Градоначалникот со српската амбасадорка разговараше за зголемување на туристичката размена


Градоначалникот Јован Стојаноски, оствари средба со амбасадорката на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак Томиќ. На средбата се разговараше за соработката на Охрид со збратимените и пријателски градови од Србија и можностите за нејзино продлабочување особено во туризмот, културата и бизнис секторот. Заеднички беше оценето дека со формирањето на здружението за деловна соработка СИДИС, ќе се овозможи поблиска комуникација на македонските и српските компании.
| | веќе видена | слични

Охрид, 22. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Општина Охрид станува подостапна за лицата со посебни потреби, откако денес беа донирани пет пристапни рампи. Донацијата ја реализира Здружението за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите „СОС БалканМедиа“ со помош на неколку општествено одговорни компании од Охрид. Една пристапна рампа ќе биде поставена на влезот во новото крило на општинската зграда, а останатите се за ОУ „Св. Климент Охридски“, во кое има две паралелки со дечиња со посебни потреби и уште на неколку локации во градот. На настанот беше присутен министерот за здравство, Венко Филипче, кој официјално ја предаде донацијата на градоначалникот Јован Стојаноски. Инклузивноста која ја промовираме меѓудругото е и во вклучување на сите организации за решавање на потребите на соодветен начин, рече Филипче. – Ние ја почнавме комуникацијата со здруженијата уште пред една година, имаше проблем со помагала, со оглед на тоа што претходно воведениот систем беше несоодветен, да се даваат помагала во ...
| | веќе видена | слични

Согласно програмата на Секторот за туризам и локален економски развој за подобрување на конкурентноста на пазарот на трудот, денес градоначалникот Јован Стојаноски на 29 граѓани им врачи дипломи за успешно реализирана обука. Проектот се реализираше во соработка со Отворениот граѓански универзитет за доживотно учење “Кузман Шапкарев“. Со сертификат се здобија 13 заварувачи, 12 монтери за ниско напонска инсталација и 4 изучувачи на полскиот јазик. Целта на овој проект е да се мотивираат студентите, младите и невработените да ги изградат своите преприемачки вештини и преземање на иницијативи и одговорност за својата иднина.
| | веќе видена | слични

Вчера во присуство на министерот за здравство Венко Филипче и градоначалникот Јован Стојаноски, Здружението за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите СОС БАЛКАНМЕДИА – Охрид, на Општина Охрид и врачи донација за лица со посебни потреби. - Ние ја почнавме комуникацијата со здруженијата уште пред една година, имаше проблем со помагала, со оглед на тоа што претходно воведениот систем беше несоодветен, да се даваат помагала во аптека, а да нема кој да земе мерка и таму да се прават прегледи. Разговаравме и со Фондот за здравство, па се пристапи кон промена на правилникот, па сега помагала повторно ќе се издаваат во ортопедските куќи. Тие имаат инфраструктура, многу искуство, експертиза. Дел од договорите со нив се веќе склучени, во следниот период ќе се потпишат договори и со останатите ортопедски куќи истакна министерот Филипче. Градоначалникот Јован Стојаноски, заблагодарувајќи се на донацијата, истакна дека на овој начин Охрид станува една од понапредните општини, особено во делот на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 21. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Здружението за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите „СОС БалканМедиа“ од Охрид утре ќе ја реализира донацијата во пристапни рампи за лица со посебни потреби вредна 25 илјади евра. На настанот ќе присуствуваат и министерот за здравство во Владата на Република Македонија Венко Филипче и градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски. – Со овој чин се завршува првата фаза со која лицата со посебни потреби ќе добијат пристап до секоја институција, а општина Охрид ќе стане првата општина во државата каде лицата со посебни потреби ќе добијат едношалтерска услуга и сите потребни документи општината ќе им ги доставува преку лице со лесен телесен хендикеп. Ова лице ќе биде вработено во општина Охрид, која и официјално ќе биде првата општина која на овој начин ги отвора своите врати за лицата со хендикеп, информираат од „СОС БалканМедиа“.
| | веќе видена | слични

Здружение за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите СОС БАЛКАНМЕДИА -Охрид денес ќе предаде вредна донација на Општина Охрид. Станува збор за донација во пристапни рампи за лицата со посебни потреби во вредност од 25,000 евра. На настанот закажан за денес - 22.06.2018 година во 14 часот, во Општина Охрид ќе присуствува министерот за здравство во владата на РМ Венко Филипче и градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски. -„ Напоменуваме, дека со овој чин се завршува првата фаза со која лицата со посебни потреби ќе добијат пристап до секоја институција,а воедно Општина Охрид ќе постане прва Општина во РМ ,каде лицата со посебни потреби ќе добијат едношалтерска услуга и сите потребни документи општината ќе им ги доставува преку лице со лесен телесен хендикеп ,кое лице ќе биде вработено во општина Охрид,а воедно постанува и прва општина која ги отвори сите врати за лицата со хендикеп“, информираат од Здружение за еднаква застапеност на лица со посебни Потреби во медиумите СОС ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Градоначалникот Јован Стојаноски, оствари средба со делегација на кинескиот град Далиан предводена од заменик – градоначалничката Вен Зукионг. Во делегацијата се директорот на културното биро во Далиан, директорот на образовното биро и претседателот на стручно – техничкиот колеџ, заменик директорот а канцеларијата за надворешни работи. На средбата се разговараше за интензивирање на соработката со кинеската општина. За почеток е предвидено да се оствари соработка во областа на културата, преку размена на музички ансамбли кои би учествувале на културните настани во двете држави. Понатака, се разгледуваше можноста за отворање на кинески културен центар и фондација, кој што ќе ја промовира кинеската култура во Македонија. Исто така, се разговараше и за соработка во образованието преку размена на ученици и професори. Во наредниот период гостите од Далиан ќе ги посетат културно – историските знаменитости на градот, како и одредени институции со кои е предвидено остварување на соработка во иднина.
| | веќе видена | слични

Охрид, 20. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, денес, оствари средба со шестчлената делегација на кинескиот град Далиан предводена од заменик-градоначалничката Вен Зукионг. Во делегацијата се директорот на културното биро во Далиан, директорот на образовното биро и претседателот на стручно-техничкиот колеџ, заменик директорот а канцеларијата за надворешни работи. – На средбата се разговараше за интензивирање на соработката со кинеската општина. За почеток е предвидено да се оствари соработка во областа на културата, преку размена на музички ансамбли кои би учествувале на културните настани во двете држави. Понатака, се разгледуваше можноста за отворање на кинески културен центар и фондација, кој што ќе ја промовира кинеската култура во Македонија, информираат од кабинетот на градоначалникот. Додаваат дека се разговарало и за соработка во образованието преку размена на ученици и професори. Во наредниот период гостите од Далиан ќе ги посетат културно – историските ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Јован Стојаноски го обелодени вкупниот долг на општина Охрид. После долгите пресметки и анализи во општинската каса изјави дека долгот на оштина Охрид е 1 милијарда и 400 милиони денари или околу 25 милиони евра. -„Во моментов финансискиот долг, нагласувам – финансискиот, изнесува околу 1.400.000. 000 денари, кон сите доверители со кои Општина Охрид има работено. Сакам да нагласам дека од овој износ околу 600.000. 000 се камати, а 200.000,000 денари се за извршни трошоци. Граѓаните ова треба да го знаат, изјави Стојаноски.
| | веќе видена | слични

Охрид, 16. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски, во емисијата ClikPlus на ТВ 21, изјави дека општината има долг од 1,4 милиони денари. – Во моментов ги имаме изработено анализите за долгот на општината, како што ни бараше Министерството за Финансии. Во моментов финансискиот долг, нагласувам – финансискиот, изнесува околу 1.400.000 денари, кон сите доверители со кои Општина Охрид има работено. Сакам да нагласам дека од овој износ околу 600.000 се камати, а 200.000 денари се за извршни трошоци. Граѓаните ова треба да го знаат, изјави Стојаноски. Емисијата од серијалот ClikPlus ја водеше уредничката Билјана Георгиевска, а во нејзиното реализирање со прашања до градоначалникот беа вклучени и повеќе граѓани. извор: ТВ 21 фото: општинаОхрид
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Средства за заштита има доволно. Имавме доволно количина и на маски и на раквици и на заштитна опрема и ги имаме и сега. Факт е дека тие маски, таа заштитна ...
сите 714 | | | веќе видена

Народната банка веднаш да ги откаже благајничките записи за месеците кои што следат и наместо нив да бидат запишани државни хартии од вредност кои што ќе ги ...
сите 359 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 178 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и ...
сите 392 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи информираше дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство на Република Македонија, ...
сите 265 | | | веќе видена

Охрид, 27. март 2020 (Inpress) – Безбедносната состојба на подрачјето на седумте општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот со српската амбасадорка разговараше за зголемување на туристичката размена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: