Во пресрет на големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот Јован Стојаноски упати честитка до граѓаните на Охрид со исламска вероисповед. - Во ...
сите 55 | | | веќе видена

Во вториот ден од Мундијал ќе започне маратонската програма богата со фудбал и вистинските возбудувања. Во вечерниот термин 20 часот ќе се судрат Португалија и ...
сите 61 | | | веќе видена

Во издание на „Везилка 2011“ излезе од печат обемен избор од поезијата на Раде Драинац, еден од листата на проколнатите српски поети меѓу двете светски војни. ...
сите 4 | | | веќе видена

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан - Бајрам се ...
сите 109 | | | веќе видена

Овој светец од Бога даруван со чудотворна моќ е роден во Антиохија и живеел за време на царевите Диоклецијан и Максимилијан. Како архиереј патувал и го ...
сите 3 | | | веќе видена

Група наградувани научници во магазинот "Nature" објавија заеднички труд во кој се предвидува влијанието на климатските промени на топењето на мразот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Вечерва во Скопје продолжија протестите против Договорот помеѓу владите на Македонија и Грција за решавање на спорот за името. На протестот се пеат патриотски ...
сите 529 | | | веќе видена

Најголемиот дел од расправата на денешната седница на советот беше посветен на предложените измени во однос на зоните за паркирање и цената на наплата. Од ...
сите 12 | | | веќе видена

next