Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе ја скуси својата официјална посета на Африка поради скандалот околу британскиот весник News of the World, пишува во понеделникот Guardian. Посетата на Дејвид Камерон на Африка ќе трае два дена, иако претходно беше објавено дека работната посета на британскиот премиер ќе трае четири дена. Камерон ќе ја посети Јужна Африка, каде ќе биде презентирана идејата за африканските слободни трговски зони, а исто така ќе ја посети и Нигерија. Потоа Камерон се враќа во Велика Британија за лично да ја надгледува истрагата во случајот на прислушување познати личности од страна на новинарите на весникот News of the World. Првично, покрај посетите на Јужна Африка и Нигерија, Камерон требаше да ги посети и Руанда и Судан. Издавачката куќа News International (дел од медиумската корпорација News Corp) на американскиот медиумски магнат Руперт Мардок, се најде под жестоки критики во врска масовното прислушување познати личности за добивање сензационални стории. Како последица од скандалот, ...
сите 47 | | | веќе видена

Таксистите во Атина изутрината започнаа штрајк во знак на протест против владините реформи, при што ги блокираа приодите кон аеродромот и главното пристаниште. Непосредниот повод за 48-часовниот штрајк беше одлуката на владата да го либерализира работењето во оваа дејност, поради што таксистите ќе добијат поголема конкуренција, а ќе загубат и одредени привилегии. Штрајкот на таксистите предизвика пореметување во сообраќајот во главниот град на Грција, особено кон аеродромот, поради што патниците се советуваат да ги користат локалните возови за да дојдат до аеродромот. Пореметување на сообраќајот има и кон главното пристаниште, што ќе им донесе големи потешкотии на туристите, кои планира да летуваат на грчките острови.
сите 27 | | | веќе видена

Израелските спасувачки служби синоќа го евакуирана Музејот на Јад Вишем поради големиот шумски пожар, што се ширеше без контрола во близината на Ерусалим. Пожарот набргу бил ставен под контрола и Јад Вишем веќе не во опасност. Локалните власти се сомневаат дека станува збор за подметнат оган, бидејќи речиси во исто време на неколку места избиле пожари. Музејот на холокаустот беше евакуиран бидејќи пожарот се доближил на неколку стотина метри од меморијалниот центар. Во Јад Вишем се наоѓаат 140 милиони страници документација за жртвите на холокаустот, а изложени се фотографии и сведочења на преживеаните.
сите 2 | | | веќе видена

Над 12 милиони ученици ширум Јужна Африка му испеаја изутрината „Среќен роденден“ на поранешниот претседател Нелсон Мендела, по повод прославата на неговиот 93 роденден. Денот на Мендела, со кој се одбележува неговиот роденден, 18 јули, прогласен е за државен празник во 2009 година и е замислен како меѓународен ден посветен на јавниот интерес. Повеќедеценискиот борец против апартхејдот, политика на расна сегрегација, во 1994 година стана прв црн претседател на Јужна Африка. Мендела беше водач на вооруженото крило на Африканскиот национален конгрес и 1962 година беше уапсен заради саботажа и други кривични дела и осуден на доживотен затвор. Во затвор мина 27 години, а по ослободувањето во име на својата партија водеше преговори, кои доведоа до укинување на апартхејдот во 1994 година Мендела, кој е добитник на бројни признанија, денешниот ден ќе го мине со семејството во своето родно село на југот на државата.
сите 13 | | | веќе видена

Министерот за правда Михајло Маневски на денешната седница на судскиот совет за последен пат ќе го искористи своето право на глас во Судскиот совет и ќе гласа за избор на 16 нови судии во Врховниот суд, Апелациониот суд, Основни судови, како и за донесување на одлука за избор на претседател на Основниот суд во Радовиш. Според најавеното, на денешната седница ќе се избираат тројца судии на Врховниот суд, двајца судии на Апелациониот суд во Скопје, тројца судии на Апелациониот суд во Битола, еден судија во Апелациониот суд во Штип, двајца судии во Основниот суд Скопје 1, еден судија на Основниот суд Крушево, еден судија на Основниот суд Куманово, тројца судии на Основниот суд Штип, како и претседател на Основниот суд во Радовиш. Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Судски совет со кој што министерот за правда како член на Советот учествува во работата на Советот но без право на глас е на дневен ред на денешната седница во Собранието. Опозициската СДСМ вчера обвини дека Маневски и денеска ...
сите 30 | | | веќе видена

