Брзање за на работа, метежи по улиците, епа потребен ви е мал и удобен автомобил за да ви го олесни забрзаниот начин на живот. Подгответе се за едно гооолемо изненадувањен од Киа моторс Македонија. Тоа е најновиот модел на Пиканто, дизајниран да ги сруши сите предрасуди и правила при креирањето на еден мал градски автомобил. Иако мало, новото Пиканто е просторен волшебник. Пространоста на ентериерот овозможува комфор во возењето како и кај поголемите возила, а сето тоа е надополнето со електрични ретровизори, мултифункционален и загреван управувач, автоматски клима уред, па дури и блутут. Да, овој автомобил доаѓа заедно со голем избор на high-teach опрема која ќе ги исполни сите ваши очекувања. Епа, ако барате моќност и економичност вие сте на вистинскиот пат на едно идеално и бланскирано возење, а новото Пиканто ви го овозможува токму тоа, со мотори кои ги надминуваат постоечките стандарди за штетна емисија на гасови. И не само што ќе си уживете во комфортното возење и ќе ја зачувате природата, туку ...
| | веќе видена

60-годишен дедо ја победи Цеца. Ама каков дедо? Балканската легенда Здравко Чолиќ, иако веќе влезен во седмата деценија од животот буквално не застана со играње, пеење и скокање по сцената на прилепскиот плоштад. Со 130 илјади посетители на неговиот настап на Пиво фестот Чола ги сруши сите рекорди. Прилепската почва пак истрпи 350 илјади посетители во текот на 4 дена. Само синоќа во градот влегоа околу 30 илјади автомобили. Бројките пак од 250 тони испиено пиво и 120 тони изедена скара, знаејќи колку сме мераклии за јадење и пиење воопшто не не чудат. И додека гостите насмеани, најадени и напиени утрово во 3 часот го напуштаа градот, Пиварите и скараџиите уморно и задоволно триеја раце со заработката, Општината Прилеп веќе започна да размислува за следната година. Па кој ќе биде тој јунак кој в година на јубилејното десетто издание ќе се обиде да го победи Супе Чола? Лани ја најавуваа Мадона, сега се мислат за Шакира. Епа ајде да го видиме и тоа чудо.
сите 9 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација со голема цел, а тоа е да учествуваат на европскиот шампионат кој ќе се одржи в година. Со оглед дека е лето па оправдано е да се одморат. Нашата екипа во Охрид налета на репрезентативецот Стефан Лошковски. Го запрашавме дали е често во Охрид? „Често, секоја година сме тука, барем по 20 дена со другарите сме во Охрид“. Стефан тренира ватерполо повеќе од 11 години, а веќе 4 години е член на македонската ватерполо репрезентација. Бидејќи мојата кондиција за пливање е две замавнувања со две минути одмор, ме интересираше дали е тежок спорт? „Со оглед дека водата не е природна средина на човекот, многу е тешко, мора секој ден да се тренира за да се стекне тој контакт што го имаме со водата“. Покрај тоа што е ватерполист може да се пофали и со тоа дека се пријави за мистер на Македонија. „Јас цело време се занимавам со ватерполото и сакав да пробам како ќе успеам во друг сегмент, во друго натпреварување и затоа се пријавив“. И после не баш долго дебатирање и убедување со ...
| | веќе видена

Овојпат, Дејвид и Викторија Бекам навистина изненадија. Наместо да го следат примерот на другите славни двојки и за првите слики на својата долгоочекувана ќерќичка да искешираат неколку илјади долари - нудејќи ги на магазинот со најдлабок џеб - гордите родители ексклузивните фотографии, едноставно - ги поставија на Твитер. На првата фотографија - Дејвид ја држи малата Харпер Севен, а конетарот вели - „Малото девојче на тато“. Втората е од мама и бебето - и разнежнетиот Дејвид напишал - „Моите две девојки“. Е ако тоа не е доволно - неговите нови копачки, во чест на ќерката се розеви, а на нив стојат нејзиното и и имињата на нејзините браќа. Малата Харпер не му донесе среќа на тимот на татко и па L.A. Galaxy изгуби од Real Madrid со 4:1. Но, Дејвид - не престана да се смешка.
| | веќе видена

