Андерс Брејвик планирал истиот ден да изврши уште неколку напади, изјави неговиот адвокат Геир Липастад за весникот Aftenposten. Весникот наведува дека плановите на Брејвик биле конкретни, како и експлозијата пред комплексот владини згради во Осло и стрелбата на островот Утеја. Норвешката полиција засега не ги коментира овие информации добиени од адвокатот. За денеска е најавено ново сослушување на Брејвик, на кое, како што истакна норвешката полиција, ќе се изврши идентификација на осомничениот, а истрагата ќе се насочи на тоа дали тој имал соучесници.
сите 22 | | | веќе видена

Шеснаесет рудари загинаа по експлозија во рудникот „Источна Суходолскаја“ во источниот дел на Украина. Експлозијата се случила на длабочина од 915 метри. Во рудникот работела група од 28 рудари, а судбината на десетина работници се уште не е позната. Се утврдува причината за експлозијата но, ваков тип на несреќи обично предизвикува гасот метан. Украинските рудници на јаглен, поради застарената опрема и ниските сигурносни стандарди, се меѓу најопасните на светот.
сите 18 | | | веќе видена

Со 70 гласа „за“ и 47 „против“ Собранието денеска ја изгласа новата Влада. Премиерот и новиот министерски состав дадоа свечена заклетва дека во следите четири години ќе владеат согласно Уставот и законите. По изборот на Владата, новите министри заминаа на свечен прием кај шефот на државата Ѓорге Иванов. По изгласувањето на Владата,новиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, изјави дека она на што ќе се посветеноста на работата и на стратешките цели на земјата, зачленување во ЕУ и НАТО. „Во спорот со името ќе пристапиме со една позитивна енергија, елан и позитивен импулс за да се надмине овој проблем којшто објективно не попречува и кон НАТО и кон ЕУ. И од македонска и од грчка страна потребна е конструктивнсот“ рече Попоски. Новата вицепремиерка за евроинтеграции, Теута Арифи изјави дека членството во ЕУ е во врвен приортет на државата и дека во идниот период ќе ги дадат сите можни заложби за Македонија да добие позитивен извештај од ЕК. „Очекувам заеднички јазик за европските вредности за ...
сите 4 | | | веќе видена

Кипарската влада денеска поднесе колективна оставка поради силниот притисок да се изврши реконструкција, откако во експлозија во воена база на 11. јули загинаа 13 луѓе. Претседателот Деметрис Христофиас ќе се консултира со помалиот коалиционен партенер, за новата влада. Овој состав ќе работи се до формирање на новиот кабинет. Штетата од експлозијата што го уништи најголемиот дистрибутивен систем за електрична енергија на островот се проценува на милијарда евра.
| | веќе видена

Грчкиот шеф на дипломатијата Ставрос Ламбринидис изјави дека македонскиот премиер Никола Груевски е заложник на сопствената непомирливост и ја држи како заложник европската иднина на сопствената држава. „Морам да признаам дека не знам што сакаше да постигне господинот Груевски со преголемата статуа на Александар Велики, што ја постави во Скопје. - Но, време е да сфати дека е дојдено време да се создава историја, а не да се препишува нашата. Тоа од него сега едногласно го бара Европа, го побарува Америка, а од него го бараат и неколку големи земји низ светот“, изјавил Ламбринидис.
сите 5 | | | веќе видена

Советот за радиодифузија нема законски рок кога да ја прекине дозволата за работа на А1 и најверојатно одлука ќе донесе по собранието на доверителите на 4-ти октомври. Таков е ставот на претседателот Зоран Стефаноски по консултациите со неколку изготвувачи на актуелниот Закон за радиодифузија. Стечајниот управник Ацо Петров рече дека А1 емитува редуцирана програма и оти размислува дали да ангажира дел од вработените за да продолжи дејноста на телевизија, јавува Алфа ТВ.
сите 8 | | | веќе видена

