Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Таки Фити и претседателот на Бугарската академија на науките, академик Јулијан Ревалски, на средбата што се одржа денеска во Охрид, потпишаа договор - Платформа за соработка, информира МАНУ. Платформа за соработка на академиите, која подетално ќе биде образложена утре, всушност треба да понуди помош при реализација на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.
сите 45 | | | веќе видена

Во "Home center" во Охрид повторно голема распродажба и акциско намалување на повеќе производи. До 22 јуни во "Home center“ на попуст ќе се теписите, стазите, детски маици, маси, столици.... "Home center" во Охрид ќе го најдете на добро познатата локација на ул. „Дејан Војвода“ бр. 2 во близина на ЕВН.
сите 5 | | | веќе видена

Селекцијата на Франција ги запиша првите три бодови на табелата победувајќи Австралија со 2-1 во првата рунда од Ц групата. „Кенгурите“ им зададоа големи проблеми на французите кои се вбројуваат во потесниот круг за освојување на титулата на Мундијалот во Русија. Ентони Гризман од пенал во 58-та минута од белата точка го отвори резултатот. Радоста на французите траеше четири минути, кога Миле Јединак од белата точка изедначи на 1-1. Одлучувачкиот погодок на мечот го постигна Пол Погба во 81-та минута од натпреварот. Првата рунда во Ц групата ќе се комплетира со дуелот Перу - Данска кој ќе започне во 18 часот.
сите 44 | | | веќе видена

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди, попладне ќе биде нестабилно, со локален дожд и грмежи и со услови за локална поја на град. Максималната температура во Охрид ќе достигне до 24 степени Целзиусови. До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни и понекаде се очекува да наврне и поголема количина на воден талог. Од среда нестабилноста ќе се намали, но и понатаму ќе има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд со ретки грмежи, информира УХМР Македонија.
сите 319 | | | веќе видена

Со поучна приказна за алкохолизмот и последиците од него, младите актери на Црвен крст Бар, Црна Гора, се претставија на третиот ден од овогодинешниот театарски фестивал „Вдиши театар“. Тие вчера на сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“ ја изведоа претставата „Црвена сфера на плава лагуна“ со која на оригинален и сликовит начин ги прикажаа проблемите на едно семејство во кое таткото е алкохоличар. На третиот ден од „Вдиши театар“ свој настап имаше и театарската група на Црвен крст Битола која ја изведе претставата „Аферите на Џон“. На многу креативен начин младите талентирани актери го прикажаа проблемите со кои се соочува главниот лик Џон, заради „двојниот“ живот кој го води и комичните ситуации со кои се обидува да ги реши проблемите. На четвртиот и последен ден од овогодинешниот театарски фестивал „Вдиши театар“ ќе настапат театарските групи на Црвен крст Ужице и Црвен крст Крагуевац кои вечерва во 19 и 21 ч. на сцената во Центарот за култура Григор Прличев во Охрид ќе ги изведат ...
сите 9 | | | веќе видена

Натпреварот помеѓу Португалија и Шпанија кој заврши без победник (3-3) нема да остане во добро сеќавање на Давид де Хеа кој имаше несвојствен кикс за него при вториот погодок на Кристијано Роналдо. Грешката на еден од најдобрите светски голмани во моментов која за среќа не го чинеше скапо составот на Шпшанија со голема доза на шега беше испратена на социјалните мрежи. Најмногу внимание привлече монтираната фотографија на која Де Хеа за момент се претворува во Лорис Кариус, кој имаше катастрофални грешки во дресот на Ливерпул во финалето во Лигата на Шампиони против Реал Мадрид.
сите 18 | | | веќе видена

