Капитал

Глобалниот лидер за платежни решенија - Mastercard, во соработка со Еуростандард Банка, од денеска за македонските граѓани воведува нова и уникатна Mastercard ...
сите 25 | | | веќе видена

Одбивањето на гласачите во Македонија да ја одобрат промената на името на својата земја на прв поглед изгледа како прашање од чисто локален интерес. Но ...
сите 6 | | | веќе видена

Вчера во Белград беше отворен седмиот по ред „Самит 100 – Бизнис лидери во Југоисточна Европа“, на кој учествуваат над 200 најистакнати деловни лидери од ...
сите 58 | | | веќе видена

Стопанството не е имуно на политичките кризи, него му е потребна стабилност и сигурност. Турбуленции кои би имале негативен ефект врз производството и ...
сите 61 | | | веќе видена

До овој момент во Државната изборна комисија се обработени 98,61% од гласовите од вчерашниот референдум, при што на прашањето “Дали сте за членство во ЕУ и ...
сите 61 | | | веќе видена

Осми пат по ред, големото семејство на " Алкалоид " и годинава ја продолжи традицијата наречена хуманитарен пикник за вработените, членовите на нивните ...
сите 8 | | | веќе видена

Речиси двојно повеќе странски туристи за пет години Бројот на странски туристи во земјава од 2012 до 2017 година е пораснат за повеќе од 80%, додека бројот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Икс Фактор Акцелератор (X Factor) од Велес, е третата компанија што потпиша договор со Фондот за иновации за финансиска поддршка за отворање на бизнис ...
сите 4 | | | веќе видена

Народната банка на Република Македонија стои на ставот за оптималност на постојниот режим на девизниот курс и смета дека не постојат причини ниту каква било ...
сите 25 | | | веќе видена

Денеска, Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа форум за подобрување на бизнис климата во Македонија преку поттикнување на ...
сите 9 | | | веќе видена

Доколку Македонија ја пропушти шансата за влез во ЕУ, земјата ќе го изгуби кредибилитетот, а со тоа и довербата и вербата во иднината. Дури една милијарда евра ...
сите 66 | | | веќе видена

Изградбата на гасоводот помеѓу Грција и Македонија и и целокупното јакнење на енергетските односи меѓу двете земји во областа на електричната енергија и ...
сите 2 | | | веќе видена

Започна новиот круг американски тарифи за кинески стоки, што се најголеми во ескалацијата на трговската војна помеѓу економските суперсили, објави Би-Би-Си. ...
сите 63 | | | веќе видена

Разговаравме со Весна Иваноска, генерален менаџер на СЕАВУС Едукативен и развоен центар, еден од трите правни субјекти што доби финансиска поддршка од Фондот ...
сите 13 | | | веќе видена

next