За време на летната пауза додека се обавуваат работи околу реновирање на стадионот на Твенте, се сруши дел од покривот и затрупа неколкумина работници. Откако спасувачките екипи започнаа со извлекувањето на затрупаните работници под урнатините на стадионот на холандскиот прволигаш, се потврди дека еден работник го загубил животот, а 13 работници претрпеле повреди и се пренесени на медицински третман. Околниот јавен сообраќај е затворен со цел болничките возила и спасувачките екипи побргу да пристигнуваат за да се извлечат настраданите. Фудбалерите на Твенте во моментот се на подготовки во тренинг камп, но претседателот на клубот Јоп Мустеман веднаш отпатува во Еншеде.
сите 17 | | | веќе видена

Свесни дека и во натамошниот период ќе бидеме цел на страшна пропаганда пред се од институциите на власта и нивните медиумски експоненти соопштуваме дека немаме намера да полемизираме со лаги и конструкции чија единствена цел е со прескокнување на законите да и се овозможи на власта непречено затворање на А1 Телевизија. Oна што во интерес на вистината треба и мора да го кажеме е следново: А1 никогаш не барала и не бара простување на наводните долгови. Напротив бара доследно и неселективно почитување и спроведување на законите за сите и за секого. Бараме и очекуваме Управата за јавни приходи да ја утврди конечната сума за наводно неплатен данок што ќе значи транспарентна и јасна намера на владините институции дека не си поигруваат со судбината на Телевизијата и вработените, туку дека сакаат само да ги наплатат своите наводни побарувања. Досегашниот однос на државните институции не покажа дека тоа е така. Бараме и очекуваме судските и владините органи да ги усогласат своите ставови за наводно неплатен ...
сите 17 | | | веќе видена

На денешната седницата на Комисијата за избори и именувања, пратениците ги избраа и претседателите на собраниските комисии. Со Комисијата за контрола над работата на УБК ќе раководи Горан Минчев од СДСМ, за финансирање и буџет Марјанчо Николов од истата партија, претседател на Комисијата за европски прашања ќе биде Хајрула Мисини од ДУИ, за надворешни Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Останува да се изберат уште првите луѓе на Комитетот за односи меѓу заедниците, со кој според извори од ДУИ ќе раководи Ермира Мехмети и Националниот совет за евроинтеграции во кој веројатно претседател и во новиот мандат ќе биде Радмила Шеќеринска.
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска одржа проштална средба со холандската амбасадорка Симоне Филипини, информираат од претседателскиот кабинет. На средбата станало збор за евро-атланските аспирации на Македонија, како и за потребните реформски процеси во општествените сфери. Двајцата изразиле задоволство од нивото на билатерални односи и севкупната соработка меѓу Македонија и Холандија, особено на планот на економијата, културата и туризмот. Иванов, од своја страна, се заблагодарил за целокупниот ангажман на Филипини во вршењето на дипломатската должност. Филипини, пак, искажала благодарност за соработката и поддршката во работата.
сите 13 | | | веќе видена

Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу Триполи и се повеќе напредуваат кон главниот град на земјата, додека во исто време силите на НАТО ги интензивираат нападите врз трупите на либискиот лидер Моамер Гадафи. Бунтовниците потпомогнати од доставата на оружје од Франција и воздушните напади на силите на НАТО успеале да го освојат селото Гуалиш, на околу 50 километри јужно од Триполи и заробиле поголем број платеници од Гана и Мали, кои се борат на страната на војската на Гадафи. Според извори во редовите на бунтовниците, бунтовничките сили се насочиле кон гарнизонот Гарјан, кој претставува стратешки важно упориште на владините трупи во реонот на планината Нафус, југозападно од Триполи.
сите 6 | | | веќе видена

Инфекција со бактеријата ешерихија коли, е регистрирана кај две лица во Данска, по контакт што го имале со заразени пациенти од Германија, јави во четвртокот АФП повикувајќи се на соопштени на данскиот серумолошки институт - SSI. Според Институтот, опасна бактерија е откриена кај 60-годишната жена и кај нејзината шестгодишна внука. „Кај двајцата пациенти во Данска е потврдена инфекцијата (со E.коли) по контакт со инфицирани пациенти во Германија“, се вели во соопштението на Институтот што го цитира агенцијата. „Поради тоа што болеста може да се пренесе од човек на човек преку храна или со неизмиени раце, овој нов случај укажува на потребата да се преземаат строгите мерки на одржување на хигиената по контакт со инфицирани со Е.коли“, се предупредува во цитираното соопштение. Во Европа, од цревна инфекција предизвикана од бактеријата E.коли веќе починаа повеќе од 50 луѓе. Појавата на цревни инфекции првично беше регистрирана во северниот дел на Германија. Првично се претпоставуваше дека носител на опасната ...
сите 4 | | | веќе видена

