Капитал

Денеска, Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа форум за подобрување на бизнис климата во Македонија преку поттикнување на ...
сите 9 | | | веќе видена

Доколку Македонија ја пропушти шансата за влез во ЕУ, земјата ќе го изгуби кредибилитетот, а со тоа и довербата и вербата во иднината. Дури една милијарда евра ...
сите 66 | | | веќе видена

Изградбата на гасоводот помеѓу Грција и Македонија и и целокупното јакнење на енергетските односи меѓу двете земји во областа на електричната енергија и ...
сите 2 | | | веќе видена

Започна новиот круг американски тарифи за кинески стоки, што се најголеми во ескалацијата на трговската војна помеѓу економските суперсили, објави Би-Би-Си. ...
сите 63 | | | веќе видена

Разговаравме со Весна Иваноска, генерален менаџер на СЕАВУС Едукативен и развоен центар, еден од трите правни субјекти што доби финансиска поддршка од Фондот ...
сите 13 | | | веќе видена

Денеска во село Радобор, Општина Могила, беше склучено партнерство за развој и воведување на интегрирана ветеринарна програма за ветеринарните клиники низ ...
сите 17 | | | веќе видена

Не размислуваме за план Б доколу референдумот не успее. Сакаме да видиме позитивен резултат, кој ќе го отвори и забрза евроатлантскиот пат на Македонија, ...
сите 11 | | | веќе видена

Охрабрувачки пораки и поддршка од САД за храброста, одговорноста и лидерство во постигнувањето на договорот со Грција што го отвориле патот за членството на ...
сите 19 | | | веќе видена

Разговаравме со Александар Стамболиев, управител на Акцелератор УКИМ, еден од трите конзорциуми што доби финансиска поддршка од Фондот за иновации за отворање ...
сите 5 | | | веќе видена

ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната ...
сите 83 | | | веќе видена

Сите млади земјоделци кои имаат до 40 години и се запишани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства, во согласност со Законот за руралниот развој, од ...
сите 25 | | | веќе видена

Градежната компанија „Бортас“ започнува нов проект за поддршка на сите микро, мали и средни претпријатија што се во потрага по сопствен деловен простор. ...
сите 33 | | | веќе видена

НЛБ Банка денеска ја промовираше новата услуга, NLB Pay мобилен паричник – која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. NLB ...
сите 32 | | | веќе видена

[freetext] “Евро-атлантската интеграција на Република Македонија несомнено е услов conditio sine qua non за воспоставување на атрактивен инвестициски амбиент, ...
сите 2 | | | веќе видена

Уставниот Суд на денешната седница не изрази сомнеж за неуставност и незаконитост на оспорената одлука за уставноста на референдумот на 30 септември. Имено со ...
сите 103 | | | веќе видена

next