Собранието го усвои годишниот извештај за работа на Комисијата за заштита на конкуренцијата за 2010 година. Во извештајот се наброени активности за заштита на конкуренцијата, државната помош и интеграцијата во ЕУ Опозицијата забележа дека Комисијата има селективен пристап и фаворизира одредени фирми за сметка на други. Тие прашаа зошто ништо не се презема за 750 илјади евра во шише поради што дошло до гаснење на одредени медиуми, зошто на МТВ и е дозволено долгот кон УЈП да го плати на 120 рати, а на А1 и се заканува стечај. ДДВ, рекоа, на некои фирми им се враќа за 30 дена, а на некои за 6 месеци. Прашаа зошто во извештајот нема ништо за големите суми пари за реклами дадени на одредени медиуми и зошто нема ни збор за селективната работа на УЈП. Претседателот на комисијата Краљевски одговори дека тие постапуваат еднакво со сите, а дека контролата на УЈП ја вршат други институции.
сите 2 | | | веќе видена

Единствениот македонски државјанин осуден од Хашкиот суд преку писмо го повика премиерот Груевски да покаже доблест и да разговара за хашките случаи. „За мене е најбитно моите деца, како и сите други деца, да растат во земја во која ќе имаат подобро образование, повеќе можности и подобар живот, а не во земја која ќе се замара со трауми од минатото. - Нека биде по закон, ако има правна можност и ако дозволува правото, решете го и ова прашање што се исправува пред македонија“, пишува во писмото Тарчуловски. Тој во писмото, кое го достави преку здружението за негова поддршка, додава дека ја има целосната негова поддршка за решавање на овие случаи.
сите 13 | | | веќе видена

Шефот на лондонската полиција Пол Стивенсон изјави дека 10 од 45 новинари во неговиот оддел за печат, порано работеле за таблоидот „Њуз оф д ворлд“, но демантираше дека имало недозволени контакти. Стивенсон во сведочењето пред Правниот комитет на британскиот парламент, кој ги истражува случаите за објавените прислушувани разговори во згаснатиот таблоид, призна дека бил непријатно изненаден кога дознал дека поранешниот извршен директор на таблоидот Нил Волис бил ангажиран како консултант за медиуми во полицијата. Запрашан за неговиот однос со Волис, кој беше уапсен минатата недела, Стивенсон одговори дека „нема причина за поврзување на Волис со прислушување на телефоните“ во време додека тој бил ангажиран во полицијата во 2009 година. Стивенсон, кој вчера поднесе оставка на местото шеф на лондонската полиција, призна дека му е крајно непријатно што Волис работел во полицијата, после се она што се појави во весниците. Пред одборот на британскиот парламент во текот на денот треба да бидат сослушани и ...
сите 22 | | | веќе видена

Велика Британија го блокира предлогот за формирање постојан генералштаб кој ќе одговара за операциите од сферата на одбраната и безбедноста во Европската унија. Според британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг, овој генералштаб на ЕУ би ја удвоил структурата на НАТО и претставува непотребен трошок. За време на заседавањето на Советот на ЕУ во Брисел, министрите за надворешни работи го разгледуваа предлогот за постојан оперативен штаб, поднесен од висок претставник за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон поддржан од Франција и други држави членки на ЕУ. Хејг изјави дека Лондон стави вето на идејата, којашто според европското законодавство треба да биде донесена едногласно од членките на ЕУ. „Покажав недвосмислено, дека Велика Британија не е согласна со ваков постојан оперативен штаб. Нема да се согласиме со неговото формирање сега, а нема да се согласиме и во иднина“, изјави британскиот министер за надворешни работи. Хејг пред новинарите во Брисел појасни дека британската влада се ...
| | веќе видена

Променливо облачно време со локален пороен дожд и грмежи утре ќе преовладува во Македонија, информираат од Управата за хидрометеoролошки работи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 36 степени. Во Скопје температура до 34 степени. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8.
сите 45 | | | веќе видена

Албанија раскрстува со поранешниот диктатор Енвер Хоџа. Парламентот со минимално мнозинство одлучи да го урне неговиот мавзолеј во центарот на Тирана. Владата сака на тоа место да изгради нов парламент, но опозицијата обвинува дека тоа е непотребно расфрлање буџетски средства и уништување на обележје на Тирана со голема архитектонска вредност. Градбата позната како „Пирамида“ е изградена во 1988 година, три години по смртта на Енвер Хоџа. По распадот на комунистичкиот систем беше пренаменета во културен центар во кој до сега беа сместени и повеќе опозициски ТВ станици.
| | веќе видена

Новинарот на весникот News of the World, Шон Хоар, кој прв објави дека поранешното уредништво знаело за скандалот со хакирање и прислушнување телефони, е најден мртов во неговиот стан. Смртта во моментов се води како необјаснета, но не и сомнителна, а полицијата се уште не го потврдува неговиот идентитет. Хоар беше новинар во весниците Sun и News of the World пред да биде отпуштен поради проблеми со дрога и алкохол. Тој во весникот New Yopk Times изнесе наводи дека уредникот и претставник за медиумите на британската влада Ендрју Кулсон знаел и го поттикнувал прислушнувањето. Денеска пред британскиот парламент на испрашување за прислушнувањето треба да се појават медиумскиот магнат Руперт Мардок, неговиот син Џејмс и поранешната директорка Ребека Брукс. Инаку, хакери кои упаднаа на електронското издание на таблоидот „Sun“ објавија лажна информација дека е најдено безживотното тело на Руперт Мардок.
сите 27 | | | веќе видена

Цената на златото би можела да порасне на 5 илјади долари за унца до 2020 година поради растот на производството и зголемената побарувачка во Индија и Кина. Според експертите од банката „Стабдард чартед“, за две години унца злато ќе чини две илјади долари, а се повеќе ќе расне и дефицитот од овој скапоцен материјал. Златото се повеќе го бараат и инвеститорите, како најсигурна инвестиција пред можна нова рецесија.
сите 4 | | | веќе видена

Кинеската онлајн популација повторно порасна на рекордни 485 милиони луѓе, делумно благодарение на се позачестената употреба на мобилни телефони за пристап на интернет. За една година бројот на кинеските корисници на интернет пораснал за 15,5 проценти и сега ги има двојно повеќе од вкупното население на САД. Владата во Пекинг го поттикнува користењето интернет во бизнисот и образованието, но го блокира пристапот до сајтовите кои ги смета за субверзивни или порнографски.
| | веќе видена

Хрватската премиерка Јадранка Косор изјави дека секој, па и поранешниот премиер Иво Санадер, може да очекува праведно и брзо судење. „Ова е дефинитивно работа на правосудните органи, а не на политиката“, изјави Косор замолена од новинарите да ја коментира екстрадицијата на Санадер и неговото појавување пред истражните органи во Хрватска најавено за в четврток. Косор потенцираше дека правосудството и Канцеларијата за борба против корупцијата и организираниот криминал се самостојни и дека секој може да очекува дека ќе добие брза и ефикасна истрага, а доколку дојде до судење и „праведно и брзо судење“. Запрашана дали стравува дека исказот на Санадер би можел да ја загрози владеачката ХДЗ, Косор одговори дека нејзината партија се одлучила за борба против корупцијата без отстапки. „Нашето темелно начело е дека никој не е недопирлив, дека борбата против корупцијата мора да биде кон сите без оглед на името презимето и без оглед на партиската или било каква друга припадност“, рече Косор.
сите 5 | | | веќе видена

Околу 50 лекови за шеќерна болест, срцеви заболувања и притисок, како и за психијатриски болни лица во Македонија чинат до пет пати повеќе отколку во земјите од регионот. Ова денеска го соопшти Фондот за здравство, од каде што најавија дека ќе преговараат со дистрибутерите за лековите да поевтинат од октомври. Од Фондот велат дека минатата година кога воведоа компаративна методологија и цените на лековите ги споредиле со оние во Словенија, Хрватска, Србија и Бугарија и веднаш увиделе дека има голема разлика во цените кај нас и во овие земји. Како што информираше денеска портпарол на Фондот, Бранко Аџигогов, со таа метода дистрибутерите во 2010 година ги намалиле цените на 100 лекови, а бројот на лекови кои се добиваат на рецепти се зголемил три пати. На дистрибутерите вчера им биле доставени новите предлог цени за лековите и дека тие ќе можат да ги дадат своите забелешки во рок од 15 дена.
сите 11 | | | веќе видена