Дефект на системот за сигнализација предизвикан од удар на гром е причина за несреќата на кинескиот брз воз во саботата, во која загинаа 39 лица, соопшти железничката управа на Шангај. „Системот за сигнализација не успеа да премине од зелено во црвено светло со што е предизвикана железничката трагедија, која што ја доведе во сомнеж исправноста на целиот систем на брзите возови во Кина, стои во соопштението, што го пренесе Ксинхуа. Најмалку 39 лица загинаа во железничката несреќа, која еден воз излезе од шините, а два негови вагони паднаа од мостот. Набргу потоа врз композицијата налета уште еден воз. Двата воза беа од класата Д, која и припаѓа на првата генерација на брзи возови, кои сообраќаат со просечна брзина од 150 километри на час. Кина потроши милијарди долари на поврзување на државата со мрежа за возови кои се движат со голема брзина.
сите 2 | | | веќе видена

Речиси 3.000 лица се водат како исчезнати во Сирија од почетокот на протестите против режимот на претседателот Башар ал - Асад, соопшти денеска невладината организација Аваз. Според податоците на оваа организација, неизвесна е судбината на 2.918 Сиријци кои ги приведоа сириските сили за безбедност од 15.март кога почна бунтот против власта. Аваз најавува голема кампања со цел власта да ги ослободи затворениците и да соопшти каде се наоѓаат. Аваз состави список со имињата на исчезнатите наведувајќи дека само во изминатата недела исчезнаа околу 1.000 лица „бидејќи режимот ги засилува активностите за задушување на бунтот пред почетокот на Рамазан“, кој почнува идната недела. Покрај списокот на исчезнати лица, Аваз востанови дека од почетокот на протестите во Сирија загинаа 1.634 лица, 26.000 се приведени, а околу 12.617 и понатаму се во затвор.
сите 5 | | | веќе видена

Седницата за избор на нова влада, која започна вчера на пладне продолжува денеска и треба да заврши најдоцна до полноќ со изгласување на нова Влада. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Економски раст, намалување на невработеноста, членство во Нато и отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, негување на меѓуетничките односи,продолжување на борбата со корупцијата и почитување на правната држава, спроведувањето на Рамковниот договор. Ова мандатарот Никола Груевски го вети вчера во своето експозе пред пратениците. Во однос на министерскиот состав Груевски потенцираше дека се комбинација од младост и искуство кои имаат елан и енергија да работат деноноќно за просперитетот на Македонија. Обраќајќи им се на идните министри во владата, рече дека од нив бара да работат чесно, посветено, транспарентно и одговорно и изрази уверување дека граѓаните ќе имаат подобра иднина без ...
сите 18 | | | веќе видена

Најмалку 53 лица загинаа или се водат како исчезнати откако јужнокорејскиот главен град Сеул и околината беа погодени од најсилниот дожд во изминатите 100 години, соопштија локалните власти. Според првичните проценки, материјалната штета изнесува неколку стотици милиони долари. Дождот продолжи да врне и денеска, поради што е активирана армијата во расчистување на штетата и потрага по исчезнатите. Железничкиот сообраќај во Сеул е во прекин, а неколку мостови на реката Хан се затворени за сообраќај. Без покрив над главата останале околу 5.000 лица, а струја нема во над 125.000 домаќинства.
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во изнесувањето на својата одбрана пред обвинителката од УСКОК ги отфрли обвинувањата за земање на провизија од банката Hypo Санадер, меѓу другото, е обвинет и дека во 1994-та и 1995-та година како заменик-министер за надворешни работи зел провизија од австриската Hypo банка во висина од 500.000 евра. Тој и во овој случај, како и во случајот со обвиненијата во врска со перењето пари преку фирмата „Фини Медиа“, одби да одговара на прашањата. Еден од неговите адвокати, Чедо Продановиќ, по испрашувањето кусо изјави дека Санадер се држел добро и дека не обвинил никој друг. Тој најави дека, заедно со неговиот колега Горан Сујиќ, ќе извршат увид во обвинението за земање провизија, кое има преку една илјада страници. Адвокатот одби да одговори дали надлежните институции наскоро ќе излезат со конкретно обвинение за поранешниот премиер, кој е обвинет за повеќе корупциски афери.
сите 4 | | | веќе видена

