Овој викенд ќе започне да патува караванот кој носи среќа- Баскерфест 2018. Првото улично шоу ќе се одржи во Охрид, во петок и сабота, на 8 и 9 јуни. Посетителите ќе имаат можност да проследат, но и интерактивно да се вклучат во повеќе од 20 точки на артисти од целиот свет. Ќе уживаат со акробатот Енди Ди од Канада кој изведува акробации со помош на огромен хулахоп, ќе се забавуваат на Мистер Ф од Франција- баскер изведувачот кој ќе ги освои со џиновскиот балон, крвта ќе им се смрзне од точката на Козани и Венди од Аргентина. Со Еспума Брума која оди на јаже ќе имаат адреналиско доживување, од далечната Јапонија ќе долета Хиро-Сан, мајсторот на боречките вештини, а ќе може да го погледнат и Максимо Оптимо кој беше дел од шпанската верзија на „Јас имам талент“, со точката која предизвика бурни реакции- жонглирање со моторни пили. Ова се само дел од интересните баскер изведувачи кои ќе настапат на Баскерфест 2018, каде што покрај стандардната програма, оваа година посетителите ќе уживаат и во многу други ...
сите 32 | | | веќе видена

Пред претставниците на секторите за локален економски развој, туризам и транспорт од општините Охрид и Струга, деновиве во Охрид, беше претставена надградената и дополнета Андроид апликација „SW Macedonia Attractions“, која е наменета за посетителите што доаѓаат во Регионот, а со цел да се претстави богатото природно и културно наследство, како и можностите за рекреација. Апликацијата, што ја изработи Центарот за развој на Југозападниот плански регион, во соработка со тимот на ГД и Нет од Скопје, презентира над 100-тина значајни туристички локалитети во деветте општини од Регионот, развиени на ГИС платформа со реални различни типови на мапи, со цел посетителите полесно да можат да стигнат до одредишната локација. Секоја атракција е претставена со соодветни информативни текстови и фотографии, при што гостите можат да креираат сопствени рутина движење и посета на локации по сопствен избор, без притоа да ангажираат водичи. Затоа, во апликацијата, е разработен и модул на локалниот транспорт до значајните ...
сите 4 | | | веќе видена

Љубителите на театарската уметност во недела, 10-ти јуни, Во Центарот за култура „Григор Прличев“, ќе може да ја погледнат првата реприза на новата претстава на Народниот театар Охрид „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на Софија Ристевска. Стаклена менажерија“ е претстава за комплексите, несигурноста и суровоста на современиот човек, кој сосема ја загубил солидарноста и сочувството кон послабиот. Во ова време на либерален капитализам, хуманоста полека исчезнува. Стаклена менажерија е емоционално патување низ комплексноста на семејните односи. Претставата е болен крик за големата неспособност на човекот да љуби, вели режисерката Ристевска. Тоа е претстава која треба да поттикне размислување за статусот на послабите во општеството во кое живееме денес, додаде таа. Во претставата играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски. Овој текст на американскиот автор Тенеси Вилијамс за прв пат се изведува кај нас. Претставата има уникатна кореографија и ...
сите 6 | | | веќе видена

Од општинската ВМРО ДПМНЕ обвинуваат дека актуелната локална власт не ги одржува спортските терени, кои се запуштени и обраснати со трева. Колкава е грижата за спортот и спортските терени на актуелната локална власт покажуваат спортските игралишта и терени во СРЦ „Билјанини извори“, велат од ВМРО ДПМНЕ. - Наместо спортски терени полни со деца и младинци, тие пропаѓаат поради негрижа. ВМРО-ДПМНЕ изгради игралишта и терени по светски стандарди, а денес, за жал, овие игралишта се обраснати во трева и апсолутно никој не се грижи за нивното одржување. Секој викенд се одржуваат натпревари, на кои учествуваат деца од сите градови во земјава, со кои доаѓаат и нивните родители, кои за жал, не можат да пристапат до терените и да ги гледаат затоа што се спречени од високите треви и трње, обвинува Перчо Божиновски, шеф на центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Оттаму со барање до директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска да се заложи за итно решавање на овој проблем, кој е сликата за Охрид!
сите 22 | | | веќе видена

Фудбалерот на Ливерпул и членот на бразилската репрезентација, Фирмино не остана без одговор на изјавите на Серхио Рамос. Шпанецот кој кумуваше на повредата на Салах и потресот на мозокот на Кариус изјави дека се плаши во медиумите да прочита дека Фирмино се разболел од неговата пот. Фирмино кој се подготвува со „кариоките“ за Мундијалот во Русија кратко одговори на новинарското прашање поврзано со Рамос. - Не сакам да ги коментирам неговите изјави. Тој си има свој поглед на работите во финалето во ЛШ, но мислам дека е голем идиот. Реал Мадрид со победата 3-1 во финалето против Ливерпул стигна до третата титула по ред, а 13-та вкупно во историјата.
сите 58 | | | веќе видена

Кошаркарите на Голден Стејт се наоѓаат пред одбрана на титулата во НБА лигата, откако го победија Кливленд и во третиот меч во серијата овој пат со 110-102. До третата победа во исто толку мечеви „воините“ ги предводеше Кевин Дурант кој уфрли 43 поени. На ниво во Кливленд повторно беше Леброн Џејмс постигнувајќи 33 поени, но освен од Кевин Лав немаше помош од другите играчи. На четвртиот меч повторно домаќин ќе биде Кливленд, а Голден Стејт ќе ја има првата меч топка за титула.
сите 128 | | | веќе видена

Денеска и утре во Струга ќе се одржи „Македонски енергетски форум 2018“. Станува збор за меѓународна конференција од областа на енергетиката на која ќе има говорници од повеќе земји од Европа и САД и на која ќе се говори на разни теми од енергетиката кои се актуелни за Р. Македонија и регионот, но и во светски рамки. Темите на петте панели се следните: Енергетиката во светот во следните 20 години; Обновливи извори на енергија, микромрежи и складирање на енергија; Енергетската стабилност и сигурност на Западен Балкан; Гасификација и разновидност во снабдувањето со природен гас; Енергетска политика во Република Македонија – патоказ. Конференцијата „Македонски енергетски форум 2018“ ќе ја отворат претседателот на Владата, Зоран Заев, и амбасадорот на САД во Р. Македонија, Џес Бејли. Настанот е во организација на АД ЕЛЕМ, Владата, Амбасадата на САД и институт ЗИП.
сите 32 | | | веќе видена

Фазата по групи заврши на меморијалниот турнир во мал фудбал „Лескоец 2018“, а веднаш потоа извлечени беа паровите за осминафиналето. Денеска е слободен ден, а утре стартуваат вистинските возбудувања на меморијалниот турнир. Резултати: Фаланга - АСП Пак 2-6 Мешеишта - Дооел Ноче 0-6 Сатеска Волино - Типлери 2-4 Волино - Фер Плеј 3-1 Распоред и костур за мечевите во нокаут фазата:
сите 18 | | | веќе видена

На почетокот на оваа недела беше промовирана новата песна „Don’t you know“ на младите музички надежи Константин Марковски и Симеон Коруноски. Kortexx е продуцент и DJ од Битола кој зад себе има повеќе настапи во регионот, како и во Хрватска на фестивалот Showderica. Тој е добро познат по енергични сетови како и настап пред светски познатите диџеи Afrojack и Hardwell. Симеон Коруноски зад себе има освоено 3то место на Casting Talent Show, како и прво место на бугарскиот фестивал „Златен Кестен“. 17 годишните таленти очекуваат „Don’t you know“ да стане летен хит кој ќе ги донесе до врвот во нивните кариери.
сите 5 | | | веќе видена

На просветните инспектори Ѓорѓи Илиески и Зоран Ристевски денеска не им било дозволено да извршат вонреден инспекциски надзор на Меѓународниот универзитет во Струга на Рамиз Мерко. Иако уредно се легитимирале и покажале налог од Државниот просветен инспекторат и второстепената комисија за образование, одговорното лице не им дозволило да ја вршат својата работа. -Не ни беше овозможено на Меѓународниот универзитет во Струга од страна на одговорното лице Арбен Кадриу да се изврши инспекцискиот надзор за да се констатираат проблемите кои таму ги има повеќе од 2-3 години. - изјави Ѓорѓи Илиески, виш просветен инспекор. Илиески и Ристевски тврдат дека биле вербално нападнати од одговорното лице на универзитетот, поради што случајот го пријавиле во полицијата и во јавното обвинителство. -Бевме навредувани како инспектори багабонти со пцуење на македонска мајка . - тврди просветниот инспектор Илиески. Просветните инспектори тврдат дека ова не е прв пат да не им биде овозможено да извршат надзор во оваа ...
сите 53 | | | веќе видена

Проблемите со заштитеното светско природно и културно наследство на Охридскииот регион на кои укажува УНЕСКО не се нови, туку се игноирирале со децении од системот, поради што е направена огромна штета, смета експертската јавност. - Охрид одамна е град во кој се гради неконтролирано од кои причини на сите ни е познатo, секој се обидува овој просртор да го продаде што поскапо, така да тука има многу градежни фирми коишто градат, многу нелегални градби кои се градат без потребната документација. - вели научниот работник Трајче Талевски од еколошкото движење „Охрид SOS“. Македонија има рок до 1 декември оваа година да постапи по препораките на Реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО која во извештајот од минатата година наведе 18 забелешки кои треба да се остранат за да не се загрози статусот на Охридскиот регион кој пред четири децении е ставен на листата на светско природно и културно наследство. Неконтролиран развој, патната инфраструктура, изградба на големи ресорти, се само дел од забелешките на кои од ...
сите 19 | | | веќе видена

Здравко Мамиќ е осуден на шест и полгодишна затворска казна поради финансиски малверзации во фудбалскиот клуб Динамо Загреб. Покрај Здравко Мамиќ, судот во Осиек затворски казни им изрече и на брат му Зоран, како и на Дамир Врбановиќ и Милан Перар. Четворицата се обвинети дека Динамо Загреб го оштетиле речиси 16 милиони евра, а државниот буџет 1,6 милион евра. Најголема казна доби Здравко Мамиќ, брат му Зоран е осуден на четири години и 11 месец, Врбановиќ на три години, а Пернар на четири години и два месеца. Здравко Мамиќ ќе мора да ги врати незаконски стекнатите пари и ќе му бидат одземени два стана во Загреб. Неговата сопруга во рок од 15 дена мора да ги врати становите што тој ги купил со незаконски стекнатите пари. Исто така, на семејството Мамиќ ќе му бидат одземени и јахтата, односно автомобилот „бентли“. Меѓу трансферите со кои бил оштетен буџетот на Динамо се и оние на големите ѕвезди Лука Модриќ и Дејан Ловрен. „Макфакс“
сите 17 | | | веќе видена

Во период кога туристичката сезона е започната ЈП „Билјанини извори“ носи скандалозна одлука за наплата на паркинг на улиците, обвини на прес конференција членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ од Охрид и актуелен советник Кирил Пецаков. - Зоната А со највисока цена се проширува со што по цела должина ќе се наплаќа на следните сообраќајници-улици: Илинденска, Цар Самоил, Коста Абраш, Кузман Јосифовски-Питу, а покрај нив во Зона А се и јавните паркиралишта на дел од Бул. Македонски просветители, Кеј Македонија, Партизанска, Димитар Влахов, Јане Сандански, стара Автобуска и кај старата стоковна куќа Чинар. Одлуката со проширувањето на зоните особено Зона А значи по автоматизам поскапување на цените за паркинг . - Ввели Пецаков. Според Пецаков во зона Б нелогично се вметнуваат улици каде што таква услуга никогаш немало. - Дури се дрзнуваат Булевар Туристичка којшто е магистрален пат да го узурпираат за наплатување паркинг. Во Стариот дел на градот којшто е репрезентативен дел наместо зона без возила сега и трите ...
сите 27 | | | веќе видена

Поради приклучување на објект во водоводната мрежа на ден 07.06.2018 (четврток) од 09:00 до 14:00 часот ќе има прекин во водоснабдувањето на повеќе улици. Како што информира МЈО „Проаква“, во наведениот период без вода ќе бидат улиците: „Цар Самоил“ , „Охридска Архиепископија“ , „Коста Абраш“, „Рашанец“ , дел од „Илинденска“ , дел од „Методи Патчев“ и дел од „Петар Чаулев“.
сите 54 | | | веќе видена

Во организација на Народната банка на Република Македонија во соработка со Централната банка на Холандија, во Охрид денеска започна Единаесеттата конференција за плаќања и пазарна инфраструктура „Време е за дигитализација“. Конференцијата ќе опфати теми коишто, меѓу другото, ќе се однесуваат на новите дигитални технологии за плаќање развиени од секторот Финтек, безбедноста во дигиталната трансформација, глобалните трендови во финансирањето на трговијата, како и новата регулатива во платежната област во Европската Унија. За време на Конференцијата ќе биде одржана панел-дискусија на која истакнати експерти од платните системи, секторот Финтек и претставници од платежните институции ќе дискутираат за трансформативната моќ на дигиталните плаќања и предизвиците во плаќањата во интегрираниот свет, истакна д-р Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на РМ. Одговарајќи на новинарско прашање влијанието врз цените на поскапувањето на нафтата во светот, гувернерката Ангеловска-Бежоска истакна дека ...
сите 30 | | | веќе видена

Натпреварот помеѓу Аргентина и Израел кој требаше да биде генералка за „гаучосите“ во пресрет на Мундијалот во Русија е откажан поради смртните закани кои биле упатени кон Лионел Меси и останатите репрезентативци. Натпреварот требаше да се игра в сабота, а аргентинската влада пресече и не ги пушти фудбалери да отпатуваат во Ерусалим, откако не им беше гарантирано за нивната безбедност. - После разговорите со Аргентинската фудбалска федерација одлучувме дека не е пожелно да отпатуваат во Израел. Нашата земја секогаш тежнее за соживот, но овде во прашање беа животите на нашите преставници и веднаш донесовме одлука. - стои во соопштението од аргентинската влада. Аргентина на престојното СП во Русија ќе атакува на висок пласман, а во групата „гаучосите“ се наоѓаат со Исланд, Хрватска и Нигерија.
сите 32 | | | веќе видена

В четврток со почеток во 17 часот на Спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“ екипите на Воска и Сатеска ќе го одиграат финалниот натпревар во Општинскиот куп. Победникот и освојувачот на трофејот во Општинскиот куп следната сезона ќе има полно право да игра во првата елиминациска фаза од Купот на Македонија. Минатата година победник во Општинскиот куп беше тимот на Охрид кој во финалето го совлада тимот на Сатеска.
сите 4 | | | веќе видена

Јубилејно петто издание на Меѓународниот аматерски младински театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид ќе се одржи од 13-17 јуни 2018. Отворањето на фестивалот на 13.06.2018 ќе го означи настапот на актерската група на Црвен крст Охрид со изведба на претставата „ВО ФИОКА“, а во наредните денови на сцената во предворјето на црквата Св.Софија и НУЦК „Григор Прличев“ љубителите на театарот ќе можат да уживаат во оригиналните и креативни театарски претстави во изведба на актерските групи од Црвен крст Бар, Црвен крст Суботица, Црвен крст Крагуевац, Црвен крст Битола, Црвен крст Ужице и ОСУ „Ѓорче Петров“ од Крива Паланка.
сите 19 | | | веќе видена

Основното училиште „Братство и Единство“ ќе добие комплетно нова училишна зграда, која ќе се гради со финансиска поддршка на турската владина агенција „ТИКА“. Со реализацијата на овој проект ОУ „Братство Единство“ ќе добие современо опремена училишна зграда, поголема од постојната, како и соодветна спортска сала која што ќе ги задоволува потребите на учениците и наставниците. Во општина Охрид, вчера, беше потпишан меморандум за соработка помеѓу градоначалникот Јован Стојаноски како претставник на општина Охрид и претседателот на „ТИКА“ за Балканот и Југоисточна Европа, Махмут Чевик, со кој се предвидува проектирање, изведување на градежни работи и опремување на новата училишна зграда на основното училиште „Братство Единство“. -После неколку месеци преговори, доаѓаме до моментот на потпишување на меморандумот помеѓу нас и турската агенција за соработка и координација „ТИКА“, во кој е предвидена изградбата на ново училиште, а тоа е ОУ „Братство Единство“. Велам ново училиште, бидејќи станува збор за рушење ...
сите 5 | | | веќе видена

Со натпреварите кои вечерва ќе се одиграат ќе заврши фазата по групи на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“. Три мечеви се од редовната програма, додека последниот во 23 часот е мајсторка која ќе одлучува за пласман понатаму. Резултати: ЛТХ Леарница - Златни Зраци 1-1 Иво Маже - Волино 1-7 Мистер И - Фер Плеј 3-1 Двојки: 20ч Фаланга - АСП Пак 21ч Мешеишта - Дооел Ноче 22ч Сатеска Волино - Типлери 23ч Волино - Фер Плеј (мајсторка)
сите 15 | | | веќе видена

next