28-годишно момче ноќеска преживеа пад од четврти кат од зграда во изградба во Oхрид. Mомчето е пренесено во болницата „Свети Еразмо“, каде што му се констатирани тешки телесни повреди - скршеница на карлицата и на десната пета. Тој се наоѓа во свесна состојба и е вон животна опасност. Според МВР од Охрид момчето се качило на четвртиот кат од зградата за да види каков поглед има, се навалило над просторот кој бил наменет за лифт и паднало.
сите 9 | | | веќе видена

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи - водството на ОНА, жестоки реакции и обвинувања. Не е ниту ниту христијански, ниту муслимански да се амнестираат убијци. Не дозволувајте ново убиство на правдата и човечноста, побара СДСМ. „На лажниот патриот Груевски му дојде крајот“, велат. Се грижите за Александар и Хунзите, а среде Скопје ги амнестирате убијците. ДУИ побара СДСМ да нема предрасуди и да не ќарува политички поени бидејќи, рекоа, граѓаните не ги познаваат како патриоти. За ВМРО - ДПМНЕ ова мора да се случи бидејќи виси како „дамаклов меч“ и да се помине на економските проблеми. „Колку и да бегаме Хашкиот трибунал е политички суд, колку и да бегаме оваа работа останува на тоа дека и во Македонија тие предмети се политички предмети, кои што се сврзани со така наречениот конфликт во Македонија кој не е дефиниран, меѓутоа останаа жртви од тој конфликт и на двете страни. - Значи мислам во иднина дека треба да се мисли пред се на ...
сите 57 | | | веќе видена

Во Kривичниот суд денеска се одложи судскиот процес против Жаклина Ѓоргиевска една од управителите од „Перо Наков“. Постапката против неа судијката Павлина Христова ја одвои од останатите обвинети бидејќи Ѓорѓиевска беше болна и и беше извршена операција. Нејзините адвокати но и обвинителството побараа постапката против Ѓоргиевска да се спои со останатите обвинети од „Перо Наков“, а судот решението ќе го донесе на 25. август кога е закажано новото рочиште против обвинетите. Вчера заврши првиот дел од постапката против сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски и управителите од „Перо Наков“ со давање на нивните искази пред судот. Сите се изјаснија дека не се виновни и дека се почитувани законите. Ниту еден не ја прифати квалификацијата на Обвинителството дека е дел од злосторничко здружение. Осуммина од обвинетите меѓу кои и сопственикот на А1 Телевизија, Рамковски, неговата ќерка, се во истражниот затвор Скопје. Иако обвинението е затворено, а судењето започнато судскиот совет вчера го одби ...
сите 2 | | | веќе видена

Трендот на гушење на медиумската слобода во Македонија не смее да продолжи во мандатот на новата влада, вели европратеникот Јелко Кацин во писмена изјава. Кацин порачува дека, како и на секоја новоформирана влада, и на новиот кабинет на премиерот Никола Груевски треба да му се даде можност за мир во првите 100 дена од владеењето со цел почнување на голем потфат или реформа. „Меѓутоа, веќе отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме гушењето на медиумските слободи во Македонија. - Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачува отворената демократија и правната држава. - Унгарското претседателство со ЕУ покажа дека земја која ги запоставува медиумските слободи ги сноси и последиците за своите постапки, дури и ако се наоѓа на чело на ЕУ. - Поради тоа трендот на гушењето на медиумските слободи не смее да продолжи во мандатот на оваа влада во Македонија“, вели Кацин во писмената изјава.
сите 9 | | | веќе видена

A1 Телевизија е пред стечај - Oсновниот суд Скопје 2 денеска отвори предстечајна постапка за медиумот. За наводен даночен долг тежок речиси девет и пол милиони евра Управата за јавни приходи побара од судот парите да ги наплати низ стечајната постапка. До конечното рочиште закажано за 26-ти овој месец кога судот треба и официјално да ja отвори стечајната постпка, процесот ќе го води привремениот стечаен управник Ацо Петров. Тој од денеска е во А1 - на увид ја има сета документација на медиумот, треба да состави целосен извештај за финансиската кондиција на фирмата. Додека трае предстeчајната постапка медиумот ќе функционира како досега, но А1 нема право да располага со имотот, ниту да врши какви било исплати. На денот на отворањето на стечајот пак, на сите вработени ќе им престане работниот однос а сите одлуки ќе ги носи назначениот стечаен управник. Допрва ќе се утврдува дали тоа ќе значи и крај за медиумот, прв приватен со национална концесија.
сите 24 | | | веќе видена

Хрватската полиција, во соработка со полициите на Република Австрија и на Република Словенија, го изврши испорачувањето на Иво Санадер, соопшти хрватското Министерство за внатрешни работи. Од Министерството информираат дека испораката на поранешниот хрватски премиер е извршено без никакви безбедносни проблеми. Во краткото соопштение се наведува дека Иво Санадер бил предаден во загрепскиот Окружен затвор во Реметинец вечерва во 21 часот и 50 минути. Санадер е обвинет за повеќе финансиски малверзации и злоупотреба на функцијата. Тој се обиде да избега од органите на правдата во Хрватска, но беше уапсен во Австрија, каде што неколку месеци чекаше да биде екстрадиран во Хрватска.
сите 29 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ без гласовите од опозицијата ги изгласаа измените на законот за радиодифузна дејност, со кои е предвидено зголемување на членовите на Советот за радиодифузија од девет на 15 члена. За опозицијата - обид на власта за ставање на контрола на ова регулаторно тело, за позицијата - зголемување на квалитетот на неговата работа. Во неколкучасовната собраниска дебата, опозициските пратеници се спротивставија на овие измени, со образложение дека со нив власта се обидува да ја стави под контрола работата на ова регулаторно тело. „Паднати се маските, јасна е намерата. Се бира џелатот на македонското новинарство, џелатот на македонското слободно новинарство и медиуми. - Влегувате во последната битка за превземање на едно регулаторно тело, иако во препораките на Европската Комисија пишува точно дека секоја влада на земјите-членки и на земјите-кандидати треба да обезбеди независност, никакво политичко влијание и да ги ослободи од економско влијание“, изјави Јани Макрадули од СДСМ. Претставниците на ...
сите 23 | | | веќе видена

Се ожени Џеј Џеј Речено - сторено. Во саботата Јован Јованов со својата невеста Николина го заиграа својот прв танц. Поточно валканиот танц на Патрик Свејзи и Џенифер Греј, но во стил и микс на Џеј Џеј. Оригиналната песна од филмот, која е омилена на Николина, си доби нова верзија во студиото на Јован, а за танцот да биде во целост оригинален се приклучија и пријателите, старосватовите и двајцата кумови. Да да, ќе ве потсетиме, младенците имаа два кумови - Александар Пендаровски во Соборниот храм, а Елвир Меќич пред матичарот.... и зад микрофонот, а покусо не остана ни Ламбе кој исто така на младоженците им подари неколку песни. Се на се, беше ова една весела свадба. Џеј Џеј вели дека не знае кој бил највесел на свадбата, каде покрај цел автобус со сватови од Нови Сад, присуствувале и Тони Зен, Слаткар, Роберт Билбилов и уште многу естрадни фаци. И како што е редно после свадбата следи најдобриот дел. А дотогаш може да го видете новиот пар како се разладува во Охрид. Честитки и од нас, сега ќе чекаме Јован ...
| | веќе видена

Рокенрол бандата „Паркети“ повторно во акција. Ем учат кинески ем бараат кинези за спотот за песната „Made in China“. Учејќи карате и кун фу, Сашо дефинитивно може да и биде конкуренција на Ума Турман во филмот „Кил Бил“. А кога е во прашање музиката и тука нема одмор. Нивните два хита „Made in China“ и „Турбо ар ен би“ веќе се подготвени за спот. Само уште да се најдат девојки кои ги исполнуваат нивните критериуми И за да не речете дека веќе долго време паузираа од својот последен албум, еве едно изненадување за сите рокен рол фанови. Најновото од нив веќе на 8-ми септември ќе доживее своја промоција, а „Паркети“ на истиот ден ќе слават роденден
| | веќе видена

next