Се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати

Од полноќ се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати, во просек од два до 3,5 денари во зависност од горивата. Малопродажната цена на Еуросупер-95 ќе се намали за 2,5 денари, со што новата цена ќе изнесува 71 денар за литар, додека цената на Еуросупер-98 се намалува за два денари. Малопродажните цени на Еуродизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 3,50 ден, така што цената на Еуродизелот ќе изнесува 63 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство 54,00 денари. Малопродажната цена на мазутот м-1 се намалува за 2,04 денари, со што новата цена ќе изнесува 40,403 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Со актуелните цени на бензините по вчерашното поевтинување од два до три и пол денари, Македонија има едни од најевтините горива во Европа Но за нашиот стандард многу повеќе би одговарале руските или американските цени, или уште повеќе тие во Азија и во Африка, каде што литар бензин чини колку гума за џвакање, четири или пет денари. Регулаторната комисија за енергетика ја намали цената на дизелот во Македонија за 3,5 денари, што е досегашен рекорд, па тој сега чини 63 денари, а за литар супер треба да се платат 71 денар. Оваа вест со воодушевување беше примена од македонските граѓани, кои побрзаа да ги наполнат резервоарите и да тргнат на одмор. Со толку пари во Саудиска Арабија, во Венецуела или во некоја северноафриканска држава, пак, може да се наполнат 16-17 литри гориво и да се вози речиси цел месец со некое поекономично гориво. Листа на цените на горивата во Европа и во другите делови од светот со денови се врти на интернет-форумите во земјите од германското говорно подрачје. Таму дискутантите најчесто ...
| | веќе видена | слични

Цените на бензините да се намалат од 2 до 2,5 денари, а на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство за 3,5 денари, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика Од полноќ цената на еуросупер БС-95 изнесува 71 денар за литар, а на еуросупер БС-98 е 73 денари за литар. Еуродизелот отсега чини 63 денари, а екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се продава по цена од 54 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 се намалува за 2,04 денари и изнесува 40,4 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Значително поевтини нафтени деривати ќе се продаваат на бензинските пумпи во следните две недели. Регулаторната комисија за енергетика вчера одлучи да ги намали цените на сите нафтени деривати. Еуросупер од 95 поевтини 2,5 денари и сега чини 71 денар за литар, додека, пак, најупотребуваниот бензин во земјава, Еуросупер 95 поевтини за два денари и се продава по цена од 73 денари за литар. Малопродажните цени, пак, на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 3,5 денари за литар, во однос на досегашните цени. Еуродизелот од денеска се продава за 63 денари. Литар екстра лесно масло за домаќинство, пак, чини 54 денари. Малопродажната цена на мазутот се намалува за 2,04 денари за килограм и чини 40,403 денари. Поевтинувањето на нафтените деривати во земјава се должи на поевтинувањето на цената на суровата нафта на светските берзи за 7,03%. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели изнесуваше 43,0414 денари за долар, што е за 0,75% повисок од курсот на доларот по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За 2, односно 2,5 денари се намалуваат цените на бензините а за 3,5 денари се намалува цената на дизелот. Од ноќеска на полноќ цената на ЕУРОСУБЕР 95 се намалува за 2,5 денари и ќе изнесува 71 денар за литар. ЕУРОСУПЕР 98 ќе се продава за 73 денари. ЕУРОДИЗЕЛОТ се намалува за три ипол денари и ќе се продава за 63 денари за литар а цената на екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 54 денари за литар. Според одлуката на Регулаторната комисија за два денари се намалува и цената на мазутот./К.К.
| | веќе видена | слични
2 копии

Малопродажните цени на бензините се намалуваат за 2 до 2,5 денари, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) ќе чини 63 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава за 54,00 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 2,04 денари и ќе изнесува 40,403 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 109,465 долари за барел и е за 7,03 проценти пониска од просечната цена по која беа формирани досегашните цени. Согласно одлука на Регулаторната комисија за енергетика, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 71 денар за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 73 денари.
| | веќе видена | слични

Бројки Намалувањето на цените на лебот на „Жито Вардар“ нема да повлече нога и во Скопје и во другите градови. Компанијата одлучила векна леб од 500 грама за 20 денари да се продава само во Велес 2,5 денари Малопродажните цени на бензините од денеска се намалуваат за 2 - 2,5 денари, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари 31,6 млн. евра Кумулативно за минатата година сите котирани компании на Македонската берза оствариле добивка од 1.943.820.752 денари, или 31,6 милиони евра 11 компании Македонската берза прв пат објави податоци за исплатена дивиденда од акционерските друштва што котираат на Берзата, од 33 само 11 компании им исплатиле дивиденда на своите акционери 97.900 сметки Поради ненамирени обврски, до мај биле блокирани вкупно 97.900 сметки на физички и на правни лица, што е зголемување за 2.200 во однос на претходниот месец од 3 до 5 денари Лош старт на откупната сезона на бостанот, ни ниските откупни цени што се движат од 3 до 5 денари за килограм не го продаваат ...
| | веќе видена | слични

Од денеска нафтените деривати се продаваат по пониски цени од 2 до 3,5 денари за литар, зависно од дериватот. Тоа значи дека малопродажните цени се намалени во просек за 4,67 отсто. Така цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 71 денар за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 73 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 3,50 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) изнесува 63 денари, додека на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 54 денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 2,04 денари за килограм, па сега ќе се продава за 40,403 денари. (Ек.Р.)
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ги намали малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 4,67 проценти. Така, на бензиските пумпи во земјава од синоќа на полноќ ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се точат по пониски цени за 2,5 денари/литар, односно за 2 денари/литар. Така, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 71 денар/литар и на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 73 денари/литар. Исто така, се намалија малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) и на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 3,5 денари/литар. Така, цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) изнесува 63 денари/литар и на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 54 денари/литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намали за 2,04 денари/килограм и изнесува 40,403 денари/килограм.
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 210 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: