Сите сонуваме. Понекогаш не сакаме алармот да не разбуди, но понекогаш и тоа како го бараме пред време. Сите си имаме свои фантазии, но има и такви сонови што нема кој не ги сонувал. Е па ние решивме да протолкуваме некои од нив. Сигурно сте се сонувале како паѓате од вашата зграда. „Кога паѓате од висина, внимавајте нешто ќе се случи“. Е па во ваква ситуација и тоа како се молиме да ни зазвони алармот! А што кога се сонуваме голи??? Дали шетаме низ трговски или се сликаме за „Плејбој“ списание, битно се сонуваме голи. Иако можеби уживате во позирање за „Плејбој“ и те како барајте аларм во ваков момент, а богами и ако вадите заби. „Вадењето на забите претставува смрт на блиска личност“. Кога тргнавме да ве плашиме со работиве, да ја дотераме работата до крај. Ајде уште еден сон за аларм. „Ако сонувате темел на куќа, нива, газење кал тоа се значи смрт“. А што ако куќата е изградена или нивата е убава и зелена? „Чекајте големо богатство или игри на среќа“. Е супер, во овој случај ќе го бараме алармот за да ...
| | веќе видена

Тимошенко поради кршење на законите и навредување на судот отстранета од судницата. Поранешната премиерка на Украина претседавачот на Судскиот совет го нарече монструм, кој од судската сала побара да биде отстранет пратеник од парламентот кој гласно ги коментираше неговите постапки. Руските медиуми јавуваат дека во судницата е прогласена пауза бидејќи физички се судриле приврзаници на Тимошенко и полицајци. Судот забрани и директен телевизиски пренос, снимање и фотографирање на барање на тужителот. Инцидентот започна кога пратеникот Евгениј Суслов одби барање на судијата да ја напушти судницата поради што тој побара полицијата да го оддалечи без оглед на неговиот пратенички имунитет. Намерата на полицајците ја оневозможија околу 20 опозициски пратеници по што беше прогласена пауза.
сите 2 | | | веќе видена

Најмладата помеѓу идолите конечно стана полнолетна. „Не чувстувувам разлика, ама ми фалат 17-те години, најголеми успеси постигнав на 17 години“, вели Јана. Е па Јанче нека е среќен роденденот. Од нас си доби чоколадо, но сигурно не е толку слатко колку првиот подарок за полнолетсвото. „Го добив фустанот кој го носев на првата гала“, додава Јана. А и другарките се покажале. „Сите ме маткаа вчера, си викам што е ова другарките ме заборавија, ама потоа ме изненадија со балони, жижици, конфети“, рече Јана. Сепак најдоброто нешто да се биде полнолетен е што без проблем ќе ја пуштаат по дискотеки. „Ме имаат вратено до сега, ама знам и како да се шмугнам“, објаснува Јана.
| | веќе видена

За нашите фестивали не ни сакаат да чујат, ама затоа кога се работи за нешто што е надвор од дома, македонските пејачи се тепаат кој попрво да оди. И добро што организаторите на фестивалот „Сунчане скале“ дозволија дури осум Македонци да настапат таму, инаку баш ќе беше интересно да видиме кој со кого ќе вади очи. Групата „Офсајд“ оваа година ја отвори вечерта на нови ѕвезди , а по нив на сцената ги видовме и Даниел Дан, Димитар Андоновски, Мартин Србиновски и Горан Каргов. Од 25-изведувачи на крајот нашите можеа да се пофалат со прилично добри резултати. Најдобро се покажа Даниел Дан кој заврши на второто место, веднаш по победничката од Албанија, Елхаида Дани. „Не очекував второ место, навистина ме изненади“, рече Дан. Втората вечер, односно синоќа, боите на Македонија ги бранеа Александар Белов, Влатко Илиевски и Јоце Панов. Овој пат нашиот победник на „Скопскиот фестивал“, Влатко Илиевски, мораше да се задоволи со 11-тото место, Јоце со 13-тото, а Александар Белов со 9-тото. Дека одлично се покажаа и ...
сите 8 | | | веќе видена

