Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, денеска треба прв пат да излезе пред истражен судија од канцеларијата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал. Поради повредената нога, Санадер нема да излезе од затворот „Реметинац“, туку истражителите ќе го испитуваат во келијата. Неговиот адвокат најави дека ќе поднесе жалба на едномесечниот истражен затвор. Санадер ќе биде истражуван за аферите „Фими-медија“, во која од државни претпријатија и министерства собрал 11 милиони евра, кои завршиле на приватни сметки, но и во црниот фонд на ХДЗ.
сите 5 | | | веќе видена

На третиот јавен повик за користење на средствата од ИПАРД програмата 2007- 2013 одобрени се вкупно 40 барања. Со тоа земјоделците добија над два милиони евра неповратни сретства. Според платежната агенција барањата се за инвестиции во земјоделските стопанства со цел нивно преструктуирање и надградба за достигнување на стандардите на Европската унија, инвестиции за преработка и маркетинг на земјоделските производи, како и развој на руралните економски активности. Во тек е четвртиот јавен повик кој ќе трае до триести август.
сите 12 | | | веќе видена

Ник Клег, вицепремиерот на Велика Британија денеска изјави дека аферата со прислушкувањето на телефоните, во која е вмешана империјата на Руперт Мардок, создаде ретка шанса да се расчистат сомнителните врски меѓу медиумите, полицијата и политичарите. Клег изрази надеж дека обемната истрага на правосудните органи ќе биде замаец за „расчистување на матните дејствија и недопирливите односи кои пуштија корења во самото срце на британскиот естаблишмент “, пренесе Асошијетед прес. Британскиот премиер Дејвид Камерон, вчера во британскиот парламент беше изложен на серија прашања, а меѓу другото кажа дека немал никакви „неприкладни“ разговори во врска со сега отфрлената понудата на Њуз корпорејшн за потполно преземање на британскиот сателитски канал Би - Скај - Би.
сите 2 | | | веќе видена

Со цел да се спаси еврото и цела Европа, лидерите на европските земји денеска во Брисел ќе мора да најдат некое решение. Едно од нив е контролирано распаѓање на еврото на две валути - едната би се користела во земји како што се Грција, Италија и Шпанија, а другата во Германија, Холандија, Финска. Европа и светот стравуваат дека наместо шефовите на државите на состанокот да донесат решителни мерки за спас на Грција, неодлучноста на германската канцеларка Ангела Меркел најсериозно ќе го загрози заедничкото евро. Моќната европска валута би можела да престане да постои онака како што постои сега. А како што признава Меркел, „доколку падне еврото, паѓа и Европа“. Еврото би можело да падне, бидејќи кризата која пред една година започна во Грција веќе метастазира. Едно од решенијата кое се појавува во јавност е контролиран распад на еврото на две валути. За едната валута се говори како евро за сиромашните, латинско евро или периферно евро (ЕУП). Другото би било евро за богати, централно евро (ЕУЦ). Еврото за ...
сите 2 | | | веќе видена

Белград со апсењето на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ ги исполни сите свои обврски пред Трибуналот и тоа ја отвора можноста за добивање статус кандидат за влез во Европската унија, пишува денеска московски „Комерсант“. „Сега Србија, до крајот на годината, има право да очекува од Брисел добивање на статус кандидат и почеток на преговорите за членство. Но за влез во ЕУ само затворањето на „хашкиот список“ ќе биде недоволно“, пишува весникот. Весникот наведува, повикувајќи се на неименувани дипломатски кругови во ЕУ, дека „членството на Србија е нереално без признавање на Косово“. „Не може да се очекува во ЕУ да бидат примени две држави кои меѓусебно не се признаваат“, вели дипломатот. „Росијскаја газета“ пишува дека по апсењето на Хаџиќ, претседателот на Србија Борис Тадиќ има право да бара од Брисел конкретен датум за преговори за пристапување во ЕУ.
сите 15 | | | веќе видена

