Нови откази во „Утрински“

Додека траеше протестот уште тројца новинари во „Утрински весник“ добиле отказни решенија. Претходно откази во „Утрински весник“ добија двете новинарки Билјана Јовановска и Оливера Војновска, поради тоа што јавно и најгласно проговориле за проблемите во нивната редакција. Поддршка од германските новинари Поддршка за новинарите стигна и од германскиот синдикат на новинари Вер Ди. „Со голем гнев и разочарување слушнавме за проблемот и последните настани што колегите и колешките ги имаат со раководството на ВАЦ. - Бараме од бордот во Македонија и во Германија, во Македонија да се однесуваат согласно германските стандарди на цивилизираност и коректност. - Бараме од менаџментот веднаш да ги повлече сосема непримерните и несоодветни откази и да ги врати новинарите на нивните работни места. - Останете борбени, не дозволувајте да ви ги одземат вашите права и одбранети ги вашите работни места, етичките и правни стандарди на нашата професија и нејзината општествена одговорност“, се вели во дописот со поддршка ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници е вчудовиден од решението на „Медиа принт“ за нови отпуштања во Утрински весник. Вчера, во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓу другото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија работните места, „Медиа принт“ мм одговори со нови откази. Синдикатот го смета ова за двоен морал на компанијата која прва почна дијалог со Синдикатот, а сега го напушта уништувајќи ги релациите на коректност. Синдикатот уверува дека нема да дозволи да биде уништен синдикалниот активизам уште на почетокот од неговото раѓање. Најавува продолжување на борбата со сите демократски и правни средства кои стојат на располагање.
| | веќе видена | слични

Додека новинарите вчера протестираа за нивните права и враќање на достоинството на професијата, МПМ им врачи откази на уште тројца новинари на „Утрински Весник“. Тоа предизвика реакција на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест , меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, се наведува во реакцијата, што ја пренесува „Макфакс“. Од синдикатот порачуваат дека отказите на нивните колеги нема да ги деморализираат и нема да дозволат да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. OhridNews
| | веќе видена | слични

Со пароли „Да го победиме стравот“, „Закон за сите“, „Отказите нема да нé замолчат“, „Работнички - човекови права“, „Молк во редакцијата, молк во општеството“ новинарската фела продефилира низ централното градско подрачје, испраќајќи порака до јавноста за ситуацијата во која се наоѓаат медиумите во земјава Маршот на солидарноста мина низ градот Но само два часа откако пораката беше испратена, уште тројца новинари од „Утрински весник“, Тамара Грнчароска, Катица Чангова и Фарко Шаќири, добија отказни решенија со образложение дека ја нарушувале работата во весникот и се конфронтирале со главната уредничка Соња Крамарска. - Знаеме дека има уште шест потпишани отказни решенија, но сé уште чекаме да видиме за кои колеги станува збор. Беа најавени 11 отпуштања и очигледно никој нема да ги одврати од таа намера - објасни Грнчароска. Протестниот „Марш на солидарноста“ го организираа Здружението и Синдикатот на новинарите во Македонија по повод актуелните случувања во медиумите. Насер Селмани, претседателот на ЗНМ, ...
| | веќе видена | слични

Новинарите маршираа за своите права Изразената солидарност меѓу новинарите во Македонија во борбата за одбрана на нивните права е најголемата придобивка од вчерашниот протестен марш, кој симболично во “5 до 12” за спас на македонското новинарство тргна од просториите на Здружението на новинарите, а кулминираше на плоштадот Македонија. Ова е оценката на говорниците, кои на учесниците на протестот им се обратија од под споменикот на револуционерот Даме Груев. Враќање на достоинството на професијата, чување и негување на независното, професионално и етичко новинарство како темел на демократијата и слободата, се заложбите кои во име на фелата ги декларираа првите луѓе на главните поддржувачи на настанот, Синдикатот на новинарите и медиумските работници и Здружението на новинарите на Македонија. Како главни виновници за медиумската криза во земјава ги посочија сопствениците на медиумите, кои, според нив, го експлоатираат новинарскиот труд за лични, најчесто политички интереси, и надлежните институции, кои треба ...
| | веќе видена | слични

