Одговарајќи на обвинувањата на повеќе ленови на американскиот конгрес, Американското федерално биро - ФБИ, отвори истрага за тоа дали „News Corp.“ на Рупер Мардок се обидел да ги хакира телефоните на жртвите на терористичките напади во САД, кои се случија на 11.септември 2001 година, како и телефоните на членовите на нивните семејства. Барањето на членовите на Конгресот доаѓа откако тие искажале длабока загриженост по откривањето на аферата во Англија. Членовите на Конгресот се прашувале дали новинарите на Мердок се обидувале да ги компромитираат жртвите од 11. септември 2001, како што хакирале многу телефони во Англија. Весникот Њујорк тајмс наведува дека истрагата на ФБИ се уште е во прелиминарна фаза, и дека засега нејзиниот обем не е доволно јасен. Исто така, како што пишува весникот не е јасно дали ФБИ веќе ги дефинирал целите на истрагата. На почетокот на неделата британскиот весник Дејли Меил објави дека новинарите на таблоидот „ News of the World“ се обиделе да ја хакираат говорната пошта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Над 4.400 лица се евакуирани од подрачјето околу вулканот Локон кој е во ерупција, соопштија денеска индонезиските власти, пренесе Франс прес. Узбуната е подигната на највисоко ниво од завчера кога почна да еруптира вулканот. Вулканот Локон е висок 1.750 метри, во северната покраина Сулавеси, е еден од 129 активни вулкани во Индонезија. Од последната негова голема ерупција во 1991.година, загина едно лице од Швајцарија, а илјадници луѓе ги напуштија своите домови.
сите 12 | | | веќе видена

Уго Чавес, претседателот на Венецуела ќе отпатува во Бразил на лекување од рак, информира извор од бразилската влада , пренесе Ројтерс. Истиот извор наведува дека Чавес треба да пристигне во бразилската болница „Сирио -Либанеш “ која е една од најпознатите болници во латинска Америка, за третмани за болни од рак. Од Каракас, се уште нема официјална потврда за оваа информација. Неодамнешното признание на Чавес дека боледува од рак ја шокираше Венецеуела и го отвори прашањето, дали Чавес ќе биде во состојба идната година повторно да се кандидира по 12 години на власт.
сите 13 | | | веќе видена

Новинарите од БиБиСи започнаа еднодневен штрајк поради најавата за прогласување на технолошки вишоци. Членовите на Националната унија на новинари предупредија дека штрајкот ќе предизвика „општо пореметување“ во радио и ТВ програмите и појаснија дека извесен број на вработени во Светскиот сервис и БиБиСи мониторингот ова лето ќе бидат прогласени за технолошки вишок. Како што пренесуваат светските медиуми, генералниот секретар на Унијата, Мишел Стејнистрит рече дека е „срамно БиБиСи да поттикнува штрајк поради грст загубени работни места“. Стејнистрит додаде дека Унијата понудила неколку решенија за кои вреди да се разговара и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијатори. „Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од БиБиСи, така што ова би можело да биде решено низ преговори. На ниво на менаџментот се чуваат работните места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, рече Стејнистрит, пренесуваат агенциите.
сите 9 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 4,1 степен по Рихтер се случи во местото Блажево на југоисточните падини на планината Копаоник. Земјотресот се случил во 23 часот и 46 минути, на длабочина од 5 километри. Земјотресите со магнитуда од 4,0 до 4,9 степени по Рихтеровата скала се сметаат за полесни. Годишно во светот просечно се случуваат по 6. 200 вакви земјотреси.
сите 19 | | | веќе видена

Гасењето на пожарот на хрватскиот остров Брач, во подрачјето на Пустината Блада и натаму трае, а евакуирани се околу 200 туристи од хотелот Милна и 30 мештани од населбата Бобовичше. Туристите и мештаните биле евакуирани на нивно барање, соопшти Државната управа за заштита и спасување. Според првичните проценки досега изгореле над 2.500 хектари густа борова шума, трева и ниско растение, а биле зафатени и земјоделски култури. Во гасењето на пожарот учествуваат 170 пожарникари со 44 возила, пет канадери, три воздушни трактори и два хеликоптера. Облаците од чадот од пожарот, кој избувна вчера попладне, можеле да се забележат од Сплит.
сите 28 | | | веќе видена

„Трето полувреме“. Не е нов термин во фудбалот туку напротив, тоа е насловот на новиот филм на Дарко Митревски. А еве за што поточно се работи. „Трето полувреме е филмски проект којшто е базиран на неколку вистински приказни кои што се случиле во Скопје, пред и за време на Втората светска војна. Пред се за фудбалскиот клуб „Македонија“ кој во тоа време стигнал до првото место на бугарската лига“. Првата верзија на сценариото била напишана уште во 2002-ра година, но со мали измени и со вклучување на нови луѓе, сега се склопува актерскиот тим и од септември почнува снимањето. „Ова зад мене се глумците што ќе играат во филмот, уште пред десет дена започнаа со тренинзи под будно око на неколку тренери и кои што имаат за домашна задача да го научат фудбалот онака како што се играл во тие времиња“. Ова е еден нов вид на работа, каде што актерот се подготвува неколку месеци за својата улога. На актерите им преостануваат уште 60-тина дена. Па ги запрашавме дали е напорно. „Па да, ќе звучам многу банално но, многу ...
| | веќе видена

Вашингтон е загрижен за судството, медиумите и невладиниот сектор во Македонија. Ова синоќа го изјави новиот амбасадор на САД во земјава Пол Волерс во настапот пред комитетот за надворешна политика на сенатот. Наследникот на Филип Рикер кажа дека по успешно спроведените избори на петти јуни приоритет за Македонија се обезбедување независно судство, слободни и независни медиуми и силно граѓанско општество. Новиот амбасадор на САД во земјава јасно предочи дека натамошниот напредок во евроатлантските интеграции зависи од решавањето на спорот за името при што побара силно лидерство од двете страни.
сите 16 | | | веќе видена

Во комисијата за транспорт и врски помина предлогот за измени на законот во радиодифузната дејност. Со него владејачката коалиција предлага зголемување на бројот на членовите на Советот за радиодифузија од деветмина на петнаесет со што советот ќе станел поефикасен. Според предлогот, новите членови во независното тело ќе ги предложат неколку државни институции, а двајца пак ќе дојдат по предлог на претседателот на државата. Според опозицијата ова е упад во слободата на медиумите и немање капацитет за евроинтеграциските процеси. Како што рекоа опозициските пратеници, Советот за радиодифузија е жртва на пазарот меѓу ДПМНЕ и ДУИ и на простувањето на гревовите на оние кои шкртаа по грбовите на македонските работници. Предлог законот за измени во радиодифузна дејност ќе се најде пред пратениците идната недела. „Вистинската цел на овој предлог е конечна пресметка со СРД. Се она што премиерот Груевски го зборуваше на митингот по повод 20. роденден, завршува сега. Тој таму спомна два медиуми, медиумите на „Перо ...
сите 5 | | | веќе видена

Собраниската комисија за транспорт и врски ги разгледуваше и ги усвои извештаите за финансиското работење на јавниот сервис Македонска радио телевизија. Управата за јавни приходи и дозволи на Македонската радио телевизија долгот од околу еден милион евра, да го враќа на 120 рати со грејс период од 36 месеци. Од МРТ уверуваат дека ова ќе значи подобрување на програмата. За опозицијата пак, Македонската радио телевизија е само неквалитетен сервис под контрола на владејачката гарнитура. „Им требаат дополнителни средства затоа што програмата, според моето лично мислење е катастрофална и недостојна за еден јавен сервис, како што треба да биде Македонската радио телевизија. - Улогата на МРТВ е нешто сосема друго, од она што таа во моментот е, ако не сакаме да бидеме слепи при очи, ќе видиме дека Македонската радио телевизија во последниот период, поточно, исклучително во последните пет години, откако на власт е ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициони партнери, се претвори во класичен партиски сервис“, изјави Сафет ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонските граѓани да избегнуваат патување во Сирија, а оние што се веќе таму во најскоро време да ја напуштат, препорачуваат од Министерството за надворешни работи, поради влошената безбедносна состојба во земјата. „Се препорачува да се избегнува било какво патување во оваа држава, присуство на јавните собири во земјата и постојано да се има во предвид безбедносната состојба при движењето низ земјата“, велат од МНР. Од МНР велат дека и понатаму ќе ја следат состојбата во Сирија, каде е влошена безбедносната состојба по протестите против претседателот Башар ал Асад.
сите 7 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи трет ден по ред ги одзема возилата во сопственост на А1 Телевизија и „Плус продукција“ во постапката за присилна наплата на наводните даночни долгови на двете компании. Денеска од возниот парк на А1 Телевизија одземени се пет автомобили и еден мотор, а од „Плус продукција“ еден автомобил и еден мотор. Со ова бројката на вкупно запленети возила се искачи на 23, додека вкупно конфискувани се пет мотори. Паралелно инспекторите од УЈП продолжија и со попис и проценка на вредноста на останатите возила на двете фирми. Евидентираните возила се означуваат со налепници дека се влезени во пописот. Вкупно треба да се попишат 110 автомобили, комбиња, камиони. УЈП ги конфискува повредните возила додека останатите можат да се управуваат. Според прописите 15 дена по почетокот на присилната наплата Управата за јавни приходи ќе може да ги заплени сите возила и да ги продава на аукција. УЈП бара 9 ипол милиони евра од А1 за наводно неплатен данок и милион евра од „Плус продукција“. А1 побара ...
сите 4 | | | веќе видена

Жестока дебата во собраниските комисии за законите кои по итна постапка влегоа во Собранието, а се дел од исполнувањето на договорот Груевски - Ахмети за новата владина коалиција. Според опозицијата со Законот со кој се предвидува министрите во Собранието да можат да говорат и албански јазик, како и прецизирањето на употребата на знамињата, се кршат Уставот и Рамковниот договор и е пред се размена на фотелјите на власта за штета на македонскиот јазик. Од власта тврдат дека СДСМ глуми лажен патриотизам и дека ова е само исполнување на охридскиот договор.
сите 55 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје продолжи сослушувањето на обвинетите од „Перо Наков“. Денеска изјава пред судот даваше поранешниот управител на „Хедис“ маркетите и „Хедис“ Жарко Стојановски. Тој кажа дека не е виновен за перење пари, даночно затајување, злоупотреба на службена положба, како и дека не е член на никакво злосторничко здружување, како што го терети обвинението. Тој пред судот изјави дека доколку некоја фирма од „Перо Наков“ имала финансиски проблеми тој дозволувал давање позајмици на таа фирма од неговата. Стојановски како основач на фирмата го посочи Велија Рамковски меѓутоа на прашање на судијата изјави дека него никогаш не го информирал за работата во фирмата. Стојановски тврдеше дека не им исплатувал пари во готовина на обвинетите Дарко Перушевски и Анета Кочишки. Според него платата на вработените им била префрлана на трансакциска сметка и не знаел за никакви списоци на вработени за исплата на плата во готовина. Пред судот исказ треба да дадат и сметководителката Славица Маринковска и ...
сите 30 | | | веќе видена

Уапсен е поранешниот уредник на „News of the World“ Уапсен е Нил Волис, 60-годишниот поранешен уредник на таблоидот „News of the World“, јави Би-Би-Си. Волис беше на позицијата уредник во периодот од 2003-та до 2007-ма година. Британските пратеници на медиумскиот магнат Руперт Мардок и на неговиот син Џејмс денеска им упатија обврзувачка покана да се појават пред комитетот на британскиот парламент на 19-ти јули. Како што пренесе Ројтерс, Мардок изјави дека тој не може да се појави , додека неговиот син би можел да се појави пред комитетот, но некој друг ден. Таблоидот „News of the World“ е затворен поради скандалот со прислушување на телефоните, по 168 години редовно излегување, а одлуката за затворањето ја донесе самиот сопственик Руперт Мардок.
сите 8 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Томашевиќ е во третиот месец од својата бременост, а среќниот тато е како што мислевме ние, нејзиниот поранешен дечко, актерот Иван Босиљќиќ, кој е познат многубројните улоги во српските сапуници кај нас. Јелена и Иван од неодамна ја обновиле нивната емотивна врска, а додека ги разгорувале страстите успеале да си направат и бебе, па како сто стојат работите наскоро ќе запловат и во брачните води. По пола година успешно криење од очите на јавноста, откако пејачката дознала за бременоста, со радост ја обелоденила нивната врска, заборавајќи на аферата на нејзиниот сакан со неговата колешка Ивана Кнежевиќ. Е па било што било, сега идните мама и тато дури најавија и венчавка за наесен, а приновата ја очекуваат на почетокот на идната година. Е па најверојатно Јелена Томашевиќ ќе ни се појави со стомаче на вториот голем проект на браќата Тавитјан „Македонското срце чука во 7/8 такт“, каде што сите балкански ѕвезди на едно место ќе пејат македонска изворна музика.”
| | веќе видена