Поради новонастанатите инциденти на Косово, за денеска е закажана седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН), која според најавите, ќе се одржи зад затворени врати. Србија веднаш по избивањето на инцидентите пред два дена побара свикување на итна седница на Советот за безбедност, чиј актуелен претседавач е Германија. „Советот за безбедност се согласи на барање на Србија да одржи консултации зад затворени врати за неодамнешните случувања на Косово“, изјави портпаролот на германската мисија при ОН, Александер Ербл. Белградските медиуми јавуваат дека е неизвесно учеството на српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ на денешната седница во ОН, бидејќи поради технички причини го пропуштил летот од Лондон за Њујорк.
сите 27 | | | веќе видена

Албански екстремисти му нанесоа тешки повреди на момче од српска националност, информираше утринава шефот на српското владино биро за медиуми, Миливоје Михајловиќ, пренесе Бета. Момчето било нападнато доцна синоќа додека берело печурки како одговор на насилството на преминот Јариње, рече Михајловиќ за Б92. Тој додаде дека таму работите функционираат како систем на споени садови и штом екстремните групи направат нешто на север, веднаш одговараат исти такви групи на југот на Косово. Според кажувањата на Михајловиќ меѓу српското население на Косово е присутен висок степен на нервоза и неизвесност, како и дека вчерашната акција на палење на административниот премин Јариње, меѓу централна Србија и Косово беше организирана и дека тоа насилство директно го загрози опстанокот на Србите на Косово. Михајловиќ ги отфрли обвинувањата на косовскиот премиер Хашим Тачи дека Белград е виновен за насилството во Јариње.
сите 6 | | | веќе видена

На сопствениците на профилите на социјалната мрежа на „Гугл“ - „Гугл плус“, кои не ги исполнуваат условите за користење на оваа мрежа, пред да бидат укинати ќе им биде испратено предупредување дека мора да ги модифицираат податоците на својот профил. Ова е еден од новитетите кои „Гугл“ ги воведе за корисниците на „Гугл плус“, пренесоа француските електронски медиуми. Корисниците, меѓудругото, ќе можат да специфицираат свој псевдоним во одреден оддел со што на пријателите ќе им биде овозможено да го пронајдат нивниот профил во склоп на пребарувањето на „Гугл“. Еден од раководителите на „Гугл“, Бредли Хоровиц, задолжен за развој на социјална мрежа на „Гугл“, истакнал дека укинувањето на профили на „Гугл плус“ не доведува до потполно исклучување од сервисите на „Гугл“. Со тоа нема да се блокира пристапот до електронската пошта - gmail.com и другите услуги кои не бараат корисникот да има профил на „Гугл плус“, освен доколку корисникот не ги прекршил условите за користење на тие други услуги.
сите 2 | | | веќе видена

Стечајниот управник на А1 телевизија, Ацо Петров на состанок со членовите на Советот за радиодифузија решаваат за тоа дали ќе и се одземе дозволата за работа на А1 телевизија, откако Основниот суд Скопје 2 отвори стечајна постапка за телевизијата. Советот за радиодифузија треба да одлучи дали ќе и ја одземе дозволата за работа на А1, со оглед на членот 62 од Законот за радиодифузија кој вели „Ако настапи стечај или ликвидација, дозволата за работа престанува да важи“. Членовите на Советот за радиодифузија, пак, имаа различни мислења за тоа дали со отворање на стечајната постапка ќе и’ се одземе дозволата за работа на телевизијата. За Стефановски ова беше несреќно формулиран член и според него, требало да гласи „Ако настапи стечај со ликвидација, дозволата за работа престанува да важи“. Со отворањето на стечајната постапка за А1 телевизија, согласно Законот за стечај, им престанува работниот однос на сите, околу 230 вработени во телевизијата, потврди вчера Петров. Тој вели дека еден дел од вработените со ...
сите 39 | | | веќе видена