Вселенскиот шатл „Атлантис“ рано изутрина за последен пат слета на пистата на Вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, со што стави крај на 30-годишната историја на оваа програма на американската вселенска агенција НАСА. „Атлантис“, кој во својот работен век измина 8,4 милиони километри, го започна согорувањето на ткн. деорбитирање при влезот во атмосферата на Земјата, во текот на кое моторите ќе работат само малку над три минути со цел да ја забават огромната брзина со која шатлот влегува во атмосферата, во 10 часот и 49 минути. „Хјустон, мисијата е комплетирана“, кратко јави командантот на шатлот Крис Фергусон, на што од контролата на мисијата ја искористија приликата да му честитаат и на екипажот, но и на илјадниците професионалци и волонтери кои помогнаа во тридецениската програма „која што инспирираше милиони луѓе ширум планетата“. Слетувањето на „Атлантис“ означи и крај на ерата во која САД доминираа со вселенските истражувања со човечки екипаж, оставајќи Русија како единствена вселенска сила која ...
сите 9 | | | веќе видена

Вонредната средба на еврозоната, на која треба да биде финализиран вториот план за спасување на Грција, започна со состанок на водечките претставници на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. Според европски извори, како што пренесува агенцијата АПА, во разговорите учествуваат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Никола Саркози, претседателот на Европската централна банка, Жан Клод Трише и претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер. Кон нив ќе се приклучат и грчкиот премиер Јоргос Папандреу, претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и новиот директор на ММФ Кристин Лагард. Меркел и Саркози веќе имаа одделна средба, на која била постигнат договор за спасителниот план за Грција.
сите 53 | | | веќе видена

Речиси три часа безживотното тело на 56 годишниот Димитар Николоски од Тетово лежеше на асфалтот на улица „Илинденска“ во центарот на градот. Тој загинал откако обидувајќи се да ја помине улицата со велосипед, во него, со автомобил со швајцарски регистарски таблички, удрил 23 годишен тетовец. Несреќата се случила утрово околу шест часот кога Димитар со велосипедот се движел кон своето работно место. „Од силниот удар, велосипедистот здобил тешки телесни повреди од кои починал на самото место. Извршен е увид со учество на екипа од СВР Тетово, истражен судија и јавен обвинител, а телото на починатиот, по наредба на истражен судија, предадено е за обдукција“, изјави портпаролот на СВР Тетово Маријан Јосифовски. Возилото и неговиот возач се обезбедени и се предмет на истражни активности. Потоа треба да се разјасни под кои околности се случила несреќата.
сите 13 | | | веќе видена

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг во петок, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила. Хаџиќ во моментов е во притвор во Специјалниот суд, каде што беше сослушан веднаш по апсењето. Ова би можело да биде едно од најбрзите испорачувања во Хаг, бидејќи Хаџиќ, како што рече неговиот адвокат, се откажал од правото на жалба на одлуката за екстрадиција. Сепак, деталите за испорачувањето нема да се објават до последниот момент, поради безбедносни причини. Денеска во затворот Хаџиќ го посетија сестрата, ќерката и синот, а утре ќе го посетат вонбрачното дете за кое во јавноста не се знае ништо, како и поширокото семејство. Како што пренесоа медиумите, Хаџиќ бил уапсен во обид да набави пари за бегство - сакал да го продаде најголемиот воен плен, слика од италијанскиот уметник Модиљани, но купувачот испаднал полицаец. Додека за американскиот државен секретар Клинтон ова апсење докажува дека меѓународната правда функционира, Рузија порачува дека Србија сега ...
сите 49 | | | веќе видена

Бројот на членовите во Советот за радиодифузија и измените во законот за вршење на радиодифузна дејност и денеска предизвикаа жестока дебата во Собранието. Несогласувањата кулминираа, кога собранискиот спикер Трајко Вељаноски го повика пратеникот Емилијан Станковиќ од СДСМ да ја напушти собраниската говорница, бидејќи тој го го обвини претседателот на Собранието, дека два дена го крие писмото со кое ОБСЕ реагира на зголемувањето на бројот на членовите во Советот за радиодифузија од девет на 15. Вељаноски рече дека Станковиќ лаже, ја прекина седницата и закажа координациската средба. Од СДСМ, во меѓувреме го доставија писмото од ОБСЕ до новинарите, испратено на 19. јули и во кое се потсетува дека при донесувањето на измените на Законот за радиодифузна дејност, не била консултирана работната група од Министерството за транспорт и врски. Во писмото, ОБСЕ препорачува да се изврши ревизија на измените, а СРД како регулаторно тело да работи по препорака на европската директива. По завршувањето на координациската ...
сите 15 | | | веќе видена

Германскиот канцелар Ангела Меркел предупреди дека не треба да се имаат преголеми очекувања од утрешниот самит на Еврозоната. На него претставниците на земјите членки ќе разговараат за втор пакет за спас на Грција за да се спречи кризата да се прелее во поголемите економии како Шпанија и Италија. Во јавноста се појави доверлив документ според кој на самитот ќе се побара воведување данок за банките. Другите опции вклучуваат намалени камати на новите заеми за Грција и 30 годишен план за нивно исплаќање.
сите 61 | | | веќе видена

Во владата денеска повеќе од пет часа чекаа прием дел од роднините на дванасетмината киднапирани од тетовско Непроштено. Им било ветено дека некој во владата ќе ги прими, барале прием и кај претседателот Иванов, но одговор не добиле. Семејствата на киднапираните по вчерашното изгласување и автентичното толкување на законот за амнестија со кое престана секакво гонење на хашките случаи. Роднините и по неколку часовно инсистирање одбија да дадат изёјави пред камерите. Неофицијално размислуваат да се жалат во судот зёа човекови права во Стразбур, но и во Македонија да го оспорат законот за амнестија. Вчера роднините беа примени единствено од опозициската СДСМ, но не и од владејачката ВМРО-ДПМНЕ и од спикерот Вељаноски.
сите 32 | | | веќе видена

Силите лојални на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи убиле најмалку девет припадници на бунтовничките сили во градот Брега во северниот дел на Либија, додека ранети се 113 други, пренесуваат агенциите. Во важниот пристанишен град Брега, трет ден траат жестоките судири меѓу армијата на режимот во Триполи и востаничките сили, пренесува Синхуа. Портпаролот на востаничките сили, Ахмед Бани за агенцијата изјави дека повеќето од жртвите се убиени во експлозии на нагазни мини. Според медиумите, владините сили наводно поставеле околу 40 илјади противтенковски и противпешадиски мини на приодите од Брега, која е стратешки важен нафтен терминал. Двете завојувани страни во Либија повеќе месеци се обидуваат да ја преземат контролата врз градот, а Брега во тој период неколкупати минуваше под контрола на една од страните. Од средината на февруари во Либија се водат жестоки борби меѓу владините трупи и востаничките сили, во кои има илјадници загинати и повредени. Триполи и некои западни провинции останаа под ...
сите 4 | | | веќе видена

Полицијата вчера ги уапси двајцата браќа од скопската населба „Тафталиџе“ кои нападнаа висок руски дипломат. Двајцата напаѓачи, кик боксери, набрзо треба да бидат изведени пред истражен судија. Рускиот дипломат, кој го заменуваше рускиот амбасадор поради отсуство, беше нападнат на почетокот на месецов. Тој, врaќајки се пеш кон својот дом, без намера удрил во ретровизор на автомобил, кој минувал покрај него. Од автомобилот излегле двајцата браќа и гневни го нападнале со тупаници и клоци, му го скршиле носот, јаболчната коска на главата, му ја напукнале вилицата. Повредениот дипломат беше пренесен во Ургентниот центар, а насилниците избегаа.
сите 9 | | | веќе видена

Популарноста на Меркел на најниско ниво од 2006 година Популарноста која ја ужива германската канцеларка Ангела Меркел меѓу граѓаните на Германија опадна на најниско ниво од 2006. година. Истражувањето на јавното мислење на институтот Форза покажа дека доколку изборите би се одржале во недела а претседател на владата би се бирал непосредно, за шефицата на Христијанско - демократската унија би гласале само 36 отсто од избирачите, пренесе Бета. Шефот на парламентарната фракција на опозициската Социјалдемократска партија на Германија, Франк - Валтер Штајнмајер кој на изборите во 2009 година и беше противкандидат на Меркел, ја има довербата на 35 отсто од граѓаните. Пред три години анкетите покажуваа дека дури 60 отсто од граѓаните ја сакаат меркел за канцелар.
сите 5 | | | веќе видена

Државниот трудов инспекторат донесе одлука дека двете новинарки кои добија отказ од „Утрински весник“ се отпуштени на незаконски начин. Во решението доставено до издавачот МПМ се наложува петте новинарки да бидат вратени на работа. На ова решение МПМ има право на жалба. Здружението на новинари и независниот синдикат на медиумски работници ја поздравија оваа одлука. „Отказите за колегите од „Утрински“, кои се решија јавно да проговорат и да се спротивстават на одлуките на менаџментот, се страшна порака, дека само со наведната глава, со замолчување, се останува во оваа професија, се покажува дека сепак не е така и затоа одлуката на Државниот инспекторат за труд е голема порака на оптимизам и охрабрување дека во оваа земја постојат институции и постојат закони и тие се почитуваат“, рече Тамара Чаусидис, независен синдикат на медиумски работници.
сите 18 | | | веќе видена