Интернет компанијата „Google“ е подготвена да ја понуди на корисниците својата нова услуга „Photovine“, преку која тие можат да ги споделат фотографии од своите паметни телефони, пишува во четвртокот интернет страницата photovine.com. Користењето на оваа услуга се уште не е јавно достапна, програмерите на корисниците им понудија да ја остават својата електронска адреса со ветување дека ќе им биде возвратено со покана. Се претпоставува дека овој сервис ќе биде официјално достапен подоцна во јули. Кон крајот на јуни, „Google“ ја направи достапна за јавно тестирање својата социјална мрежа „Google +“, но засега не е познато дали тоа има некаква поврзаност со „Photovine“. Новата услуга од „Google“ ќе влезе во конкуренција со силни ривали, како што се „Twitter“ и „Instagram“. Бројот корисници на фотохостингот „Instagram“, досега достапен само за сопствениците на мобилни уреди кои работат на iOS, во средината на јуни изнесуваше пет милиони, само за осум месеци од неговото појавување. Микроблог сервисот „Twitter“ ...
сите 3 | | | веќе видена

Четиринаесет и пол години затвор добија убијците на српскиот турист Дејан Новаковиќ кое се случи лани во Охрид. Прилепскиот суд денеска ги изрече пресудите за четворицата учесници во тепачката. Митре Костоски косопственик на клубот „Кубе либре Хавана“, каде започнала тепачката доби четири години затвор, Илче Јоноски кој критичната ноќ бил гостин во локалот доби 4,5 години затвор, а Ѓоко Наумовски вработен во клубот доби една година затвор. Српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кој моментално е во бегство доби 5 години затворска казна. Инаку претходно семејството Новаковиќ најави дека правдата ќе ја бара во Стразбур. Не се задоволни од тоа како се одвивал целиот процес, а беа револтирани и на преквалификацијата на кривичното дело од „свирепо убиство“ во „учество во толпа која ќе предизвика кривично дело“. Денеска адвокатите и на обвинетите и на семејството Новаковиќ најавија жалби на пресудата.
сите 23 | | | веќе видена

Денеска почнува 9-от Фестивал на пивото вo Прилеп. На површина од 4.000 метри квадратни се поставени штандовите, кои посетителите ќе ги пречекаат со пиво и скара. Годинава се очекува оваа манифестација да ја посетат илјадници гости од земјава и од странство. Градските власти информираат дека хотелските капацитети и приватното сместување во градот се пополнети и дека безбедноста е на високо ниво. Обезбедени се паркинг места и се апелира прилепчани да не паркираат во централното подрачје. „Прилеп е комплетно спремен за отпочнување на 9-от фестивал на пиво „Пиво фест“ Прилеп 2011. година. Спремни сме да ги пречекаме сите гости кои ќе бидат присутни овие неколку дена, додека трае Фестивалот. Спремни сме да понудиме максимална забава, максимална безбедност во сообраќајот, до јавниот ред и мир, хигиена на највисоко ниво како град и се она што е пропратно со вакви големи фестивали - Спремни сме да го направиме најубавиот, најорганизираниот и најмасовниот фестивал во Македонија и на Балканот“, изјави Марјан ...
сите 14 | | | веќе видена

На вчерашната пета седница на Собранието, 34-годишната Маја Кадиевска-Војновиќ беше именувана за нов вицегувернер на Народната Банка на Република Македонија. Кадиевска-Војновиќ беше предложена од страна на гувернерот, Димитар Богов. Досега работела како советник-аналитичар во отсекот за движења во надворешниот сектор во рамките на дирекцијата за истражувања во НБМ. Инаку Кадиевска- Војновиќ има дипломирано економија и завршени постидипломски студии на Сити универзитетот - Солун (Шефилд универзитет). Предава Макроекономија на Американ колеџ, а повремено и на економскиот факултет во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

next