„Утрово јас и Луис се разбудивме - и разбравме дека сме верени. Морам да ве разочарам но, нема вистина во гласините“, напиша Никол Шерцигер денес на својот Твитер профил. Значи џабе му раскинуваше и му се враќаше - 7 години помалдиот возач на Формула 1 - Лус Хамилтон се уште не се дава. Но, тоа не значи дека не треба да се има надеж. Така барем мисли таткото на пејачката кој овојпат самостојно ја изнесе веста за веридбата на неговата ќерка. „Да - верени се. Мојот зет е многу драго момче и навистина стои цврсто на земја. Луис е искрен и сите од нашетро семсјтво го сакаат. Првиот пат кога влез кај нас дома го зема во раце мојот внук кој тогаш беше бебе. Тој веднаш го прифати и тоа е знак за добар човек“, раскажа несудениот дедо на Луис. Господинот Алфонсо раскажа и дека кога Никол и Луис доаѓаат на посета семсјството им изнајмува џип бидејќи славниот возач на Формула 1 - никогаш порано немал прилика да го вози. Ако доволно му угодуваат - можеби сепак ќе ја жени?
сите 4 | | | веќе видена

Очигледно - нема „трета среќа“ за Џенифер Лопез. Нејзиниот трет брак со колегата Марк Ентони е готов и тоа по седум години и две близначиња. Откако викендов одекна оваа вест, медиумите останаа затечени бидејќи на официјалното соопштение - не му предходеа шпекулации. Сега се „фрлија“ на работа и успеаа да ископаат детали од разводот. Наводно конечната одлука била донесена само неколку часа пред свечената вечера на која минатиот викенд принцот Вилјам и Кејт Мидлтон го запознаа кремот на светскиот шоу-биз. Наместо со сопругот Џеј Ло таму пристигна во друштво на својата мајка Гвадалупе и без венчалниот прстен но, тогаш, покрај принцот и принцезата на Англија никој не го забележа тој момент. Според изјавата на нејзиниот стилист Филип Блок - разводот никого од нивните блиски не го изненадил. Марк имал навика да биде тој што се ќе контролира и во почетокот и се допаѓало, бидејќи конечно пронашла некој кој е доволно силен. До првата криза дошло уште во 2004-та, а проблемите се зголемиле кога во 2008-та мајката на ...
сите 3 | | | веќе видена

„Коректно е да се каже дека се блиску до решение. Но, во преговори за нешто чувствително, блиску не е доволно. - Треба да го истрчаат последниот круг, без разлика колку е долг, и да ја завршат работата“, коментираше американски владин претставник за спорот околу името меѓу Македонија и Грција на специјален брифинг за време на посетата на државната секретарка Хилари Клинтон на Атина. Владиниот претставник наведе дека, реално, се работи за чувствително прашање за обете земји, што делумно е и причината што не нашле решение последниве 20-тина години. „Ќе имаат корист од решение. НАТО најави дека Македонија ќе стане членка кога ќе биде решен проблемот со името. Таа ги исполни другите критериуми. Сметаме дека тоа ќе биде важен нов елемент на стабилноста во регионот и даваме енергична поддршка“, рече претставникот на Стејт департментот. Владиното лице ги оцени разговорите што се одвиваат под посредство на ОН како сериозни и кажа дека САД го поддржуваат тој процес. Државната секретарката Хилари Клинтон и нејзиниот ...
сите 35 | | | веќе видена

Прилеп и оваа година ги урна сите рекорди на деветтиот по ред „Пиво Фест“. За изминативе четири дена во Прилеп се испиле 248 тони пиво, се изеле 119 тони скара, а градот го посетиле над 340 илјади гости од земјава и странство. Кулминација на журката секако се случи на синоќешниот концерт на балканската мега ѕвезда Здравко Чолиќ. Само вчера во Прилеп, според податоците на сообраќајната полиција, влегле над 26 илјади моторни возила од цела Македонија, односно на спектакуларната забава за само една вечер во Прилеп присуствуваа над 130 илјади гости, што е повеќе од ланскиот настап на турбо фолк ѕвездата Светлана Ражњатовиќ - Цеца. На концертот присуствуваа луѓе од 7 до 77 години, кои сите заедно се забавуваа на вечните хитови на Чола, кој тој ги испеа со невидена енергија на концертот кој траеше повеќе од три часа.
сите 13 | | | веќе видена

Силниот јужен ветер повторно го разгорел пожарот на хрватскиот остров Брач, а пожарникарите не можат да го угаснат поради непристапниот терен, па на помош се повикани два канадера и два воздушни трактора. Државната управа за заштита и спасување соопшти дека гори северниот дел на островот. Пожарот што првично избувна минатиот четврток, е најголем во Хрватска во последните три години и целосно ја избришал западната страна на островот Брач.
сите 2 | | | веќе видена

Пратениците jа започнаа дебатата по предлог измените на законот за радиодифузна дејност, со кои е предвидено зголемување на членовите на Советот за радиодифузија од девет на 15 члена. За опозицијата - обид на власта за ставање на контрола на ова регулаторно тело, за позицијата - зголемување на квалитетот на неговата работа. „Паднати се маските, јасна е намерата. Се бира џелатот на македонското новинарство, џелатот на македонското слободно новинарство и медиуми. Влегувате во последната битка за превземање на едно регулаторно тело, иако во препораките на Европската Комисија пишува точно дека секоја влада на земјите-членки и на земјите-кандидати треба да обезбеди независност, никакво политичко влијание и да ги ослободи од економско влијание“, изјави Јани Макрадули од СДСМ. „По ниту еден закон на логиката не може мислењето од повеќе професионалци, докажани во свoјата област, негативно да влијае врз независното работење на телото. Нивното знаење само може да придонесе во зголемувањето на стручноста на телото и ...
сите 44 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија, Македонскиот институт за медиуми и самостојниот Синдикат на новинарите, изразуваат сериозна загриженост поради предложените измени на Законот за радиодифузија. Со овие измени бројот на членовите на советот за радиодифузија се зголемува од 9 на 15. Според реченото носењето на измените на законот по брза постапка како и можноста за делегирање на партиски членови во Советот за радиодифузија, значи дека власта сака да ги стави под контрола сите електронски медиуми во државата. Доколку законот биде изгласан, ЗНМ ќе ги повлече своите членови од Советот за радиодифузија, сите релевантни меѓународни организации ќе бидат информирани за постапката, а измените на законот, сигурно негативно ќе бидат оценети во есенскиот извештај на Европската унија за напредокот на Македонија во европските интеграции. „За нас веќе неспорно е дека намерата на предлагачите на законот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ и на владата се јасни - да остварат комплетна контрола врз телото за ...
сите 48 | | | веќе видена

На процесот против обвинетите од „Перо Наков“ денеска сведочеше управителот на „Време Еч“, Александар Дамовски. Тој остана на исказот кој го дал пред истражен судија, на што адвокатите приговараа. Дамовски во истрагата бил испрашан од друг истражен судија, а не од тој што го води случајот и од друг обвинител, кој исто така не го водел случајот. За време на неговиот исказ, тогаш не бил присутен ниту еден од бранителите на останатите обвинети. Судот го отфрли барањето на адвокатите, таквиот исказ на Александар Дамовски да не се земе пред вид. За адвокатите тоа е незаконско дејствие и флагрантно кршење на човековите права на обвинетите. Дамовски во својот исказ потврди дека бил управител на „Време Еч“ и дека тој ги договарал условите за соработка со одредени фирми. Во судот тврдеше дека „Време Еч“ не примало пари во кеш од доверителите.
сите 17 | | | веќе видена