Околу 200 лица се удавиле кога брод со нелегални емигранти, што пловел од Судан за Саудиска Арабија се запалил по четири часа пловидба. „Вкупно 197 лица од соседните земји се удавиле вчера во Црвеното море по пожарот на бродот со кој се обиделе илегално да влезат во Саудиска Арабија“, стои на веб сајтот на Суданскиот информативен центар. Портпаролот на суданската полиција ја потврдил оваа информација, а суданските власти соопштиле дека во несреќата биле спасени само три лица. Властите соопштиле и дека операцијата за трговија со луѓе била планирана во областа Токар во близина на границата со Еритреја, како и дека четворица јеменски граѓани, сопственици на бродот што пловел под кубанско знаме се уапсени. Низ крајбрежјето долго 875 километри и долгата граница со Еритреја, Етиопија, Чад и Египет, Судан е клучна транзитна земја за многу африкански емигранти, кои се обидуваат да стигнат до Арапскиот полуостров со брод, или по копно до Изрел. Според податоците на УНХЦР, во северен Судан има најмалку сто илјади ...
сите 2 | | | веќе видена

Речиси 200 бегалци од источна Африка се удавија пред брегот на Судан во Црвеното море, откако нивниот брод најпрво се запали, а потоа потона. Бродот со илегални емигранти пловеше од Судан кон Саудиска Арабија. Суданските власти информираа дека од несреќата се спасени само три лица.
сите 3 | | | веќе видена

И додека дамите се тепаат за тоа која повеќе ќе заработи, човекот кој скрши безброј женски срца кога пред неполна година призна дека е геј. Латино заводникот Рики Мартин најавува - ќе се мажам! „Од секогаш сум сонувал да се венчам во моето родно Порто Рико. - Но, затоа што геј-браковите таму се уште не се дозволени - јас и Карлос нема да чекаме“, изјави Рики Мартин.
| | веќе видена

Граѓаните кои веќе триесет дена протестираат против полициската бруталност денеска во 19.00 часот повторно од спомен куќата на „Мајка Тереза“ ќе маршираат до Министерството за внатрешни работи. Уште еднаш потсетувајќи ги надлежните институции дека чекаат на нивните одговори за смртта на младото момче Мартин Нешковски, кого полициски специјалец го претепа до смрт на 5-ти јуни. Граѓаните упатија барања до сите надлежни институции во државата - полицијата да ја контролира цивилно надворешно тело, а освен одговорност за полицискиот специјалец, оставки бараат од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и портпаролот на МВР Иво Котевски. Граѓанското движење против полициската бруталност бара и целосно расчистување на убиството на Нешковски и да се санкционираат сите вмешани кои се обиделе да го сокријат убиството. Од Кривичниот суд информираат, дека истрагата за убиството би требало да заврши до крајот на неделава. Засега единствена изречена казна еден месец по трагичниот настан е отказот од МВР за ...
сите 23 | | | веќе видена

Плима од долари го заплисна четвртото продолжение на „Пиратите од Карибите“ и го однесе право во филмската историјата! Авторите на новиот филм од славната пиратска сага слободно можат да наздравта со чаша рум. „Пиратите од Карибите“ веќе ја надминаа границата од една милијарда долари - заработка на бокс-офисот.
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот државјанин Феим С. (43) загина во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Ниш-Скопје кај местото Српска Куќа, соопшти полицијата во Врање. Несреќата се случила кога утрово товарно возило „Фолксваген“ удрило во запреното возило на македонскиот државјанин марка “Шкода Октавија“ со чешки регистарски ознаки. Истовремено, при ударот настрадал и Феим С. кој се наоѓал покрај возилото. Во тој момент тој не носел рефлектирачки елек. Починал на самото место на несреќата. Според првичните сознанија, товарното возило се движело по патот со неприлагодена брзина.
сите 4 | | | веќе видена

Kога сме кај холивудските парички на тронот на актерка која најдобро заработува - оваа година Анџелина Џоли нема да седне сама. Веднаш до неа, со еднаква заработка од 30 милиони долари - се турна и Сара Џесика Паркер. Како и успеа? Е се сеќавате на филмот кој сите го прогласија за една од најголемите „утки“ оваа година? Се сеќава и Џесика - бидејќи токму второрто продолжение на наводно неуспешното продолжение на „Сексот и градот“ - ја седна веднаш до Џоли!
сите 5 | | | веќе видена

Три дена по кралската венчавка - и никој не може да ги заборави солзите на новата принцеза на Монако. Француските, а богами и светските медиуми уште се опседнуваат со приказната за тажната невеста. Па така се дозна дека Шарлин сака да го напушти Алберт поради бројните неверства и новооткриеното вонбрачно дете. Тука се и гласините и за трите наводни обиди за бегство на Шарлин и милионскиот договор кој ја обврзува на брак. Извори блиски на палатата велат дека бракот е склучен по договор кој ја врзува Шарлин да биде најмалку 5 години во брак со Алберт и да роди наследник за Кралството Монако. За возврат може да го живее раскошениот и привилигиран живот на принцеза. Дури по 5 години ќе има право да бара развод и да добие завидна сума на пари. До тогаш - ќе мора да си седи мирно. Мирно и достоинствено ќе мора да ги прифати и резултатите од ДНК тестот на новото вонбрачно дете кое се прават додека принцот и принцезата се на одмор. ДНК анализата нема да се открие се додека не се вратат од раскошниот меден месец ...
сите 2 | | | веќе видена

На екс-госпоѓата Бред Пит - конечно и тргна и на приватен план. Овојпат Џенифер Анистон нема намера да ризикува саканиот Џастин Терукс е на прво место, а се останото може и да чека. Некогашната пријателка и милиеничка на Холивуд - објави дека го напушта светот на глумата. Во текот на следната година - љубовта е на прво место. Сценаристи, продуценти и агенти - во текот на следната година - слободно заборавете го мојот телефонски број! - официјално соопшти вљубената Џен! А не дека не заслужила - само оваа година излегуваат дури три нејзини филма. Уживај Џен!
| | веќе видена

Ако не беше Боно - просечниот Aмериканец богами немаше да има појма што се случува во светот. Славниот активист можеби повеќе од било кој друг музичар ја користи својата позиција на фронтмен на еден од најдобрите бендови на сите времиња. По апсењето на српскиот генерал Ратко Младиќ - Боно и U2 изјавија дека повторно ја враќаат песната „Мис Сараево“ на својот репертоар. Станува збор за хитот кој во 90-те U2 и славниот тенор Лучијано Павароти го посветија на граѓаните од разрушеното Сараево. Во 1997-та година славниот ирски бенд беше првиот кој таму направи концерт по војната. На стадионот Кошево во Сараево - трогнатите членови на U2 изјавија дека тоа е еден од најважните концерти кои настапиле. По барање на граѓаните - тоа не беше хуманитарен настап - тие сакаа U2 да настапи како во секој друг град. Поради возбудата - Боно го изгуби гласот баш кога дојде време за „Мис Сараево“ и иако мораа во голем дел да ја слушнат во иструментална верзија - сараевчани сепак беа презадоволни. По тој концерт - бендот ...
| | веќе видена

Ако нешто не ти успева секогаш е добро да се вратиш на почеток и да се обидеш повторно? Е па, Мел Гибсон е подготвен да се враќа многу, многу на почетокот - поточно околу 30 години во минатото. Годината беше 1979-та - и младиот Автралијанец Мел Гибсон ја доби првата голема холивудска шанса - филмот „Лудиот Макс“. И богами - добро ја искористи бидејќи откако сними уште две продолженија на овој хит - си изгради импресивна кариера како актер и режисер. Е арно ама - потоа следуваа пијанства, апсења, разводи и тепачки - и сега кутриот Мел мака мачи да се врати на својата кариера. Спасот очигледно го гледа во својот прв голем успех - четвртото продолжение на „Лудиот Макс“. Е сега, со своите 55 години - веројатно нема да го глуми ликот на Макс, но ќе се задоволи со некоја од споредните улоги, а веќе се плетка и во сценариото и продукцијата. Дали „Лудиот Макс“ ќе му го направи за лудиот Мел истото што и пред 30 години - останува да видиме. Ако ништо друго - човеков барем се труди, и настрана неговата насилна ...
| | веќе видена