Со првите мечеви од Ц и Д групите продолжуваат натпреварите на Светското првенство во Русија. Богатата програма со четири дуели ќе ја отворат „триколорите“, ќе ја затворат хрватите, а измеѓу на голема сцена ќе се појават „гаучосите“ предводени од Лионел Меси. Двојки: Група Ц: Франција - Австралија (12ч), Перу - Данска (18ч) Група Д: Аргентина - Исланд (15ч), Хрватска - Нигерија (21ч)
сите 60 | | | веќе видена

ЕЛЕМ не чувствува одговорност за вискокиот водостој на Охридското Езеро, што предизвика штети во делови од крајбрежјето, поради што угостителите неодамна се заканија со тужба. Велат дека тоа е последица на природните осцилации и тврдат дека одговорно се стопанисува со водните ресурси на езерото. Дел од одговорноста за настанатите штети, според ЕЛЕМ, имаат самите угостители. -Мора да се има предвид дека и угостителите и сите оние чинители кои имаат изградено објекти, ги имаат изградено на делови од езерото кои претходно биле под вода во еден извесен период. Во изминатите години нивото на Охридското Езеро било повисоко од сегашното. Угостителите веројатно при нивната желба за што е можно поголем профит ги градат објектите и рестораните во друг дел каде немаат надлежност. - вели директорот на ЕЛЕМ Драган Миновски. Во март Охрид два пати беше погоден од невреме при што најмногу штети имаше на летните тераси и платформи на угостителските објекти во центарот на градот кои се изградени во вода. Водостојот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Првото вистинско дерби на Мундијалот во Русија го одбележа Кристијано Роналдо кој ги постигна трите голови за Португалија во ремито со Шпанија 3-3. Најдобриот фудбалер во светот два пати погодуваше за водство на неговата селекција, а третиот погодок кој беше вистинско ремек дел осигура бод за европските бразилци. - За мене ова е уште еден личен успех во кариерата, но најважно е што ќе направи Португалија. Мојот перформанс на првиот меч од Мундијалот е плод на долгогодишен тренинг. Луѓето од мојата земја многу веруваат во мене, а јас секогаш го давам најдоброто од мене кога го носам националниот дрес. Нерешениот исход е реален иако и двете селекции покажавме желба за победа. Играмве против фаворит, способен за освојувањето на Светското првенство и два пати имавме водство, а на крајот се изборивме за бод, после негативата. - изјави Роналдо И покрај фудбалскиот спектакл Роналдо најде смиреност и ја кажа првата цел на Португалија која на Мундијалот допатува како Европски шампион. - Прва цел на нашата ...
сите 102 | | | веќе видена

Екипите на АСП Пак и Еуро Стил ќе се сретнат во големото финале на осмиот меморијален турнир во мал фудбал „Лескоец 2018“. Во полуфиналните пресметки АСП Пак со 5-3 го совлада тимот на Кристи и Вивс Трејд, додека Еуро Стил славеше со 2-0 над екипата на Пупе Компани. Финалните натпревари на меморијалот „Лескоец 2018“ ќе се одиграат в недела со почеток во 20 часот и 30 минути. Фото-галерија: Полуфиналните натпревари најавија возбудлива финална разврска на меморијалниот турнир. Мх.П.
сите 2 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо уште еднаш ја покажа и докажа светската класа. Во ибериското дерби во рамките на првото коло од Б групата на Светското првенство во Русија, вечерва во Сочи, Португалија и Шпанија одиграа нерешено 3:3, во натпревар со многу возбудувања и пресврти, во кој Роналдо постигна три гола. Португалците поведоа од пенал врз Роналдо, кој тој го претвори во гол. Израмни Диего Коста, за Роналдо повторно да ја доведе Португалија во водство од 2:1, резултат со кој заврши првото полувреме. Во второто полувреме Шпанија успеа да направи целосен пресврт со головите на Диего Коста и Начо, но аплаузите повторно гi собра Кристијано Роналдо кој со прекрасен гол од слободен удар во 88 минута ги постави конечните 3:3. На табелаtа во групата Б во водство е Иран (3), пред Португалија (1), Шпанија(1) и Мароко (0). извор: ФИФА
сите 105 | | | веќе видена

Кармен Бауцентар, како општествено и одговорна компанија, оваа година го поддржува Ракометниот камп на нашиот најдобар играч Kирил Лазаров, кој ќе се одржи во две смени во Охрид во периодот од 20 јуну до 2 јули. - Кармен Бауцентар како компанија честопати во минатото го поддржувал развојот на спортот и развојот на младите во спортски дух. Со оглед на високото реноме кое како активен ракометар го ужива Кирил Лазаров, воопшто не се двоумевме да го поддржиме Ракометниот Камп Кирил Лазаров 7 Дополнителен мотив за одлуката за нашата поддршка е што кампот ќе се одржи во градот Охрид, каде е лоцирана базата на Кармен Бауцентар. Јас лично потекнувам од Охрид каде го имам минато поголемиот дел од мојот животен век. Затоа со оваа наша поддршка сакам да направиме нешто добро за младите во овој регион и да придонесеме за нивниот развој во здрави личности. - изјави генералниот директор на Кармен Бауцентар ДООЕЛ, г-дин Жарко Јанев. Лазаров на својот четврти ракометен камп заедно со својот тим од тренери ќе го сподели ...
сите 19 | | | веќе видена

Селекцијата на Уругвај со погодокот на Хозе Хименез во 89-та минута го совлада Египет 1-0 и ги запиша првите бодови на табелата во А групата. Уругвајците во последните 15-тина минути од натпреварот креираа неколку прилики за погодок, а целта ја погоди дефанзивецот на Атлетико Мадрид. Претходно, Едисон Кавани погоди статива, а Луис Суарез се сплетка кога требаше да го матира голманот на Египет. Египќаните на премиерата на Мундијалот во Русија играа без Мохамед Салах кој се уште не ја залечил повредата на рамото добиена во финалето во Лигата на Шампиони. Шанса за први бодови Египет ќе има во втората рунда против домаќинот Русија кој победи 5-0 на стартот од Мундијалот. Уругвај силите ќе ги одмери со Саудиска Арабија.
сите 74 | | | веќе видена

Денеска во Атина се случил помал инцидент, кога за време на протест, неколку учесници се обиделе да влезат во грчкиот парламент, каде што се расправа за недоверба на владата поради договорот за името склучен меѓу Атина и Скопје. Седницата за недоверба беше закажана по барање на опозицијата, поради договорот кој пред неколку дена го постигнаа грчкиот и македонскиот премиер Алексис Ципрас и Зоран Заев. Грчката полиција успеа да спречи неколку демонстранти, кои носеа кациги, да влезат во парламентот, објави новинската агенција АНА. Според информациите, повеќе демонстранти останале на влезните скали на парламентот, а други пред споменикот на непознатиот херој, кој се наоѓа пред самата институција, при што вееле грчки знамиња. Порталот „Катимерини“ објави дека демонстрантите извикувале слогани против Владата за предавничко однесување. Исто така, порталот наведува дека бројот на демонстранти е далеку помал во споредба со оној на протестите кои беа организирани претходно годинава, со ист повод.
сите 86 | | | веќе видена

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, смета дека решавањето на спорот за името меѓу Атина и Скопје има значење за целиот регион. Тој изјави дека ЕУ мора да ги исполни дадените ветувања, доколку македонските власти ги исполнат потребните услови. Според него, во моментов постои позитивен тренд во регионот, а причината за тоа е стратегијата за проширување на ЕУ, која отвора перспектива за сите земји. Хан, во интервју за дневниот виенски весник „Стандард“, вели дека е убеден оти референдумот во Македонија ќе биде поддржан од мнозинството граѓани. „Во септември или октомври треба да се одржи референдум, а јас се понудив на лице место да го промовирам решението. Во Македонија имам одреден кредибилитет и сум подготвен да го искористам. Сепак, важно е референдумот да не се меша со други избори бидејќи во спротивно може да биде вовлечен во партиско-политичка битка. Лидерите во земјата, без разлика на која политичка страна се, ми се чини дека признаваат оти успеа нешто кое е од интерес за земјата и целиот ...
сите 29 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски, оствари средба со амбасадорката на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак Томиќ. На средбата се разговараше за соработката на Охрид со збратимените и пријателски градови од Србија и можностите за нејзино продлабочување особено во туризмот, културата и бизнис секторот. Заеднички беше оценето дека со формирањето на здружението за деловна соработка СИДИС, ќе се овозможи поблиска комуникација на македонските и српските компании.
сите 14 | | | веќе видена

Теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид викендов со учеството на А класа турнирот во Романија ќе ја заврши успешната пролетната сезона. На „Романија Опен“ под водство на Марјанчо Лазаревски црн појас 4 дан , поранешен светски вицешампион охридските теквондисти ќе се натпреваруваат во форми и спаринг-борби поединечно, додека сениорите ќе уќествуваат и за специјални техники и тест на снага. - И овој пат се надевам на успех од нашите преставници. Турнирот во Романија за нас е голем предизвик и така ќе одговориме на терените. - изјави Лазаревски кој им се заблагодари на спонзорите за укажата прилика.
сите 6 | | | веќе видена

Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ на Градскиот стадион в недела ќе организира турнир во фудбал со меѓународен карактер на кој ќе учествуваат екипи од Охрид, Струга и соседна Албанија. Турнирот кој за прв ќе се одржи во Охрид е поддржан и финансиране од фондот за развој на југоисточна Европа. - Ви го преставуваме првиот меѓународен турнир во фудбал организиран од Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ поддржан и финансиран од фондот за развој на југоисточна Европа (SWG). Се одлучивме на турнирот да ги вклучиме најмладите, бидејќи тие се темел на нашата иднина. На турнирот ќе учествуваат Фудбалската школа Еврофудбал од Охрид, Фудбалската школа Крека од Струга и гостинот од албанскиот град Корча, Скендербеу. Овој турнир е голем чекор за нешто повеќе и помасовно во иднина, затоа мора да покажиме во најдобро светло и да го организираме на највисоко ниво. - изјави директорката на ЈП, „Билјанини Извори“, Гордана Јованоска. В сабота кога ќе пристигнат гостите од Албанија заедно со охридската и струшката ...
сите 9 | | | веќе видена

Блескав сценски настап на театарската група на волонтерите на Црвен крст Суботица, Србија на вториот ден од Младинскиот аматерски театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“. На сцената во предворјето на црквата Св.Софија, вчера, ја изведоја претставата „СОБИРЕН ЦЕНТАР“ од Душан Ковачевиќ во режија на Бранислав Трифковиќ преку која на сликовит начин ги прикажаа случувањата на ликовите во претставата на овој и „оној“ свет. Третиот ден од театарскиот фестивал е резервиран за претставата „Црвена сфера на плава лагуна“ на театарската група од Црвен крст Бар и претставата „Аферите на Џон“ на театарската група на Црвен крст Битола кои вечерва во 19 и 21 часот ќе бидат изведени на сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид.
сите 78 | | | веќе видена

Деновиве во Охрид се одржува Првиот летен едукативен камп по физика. На кампот учествуваат ученици од осмо и деветто одделение од целата држава, во најголем број ученици што учествувале на натпреварите по физика. Учесниците на кампот имаат можност да изведуваат експерименти, да истражуваат, да решаваат проблемски задачи, да го набљудуваат ноќното небо со телескоп, да спортуваат, пливаат и другаруваат. Учениците работат во групи и индивидуално, ги презентираат резултатите од нивните мерења и истражувања. Кампот го организира Друштвото на физичари на Македонија (ДФРМ) и во план е да премине во традиција.
сите 5 | | | веќе видена

next