Венецуелскиот претседател Уго Чавес кој е на лекување од рак во Куба, изјави денеска дека ќе ја победи тешката болест и дека верува дека ќе победи на изборите следната година со што ќе остане на власт уште најмалку шест години, пренесе државната телевизија. Во директното телефонското обраќање Чавес рече дека започнува со втор циклус од терапијата со примена на други методи на лекување. Претседателот Чавес додаде дека постојат различни начини на борба до конечната победа и елиминирањето на опасноста од присуство на малигни клетки во неговото тело. Ова е прво обраќање на Чавес на државната телевизија , откако замина на хемотерапија на Куба , минатата сабота. Чавес кој на 28.јули ќе го слави својот 57 роденден, никогаш не откри каков вид на тумор има но на 1.јули потврди дека туморот му е успешно отстранет со што ги прекина повеќенеделните шпекулации врзани за неговото здравје.
сите 18 | | | веќе видена

Триесетгодишник осомничен дека е извршителот на двата напада со смртни последици извршени во петокот во Осло и околината, непријателски е расположен кон исламот, соопшти норвешката полиција, ненаведувајќи ги директните мотиви за злосторството. Истрагата на норвешката полиција спроведена по вчерашните напади дошла до изјави кои осомничениот ги објавил на интернет во кои може да се препознае дека „му е блиска десницата и дека е непријателски расположен спрема муслиманите“, изјави за норвешката телевизија , началникот на полицијата во Осло, Свеинунг Спронхеим. Тој додаде дека е се уште рано да се каже кои биле вистинските мотиви за нападите. Вчера најмалку 91 лицe загинаа во експлозијата пред зградата на норвешката влада во Осло и во пукотниците кои следеа потоа на еден од островите и во околината на норвешката престолнина, каде се одржуваше летен камп на лабуристичката младина. Вчера попладне норвешката полиција соопшти дека го уапсила 32-годишниoт Норвежанец кој е осомничен за вмешаност во двата напада, но ...
сите 64 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од над 6,5 степени по Рихтер во саботата го погоди североисточниот дел од Јапонија, но нема жртви и не е прогласена опасност од цунами. Како што јавува јапонската телевизија NHIK, земјотресот се случил во 1.34 часот по локално време (6.34 часот по македонско време), недалеку од брегот на префектурата Мијаги, којашто беше најпогодената во катастрофалниот земјотрес со магнитуда од 9 степени по Рихтер од 11-ти март кој беше проследен со цунами чии бранови на места беа високи и над 40-ина метри. Јапонската сеизмолошка агенција во саботата соопшти дека епицентарот на земјотресот бил 125 километри североисточно од градот Сендаи, административниот центар на префектурата Мијаги, а неговиот хипоцентар бил на длабочина од околу 35 километри. Новиот земјотрес не предизвикал никакви нови оштетувања во нуклеарната централа „Фукушима Дајичи“ којашто на 11-ти март беше тешко оштетена, а компанијата која управува со на, „Тепко“ се’ уште се справува со последиците од хаваријата по која почна ...
сите 14 | | | веќе видена

Забраната за носење на јавни места на традиционалната муслиманска облека за жените - бурка и никаб (шамија со отвор само за очите) од саботата 23-ти јули стапи на сила, објавија белгиските медиуми. За непочитување на забраната е предвидена казна затвор до седум дена и парична казна од 137,5 евра. Според податоците со кои оперираат белгиските медиум, бурка во Белгија постојано носат само околу 270 муслимански жени. Во април годинава, Долниот дом на федералниот парламент на Белгија по вторпат го изгласа законот со кој се забранува „јавното“ носење бурка и никаб, што беше потврдено и од Сенатот. Првично законот беше одобрен од Претставничкиот дом во април 2010-та година, меѓутоа, поради оставката на владата којашто минува низ голема политичка криза, официјалниот текст на законот не беше довршен а привремениот владин кабинет немаше овластувања повторно да го стави законот пред парламентарците. Главниот аргумент во полза на донесувањето на законот за забрана за носење никаб и бурка беше дека овој вид облека ја ...
сите 5 | | | веќе видена

Борбените авиони на НАТО рано утринава го бомбардираа Триполи предизвикувајќи жртви и материјална штета, пренесе либиската државна телевизија. Државната телевизија објави дека либискиот водач Моамер Гадафи ги поттикнува страните да почнат преговори, но и дека самиот нема да учествува во нив. Од март годинава НАТО врши воздушни напади врз силите на Гадафи, со цел да ги заштити цивилите како што налага резолуцијата на Советот на безбедност на ОН.
сите 16 | | | веќе видена

Сириските сили денеска убија најмалку 11 лица во текот на масовните протести ширум земјата против претседателот Башар ал Асад, тврдат активисти за човекови права и очевидци Петмина цивили се убиени во текот на ноќта во најбунтовниот град Хомс на 165 километри северно од Дамаск, кој до сега даде и најмногу жртви. Уште шестмина во текот на денот се застрелани во демонстрациите во предградието на Дамаск, Млееха, повторно во Хомс и во регионот Идлиба на северозапад на земјата. „Денеска имаме најмалку шестмина нови маченици и сите се убиени во текот на денот“, изјави Амар Кураби, директор на сириската Национална организација за човекови права. Според активистите за човекови права со оружје ги потиснале демонстрациите во неколку реони на Дамаск, во Латакија на брегот на Средоземното море, во градот Дера на југот на земјата и во градот Деир ал-Зора на истокот. Денеска дојде и до прва директна пресметка на силите за безбедност и припадниците на курдското малцинство во земјата, во градот Камишли на североисток на ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку петмина се ранети кога набргу по експлозијата пред канцелариите на норвешкиот премиер Јенс Столтенберг во престолнината Осло, маж во полициска униформа отворил оган на собир на подмладокот на партијата на премиерот на островот Утоеји. Полицијата го потврди инцидентот на собирот на подмладокот на Социјалдемократската работничка партија на Утоеји, остров кој се наоѓа јужно од Осло. „Состојбата е критична“, изјави по вториот инцидент премиерот Столтенберг кој, според распоредот, требало утре да одржи говор пред подмладокот, а поранешниот премиер Гро Харлем Брундстад од истата партија тоа требало да го стори денеска. Се уште нема официјална потврда дали двата напада се поврзани. Столтенберг, кој по совет на полицијата не ја открива својата моментална местоположба, додаде и дека премногу рано да се зборува дали се работи за терористички напади. Претходно, попладнево пред зградата на норвешката влада експлодира силна бомба, при што најмалку две лица загинаа, а најмалку осум се повредени. Ниту една ...
сите 69 | | | веќе видена

Британската поп ѕвезда Кети Пери доби најмногу, вкупно девет, номинации за овогодишните MTV музички и видео награди Ексцентричната и минатата година најнаградена поп пејачка Лејди Гага годинава е номинирана во само три категории. Деветте номинации за 26-годишната Пери е врв на исклучително успешните изминати 12 месеци, во текот на кои ги нанижа хитовите „California Girls“, „Teenage Dream“ и „Firework“. Последниов хит на Пери, која од непозната пејачка на госпел се претвори во секси поп ѕвезда, е номиниран во две категории: најдобро видео за оваа година и најдобро женско видео. Најпопуларната британска пејачка Адел, чиј втор албум „21“ е најпродаван на светот во оваа година, има седум номинации и сите седум се за хит синглот „Rolling in the Deep“. Раперот Кенји Вест е најуспешен помеѓу машките изведувачи, со седум номинации за футуристичкото видео во кое се појавува заедно Кети Пери, како и за видеата за неговите песни „All of the Rights“ и „Power“. Музичките награди на MTV ќе бидат доделени на церемонијата ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку двајца загинати и 15 повредени во силна експлозија од која се оштетени објектите на владата во центарот на Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Солтенберг, јавуваат светските агенции. Уништени се повеќето прозорци на зградата од 17 катови во која се канцелариите на премиерот, како и на министерствата, вклучувајќи го и Министерството за енергетика, во која избувнал пожар. Агенцијата Асошиејтед прес јави дека владините објекти се евакуирани. Засега не е позната причината за експлозијата, но пред една од зградата може да се забележи автомобил уништен од детонацијата. Полицијата и пожарникарите одбиваат да говорат за инцидентот.
сите 75 | | | веќе видена

Најмалку 16 бунтовници се убиени и 126 се ранети во битките крај градот Злитан во западниот дел од Либија. Како што пренесува во AFP повикувајќи се на извори од бунтовничките сили, ова е црниот биланс во последните 48 часа од битките меѓу востаниците и силите лојални на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи. „Во силите лојални на Гадафи во градот Злитен загинаа 16 наши борци, додека 126 се ранети“, се наведува во соопштението што го цитира агенцијата. Според соопштението, бунтовничките сили напредувале кон центарот на градот, 150 километри источно од Триполи. Истовремено НАТО ги засили своите воздушни напади во оваа област. Според официјалното соопштение, во средата авионите на Алијансата погодиле 13 цели, додека во четвртокот 11 цели на војската на Гадафи. Борбите денеска продолжуваат и во градот Мисрата, важно нафтено пристаниште кое е под контрола на бунтовниците. Особено жестоки биле борбите во периферните населби и во предградието Сук ал-Тулати.
сите 2 | | | веќе видена

Властите во Чиле објавија вонредна состојба во повеќе области на југот на земјата поради силни врнежи на снег. Властите не успеваат да воспостават контакт со околу 20 илјади луѓе во руралните подрачја кои се останати без струја и дотур на продукти, а спасувачки екипи се обидуваат да ги пробијат патиштата и да им достават помош. До најзагрозените делови се патува само со хеликоптер, но и тоа го отежнува пепелта од неодамнешната вулканска ерупција.
| | веќе видена

Португалците обвинуваат - владата го откажа Божиќ. Вака народот во презадолжената португалија ја доживуваат владината одлука да се воведе данок на половина од божиќниот бонус. Владата ја оправдува одлуката со тоа дека е неопходна итна акција - долгот на Португалија изнесува 78 милијарди евра, а агенцијата за кредитен рејтинг „Мудис“ и го сведе рејтингот на минимум. Португалскиот премиер сака да докаже дека може да реагира побрзо од Грција, иако поранешната социјалистичка влада ја загуби власта токму поради ваквите мерки. Ризикот од нив е зголемување на невработеноста и двојно повеќе вработени со минимална плата.
| | веќе видена

Одлуката на европските лидери да го одобрат вториот пакет за спас на Грција е големо олеснување, но непопуларните мерки за штедење ќе продолжат, изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Премиерот Папандреу уверен - Грција конечно има програма да го реши должничкиот проблем на подолги патеки. Еврозоната и ММФ вчера и го одобрија на Грција така наречениот „Маршалов план“ вреден 109 милијарди евра, со великодушна камата од 3,5 проценти и рок на отплаќање од 15 до 30 години. Во меѓувреме, во земјата продолжува штрајкот на таксистите, засегнати од една од владините мерки за штедење. Ударот на протестите најмногу го почувствуваа туристите, на кои им е попречено движењето низ градовите и блокирани им се пристапите до аеродромите и пристаништата.
| | веќе видена

Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пристигна во Холандија со владин авион, без лисици на рацете. Хаџиќ до аеродромот во Нови Сад беше префрлен со колона џипови и покрај тоа што немаше најави за немири, а одлета најверојатно со истиот авион со кој беше испорачан и Младиќ. Пред екстрадицијата, тој ја посети својата болна мајка и гробот на татко си. Во меѓувреме, од Хашкиот трибунал соопштија дека претпретресен судија во процесот ќе биде заменик претседателот на судот, судијата О Гон Квон. Хаџиќ по писмен пат се откажа од правото на жалба.
сите 22 | | | веќе видена

Признавањето на Косово останува еден од условите на Србија за добивање кандидатски статус во Европската унија. Како што рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе, „Србија не може да стане членка на Европската унија без да го реши тој проблем. Зависи од Белград и од Приштина дали ке го надминат проблемот со помош на Европската унија“. Тој призна дека Србија се приближи до унијата со апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, но нагласи оти Белград е свесен дека тоа не е доволно. Србија одбива да ја признае независноста на Косово, но се појавија знаци на умерено подобрување на односите.
сите 2 | | | веќе видена