Во месечниот извештај за јуни и јули Хелсиншкиот комитет за човекови права констатира сериозно назадување во демократските процеси во Македонија, кои се рефлектираат околу четири главни точки. Прво според Хелсиншки, во државата власта ја задушува слободата на говорот и критички настроените медиуми, врз врши притисоци употребувајќи ги државните механизми. Забележани се и повреди на економските и социјалните права на граѓаните, на скандалозен начин законите и Уставот се кршат токму во Собранието на Република Македонија, бидејќи на незаконски начин се интервенира во Уставот, а можеби најфлагрантни појави на повреда на човековите права се забележани во таканаречените судски случаи „Пајажина“, „Метастаза“, „Сопот“ како во апсењето на Љубе Бошковски. „За поголемиот дел на случаите, посебно овие што ги наведовме, немало причини да се изрекува веднаш мерка за обезбедување, што се нарекува мерка притвор. Затоа што во законот за кривична постапка, мерката притвор е предвидена како исклучителна мерка, а кај нас таа се ...
сите 7 | | | веќе видена

Ограничувањето на пловидбата на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, стапува на сила денеска. Забраната се однесува на пловните објекти „скутери“ со јачина поголема од 45 киловати кои можат да пренесуваат максимум три лица, јави Охридњуз. Ограничувањето важи од секој ден во периодот од 11 до 18 часот и на сила ќе биде до 20 август. Одлуката не се однесува само на скутерите кои се наменети за службени потреби за вршење на инспекциски, царински и полициски надзор. „Целта на оваа одлука не е само заштита на капачите, туку и заштита на животната средина и сметам дека е оправдана“,информираат од Капетанијата на пристаништата Охрид. Оттаму најавуваат дека во периодот на забрана Капетанијата во соработка со Министерството за внатрешни работи - Езерска полиција ќе врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи. Граѓаните кои нема да ја почитуваат одлуката се соочуваат со глоба која во зависност од прекршокот се движи од 6.000 до 8.000 евра во денарска противвредност за ...
сите 4 | | | веќе видена

Српското собрание неделава ќе расправа за новиот предлог закон за здравствено осигурување, кое предвидува промената на полот да биде на сметка на државата. Како што пренесе агенцијата ФоНет, ваквиот зафат и подготовките за операцијата кои траат најмалку една и пол година ќе се вршат на сметка на здравственото осигурување, исклучиво од медицински причини. Од српското Министерство за здравство за агенцијата велат дека доколку овој предлог се усвои, на лицата кои имаат проблем со полниот идентитет ќе им се овозможи да ги остварат основните човекови права на идентитет и здравствена заштита. Според проценките на експертите во Србија има околу 200 лица кои сакаат ваква интервенција, а од тамошното Министерство за здравство информираат дека доколку се прифати предлогот, во наредните две до три години за операција ќе бидат подготвени 50 пациенти. Во последните дваесетина години во Србија полот го смениле над 150 лица, кои за таквиот зафат плаќаа сами бидејќи се смета за вонстандардна медицинска услуга.
сите 3 | | | веќе видена

Уапсен е последниот обвинет за воени злосторства кој се бара од судот во Хаг, Горан Хаџиќ. Хашкиот Трибунал во 2004 година го обвини за злосторства против човештвото и кршење на законот и обичаите на војување. Тој исчезна во средината на јули 2004-тата од својата тогашна адреса во Нови Сад, по што Белград прими обвинение од Хаг, во кое се бара неговото испорачување во рок од 72 часа. Хашкиот трибунал го товар Хаџиќ за воени злосторства во Вуковар за време на воените случувања на деведесеттите години, односно за прогон на Хрватите од источна Славонија, за убиства, мачење и грабежи на напуштените хрватски куќи. Хаџиќ е поранешен функционер на Сојузот на комунистите на Хрватска по што преминал во Српската демократска странка и таму добивал важни улоги. Поставен е за претседател на СДС - Вуковар, а во јуни 1991 за претседател на Српскиот народен совет на Славонија и Барање. Тадиќ: Горан Хаџиќ е уапсен на Фрушка Гора Српскиот претседател Борис Тадиќ потврди дека утринава е уапсен последниот хашки бегалец ...
сите 94 | | | веќе видена

next