Најмалку 25 луѓе загинале во тропската бура Нок-Тен, што од вчера го пустоши филипинскиот остров Лузон, соопштија денеска локалните власти. Уште девет лица се водат како исчезнати, а од загрозените подрачја се евакуирани повеќе од 600.000 луѓе. Се очекува бурата денеска да го зафати северниот дел на островот, каде што се наоѓа и главниот град Манила со 12 милиони жители. Училиштата во овој град веќе превентивно се затворени. Бурата која најпрво го зафати југот на островот Лузон, а потоа продолжи да се движи низ централниот дел, предизвика големи поплави и лизгање на земјиштето. Директорот на Службата за цивилна заштита Бенито Рамос изјави дека покраините Албеј и Камаринес се целосно под вода, поради што во прекин е патниот сообраќај. Филипините секоја година се погодени од голем број тропски бури што секогаш се проследени со многу човечки жртви. Најсмртоносните бури во овој архипелаг беа пред две години, кога настрадаа 1.000 луѓе.
сите 2 | | | веќе видена

Спротивставените страни во либискиот конфликт се далеку од постигнување на политички компромис, но се подготвени да дискутираат со ОН за можните решенија, изјави специјалниот пратеник за Либија на светската организација, Абдул Ал Катиб. Катиб, кој е поранешен јордански министер за надворешни работи, вчера и завчера одржа средби со претставници на режимот на Моамер Гадафи и со лидерите на бунтовниците. „Стана јасно по разговорите вчера во Триполи и завчера во Бенгази, дека и двете страни се многу оддалечени во ставовите за можното политичко решение на кризата“, вели Ал Катиб. Либиските власти продолжуваат да ги отфрлаат повиците за заминување на Гадафи, а опозицијата бара безусловно заминување на Гадафи од власта и негово судење поради политиката која ја водеше. Сепак, Ал Катаб и од двете страни добил уверувања за „силната волја за продолжување на обидите, во соработка со ОН, за изнаоѓање на решение за кризата“.
сите 3 | | | веќе видена

Легендарниот инвеститор и менаџер на пари, Џорџ Сорос, преку писмо испратено од неговата компанија до инвеститорите, објави дека неговиот главен инвестициски фонд “Quantum Endowment Fund“ ќе им ги врати парите на надворешните инвеститори, сума нешто пониска од 1 милијарда долари, и ќе продолжи да управува само со пари во сопственост на семејството. „Би сакале да им ја изразиме нашата благодарност на сите кои избраа да го инвестираат својот капитал кај нас во изминатиот период од речиси 40 години„, стои во писмото потпишано од синовите на Џорџ Сорос, Роберт и Џонатан. „Веруваме дека се чувствувате наградени заради вашата одлука во текот на целиот овој период“, се вели понатаму во писмото. Со ова, инвестициската компанија на Џорџ Сорос „Soros Fund Мanagement“ од таканаречен „хеџ“ фонд (вид на приватен инвестициски фонд кој инвестира средства на група на лица со цел да оствари добивка), станува фамилијарна фирма, која само ќе управува со личното богатство на семејството. Светските медиуми, ваквата одлука ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Градоначалникот на авганистанскиот град Кандахар убиен е во самоубиствен бомбашки напад, соопштија тамошните власти. Напаѓачот го активирал експлозивот сокриен во турбанот во моментот додека градоначалникот држел говор во дворот на градското собрание, пренесува агенцијата Франс прес. Овој месец се случија две убиства на високи авганистански функционери. Насилствата се засилија откако НАТО започна да ги предава должностите на локалните единици. На почетокот на месецот во Кандахар беше убиен полубратот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмад Вали Карзаи, еден од најмоќните луѓе во јужен Авганистан. Неколку дена подоцна во напад на неговиот дом во Кабул беше убиен Јан Мохамад Кан, советник на Карзаи.
сите 6 | | | веќе видена

Агенцијата за кредитни рејтинзи „Мудис“ ја намали оценката за кредитниот рејтинг на Кипар за две нивоа од А2 на Баа1. Во соопштението на „Мудис“ се наведува дека ваквата одлука се должи на стравувањата поврзани со буџетската состојба на Кипар, како и поради последиците по кипарската економија од оштетувањата на најголемата електроцентрала во земјата, предизвикани од експлозиите во магацин со оружје во блиската воена база. Перспективата на овој рејтинг е негативна, што значи дека тој би можел дополнително да биде намален доколку состојбата на Кипар не се подобри, се истакнува во соопштението на „Мудис“.
сите 12 | | | веќе видена

next