Србија ќе извезува на Косово преку Македонија, откако Приштина воведе забрана за увоз на српски производи, пишуваат косовските медиуми. Одлуката е во рамките на косовското ембарго против Србија бидејќи Белград не го признава печатот на косовската царина. Српската влада тврди дека косовската роба може да влезе во Србија со печат на УНМИК што е во согласност со ЦЕФТА спогодбата. Забраната за сега се спроведува успешно на премините меѓу Косово и Србија, но повеќето српски компании имаат свои претставништва во Македонија и увозот ќе оди непречено преку нив.
сите 7 | | | веќе видена

Не може да има амнестија за случаи на тешко кршење на меѓународното хуманитарно право, порача Хелсиншкиот комитет во врска со хашките предмети. Од Хелсиншки предупредуваат дека дилемите околу разрешување на хашките предмети од аспект на владеење на правото се особено опасни поради можноста од вмешување и влијание на политиката. „Собранието го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија со што покажа дека поради свои потреби сепак може да влијае на институциите во сферата на правосудството и дека кај нас и не постои така строга поделба на власта. Очигледно истата може да ја прилагодува во зависност од потребите на одредени личности“, соопштуваат од Комитетот. Според Хелсиншки јавноста е ускратена од основната информација - на каков начин и во каква фаза се вратени хашките предмети во земјава? Наместо тоа, со политички договор е решено како ќе се постапува со овие случаи, што е спротивно на владеењето на правото и правната држава, особено имајќи го во предвид фактот дека злосторствата против ...
сите 11 | | | веќе видена

Советот за радио-дифузија нема да и ја одземе лиценцата за работа на А1 при стечајна постапка, но ќе ја одземе ако правното лице прогласи ликвидација. По мислењето на правните служби на советот, стечајот не значи дека Советот за радио-дифузија веднаш треба да ја одземе лиценцата за работа на електронскиот медиум. „Ние претходно мораме да провериме дали А1 има ненаплатени побарувања како што се проверува и секој друг правен субјект. Потоа во предвидениот законски рок тие побарувања да ги доставиме до стечајниот управник. -Тогаш ако дојде до ликвидација на медиумот значи дека нема субјект носител на таа дозвола, па се одзема. Но стечајот не значи тоа, бидејќи правниот субјект постои и повторно може да проработи“, изјави претседателот на Советот за радио-дифузија Зоран Стефановски. „Доколку дојде до ликвидација на телевизијата, односно на медиумот, против кого се води стечајна постапка, автоматски доаѓа до ликвидирање на субјектот којшто е носител на дозволата и по автоматизам, него му престанува, односно ...
сите 16 | | | веќе видена

Советот за радиодифузија ќе упати протест за нетранспарентното усвојување на измените на Законот за радиодифузна дејност со кој се зголеми бројот на членовите на ова тело од 9 на 15. Заклучокот по денешната седница во кој се наведува дека е загрозена независноста на регулаторното тело, советот ќе го упати до Владата, Собранието и меѓународните организации. На седницата, со исклучок на Алма Мешовиќ и Борче Арсов сите членови ги искритикуваа новите законски измени и ги нарекоа како обид за политизирање на советот со што се неутрализира влијанието на новинарската фела во ова регулаторно тело. Според членот на Советот Али Алиу ова е упад и уривање на независноста. Според него, она што револтира е што власта сака да стави под контрола се и сешто, но и дека тоа е недозволиво. „Незамисливо е да не се консултира Советот за измените кои се суштински за самата институција“, рече претседателот Зоран Стефановски додавајќи дека за овие измени не е испочитувана важечката законска регулатива според која Советот учествува ...
сите 17 | | | веќе видена

Албанската владејачка партија ДУИ, на вчерашното централно претседателство на партијата во Мала речица ги одреди четворицата заменици министри во новата влада. Координаторот на пратеничката група на ДУИ во минатиот парламентарен состав, Тахир Хани, ќе биде заменик министер за транспорт и врски, Сафет Незири ќе биде заменик министер за образование, а досегашниот министерот за труд и социјала Џељаљ Бајрами, ќе биде заменик министер за внатрешни работи. За четвртиот заменик министер кој ќе биде за финансии, ДУИ не одлучиле на централното претседателство, туку на лидерот на партијата Али Ахмети, наводно му дале одврзани раце сам да постави човек на оваа функција. ДУИ во новата влада има пет министри, четворица заменици министри и четири државни секретари.
сите 10 | | | веќе видена

next