Капитал

Македонското Собрание со 81 гласови ЗА вчера ги изгласа уставните измени кои произлегуваат во Преспанскиот договор. Со тоа Македонија ја исполни својата ...
сите 70 | | | веќе видена

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ги повика Соединетите Американски Држави (САД)да не се мешаат во прашања поврзани со европската енергетска ...
сите 16 | | | веќе видена

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал ...
сите 45 | | | веќе видена

Годинава ќе стартува регистарот на вистински сопственици со кој ќе се евидентираат физичките лица, сопственици на правни субјекти кои ги поседуваат или ...
сите 9 | | | веќе видена

Сто милиони евра во трансакции се направени за купување онлајн во првите три квартали од минатата година во Македонија, што е за 28% повеќе во однос на истиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчката компанија Хеленик Петролеум, која преку Елпет Балканики е сопственик на рафинеријата Окта, во арбитражна постапка покрената против Македонија уште во ...
сите 6 | | | веќе видена

Секој десетти вработен во Словенија е странец, а речиси половина од сите странски работници доаѓаат од Босна и Херцеговина. Словенечката државна статистика ...
сите 9 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 32-та седница со 53 гласа „за“ три „воздржани“ и еден „против“ ги донесе измените и ...
сите 15 | | | веќе видена

Глигор Цветанов, извршен директор на “ Макпрогрес ” Какви очекувања имате за следната 2019 година на ниво на компанија? Какви се проценките за обем на работа, ...
| | веќе видена

Живко Мукаетов, генерален директор и претседател на Управниот одбор на "Алкалоид" Какви очекувања имате за следната 2019 година на ниво на компанија? Проценки ...
сите 2 | | | веќе видена

Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија -Очекувања и проценки за македонската економија за 2019 година? Во услови на функционирање на ...
сите 4 | | | веќе видена

Ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски преку соопштение се обрати, околу целата ситуација со внатрешниот ревизор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како ...
сите 2 | | | веќе видена

[freetext] Има повеќе области во коишто Македонија треба да ги засили реформите, но најголема слабост на општеството е поделеноста и политичката поларизација, ...
| | веќе видена

Глигор Бишев , претседател на Управен одбор, Шпаркасе банка - Македонија -Како ја оценувате 2018 година според остварените резултати од Вашето работење? ...
сите 8 | | | веќе видена

За ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје 2018 беше успешна година во која претпријатието се посвети на остварување на своите приоритети како што се обезбедување ...
сите 8 | | | веќе видена

next