Координаторите на пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Велјановски договорија седницата за избор на новата влада да се одржи на 27. јули. Замениците министри ќе се бираат на седница закажана на 29. јули. Пратениците ќе имаат можност два дена да дебатираат за предложениот нов владин кабинет и за програмата за работа. За избор на владата потребни се најмалку 62 позитивни пратенички гласови. Во програмата која ја достави Груевски - економијата, евроинтеграциите и борбата со криминалот се основните пунктови на коишто ќе се фокусира новата влада. За министер за внатрешни работи се предлага Гордана Јанкуловска, за надворешни Никола Попоски, за образование и наука Панче Кралев, за здравство Никола Тодоров, Зоран Ставрески за финансии, Спиро Ристовски за труд и социјала, Иво Ивановски за информатичко општество и администрација и Владимир Пешевски ви-це премиер за економски прашања. Миле Јанакиевски за транспорт и врски, Елизабета Канчевска Милевска за култура, за земјоделство Љупчо Димовски. ...
сите 29 | | | веќе видена

Американскиот генерал Џон Ален во понеделникот во Кабул свечено го презема командувањето со силите на НАТО во Авганистан од генералот Дејвид Петраус. Американскиот генерал Дејвид Петраус командуваше со силите на НАТО во Авганистан една година, а пред извесно време беше назначен за директор на Централната американска разузнавачка агенција (ЦИА). Досегашниот директор на ЦИА, пак, Лeон Панета, ја презема функцијата прв човек на американското министерство за одбрана. Замената во командата со НАТО во Авганистан доаѓа во клучен момент, еден ден откако официјално почна предавањето на одговорноста за безбедноста во земјата во којашто НАТО постепено треба да ја пренесе на авганистанските безбедносни сили. До 2014 година странските сили би требале да го напуштат Авганистан. Минатиот петок командантот на американскиот контингент во Авганистан, мајорот Мајкл Вун објави дека САД започнаа со повлекувањето на своите војници од земјата. Минатата среда од Авганистан полетаа околу 650 војници претходно стационирани во ...
сите 9 | | | веќе видена

Битката за либискиот нафтен центар Брега се префрлила од пустината во улиците низ градот, откако опозицијата соопшти дека навлегла во населениот дел на градот. Опозициските сили соопштија дека влегле во градот, но сè уште не успеале да ја преземат контролата. Силите лојални на Гадафи го држат овој град од април, во моментов таму се распоредени 3.000 негови војници. „Некои помали групи се пробиле во градот, но сè уште не го контролираме“, изјави претставник на либиската опозиција.
сите 2 | | | веќе видена

Опозициската СДСМ го обвини досегашниот министер за правда Маневски дека и утре на последниот ден како министер за правда ќе ја злоупотреби својата функција. Според потпретседателката на СДСМ, Ана Павловска Данева на судскиот совет му е наредено утре да биде свикана седница на која за последен пат ќе учествува Михајло Маневски со право на глас. На седницата ќе се избираат дури тринаесет нови судии, од кои тројца во највисоката судска инстанца во државата - Врховниот суд, со што според неа ќе му биде зададе и последниот удар на македонското судство од страна на овој владин состав. „Зошто Седницата на Судскиот совет за избор на толкав број судии се закажува среде лето, во период на колективниот летен одмор во судството, кога судовите не работат? Зошто се сака да се изврши таен и итен избор на судии пред заминувањето на Михајло Маневски и пред преземањето на раководењето со министерството за правда од страна на коалициониот партнер? Дали е точно дека ДПМНЕ преку Михајло Маневски брза да реализира уште неколку ...
сите 40 | | | веќе видена

Отчет на досегашниот потпретседател на владата задолжен за евро-интеграции, Васко Наумовски. Иако пред новинарите се пофали дека 35% од вкупниот број на усогласени закони со европската регулатива се негова заслуга. Додека челниците на Унијата, барале компромисно решение за името изразувајки сочувство за ситуацијата во која се наоѓа Македонија, сепак народот го бодрел да истрае. Наумовски ја обвини Грција како кочничар на македонската интеграција во ЕУ, и испрати порака дека колку и да вршат притисок името на државата нема да се смени. „Во изминатите години имав прилика да се сретнам со голем број на странски претставници, премиери, министри, комесари, пратеници и амбасадори. Сите тие имаа грст убави зборови за нашата земја, за нашите реформи и многу сочувство за ситуацијата во која што се наоѓаме. - Многу тапкања по рамото и утеха и често пати сугестии да најдеме решение за спорот околу името, спор кој ниту го измисливме или наметнавме. Спор што не дозволи да ги започнеме преговорите за членство, иако ги ...
| | веќе видена

Истражувањата за помнењето, кои ги реализирале научници од универзитетот Колумбија во САД, довеле до интересен пронајдок наречен „Гугл-ефект“. Многу научници досега тврдеа дека Интернетот ги „заглупавува“ луѓето, но најновите истражувања покажале дека пребарувачите на Интернет само го менуваат начинот на кои ги меморираме нештата. Поради можноста за секојдневен пристап до информациите кои се ставени на Интернет и до кои можеме да дојдеме од која било точка во светот, повеќе не ги помниме самите информации, туку само локацијата на која можеме да ги најдеме на Интернет. Тоа е една од причините што многу корисници на Интернет се чувствуваат лошо кога немаат пристап до глобалната мрежа. Научниците кои ги направиле истражувањата тврдат дека нашиот начин на помнење не се променил многу во однос на претходниот, кога најчесто се потпиравме на пријателите со цел да не потсетат на одредени нешта. Бидејќи сега технологијата е толку напредната веќе не мораме да им се јавуваме на колегите од работа за да ни кажат ...
сите 4 | | | веќе видена

Роботска сонда на НАСА, по четири години патување, влезе во орбитата на астероидот Веста за да го започне проучувањето на вториот најголем објект во астероидниот појас меѓу Марс и Јупитер, соопшти денеска НАСА. Сондата „Даун“ испрати сигнал на контролата на мисијата во Пасадена, за да го потврди влезот во орбитата на Веста, оддалечена 188 милиони километри од Земјата. Даун е прво летало што кружи во орбитата на еден објект во главниот астероиден појас меѓу Марс и Јупитер и истовремено ќе биде првото вселенско летало што ќе обиколи две локации во Сончевиот систем, несметајќи ја Земјата, наведува НАСА. „Проучувањето на астероидот Веста претставува големо научно достигнување и укажува на идните одредишта на кои луѓето ќе патуваат следните години“, изјави преку соопштение Чарлс Болден, администратор на НАСА. Сондата е лансирана кон Веста во 2007. година со мисија да го испита постанокот на Сончевиот систем пред 4,5 милијарди години. Цената на мисијата е 466 милиони долари. Даун ќе го проучува астероидот една ...
сите 3 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон допатува денеска во Грција, за да ја потврди поддршката на САД на плановите на владата во Атина за економско закрепнување на земјата која е погодена од тешка финансиска криза. Се очекува Клинтон да ја нагласи поддршката на Вашингтон на грчката програма за намалување на дефицитот и јавниот долг, во момент кога и администрацијата на американскиот претседател Барак Обама се соочува со слични проблеми на домашен терен. Освен за финансиската криза во Грција, на агендата на Клинтон ќе биде и подобрувањето на односите меѓу Атина и Анкара, решение на долгогодишниот спор на Кипар, блискоисточниот мировен процес и бранот народни востанија што го потресуваат арапскиот свет. Грчката влада усвои нови построги мерки на штедење, откако досега не успеа да ги исполни потребните цели за смалување на долгот.
сите 40 | | | веќе видена

Традицијата на Галичник продолжува и по 47-ми пат. Во брачните води со галичка свадба ќе запловат младите, 27-годишниот Љупчо Равановски и 25-годишната Верица Митричка. На манифестацијата во печалбарското село, која прераснува во туристичка атракција, ќе присуствува и претседателот Ѓорге Иванов, кој годинава е нејзин покровител. Зетот и невестата живеат во Скопје, а двајцата потекнуваат од Галичник. Тие ќе бидат венчани во селската црква „Св. Петар и Павле“. Свадбената церемонија се одржи по сите обичаи и ритуали - кои почнуваат со канење на мртвите, а ќе завршат со испраќање на тапаните. Оваа свадба традиционално се одржува викендот пред или по Петровден, печалбарите се враќале на овој верски празник, кога се правеле и по педесетина свадби. Галичката свадба е репрезент на духовната култура - прикажува специфични свадбарски обичаи, ора, звуците на зурлите и тапаните, раскошната и тешка галичка носија на невестата. Адетите некогаш биле изведувани со недели, а денес се збиени од сабота навечер до недела ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Анкона - Скопје , Скопје - Венеција - Скопје со авион за 79 евра во еден правец. Италијанската аво-компанија „Бел - ел Јуроп“, денеска ги реализираше првите два лета на овие две дестинации, кои стануваат редовни линии. Секој четврот и недела патници од Македонија ќе можат да патуваат за Италија и ибратно, а во цената се вклучени и аеродромските такси и превозот за багаж со 20 килограми. Од Македонија летовите со „Бел-ер“ ќе ги остварува „Ер-Приштина“.
сите 11 | | | веќе видена

