневно околу вас имате млади згодни девојки да ви го креваат притисокот можеби е потребен демант. И така, откако вчера вечер на социјалните мрежи како Твитер и Фејсбук се појави веста дека основачот на Плејбој е пронајден мртов во својата вила - стариот љубовџија побрза ова да го демантира. „Гласините за мојата смрт се малку претерани. Лежам покрај својата девојка Шира, со голема насмевка на лицето и читам на Твитер дека сум умрел“, напиша Хеф на својот профил. Е тоа е демант!
сите 3 | | | веќе видена

Зошто Бијонсе пред два месеца му даден отказ на тато Метју, човекот кој ја менаџираше нејзината кариера буквално од моментот кога идната дива ја земала четката за коса и за прв пат пред огледалото се преправала дека е пејачка? Изгледа малку неблагодарно, нели? Но ако има вистина во гласините дека тато крадел од ќерка си - и не баш. „Метју присвоил голема сума на пари од нејзината последна светска турнеја, а компанијата „Live Nation“ ја предупредила Бијонсе дека нејзиниот татко прави малверзации. - Наводно - таа ја проверила документацијата и сфатила дека навистина Метју ја користел својата позиција на менаџер за да присвои пари кои не му припаѓале. Тогаш, по договор сосопругот Џеј Зи - паднала одлуката тато да добие отказ“, сведочи извор близок до семејството. Досега, менаџерските сопсобности на Метју се покажаа како непогрешливи. Од својата ќерка направи ѕвезда - прво како дел од групата `Destiny Child` а потоа ја охрабри и на соло кариера. Сега е подготвен да докаже дека не крадел од ќерка си. Преку суд ...
сите 2 | | | веќе видена

Насилствата во Северна Ирска не стивнуваат веќе втора ноќ. Спротивставените страни, членовите на протестанската и католичката заедница, овој пат се свртија против полициските сили. На нив фрлале, „молотови коктели“, камења и шишиња. Полицијата на нападот одговорила со гумени куршуми и водени топови, јавува британскиот сервис БиБиСи. Нередите уследија по маршот со кој протестантите ја обележуваат историската победа над католиците, со која е обезбедена превласт на протестантите во Северна Ирска. Католиците овој марш го доживуваат како провокација. Во судирите со полицијата нема повредени.
сите 9 | | | веќе видена

Останува неизвесна судбината на 19 патници од бродот „Булгарија“ кој потона на 10-ти јули во Волга, соопшти денеска началникот на приволгискиот регионален центар на руското министерство за вонредни ситуации, Игор Паншин. Како што пренесува РИА Новости, според податоците на министерството конечно е утврден бројот патници и членови на екипажот кои се наоѓале на бродот во моментот на неговото потонување - 208. Од нив 99 жени, 43 деца и 66 мажи. „Досега се пронајдени 100 тела на загинатите. Од нив 63 се жени, 18 деца и 19 мажи“, изјавил Паншин. Тој напоменува дека биле спасени 79 патници и членови на екипажот на бродот „Булгарија“. Од спасените, 29 жени, 11 деца и 39 мажи. Сé уште се испитуваа причините за несреќата. Сведоци на потонувањето на бродот за руските медиуми велат дека по напуштањето на пристаништето, бродот се навалил на десната страна, а дека превртувањето можеби се случило по налет на страничен бран, Истото во средата го повторни Паншин, според кој иследниците веруваат дека техничката ...
сите 24 | | | веќе видена

Либиските востаници во чии редови досега немаше координација, соопштија во средата дека основале единствена командна структура, повеќе од четири месеци откако започна востанието против полковникот Моамер ел-Гадафи. „Сега поранешните војници на народната војска и сојузот на револуционерните сили се под команда на министерот за одбрана Џалал ал-Дигели. Заедничката команда ги опфаќа сите револуционерни сили на борбената линија“, изјави за AFP еден од бунтовничките команданти на теренот, Фаузи Бокатиф. Со ова мешовитите сили на бунтовниците и поранешните војници од армијата на Гадафи кои минаа на бунтовничката страна под заедничка команда може да ги спречи импровизираните и некоординирани напади како и лошата соработка на теренот поради што востаниците претрпеа големи загуби во жива сила и оружје. Преодниот национален совет, како политичко тело на востаниците, често се жалеше проблеми во меѓусебната комуникација и несогласувањата за заедничка стратегија на официјалните претставници на Бенгази и борците на ...
| | веќе видена

Србија се наоѓа на четврто место во светот според транспарентноста на податоците за извозот на малокалибарско и лесна вооружување, според истражувањето на независниот проект „Small arms survey”. Водечкото место според ова истражување и припадна на Швајцарија, пред Велика Британија и Германија. Барометарот на транспарентноста е утврден врз основ ана критериуми за благовременост, пристап и доследност, а се водело внимание и колку извештаите биле јасни и сеопфатни. Во анализата биле опфатени држави кои што оствариле извоз на малокалибарско и лесно вооружување во вредност од над 10 милиони долари.
| | веќе видена

Кој рече дека е потребно многу за одличен спот? Во последно време како да се наметнува трендот на видео-записи кои фановите ги прават за своите идоли. Па така - по видеото кое обожавателите го направија за Мајкл Џексон, дојде ред и на мегабендот Queen. Во склоп со 40-годишнината на постоењето на еден од најуспешните бендови на сите времиња - преку интернет е распишан натпревар за најоригинална идеја за видео запис. Единствено нешто што е одредено - е тоа дека песната на која се работи е - „Sheer Heart Attack“, снимена во 1977. година. Наградата - 1.500 долари и чистото задоволство дека сте дел од една легенда. Овој спот ќе биде првиот видео запис на Queen по „Under Pressure“ од 1999. година. Со оглед на фактот што фронтменот Фреди Меркјури почина во 199-та година, а без него Queen не бива - на потенцијалните филмаџии веројатно добро ќе им дојде способноста за фотомонтажа.
| | веќе видена

Македонските граѓани во иднина ќе имаат можност да го оценуваат квалитетот на работа на администрацијата директно поврзана со давање услуги на граѓаните. За таа цел денеска во Скопје ќе биде промовирано отпочнувањето на реализацијата на проектот наречен „Семафор“. Со овој проект, што инаку го спроведува министерството за информатичко општество и јавна администрација, од денеска ќе бидат опфатени сите служби при Секторот за управни работи коишто непосредно работат на услуги за граѓаните. Предвидено е на денешната промоција да присуствуваат министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за информатичко општество и јавна администрација Иво Ивановски.
сите 21 | | | веќе видена

next