Сириската влада го одобри законот кој покрај владеачката партија Баас, дозволува формирање на нови политички партии под услов да се придржуваат на „демократските начела“, пренесе новинската агенција САНА. Како што наведува САНА ова е важна вест со оглед на тоа дека опозицијата се бори за демократизација на земјата во која владата со месеци ги задушува протестите против режимот. Владеачката партија Баас, која забрани опозициски собири по воениот преврат во 1963.година, се соочи со притисок да се откаже од својот монопол на власта, за време на четиримесечната побуна со која се бараше оставка на претседателот Башар ал - Асад. Поради задушувањето на крвавите протести, од Сирија избегаа илјадници лица, информираат активистите за човекови права.
сите 5 | | | веќе видена

Директорот на Филмски фонд, Дарко Башески денеска ги повика сите надлежни институции да извршат контрола на неговата работа во Филмскиот фонд. Од моја страна ќе направам се да се расчисти состојбата, посебно затоа што бев обвинуван дека стојам зад проневера на пари. Функцијата во Еуроимаж е волонтерска. Моја грешка е што не сум следел. Барам да се расчисти се и да се направи евиденција. Во моментов замрзнати се сите исплати“, истакна Башески. Башески беше обвинет за проневера на европски пари за филмови. Претставникот во „Еуроимаж“ со чиј потпис се добиваат парите за прикажување на филмови, вели дека потпишувал верувајќи им на дистрибутерите дека ќе ги прикажат филмовите со носење на плакати. Повикувајќи се на Законот за Филмски фонд тој вели дека фондот ја следи состојбата со дистрибуцијата и киноприкажувачката мрежа во Македонија, но дека ја нема надлежноста над киносалите и над дистрибутерите. „Следењето на состојбата со дистрибуцијата и киноприкажувачката мрежа во Македонија до октомври 2010 година ...
сите 12 | | | веќе видена

Професорот на факултетот за драмски уметности и директор на Фондацијата Институт отворено општество Владимир Милчин, кого комисијата за лустрацијата минатата недела го прогласи за кодош, целата процедура ја оквалификува како политички линч против него. Притоа Милчин обвини дека крајната мета била неговата фондација, која се борела за слободата и демократијата. Милчин тврди дека бил следен од службите во поранешна Југославија, а не дека соработувал со нив. „Не може лице кое што било предмет на обработка истовремено и да биде соработник. Се работи за лаги и монтажи. Соочени сме со таканаречена лустрација чиј предмет е политичка пресметка со неистомисленици. Стравот нема да ми ја затвори устата или да ми го блокира мозокот“, вели Милчин. Тој рече дека во 2000 година, од тогашната министерка за внатрешни Доста Димовска добил известување дека постои досие за него на 217 страници. Од шалтерот на институциите Милчин го подигнал оваа досие, кое според него, било досие на жртва и побарал до 2047 година, кога тој би ...
сите 41 | | | веќе видена

Синоќа охридската публика имаше можност да присуствува на уште еден несекојдневен настан кој според реакциите уште долго ќе се памети а името на кларинетистот Чарлс Најдих ќе го одбележи не само 51-вото издание на фестивалот Охридско лето, туку и севкупната фестивалска историја. Света Софија беше исполнета со домашна и странска публика, но најмногубројни беа македонските кларинетисти, професори и студенти, за кои присуството на овој концерт, како што и самите изјавија, е голема чест, празник за душата, но и голема лекција. Чарлс Најдих ја плени публиката со неговата мајсторска изведба, убавината и племенитоста на неговиот тон, како и беспрекорното и бравурозно техничко владеење на инструментот. Посебно инспиративно беше кога маестрото изведе своја композиција посветена на цунамито во Јапонија. Публиката го награди со силни и долги аплаузи, а маестрото, и покрај долгиот програм, подари и бис со прекрасна изведба на Романса од Шуман. Уметникот го искажа своето огромно задоволство од публиката, а особено од ...
сите 3 | | | веќе видена

Нуркачите во неделата пронајдоа тела на уште шест лица кои се водеа како исчезнати по потонувањето на бродот „Булгарија“ на реката Волга, со што бројот на потврдени жртви од трагедијата се искачи на 120. Сега само уште две лица чии имиња се наоѓаат на листата на патниците и по екипажот на туристичкиот брод „се водат како исчезнати. Излетничкиот брод направен 1955 година во поранешна Чехословачка, претоварен и со застој во работата на моторот, несервисиран, потона за само неколку минути на 10-ти јули на оддалеченост од три километри од брегот во време на бура која се случи во тој дел од течението на реката Волга во руската република Татарстан. Бродот пловел без дозвола. Уапсени се организаторите на патувањето и локалниот службеник кој дозволил пловидба на „Булгарија“. Бродот во петокот беше преместен во поплитките води и ќе биде изваден следните денови поради истрагата. Иако скапа, операцијата на отсукување на бродот од песокот, е неопходна за истрагата со која треба да се утврдат причините за несреќата, ...
сите 6 | | | веќе видена

Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 92 лица, јавува весникот Dagbladet. Според весникот, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орвол во норвешката престолнина. Dagbladet објави дека информациите за спроведување на акцијата и приведените осомничени се потврдени од норвешката полицијата, но сепак одбиле да дадат детали за операцијата. Според изјавата на еден од локалните жители во населбата каде што се спроведувала акцијата, именуван како Роберт Рикенберг, во зградата каде што се одвивало апсењето живеат емигранти од Источна Европа, кои се занимавале со ремонти на машини.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права Осман Кадриу потврди дека поднесува оставка поради соопштението на Комитетот за хашките случаи кои гласеше „За злосторства против човештвото нема амнестија“. Тој тврди дека како претседател воопшто не бил контактиран и за неговата содржина не расправале внатрешните органи на Комитетот. Кадриу додаде дека на овој начин е повредена институцијата претседател на Хелсиншкиот комитет, а преку тоа е директно злоупотребена и неговата функција. „Во демантите кои подоцна следуваа на соопштението на Хелсиншки комитет беше посочено моето име, со сериозни навреди и повреди на моите морални вредности“, рече тој и додаде дека не планира да ја повлече од оставката. Како што рече, во моментов повеќето членови на Управниот одбор се на одмор, а за соопштението вели дека не знае кој го испратил и оти најверојатно тоа е направено од некој вработен во службите на Хелсиншкиот комитет.
сите 12 | | | веќе видена

Најмалку сто лица се повредени во судири на вооружени групи со ладно оружје и илјада демонстранти во Египет, кои полицијата беше принудена да ги растера со солзавец. Околу 10.000 демонстранти се обидоа да стигнат до седиштето на воените официјални лица кои се на власт во Египет откако во народен бунт беше соборен од власт поранешниот претседател Хосни Мубарак, пренесе Асошиејтед прес. Во пораст се тензиите меѓу воените власти и активисти кои сакаат тие побргу да ги спроведуваат реформите и да одредат датум за транзиција од воена на цивилна власт. Идентитетот на напаѓачите кои од локалните улички тргнаа во напад кон демонстрантите, сé уште не е познат а за време на судирите се слушаа пукотници. Лекарите соопштија дека околу 140 лица се хоспитализирани со повреди од камења и со други повреди добиени за време на стампедото.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Уго Чавес ненадејно се врати во Каракас, по лекувањето со хемотерапија на Куба каде што пред еден месец беше опериран од тумор, јави венцуелската државна телевизија. Претседателот Чавес кого на аеродромот го дочекаа министри и високи воени функционери, изрази верување дека бргу ќе се опорави и рече дека ќе продолжи со хемотерапија. 56-годишниот Чавес на 20. јуни на Куба оперираше малигнен тумор во пределот на карлицата. На претседателската функција е од 1998. година а вчера изјави дека сака да се кандидира на изборите идната година, уверувајќи ги сограѓаните дека ќе ја победи болеста и ќе освои уште еден мандат.
сите 7 | | | веќе видена

Неколку експлозии ја потресоа либиската престолнина Tриполи над која можат да се видат облаци од густ чад, јави либиската државна телевизија. Телевизијата пренесе дека авионите на НАТО го бомбардирале Триполи но не ги кажаа деталите. Експлозии го тресеа Триполи во еден часот по полноќ, ден откако НАТО го бомбардираше воениот команден центар во овој град. Очевидец за Ројтерс рече дека во нападите на НАТО утринава, авионите ја бомбардирале зградата на разузнавачката служба на Либија, првпат откако почнаа воздушните напади врз Либија во март годинава. Либиската државна телевизија јави дека авионите на НАТО вчера бомбардирале цивилни и воени цели при што се ранети повеќе лица.
| | веќе видена

Во судар на два брзи воза во кинеската провинција Жеијанг загинаа најмалку 35-мина патници, а над 200 се повредени. Сударот се случил на мост, каде што едниот воз налетал на другиот кој запрел, најверојатно откако снемало струја поради удар од гром. Несреќата покрена прашања за безбедноста на кинеската мрежа брзи возови која е во подем. Пекинг потроши милијарди долари за подобрување на најголемата железничка мрежа, но нејзината изградба беше проследена со серија скандали кои во последниве месеци резултираа со инциденти во безбедноста. Само годинава под истрага за корупција во железницата беа ставени три високи функционери.
сите 5 | | | веќе видена

