Капитал

Државата со помош на Светска банка ко - финансира основање на бизнис акцелератори Разговаравме со трите конзорциуми што деновиве добија државно ко - ...
сите 15 | | | веќе видена

[freetext] Наплатата на лоши кредити го зголеми профитот на банките Билансот на успех на сите 14 банки во земјава за првата половина од годината покажува дека ...
сите 18 | | | веќе видена

Четирите најголеми стопански комори во земјава, Стопанската комора на Македонија, Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, ...
сите 10 | | | веќе видена

Непосредно пред неговата посетна на Македонија во понеделник, еврокомесарот за проширување во интервју за МИА вели дека доколку се пропушти можноста за ...
сите 160 | | | веќе видена

Парламентот во Бугарија вчера ги усвои измените на Законот за трговски друштва со кои се забранува постоење на анонимни акционери во фирмите. Со измените се ...
сите 5 | | | веќе видена

Технолошките платформи и Интернет активисти го кренаа својот глас против вчерашната одлука на Европскиот парламент за регулаторни реформи за заштита на ...
сите 4 | | | веќе видена

Со 70 милиони евра пари од Светска банка и уште 100 милиони од Европската инвестициска банка ќе се градат локални патишта, комунална и водоводна ...
сите 38 | | | веќе видена

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека следниот викенд ќе ја посети Македонија пред референдумот на 30 септември на кој ќе се гласа за ...
сите 275 | | | веќе видена

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ на вчерашната седница ги разгледал клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и ...
сите 57 | | | веќе видена

Државата најавува дека конечно ќе го стави во институционални рамки овој алтернативен начин на финансирање на бизнис идеи којшто не заживеа досега во земјава и ...
сите 10 | | | веќе видена

Новата кредитна линија од Европската инвестициска банка што ќе се пласира преку Македонската банка за поддршка и развојот и 11 деловни банки се очекува да биде ...
сите 90 | | | веќе видена

Мислам дека можеме да го завршиме процесот на ратификација и да го потпишеме протоколот за интеграција на ПЈРМ во НАТО пред изборите, во првата половина на ...
сите 23 | | | веќе видена

Наплатата на даноци и придонеси заклучно август е повисока за 120 милиони евра во однос на минатата година. Ова укажува на поголема економска активност, ...
сите 86 | | | веќе видена

next