Капитал

„Јас бев најмногу ангажиран околу мерките од првиот столб, конкретно унапредување на индустриското производство, при што изминатиов период посетив преку 150 ...
сите 39 | | | веќе видена

[freetext] Вашата држава го избра патот на евроатланската интеграција и во тоа ја поддржуваме македонската Влада.Во надворешната политика Владата презеде ...
сите 14 | | | веќе видена

Нафтениот дистрибутер „Пуцко петрол“ и градежните компании „Бауер БГ“ од Скопје и „НБ-компани“ од Тетово се на врвот на листата според вредноста на добиените ...
сите 14 | | | веќе видена

По преговорите кои траеjа пет години, ЕУ и Јапонија потпишаа заеднички Договор за слободна трговија. Договорот треба да стапи на сила во 2019 година и со него ...
сите 7 | | | веќе видена

Во рамките на 58-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 19.јули ќе се одигра премиера на театарската претстава „Мизантроп“ од Молиер, во режија на Ана ...
сите 26 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повика младите во земјава да не го бојкотираат референдумот за името кој треба да се случи оваа есен. Во ...
сите 85 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на неделава да се заокружи процесот околу датумот, прашањето и карактерот на референдумот за името. “Овие работи ...
сите 744 | | | веќе видена

Недостигот на квалификувана работна сила е фактор кој има најголемо влијание во ограничувањето на обемот на производството во прехранбената индустрија, ...
сите 45 | | | веќе видена

Евро комесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Македонија со што официјално ќе почне скрининг процесот, односно подготвителниот процес за почнување на ...
сите 148 | | | веќе видена

Мултинационалната компанија „Теламон“ од САД денеска го потпиша Договорот за инвестирање во Македонија, според кој се прдвидува изградба на фабриката во која ...
сите 76 | | | веќе видена

Македонија доби покана за членство во НАТО, што може да се очекува на економски план Економскиот раст се разбира дека не зависи само од членството во НАТО или ...
сите 41 | | | веќе видена

Нацрт-извештајот на Европскиот Парламент за Македонија дава полна поддршка за почетокот на преговорите со ЕУ во јуни 2019. За извештајот ЕП ќе гласа во ...
сите 89 | | | веќе видена

На свеченост што се одржува во моментов во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на Алијансата, ...
сите 84 | | | веќе видена

Кацин соопшти дека одлуката за поканата за Македонија вчера била донесена со полн консензус меѓу сите членки. Амбасадорот на Словенија во НАТО ...
сите 120 | | | веќе видена

next