Капитал

Следниот бран научен и технолошки напредок ќе се базира на молекуларната биологија, биотехнологијата, вештачката интелигенција и нанотехнологијата, вели Мичио ...
сите 8 | | | веќе видена

Игор Ночка доаѓа од канцелриите на Visa во Киев и е задолжен за развивање партнерства со трговците и унапредување на искуствата на корисниците на картички ...
сите 17 | | | веќе видена

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ja промовираше деталната Анализа за е-трговијата во земјава Македонија има голем напредок во обезбедување на ...
сите 17 | | | веќе видена

Минатиот месец во Будва, Црна Гора, водечката компанија за картички во светот Visa, организираше тркалезна маса за мала и одбрана група медиуми од регионов, ...
сите 17 | | | веќе видена

EБОР одобрува кредит во износ од €10 милиони на Охридска банка, за натамошно кредитирање на македонските МСП. Кредитот е првиот дел од регионалната програма ...
сите 19 | | | веќе видена

ДХЛ Експрес во Скопје, македонското претставништво на светскиот лидер во бизнисот со брза испорака на пратки, пред неколку дена прослави 25 години работа ...
сите 17 | | | веќе видена

Додека 75% од стартап компаниите во земјава имаат недостиг на знаења за продажба, само 35% од организациите формирани за нивна помош нудат ваков тип на ...
сите 3 | | | веќе видена

Цените на становите во Македонија (читај Скопје) во првиот квартал од 2018 и натаму растат (7,1% на годишно ниво), продолжувајќи го трендот од последниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Нека не ве вознемируваат хистеријата и вресоците. Тие се тука само за да помогнат. Да ги исцртаат рамките на сонот, да го приземјат и да покажат дека е реален. ...
сите 13 | | | веќе видена

Вкупно 69,1 милиони евра е вкупната нето добивка на сите 101 компанија на задолжителна котација на Македонската берза. Од овој ќар 76% е на шест банки, од ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската компанија за производство на здрава храна - Виталиа учествува на меѓународниот Трговски Саем “World of Private Label” во Амстердам. Компанија на ...
сите 20 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов, велат од ...
сите 119 | | | веќе видена

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува ...
сите 107 | | | веќе видена

Италијанско – македонски бизнис форум за можностите во секторите транспорт, енергетика и животна средина се одржува денеска во организација на ИЧЕ Агенцијата ...
сите 10 | | | веќе видена

„Република Северна Македонија“ со превод на англиски, опсег на употреба ерга омнес, „македонски“ јазик со превод на англиски јазик, се дел од договорот ...
сите 102 | | | веќе видена

Во почетокот на месец април започна со реализација првиот систем за донирање на храна од страна на компаниите во Македонија. Во рамки на проектот, меѓу првите ...
сите 2 | | | веќе видена

next