Фолк пејачката Светлана Ражњатовиќ по три недели домашен притвор, би требало во вторник да го напушти својот дом и заедно со зетот Предраг Оцоколиќ да седне на обвинителната клупа на Основниот суд во Белград. Пејачката и нејзиниот зет во вторник ќе се најдат на суд, поради обвинението за насилничко однесување за кое им се заканува казна затвор од пет години. Станува збор за судирот кој пред четири години се случи помеѓу Цеца и нејзиниот зет со директорот на ФК „Млади пролетер“, Александар Оларевиќ, кој против нив поднесе кривична пријава. Иако Оларевиќ ја повлече кривичната пријава, откако во медиумите беше објавено дека на пејачката и нејзиниот зет ќе им се суди поради насилничко однесување, но обвинителството сепак остана со своите обвинувања. Цеца и нејзината сестра веќе ја отслужуваат и казната домашен притвор која им беше изречена на 23 јуни. Со пресудата на вишиот суд во Белград, во основа на спогодба за признавање на вината која цеца ја склучи со обвинителството, таа во замена за една година ...
сите 7 | | | веќе видена

Индонезискиот вулкан Локон денеска ја доживеа својата најспектакуларна ерупција во последните неколку недели, исфрлајќи огромни облаци од пепел на 3500 метри височина, објавија властите додавајќи дека засега воздушниот сообраќај не е загрозен. „Вулканот повторно еруптираше утрово и се работи за најголемата ерупција од крајот на јуни“, изјави официјален претставник од индонезиската вулканолошка служба Кристианто. „Побаравме од аеродромот да се прогласи вонредна состојба бидејќи пепелот оди прилично високо. Но засега летовите не се загрозени“ информираше официјалниот претставник. Тој додаде дека вулканот е сè уште во фаза на ерупција и оти не може да се предвиди дали вулканските активности ќе се успорат или ќе има уште ерупции. Повеќе од 5200 лица избегаа од областите околу вулканот од ерупцијата која во четвртокот почна да исфрла камења, лава и пепел на неколку километри височина.
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на британската Лабуристичка партија Ед Милибанд сака новите правила за сопствеништво на медиумите да ја ограничат „опасната“ концентрација на моќ во рацете на медиумскиот магнат Руперт Мардок, јавува Би-Би-Си. Мурдок имаше „нездрав“ удел на пазарот што доведе до „злоупотреба на моќта“, рече Милибанд за Обсервер. Изјавата на Милибанд доаѓа во време кога компанијата на Мурдок Њуз Интернешенал објавува нови огласи во националните весници во кои најавува како ќе постапи во поглед на престапите. Весникот на Мардок „Њуз оф д Ворлд“ е затворен поради скандал околу прислушувањето на телефоните. „Мислам дека мораме да ја разгледаме ситуацијата во која едно лице може да има во сопственост повеќе од 20 отсто од новинскиот пазар, мултимедијалната платформа Скај и тв каналот Скај њуз“, рече Милибанд, повикувајќи на нови правила за сопственоста. Британските весници во сопственост на Мардок денеска ветија дека во целост ќе соработуваат со истрагата на полицијата, која исто е под притисок дека е премногу блиска со ...
сите 4 | | | веќе видена

Сириската војска со поддршка на тенкови денеска влезе во Забадани, град на границата со Либан, каде што во тек се апсења, пренесуваат активистите за човекови права. Во овој град од почетокот на анти-владините протести кон средината на март се организирани низа демонстрации во кои се бара заминување на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад. Активистот Мустафа Осо за Асошиејтед пред изјави дека од петокот се уапсени повеќе од 500 луѓе, кога ширум Сирија беа организирани најмасовни протести. Сириските власти денеска го уапсиле и лидерот на опозицијата Али Абдулах, откако претходно упаднале во неговиот дом во предградие на Дамаск, соопшти неговиот син. Абдулах беше помилуван и пуштен на 30. мај од затвор, по четиригодишна казна. Опозицијата во Сирија тврди дека од почетокот на протестите во Сирија се убиени 1.600 луѓе, додека власта оваа бројка драстично ја намалува.
сите 12 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу побара од Европа да изнајде решение за кризата во земјата. „Време е Европа да се разбуди и да пронајде решение за должничката криза во Грција, која се заканува да ја загрози целата еврозона“, рече Папандреу во интервју за денешниот број на весникот „Катимерини“. Според него, Грција ќе успее да го врати огромниот долг од 350 милијарди евра со кој се соочува сега, додавајќи дека во тек се разговори за изнаоѓање долгорочно решение за излез од кризата. „Во овој момент нема место за оние кои шират страв и се убедени во неуспех“, истакнува Папандреу во интервјуто за „Катимерини“. Следната недела во Брисел ќе се одржи вонреден Самит на ЕУ на кој би требало да се најде трајно решение за излез на Грција од кризата, која се заканува да се прелее и во други земји од еврозоната, пред сè во Италија и Шпанија.
сите 7 | | | веќе видена

next