Капитал

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, утре (26 јануари) во големата сала на општина Велес на трибина ќе дебатираат ...
сите 73 | | | веќе видена

Министерот за eкономија, Крешник Бектеши, кој е дел од владината делегација во рамките на работната и економска агенда на Светскиот економски форум во Давос, ...
сите 22 | | | веќе видена

Анализите на тимот од ФАО и стручните лица од Министерството покажуваат дека е потребно формирање на Агенција за земјоделско земјиште за ефикасно и ...
сите 18 | | | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2018 година, изнесува 24 548 денари, oбјави деновиве Државниот завод за статистика. Македонија ...
сите 11 | | | веќе видена

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонија има потенцијал да биде седиште на австралиски компании кои би сакале да работат со поширокиот регион поради нејзината местоположба во ЈИЕ. На ...
сите 3 | | | веќе видена

Бројните технолошки достигнувања и напредок во светот би можеле да доведат до трета светска војна, предупредил основачот на платформата Алибаба и еден од ...
сите 3 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска од Давос порача дека пред една година на Светскиот економски форум е отворена иднината за Македонија, откако тој и грчкиот премиер ...
сите 37 | | | веќе видена

2019 година нема да биде толку добра колку што трае, изјави претседателката на Светска банка, Кристалина Георгиева. Лоши и вознемирувачки вести за светската ...
сите 6 | | | веќе видена

Забрзаното откажување од производството на електрична енергија од јаглен во Германија ќе ги чини домашните енергетски компании приближно 54 милијарди евра (61 ...
сите 9 | | | веќе видена

Вредноста на склучениот договор со вклучен ДДВ е 5.186.494 денари или околу 84.000 евра. Општина Сарај по распишаниот тендер за набавка на четири нови патнички ...
сите 3 | | | веќе видена

Вредноста на склучениот договор со вклучен ДДВ е 35.561.070 денари или околу 578.000 евра. Општина Штип по распишаниот тендер за набавка на екстра лесно масло ...
сите 3 | | | веќе видена

Град Скопје формирал нова комисија која треба да изврши повторна евалуација на понудите на компаниите и во склад со неа да се направи нов избор на концесионер ...
сите 15 | | | веќе видена

next