Тестирањата ќе овозможат да добиеме кандидати кои не само што ќе бидат професионалци, ќе го понесат товарот на професијата, туку и ќе добиеме личности со лични, етички и морални квалитети, адаптибилни, комуникативни, способни за одлучување и да можат да работат под стрес. Ова денеска го изјави директорката на Академијата за обука на судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска, додека траеше писменото психолошко тестирање на судиите и јавните обвинители. Таа потенцираше дека тестирањето се врши за да се вработат најспособните и најталентирани кандидати. Арнаудовска информираше дека тестирањето се врши по холандскиот модел оти, според неа, тој е најблизок до македонското правосудство. „Како модел разгледувавме повеќе правосудства, но го одбравме холандскиот модел, бидејќи сметавме дека е најблизок до нашето правосудство. Холандија има многу високи критериуми за избор на судиите, а тој модел е избран бидејќи повеќе од 20 години вршат психолошки тестирање во правосудството“, изјави Арнаудовска. Пробното ...
сите 7 | | | веќе видена

Менаџерот на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, Рон Баркл и сопственикот на „Серџо Тачини“, Били Нгок, кој е спонзор на Ѓоковиќ, допатуваа во Белград и планираат да инвестираат во Србија. Веста ја објави весникот „Блиц“, додавајќи дека двајцата милијардери биле сериозно заинтересирани да вложуваат во енергетскиот сектор во Србија, за што веќе одржале неколку средби. „Точно е дека Баркл и Нгок сакаат да и помогнат на Србија заради Новак и планираат да инвестираат во енергетиката“, изјави Горан Ѓоковиќ, чичкото на Новак. Тој не сакаше да прецизира со кого биле водени разговори на таа тема, ниту пак што точно е планирано да се инвестира. Дека нешто се „готви“, навести и министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, кој е многу близок со најдобриот светски тенисер. „Заедно со Новак Ѓоковиќ во Србија допатуваа неколку милијардери. Не верувам дека тие би ја посетиле оваа држава да не беше спектакуларниот успех на Ѓоковиќ“, изјави Јеремиќ. Тој додаде дека дипломатската, културната и спортската ...
сите 8 | | | веќе видена

Кривичниот Совет на Основниот Суд Скопје 1 му го продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски за уште 30 дена. Со оваа одлука, времето што Бошкоски ќе го помине во притвор ќе изнесува најмалку два месеци. Завчера во кривичниот суд беше одложено презентирањето на докази за овој случај поради зафатената судница во која се одвиваше рочиштето за судскиот процес за случајот „Пајажина“. Бошкоски беше уапсен на 6-ти јуни, ден по предвремените парламентарни избори, под сомнение за незаконско финансирање на изборната кампања на неговата партија.
сите 30 | | | веќе видена

Полскиот премиер Доналд Туск, денеска пред пратениците во Европскиот парламент во Стразбур ги претстави приоритетите на полското претседателство со Европската унија. Туск, во силен проевропски говор истакна дека излез од кризата е во јакнењето на интеграциите, а не во намалувањето на досегашните достигнувања во изградбата на обединета Европа. Полскиот премиер истакна дека „најдоброто нешто што Европејците воопшто го направиле е тоа што решија да се обединат“. Осудувајќи го национализмот и протекционизмот, како и подигнувањето на бариери во Европа, Туск рече: „Имаме финансиска криза, но постои уште подлабока криза, тоа е криза на довербата. Одговор на таа криза е редукција на Европа, она што со години е вложено во изградбата на Европа“. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо рече дека Туск со својот настап, како премиер на нова земја членка, која се залага не само за проширување на ЕУ, туку и за продлабочување на европските интеграции ги разочара „евроскептиците и еурофобите“.
сите 21 | | | веќе видена

Обвинението на њујоршката собарка против Доминик Строс-Кан како да охрабри и други жени, кои сега го обвинуваат поранешниот директор на ММФ, дека сексуално ги напаствувал. Последна се огласи француската новинарка Тристан Бано која дури сега се присети на интервјуто што требала да го направи со Строс-Кан во 2003 година, но тој, според неа, се обидел да ја силува. Но, овој пат Строс-Кан реши да го возврати ударот и неговиот адвокатски тим најави дека ќе биде завртен нов лист и дека ќе биде поднесена тужба за клевета против новинарката. Најновиот сплет на околности, кој уследи откако и обвинителството изрази сомневање дека њујоршката собарка дала лажен исказ, го отвора прашањето дали е можно Строс-Кан на голема врата да се врати во политиката. Сепак од неговата Социјалистичка партија на Франција демантираа дека Строс-Кан ќе биде нивен кандидат за претседателските избори закажани во 2012 година.
сите 18 | | | веќе видена

next