Причината за смртта на британската соул дива Ејми Вајнхаус е се уште непозната, а датумот на обдукцијата ќе биде определен утре, соопшти полицијата. 27-годишната Вајнхаус, добитничка на пет награди „Греми“, вчера беше најдена мртва во својот дом во Лондон, по повеќегодишна борба против зависноста од дрога и од алкохол. Британскиот магазин „People“ објави дека причина за смртта бил „масивен коктел“ од кокаин, хероин, екстази и анестетикот кетамин. Извори на списанието тврдат дека Вајнхаус била видена во петокот како ја купува дрогата од своите дилери. Инаку, анестетикот кетамин има широка употреба во медицината и ветеринарството но се злоупотребува и како наркотик а неговата хронична употреба најчесто доведува до проблеми со помнењето. Најчеста е мешавината на кетаминот и кокаинот наречена „CK1“. Доцна синоќа мајката на починатата пејачка рече дека верувала дека смртта на нејзината ќерка била „само прашање на време“, а последен пат се виделе 24 часа пред трагичната смрт. Британските медиуми наведуваат дека ...
сите 66 | | | веќе видена

Мотивот на осомничениот за нападите во Осло во кои загинаа 92 лица Андерс Брејвик бил да му ја приближи револуцијата до норвешкото општество, изјави денеска неговиот адвокат. Како што соопшти, Брејвик признал оти ги извел двата напади кои ги нарекол грозни, но неопходни и ја отфрлил сета одговорност. За време на испитувањето Брејвик тврдел дека двата напади ги извел сам. Полицијата од вчера ги проверува исказите на очевидците дека во нападот на лабуристичкиот летен камп на островот Утоеја имало уште еден учесник. Брејвик е обвинет за тероризам и ќе биде изведен пред суд утре. Медиумите денеска пренесоа делови од така наречениот Манифест од илјада и 500 страници што Брејвик го поставил на интернет на денот на нападите. На страниците полни со екстремно-десничарски пораки авторот повикува на „Европска граѓанска војна“ за да се искорени „културниот марксизам“ и да се уништат муслиманите. Текстот меѓу другото, ги содржи плановите за терористичките напади во Осло и ги обвинува премиерот Јенс Столтенберг и ...
сите 13 | | | веќе видена

Британската пејачка, Ејми Вајнхаус е пронајдена мртва во нејзиниот дом во северен Лондон, пренесуваат британските медиуми. Вајнхаус имаше долга историја на зависност од дрога и алкохол, меѓутоа лондонската полиција во соопштението навела дека причината за смртта на 27-годишната пејачка, се уште не е утврдена. Ејми Вајнхаус стана светски позната со вториот студиски албум „Back to Black“ издаден во октомври, 2006-та. кој и донесе пет Греми награди. Во февруари 2007. ја доби наградата BRIT за најдобар британски уметник. На последната европска турнеја, Ејми не успеа до го одржи концертот во Белград. Пред 20.000 публика таа колабираше. Подоцна беа откажани сите наредни концерти, а Ејми се врати во Лондон. Некои од медиумите јавија дека за набиената агенда на Вајнхаус е виновен нејзиниот менаџер.
сите 86 | | | веќе видена

Поднесени се кривични пријави за „измама“ и „фалсификување на исправа“ против триесет и тригодишен маж и педесет иедногодишна жена од Битола кои со мамење дека посредуваат при обезбедување на работни дозволи за Хрватска и Словенија имамиле 22 лица, информираат денеска од МВР. Вработувањата не биле реализирани ниту парите биле вратени со што двајцата измамници спечалиле 49.200 денари само во случајот со лицата коишто ја пријавиле измамата, иако вкупната сума пари на трансакциската сметка на која биле уплаќани средствата за посредување изнесува 1.930.554 денари. Како што информираат од полицијата , измамниците објавиле оглас во дневните весници „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“ по што шест лица од Прилеп и 16 од Штип уплатиле на нивната трансакциска сметка по 2.300 денари за посредување за добивање на работните дозволи. Покрај парите ,на измамените граѓани им било побарано , на адресата на измамникот во Битола, преку поштенска пратка да достават копии од патни исправи, здравствени книшки и други лични ...
| | веќе видена

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека не може да има нормализација на односите со Израел сé додека израелските власти официјално не се извинат за нападот на турскиот брод од Флотилата на слободата близу Газа во кој минатата година загинаа девет турски државјани. Ердоган по разговорите со палестинскиот лидер Махмуд Абас во Анкара рече дека Израел исто така треба да им плати отштета на фамилиите на убиените турски државјани, пренесува AP. „Не сме го заборавиле и никогаш нема да го заборавиме масакрот на нашите браќа“, рекол Ердоган и додал дека ништо не може да го оправда „варварското и свирепо убиство на невини луѓе“. Турскиот премиер исто така повика на признавање на палестинската држава и го обвини Израел дека применува прекумерна сила кон Палестинците. Ердоган ги критикуваше ОН и САД поради тоа што „затвораат очи пред она што го прави израелската држава“. Израелските специјални сили на 30. мај 2010. година, пресретнаа флота со бродови која се обидуваше да ги пробие блокадите во Газа и ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска, по масакрот на островот Утоеја и владиниот комплекс згради, норвешките знамиња се спуштени на половина копје, а земјата тагува во загинатите. На улиците во Осло може да се видат само припадници на војската, на полицијата и по некој цивил, како во сцена на некој воен филм. Улиците се покриени со метален отпад и скршени стакла, а властите им препорачаа на граѓаните, и самите преплашени од масакрот, да не излегуваат на улица. Полицијата стравува дека во владините згради може да има уште загинати до кои не може да дојде бидејќи експлозијата ги направила зградите нестабилни. Странците во градот се шокурани од бруталноста на нападот - „Не ни помислував дека тоа може да се случи. Мислев дека Норвешка е безбедна земја, но веќе никој никаде не може да биде сигурен“, велат луѓето. Сведоците на нападот: беше ладен и смирен и пукаше без размислување Вооружениот напаѓач отворил оган од автоматско оружје врз млади луѓе на возраст од 14 до 19 години во летниот камп Утоеја и убил 84 луѓе. „Се собравме во ...
сите 2 | | | веќе видена

Норвешка ги затвори границите по масакрот во Осло - полицијата не ги потврдува наводите на медиумите дека е уапсено уште едно лице, помагач на напаѓачот. Напаѓачот Брејвик е обвинет за терористичка активност, за која максималната казна во Норвешка изнесува 21 година затвор. Иако се знае дека е поврзан со десничарските екстремисти, полицијата се уште не ги поврзува нападите со некоја меѓународна терористичка организација. Норвешка имала проблеми со неонацистички групи во минатото, но општото мислење е дека тие се главно елиминирани и не претставуваат значителна закана. Премиерот Јенс Столтенберг остро го осуди нападот и го опиша како „рај за младите од неговото детство кој се претворил во пекол“. „Норвешка е обединета во овие кризни времиња. Имам порака до тие што не нападнаа и стојат зад ова. Ова е порака до цела Норвешка: Нема да не уништите. Нема да ни ги уништите демократијата и напорите за создавање подобар свет. - Ние сме мала, но горда нација. Нема бомба ниту истрел што ќе не замолчат. Никој нема да ...
сите 29 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама свика итен состанок со законодавците откако републиканскиот сенатор Џон Боер се повлече од разговорите за зголемување на плафонот за задолжување на САД. Иако се приближува крајниот рок до банкротот, 2. август, Обама е убеден дека демократите и републиканците ќе постигнат договор. Сенаторот Боер рече дека ги напуштил разговорите бидејќи Обама инсистирал на зголемување на даноците. За возврат, претседателот понуди кратење од социјалните програми и од трошоците на администрацијата. Се очекува таканаречената „банда од шестмина сенатори“ да се сретне во текот на денов во Белата куќа. САД треба да го зголемат плафонот за задолжување за 10 трилиони евра, во спротивно, ќе западнат во нова рецесија која ќе ја почувствува целиот свет.
сите 9 | | | веќе видена

Поранешниот лидер на Србите од Хрватска, Горан Хаџиќ би требало првпат да излезе пред хашкиот суд во понеделник. Тој вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што му беше извршен лекарски преглед. Судијата Огон Квон ќе го повика да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението. Хаџиќ има право да го одложи изјаснувањето за вината за еден месец, додека не добие постојан бранител. Во меѓувреме, медиумите во Србија пишуваат најразлични сценарија за тоа како дошло до апсењето на воениот злосторник кој успешно се криеше од правдата седум години. Според едно од нив, Хаџиќ се криел кај невенчаната сопруга близу до Вуковар. Според друго, сам го режирал и го организирал своето апсење за парите од наградата кои сакал да ги добијат неговите семејства, кои биле во лоша имотна состојба.
сите 26 | | | веќе видена

next