Меѓународната федерација на новинари (МФН) и нејзината членка Европската федерација на новинари (ЕФН) ја поддржаа борбата и протестот за слобода на печатот и правата на новинарите во Македонија. „Македонските новинари се под огромен притисок од политичарите и сопствениците на медиумите и неодамнешните настани покажуваат дека државата ја достигнала точката во која едноставно станува неподносливо да се работи слободно во новинарството“, вели претседателот на МФН, Џим Боумела. „Последниве години Македонија покажува лоши резултати во однос на слободата на новинарството и ние сме загрижени што држава кандидат за членство во ЕУ не работи сериозно на основните права, како што е слободата на пeчатот. - Ние се надеваме дека Европската Комисија ќе ја земе предвид нашата загриженост при процената за напредокот на земјата кон ЕУ и ги повикуваме македонските власти да ги почитуваат стандардите за слободата на печатот и новинарските права“ вели претседателот на ЕФН, Арне Кониг. Според организациите, властите на ...
сите 13 | | | веќе видена

Граѓаните во Македонија најмногу ги загрижуваат невработеноста, сиромаштијата, економијата, корупцијата, криминалот и влезот во Европската Унија и НАТО. Според резултатите од анкетата на македонскиот центар за меѓународна соработка, односно извештајот за меѓуетнички односи и нивниот квалитет граѓаните во државава речиси и да не се загрижени за меѓуетничките односи. Истражувањето е спроведено со цел да се испита расположението на граѓаните десет години по конфликтот во 2001. година и по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Граѓаните најчесто ги оценуваат меѓуетничките односи како воздржани - 33,2 проценти, 18,4 отсто ги сметаат за ривалски, 17,7 проценти за мирољубива коегзистенција, 16,9 отсто сметаат дека постои меѓуетничка соработка, а незначително малцинство од 9,4 проценти ги оценуваат односите како непријателски.
сите 10 | | | веќе видена

Од движењето за социјална правда „Ленка“ денеска информираат дека сите случаи кај кои граѓаните во минатото биле тужени за неплатени сметки за телефон, струја, вода, парно и слично, а каде што правото на присилна наплата е стекнато пред 1. јули 2008. година, настапена е застареност. Како што се вели во соопштението од „Ленка“ од 1. јули оваа година на сила стапија измените на Законот за извршување, со кои се предвидува предрлање на илјадници судски предмети во рацете на извршителите. Од движењето велат дека на правно неупатените граѓани никој не ги информира за измените, и ги повикуваат сите кои биле тужени за вакво побарување да поднесат приговори до основните судови каде се водат нивните предмети. Доколку и покрај тоа дојде до присилна наплата воопшто да не се двоумат да поднесат тужба за оштета против конкретниот извршител.
сите 18 | | | веќе видена

Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, Сузана Салиу од ДУИ и Јани Макрадули од СДСМ се тројцата пратеници кои денеска беа изгласани како предлог за потпретседатели на Собранието. Овој предлог беше изгласан на Комисијата за изброи и именувања, а истиот ќе биде доставен до сите пратеници, и ќе биде разгледуван на седница на Собранието. За предлогот Јани Макрадули да биде потпретседател на Собранието од ВМРО-ДПМНЕ изразија жалење, што по втор пат е предложен, но тие го гласаа, единствено како што велат поради законската обврска, и затоа што не сакале да се мешаат во кадровските одлуки на СДСМ. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ образложувајќи го ваквиот став рече дека Макрадули ниту еднаш не успеал улогата која ја има да ја стави над партиските интереси. Тој му забележа за бојкотот на Собранието и за неприсуството на координациите кај собранискиот спикер. Од СДСМ на ова вратија дека не го разбираат ставот на ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека нивниот предлог е добар и дека Макрадули е човек со долгогодишно искуство. ...
сите 30 | | | веќе видена

Полицијата во Грузија уапси петмина фоторепортери, а меѓу нив е и личниот фотограф на претседателот Михаил Сакашвили. Уапсените фоторепортери се наоѓаат во рацете на разузнавачките служби, објавија семејствата на уапсените. Уапсени се Зураб Куртсикидзе фотограф на EPA ( European Pressphoto Agency), Схах Аивазов кој работи за агенцијата Associated Press, слободниот фоторепортер Гиорги Абдаладзе, претседателскиот фотограф Иракли Геденидзе и неговата сопруга Натиа, која исто така работи како фотограф. Фоторепортерот на Ap подоцна е ослободен. Геденидзе и неговата сопруга се уапсени во нивниот дом, во текот на ноќта, изјави мајката на фотографот. Министерството за внатрешни работи на Грузија засега не го коментира овој случај. Полицијата во Грузија уапси десетина луѓе под обвинение дека шпионирале во корист на Русија, во последните три години откако Грузијците водеа краткотрајна војна за одметнатата покраина Јужна Осетија. Прозападната влада на претседателот Сакашвили, која на власт дојде преку ...
сите 10 | | | веќе видена

Е тоа се вика - памти па врати! Изгледа дека британската пејачка Шерил Кол сепак одлучи да му даде шанса на неверниот екс-сопруг Ешли, а ѕвездата на „Челзи“ тоа богами - скапо ќе го чини. Значи - ова е листата на барања - стан во Лос Анџелес, нов веренички прстен, музичко студио, величествена втор свадба и егзотичен меден месец. Според британските медиуми фудбалерот Ешли Кол - прифатил се! Барем она што се однесува на материлајните барања. Сега останува да го мине и последниот тест и да го исполни главниот ултиматум - Шерил наводно побарала помалку да се дружи со своите машки пријатели бидејќи според неа тие донекаде се виновни за сите бељи кои доведоа до крајот на нивниот прв брак. Е сега - да видиме кој носи панталони во врската!
сите 3 | | | веќе видена

Никој не смее да чепка во империјата на Марк Закерберг. Само што конкурентите „Гугл“ ја претставија својата нова опција „Гугл плус“ и заличија на социјалните мрежи - „Фејсбук“ го возвраќа ударот. И тоа со помош на „Скајп“ - видео четот и групниот чет од денес е достапен за корисниците на славната социјална мрежа. Вчера основачот Закерберг се пофали дека станува збор за наједноставен начин на воспоставување повици па нема да ви бидат потребни додатни апликации. А за разлика од „Скајп“ ако личноста со која сакаме да разговараме, во моментот не е он-лајн - постои опција да се остави и видео порака. Е сега останува да го инсталирате само плаг-инот на facebook.com/videocalling и подготвени сте за муабети лице в лице. Со оглед на тоа дека вчера Марк потенцираше дека неговиот Фејсбук и официјално има 750 милиони корисници - тоа е многу, многу муабет. Впечатоците кои првите корисници на оваа опција ги пишуваат на интернет - во голема мера се позитивни, иако некои од нив се жалат дека имаат проблеми со звукот.
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Барак Обама предупреди за опасност од втора рецесија, ако во Конгресот не биде постигнат договор зголемување на горната граница на државниот долг, пренесуваат Ројтерс и АФП. Ова би можело да „создаде нова спирала во втора рецесија или полошо“, истакна Обама на дискусија на „Твитер“, каде одговараше на прашања од страна на корисниците поврзани за економијата и невработеноста. Запрашан дали има намера да се повика на амандманот 14 во уставот на САД, за да се зголеми максималната граница на државниот долг без одобрение на Конгресот, претседателот рече дека не верува дека дебатата ќе стигне дотаму. Верувам дека демократите и републиканците на крајот ќе постигнат договор по ова прашање, истакна Обама.
сите 3 | | | веќе видена

Двојката Џејсон Статам - Роузи Хантингтон ги превзема „Трансформери“. Откако русокосата убавица ја замени Меган Фокс во главната женска улога на успешниот филмски серијал. Сега се шушка дека и нејзиниот сакан - акционата ѕвезда Џејсон Статам ќе го замени Шаја Ла Баф во улогата која му припаѓаше во сите три досегашни филма. Што имаше Шаја да каже на ова?
| | веќе видена

Поради пожар кој избувна во еден рудник за јаглен во источниот дел на Кина, под земја заробени останаа 28 рудари. На југот на Кина, спасувачките тимови се уште се обидуваат да ги извлечат рударите од два рудника, нив 42-ца, кои останаа заробени под земја како последица на големите врнежи од дожд. Во рудникот во провинцијата Сандонг, 80 спасувачи напорно работат за да стигнат до рударите кои останаа заробени во рудникот по пожарот кој избувна во рударското окно. Сопственикот на рудникот понуди награда од 300.000 долари за секој рудар кој ќе биде спасен. Државната управа за безбедност при работа, соопшти дека пожарот избувнал во моментот кога се запалил компресорот за воздух, кој се наоѓа на 225 метри под земја. Кина држи неславен рекорд по бројот на жртви во рударски несреќи, во 2010. година животот го загубиле 2.433 рудари, додека во 2009. година во кинеските рудници животот го загубиле 2.631 рудар.
сите 6 | | | веќе видена

Кина денеска ги демантираше шпекулациите дека умре поранешниот претседател Џианг Цемин, кој беше на чело на земјата од 1989. до 2003. година, пренесе Синхуа. Државната новинска агенција Синхуа се повикува на доверливи извори кои наводите за смртта на Цемин ги оценија како „чисти шпекулации“. Демантот уследи по повеќедневните шпекулации на интернет дека осумдесет ичетиригодишниот Цемин умрел што беше дополнително поттикнато поради неговото отсуство од прославата на 90. годишнината на Комунистичката партија на Кина на 1.јули.
| | веќе видена

Во детска градинка на југот на Малезија, маж, како заложници, држеше триесетина деца, соопшти командирот на малезиските безбедносни сили. По неколку саати преговарање, полицијата успеа да го совлада човекот. Нема повредени. Според весникот „Стар“, киднаперот бил вооружен само со чекан. Во преговорите со човекот биле вклучени и психијатри. Мотивите за киднапирањето, како и други поединости за случајот засега не се познати. Киднапирањата во Малезија, особено од ваков тип се исклучително ретки.
сите 13 | | | веќе видена

Десет јеменски војници се убиени на југ од земјата, откако паднале во заседа на борци блиски на меѓународната терористичка мрежа Ал Каеда, јавува AFP во четвртокот, цитирајќи извор од командата на армијата на Јемен. Според изворот, милитантите во средата вечерта стрелале врз возилото со кое се превезувале војниците кои патувале кон селото Ал-Лодер во провинцијата Абијан. Сите војници загинале, а возачот кој успеал да преживее бил хоспитализиран во Ал-Лодер. Ал-Лодер се наоѓа во близина на градот Зиндџибар, административниот центар на провинцијата Абијан. Милитантната групација на Ак Каеда која себеси се нарекува „шеријатски герилци“ повеќе од еден месец го држи под контрола Зиндџибар. Јеменската армија сé уште не може да ја поврати контролата над Зиндџибар, и покрај честите воздушни напади и артилериски бомбардирања во кои загинаа десетици бунтовници. Претходно во средата во битката за Зинџибар, загинаа повеќе од десетина припадници на безбедносните сили на Јемен, а меѓу нив и локалниот началник. Јеменската ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку 33 лица загинале во сред нaутро во судар на автобус и воз на железнички премин во индиската сојузна држава Утар Прадеш, јавува BBC. Несреќата се случила на железнички премин кој немал безбедносни рампи во местото Патиали, 250 километри јужно од престолнината Њу Делхи. Во автобусот имало стотина патници кои се враќале од венчавка. Дел од нив се возеле на покривот од автобусот. Како што пишуваат локалните медиуми, возот го влечел автобусот 500-ини метри низ железничката пруга. . Покрај 33-цата загинати, тешко се повредени 17 други лица, наведува индиската новинска агенција PTI. Индиската железница е четврта според големината на светот. Нејзините услуги дневно во просек ги користат 18,5 милиони луѓе а на годишно ниво се случуваат по 300 потешки железнички несреќи. Во мај минатата година 150 луѓе загинаа која возот на линијата Калкута - Мумбаи излета од шините.
сите 4 | | | веќе видена

next