Капитал

Годишната штета на буџетот од неплатени даноци и осигурувања во онлајн-трговијата изнесува околу 85 милиони евра, покажува анализа на Националната агенција за ...
сите 4 | | | веќе видена

Одредени земјоделски производи со потекло од земјите членки на Европската унија, земјите членки на ЕФТА (Норвешка и Швајцарија), Украина и Република Турција ...
сите 5 | | | веќе видена

Во првите пет месеци од годинава, за капитални инвестиции се потрошени само 58 милиони од предвидените 422 милиони евра, односно само 13,7% од предвидените ...
сите 2 | | | веќе видена

Судијата од Основниот суд во Штип, Маја Џорлева на денешното рочиште донесе одлука да се отвори стечајна постапка за компанијата „Бетон“ АД Штип. Оваа одлука ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонската компанија „5 Letters“, која произведува канабис за медицински цели и се повеќе се продира на светскиот пазар. За литар масло од канабис, добиваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Група прилепски ученици од средното техничко училиште „Ристе Ристески-Ричко“ за првпат се на десетдневна феријална практична настава во трафостаницата на МЕПСО ...
сите 12 | | | веќе видена

Министерот за економија Крешник Бектеши во Технолошко-индустриската развојна зона Тетово го посети објектот во изградба на компанијата „Глас Флекс“, создадена ...
сите 14 | | | веќе видена

Кампањата се реализира за прв пати е дел од рекламната стратегија на националниот железнички превозник за распределба на просторот во возовите за рекламни ...
сите 8 | | | веќе видена

Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко-свест“ испрати жалба до Енергетската заедница поради владината Уредба за поддршка на производство ...
сите 16 | | | веќе видена

Телекомуникацискиот оператор А1 речиси сигурно ќе може да започне 5G мрежа за своите корисници во Бугарија, следната година. Само неколку часа откако ...
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата „Фејсбук“ синоќа ги евакуираше вработените од четири нејзини згради поради сомневање дека двајца нивни колеги биле изложени на нервниот гас сарин, ...
сите 23 | | | веќе видена

Канцеларијата на Трговскиот претставник на САД предлага воведување царини за стоки увезени од ЕУ во висина од четири милијарди долари, се вели во соопштението ...
сите 23 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека Владата, во соработка со бизнис-заедницата на Косово, организира отворање на привремени продажни пунктови во ...
сите 76 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за ...
сите 59 | | | веќе видена

Трговската размена меѓу Русија и Хрватска во првите два месеци од оваа година се зголеми за 132% во однос на истиот период минатата година. „Никој не може да ...
| | веќе видена

next