“Во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, стои во соопштението. Од Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници велат дека не им преостанува ништо друго освен да констатираат двоен морал на компанијата која прва го започнала дијалогот со Синдикатот за сега да го напушти и да ги уништи релациите на коректност. “Отказите за нашите колеги нема да не деморализираат и нема да дозволиме да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. Ја имаме солидарноста и подршката од колегите од Германија, новинарите и синдикалците, кои ни порачуваат да не се предаваме и да ја продолжиме нашата борба. Тоа и ќе го сториме. Ќе ја продолжиме нашата борба со сите демократски и правни средства што ни стојат на располагање и со солидарноста од нашите колеги која на протестот вчера ја потврдивме“, се вели во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници е запрепастен од решението на Медиа Принт Македонија за нови отпуштања во Утрински весник , се вели во нивното соопштение. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, стои во соопштението. Од Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници велат дека не им преостанува ништо друго освен да констатираат двоен морал на компанијата која прва го започнала дијалогот со Синдикатот за сега да го напушти и да ги уништи релациите на коректност. „Отказите за нашите колеги нема да не деморализираат и нема да дозволиме да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. Ја имаме солидарноста и подршката од колегите од Германија, новинарите и синдикалците, кои ни порачуваат да не се предаваме и да ја продолжиме нашата борба. Тоа и ќе го сториме. Ќе ...
| | веќе видена | слични

„Не сакаме милост од никого“, порача Насер Селмани, претседател на Здружението на новинарите (ЗНМ) од вчерашниот протестен Марш на солидарноста, со кој новинарите од земјава побараа враќање на достоинството на професијата. Повеќе од 200 новинари вчера се појавија на маршот што го организираа ЗНМ и Самостојниот синдикат на новинари, а кој симболично почна во пет до 12 часот. Насобраните новинари што се собраа пред седиштето на Здружението на новинари, преку улиците „Даме Груев“ и „Димитрие Чуповски“, продолжија до плоштадот „Македонија“, каде што по кратко време се разотидоа. „Излеговме поради колегите што останаа без работа, секојдневното кршење на нашето професионално и човечко достоинство. Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушност ниту од јавноста ниту од фелата“, изјави на собирот претседателката на новинарскиот синдикат Тамара Чаушидис, која рече дека новинарите можат да бидат силни само ако се обединети. Чаушидис рече дека дошле на маршот и за оние што не се ...
| | веќе видена | слични

Само обединети сме силни и можеме да ја подобриме с` полошата положба во која се наоѓаат медиумските работници во земјава, беше главната порака испратена од вчерашниот „Марш на солидарноста“ организиран од Самостојниот синдикат на новинарите и Здружението на новинарите на Македонија. Поголем број новинари и сниматели во протестната колона и со истакнати транспаренти поминаа од седиштето на ЗНМ до плоштадот Македонија од каде што ги испратија своите барања. Непосреден повод за протестот беа отказите за две новинарки и случувањата со медиумите од улицата Перо Наков. Новинарите побараа од работодавците да го признаат Синдикатот како реален партнер во социјалниот дијалог, да не го третираат новинарскиот труд само како алатка за исполнување на личните бизнис или политички интерес. Тамара Чаусидис, претседателка на Синдикатот, потенцира дека се протестира за одбрана на правата на вработените. - Преку тоа што се случува, не може со молк да се помине. Судиите, инспекциите, даночниците, не треба да бидат орудија, ...
| | веќе видена | слични

Треба да биде позната и другата димензија на протестот и формата која сакаат да му ја дадат одредени структури. Која е нивната намера и дали сите причини за маршот се оправдани? Динамично се ангажираат соработниците на фондацијата Сорос во Здружението на новинари и новоформираниот новинарски синдикат Новинарскиот синдикат да се третира како реален партнер во социјалниот дијалог, а новинарскиот труд да не биде третиран само како алатка за исполнување на личните бизнис или политички интереси. Судиите, судовите, даночниците и трудовата инспекција бараат да не бидат орудие за дисциплинирање на новинарите, туку партнер во борбата за спроведување и неселективно почитување на законите со кои се регулираат работничките права, но и на конвенциите за слободата на говорот. Ова вчера на протесниот марш за солидарност, за враќање на достоинството на професијата и чување и негување на независното професионално и етичко новинарство, кој во пет минути до дванаесет часот го побараа новинарскиот синдикат и Здружението на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови откази во „Утрински“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: