Капитал

Вкупниот извоз од компаниите кои работат во слободните економски зони во првите пет месеци годинава достигна 942 милиони евра, што е раст од 14% во споредба со ...
сите 17 | | | веќе видена

Водечките автомобилски здруженија во САД ја предупредија администрацијата на претседателот Доналд Трамп дека наметнувањето на 25 % царини на увезените возила ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев од денеска е во дводневна работна посета на Брисел. За време на оваа работна посета Заев, кој предводи поширока владина делегација, ...
сите 149 | | | веќе видена

Претседателот на Атлантик група, Емил Тедески смета дека несомнено дека сите ги чувствуваат позитивните ефекти од членството во ЕУ, но дека како држава треба ...
сите 10 | | | веќе видена

Четириесет проценти од анкетираните избришале најмалку еден акаунт на социјалните мрежи во изминатата година поради загриженост за приватноста, а 62% сакале ...
сите 16 | | | веќе видена

Една од причините заради кои Македонија доби условен датум за преговори за членство во ЕУ е владеењето на право и нереформираното судство, кое нема капацитет ...
сите 4 | | | веќе видена

Германија од следната 2019 година ќе ја зголеми минималната загарантирана плата на 9,19 евра за час, а од 2020 година таа ќе се зголеми на 9,35 евра за час. ...
сите 15 | | | веќе видена

Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година. За да бидат отворени ...
сите 265 | | | веќе видена

[freetext] Производителите на пиво, производителите на спортска облека и спортските обложувалници се меѓу индустриите кои најмногу ќе заработат од Светското ...
сите 18 | | | веќе видена

[freetext] Во повеќето европски земји, времето на наплата се намалува и полека се движи кон посакуваните 30 дена утврдени со локалните регулативи и директивата ...
сите 5 | | | веќе видена

[freetext] Прво сериозно мапирање на домашната стартап сцена Додека 75% од стартап компаниите во земјава имаат недостиг на знаења за продажба, само 35% од ...
сите 8 | | | веќе видена

[freetext] „Скопје Мериот Хотел“ е водечкиот хотел на „Мериот“ во балканскиот регион и ужива навистина висок рејтинг во повеќе области. Всушност, од 99 хотели ...
сите 2 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги прецизираше условите за Македонија да добие покана за НАТО. Доколку не успее референдумот, тој не гледа како ...
сите 177 | | | веќе видена

Следниот бран научен и технолошки напредок ќе се базира на молекуларната биологија, биотехнологијата, вештачката интелигенција и нанотехнологијата, вели Мичио ...
сите 3 | | | веќе видена

Игор Ночка доаѓа од канцелриите на Visa во Киев и е задолжен за развивање партнерства со трговците и унапредување на искуствата на корисниците на картички ...
сите 8 | | | веќе видена

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ja промовираше деталната Анализа за е-трговијата во земјава Македонија има голем напредок во обезбедување на ...
сите 10 | | | веќе видена

next