Капитал

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира Министерството за надворешни работи, министерот ...
сите 246 | | | веќе видена

[freetext] "Капитал" со ексклузивни детали од новиот проект за електрани на Црна Река По 11 неуспешни тендери да се најде инвеститор и концесионер кој ќе ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот Доналд Трамп се изјасни гласно против изградбата на гасоводот Северен тек, од Русија до Германија преку Балтичкото море. Тој буквално и се закани ...
сите 33 | | | веќе видена

Царинската Управа на Република Македонија и „ TДР Скопје“ , како член на групацијата „Бритиш американ тобако“ (British American Tobacco) потпишаа Меморандум ...
| | веќе видена

[freetext] Локалната власт и бизнис секторот се борат да ги задржат младите во градот По разорните 90-те години, кога заради замрената економија Виница ја ...
сите 6 | | | веќе видена

Пратеничката група на СДСМ и Коалицијата во понеделник на координација ќе го разгледа предлогот на претседателот Ѓорге Иванов, вицегувернерката г-ѓа Анита ...
сите 168 | | | веќе видена

На Самитот ЕУ-Западен Балкан кој денес се одржува во бугарската престолнина Софија, официјален Брисел ќе претстави шест нови иницијативи, кои би требало да ...
сите 211 | | | веќе видена

Канадскиот производител на медицинска марихуана Aurora Cannabis го купи конкурентот MedReleaf во зделка вредна 2,5 милијарди долари, што е најголемата досега ...
сите 18 | | | веќе видена

Британската банка HSBC објави дека ја извршила првата финансиска зделка со блокчеин технологија. Со тоа се отвора вратата за воведување на оваа технологија на ...
сите 4 | | | веќе видена

Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на Народната банка на Македонија и за тоа веќе го известил претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој ...
сите 240 | | | веќе видена

Градежната компанија Бетон објави дека во првите три месеци годинава работела со оперативни приходи од 4,2 милиони евра, кои се зголемени за 0,1% во споредба ...
сите 13 | | | веќе видена

Градежната компанија Гранит објави дека првите три месеци годинава работела со оперативни приходи од 8,98 милиони евра, што е намалување од 46% во споредба со ...
сите 25 | | | веќе видена

“Потребно e банкарскиот сектор во секоја земја да биде силен и профитабилен затоа што единствено на тој начин може да ја оствари својата улога, поддржувајќи го ...
сите 6 | | | веќе видена

„Одлуката за инвестирање во хартии од вредност, конкретно, во акции издадени од нашата реномирана Комерцијална банка АД Скопје, во рамките на Адора инженеринг ...
сите 15 | | | веќе видена

next