Малопродажната цена на еуросуперот-БС ноќеска на полноќ се зголемува за 3,5 денари, додека сите останати горива поскапуваат за три денари по литар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната редовна седница посветена на корекција на цените на нафтените деривати. Согласно одлуката, новата цена на еуросуперот-БС од ноќеска ќе изнесува 74,50 ден/лит, на еуросуперот БС-98 изнесува 76,00 ден/лит, на дизелот 66,00 ден/лит и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 57,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 2,018 денари/кг, со што новата цената на М-1 НС изнесува 42,421 ден/кг. Регулаторите својата одлука ја образложуваат со растот на просечната цена на светските берзи за 6,33 отсто во изминатите две недели.
сите 28 | | | веќе видена

Милка Стефкова од скопскиот Апелационен суд и Јелица Крстовска од Управен Суд се новоизбраните судии на Врховниот суд на денешната седница на Судскиот совет, останува уште едно празно судиско место. Судиката Стефкова беше дел од Судскиот совет во случајот за тутунскиот бос Бајруш Сејдиу и гласаше против негово ослободување, а колегите Јордан Митриновски и Исмаил Лимани беа разрешени поради одлуката на Сејдиу да му се одреди домашен притвор. Министерот за правда Михајло Маневски, кој денеска за последен пат го искористи своето право на глас, на вчерашните обвинувања од СДСМ дека за судијата Владимир Туфегџиќ ќе издејствува унапредување, рече дека не се вистинити бидејќи Туфегџиќ денеска не беше ниту предложен за судија во Апелациониот суд. „Судскиот совет е во постојано заседание и мислам дека не е точно дека специјално е свикан судскиот совет во време на годишни одмори и дека наменска била седницата. Судскиот совет континуирано заседава затоа што има одредени ситуации кога судскиот совет мора да се ...
сите 22 | | | веќе видена

Со 63 гласа „за“ и 40 „против“, Собранието ги изгласа измените во Законот за знамињата, уште еден закон од договорот меѓу Груевски и Ахмети за формирање на новата Влада. Според законот, во општините во кои над 50 проценти од населението се припадници на некоја заедница, тие ќе можат да го истакнуваат своето знаме заедно со државното. Државното знаме треба да биде за една третина поголемо од другите знамиња. ВМРО ДПМНЕ и ДУИ дури во третиот обид успејаа да обезбедат кворум за гласање. Опозицијата беше јасна дека секогаш кога се работи за закони од интерес на граѓаните, тие ќе учествуваат во гласањето. Овој закон, рече Игор Ивановски, е проширување на Охридскиот договор. Одговорноста за спроведување на Охридскиот договор е целосно во рацете на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. Утре е последниот дел од договорот, автентичното толкување на Законот за амнестија, со што веќе нема да има кривично гонење за четирите хашки случаи - водството на ОНА, малтретираните мавровски работници, случајот „Непроштено“ и затворената липковска ...
сите 29 | | | веќе видена

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко поднесе барање до Печерскиот реонски суд во Киев во кој се води против неа ткн „гасен процес“, за да и’ се дозволи во овој случај да бидат акредитирани четири нови бранители. Киевскиот суд денеска го продолжи случајот против Јулија Тимошенко, којашто Државното обвинителство ја товари за злоупотреба на службената положба при потпишувањето на договорите за испорака на гас со Русија во 2009 година. Минатиот понеделник, Тимошенко ги откажа услугите на нејзиниот адвокат Николај Титаренко, објаснувајќи дека судот не му дал доволно време да се запознае со повеќе од четирите илјади страници обвинение за овој случај. Минатиот петок, судот од судницата ја отстрани Тимошенко поради непочитување на претседавачкиот судија. Тогаш претставникот на Државното обвинителство го прочита обвинението во отсуство на Тимошенко и нејзиниот одбрана, иако поранешната премиерка во тоа време не успеа да пријави нов бранител. „Тоа се луѓе кои, според мое мислење, може да го доведат ...
сите 4 | | | веќе видена

Том Круз ќе ја игра главната улога во трилерот по романот „Еден истрел“ на Ли Чајлд, објавено е на сајтот "Dedlajn". Круз ќе го игра Џек Ричер, поранешен полицаец опседнат снајперист осомничен за пет неповрзани убиства. За филмот „Еден истрел“ се верува дека би можел да лансира серија која би била работена по четиринаесетте романи на Чајлд чиј главен јунак е Џек Ричер. Филмот ќе го режира Кристофер Маквори, со кој холивудскиот глумец соработуваше на остварувањата „Чудовиштето од Фиренца“ и „Операција Валкира“ за кој Маквори пишуваше сценарија. Маквори доби Оскар за сценарио за „Дежурни виновници“, а ги напиша и „Турист“, „Невозможна мисија“ и „Волверин“.
сите 3 | | | веќе видена

ИПАРД информативни денови за запознавање на земјоделците и компаниите со можностите за користење на средства од ИПАРД Програмата за 2007-2013 година започнуваат од денеска. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, во саботата го објави вториот јавен повик за 2011 година за користење на 18.565 милиони евра од европските претпристапни фондови. Првите информативни денови ќе се одржат денеска во општина Чешиново-Облешево и во општина Берово. Во вторник во општините Василево и во Дебар, а со почеток од 20 часот во Радовиш и во Маврово-Ростуше. Во среда во Вевчани, во 17 часот во салата на општината и со почеток од 20 часот, во Дебарца, во салата на старата општина во Мешеишта. Тимовите на Телото за управување со ИПАРД на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во петок ќе одржат ИПАРД информативни средби со граѓаните во Македонски Брод и во општинската сала во Другово.
сите 15 | | | веќе видена

Стравувањата дека европската должничка криза ќе ги зафати Италија и Шпанија негативно делува врз финансискиот пазар пред итниот состанок на лидерите на Европската унија што ќе се одржи кон крајот на неделата. Ширењето на грчката должничка криза на другите земји на ЕУ би го поткопало и онака слабиот европски економски раст. Цените на акциите на европските берзи од утрово паѓаат, трет ден по ред, а ослабна и еврото, за 0,7 отсто, на 1,4027 долари. Истовремено приносот на италијанските и шпанските обврзници расте бидејќи резултатите од стрес тестот во европскиот банкарски сектор не успеаја да го отстранат стравот кај инвеститорите. Имено, инвеститорите се сомневаат во резултатите на стрес тестот што не го положија само осум од тестираните 90 банки, додека 16 одвај поминаа. Стрес тестот треба да покаже дали и како банките би поминале во случај на нова рецесија. Во пад се и цените на нафтата која денеска се договара по 97 долари за барел. Падот е последица на помалата побарувачка поради слабеењето на ...
сите 9 | | | веќе видена

Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека содржината на учебникот „Педагогија“ за трета година, „претставува вознемирување, предизвикува чувство на пониженост, повреда на достоинството на група луѓе, кое произлегува од дискриминаторска основа сторено од страна на Министерството за образование и наука и авторите на учебникот проф. Д-р Марија Костова, проф. Д-р Анета Баракоска, м-р Ели Маказлиева“. Од Коалицијата „Сексуалните и здравствените права на маргинализираните заедници“ соопштија дека Комисијата за антидискриминација му препорачува на Министерството за образование и наука да изврши ревидирање на содржината на учебникот и ревидираната содржина да не содржи елементи на вознемирување врз дискриминаторска основа. Во спорниот учебник под точката Сексуални определби во поднаслов „Опачините на сексуалниот живот“ стои: „Хомосексуалноста и лезбејството се варијанти на полов нагон и секако како опачини, се манифестираат со свртеноста на индивидуата кон сексуален партер од ист пол. Тоа може да биде ...
сите 9 | | | веќе видена

next