Роналдо: Португалија верува во мене !


Првото вистинско дерби на Мундијалот во Русија го одбележа Кристијано Роналдо кој ги постигна трите голови за Португалија во ремито со Шпанија 3-3. Најдобриот фудбалер во светот два пати погодуваше за водство на неговата селекција, а третиот погодок кој беше вистинско ремек дел осигура бод за европските бразилци. - За мене ова е уште еден личен успех во кариерата, но најважно е што ќе направи Португалија. Мојот перформанс на првиот меч од Мундијалот е плод на долгогодишен тренинг. Луѓето од мојата земја многу веруваат во мене, а јас секогаш го давам најдоброто од мене кога го носам националниот дрес. Нерешениот исход е реален иако и двете селекции покажавме желба за победа. Играмве против фаворит, способен за освојувањето на Светското првенство и два пати имавме водство, а на крајот се изборивме за бод, после негативата. - изјави Роналдо И покрај фудбалскиот спектакл Роналдо најде смиреност и ја кажа првата цел на Португалија која на Мундијалот допатува како Европски шампион. - Прва цел на нашата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Патрис Евра, кој му беше соиграч на Кристијано Роналдо од Манчестер Јунајтед, даде неколку доста интересни изјави за славниот португалски фудбалер. Роналдо беше одличен во првото коло против Шпанија каде постигна хет-трик против моќната Шпанија и така и донесе голем бод на својата репрезентација, резултатот 3:3. Одличната партија на Роналдо е најдобар доказ за желбата за победа, а баш за таа желба зборуваше поранешниот соиграч на Роналдо- Патрис Евра. Евра раскажа неколку интересни анегдоти кои најдобро го опишуваат карактерот на Португалецот. -Играше пинг понг против Рио Фердинанд и загуби. Ние викавме, се шегувавме, а тој се изнервира… Тогаш го прати својот роднина да му купи маса за пинг понг. Тренираше дома два дена, а потоа се врати и го победи Рио пред сите нас. Таков е Кристијано… Затоа не сум изненаден што сака уште една Златна топка, што сака да го освои Светското првенство, откри Евра. Иако има 33 години, Роналдо продолжува да ги гази противниците. Постигна 44 голови на 44 натпревари за Реал оваа ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот капитен досега постигна 85 гола и за еден гол го надмина континенталниот рекорд на Унгарецот Ференц Пушкаш, а на светско ниво најефикасен во репрезентативен дрес е Али Даи со 109 гола за Иран Кристијано Роналдо го постигна решавачкиот гол на мечот на Португалија со Мароко (1-0) во второто коло во групата Б на фудбалското Светско првенство (СП) во Русија. За него тоа беше четврти гол на ова СП или вкупно 85-ти во репрезентативниот дрес (на 152 меча), најмногу од сите фудбалери во Европа, еден повеќе од досегашниот рекордер, Унгарецот Ференц Пушкаш, поставен во периодот од 1945 до 1956 година. Роналдо, напаѓачот на Реал, е и првиот португалски фудбалер што постигнува гол со глава, со лева и со десна нога на едно СП, по Жозе Тореш на кого тоа му успеа на СП 1966 година во Англија. Роналдо (33) првиот гол во дресот на Португалија го постигна на мечот против Грција (1-2) на Европското првенство (ЕП) во 2004 година. Тој на еден меч има постигнато четири гола и пет пати хет-трик. На 14 меча реализира ...
| | веќе видена | слични

Мехди Бенатија во неколку наврати влезе во клинч со португалските фудбалери, а исто така, беше и еден од играчите кои најтешко го прифатија поразот кој мора да се напомене дека Мароканците не го заслужија со тоа што го прикажаа на теренот. Клучен на вчерашниот меч се покажа голот на Кристијано Роналдо кој беше постигнат уште во 4-та минута, фудбалер кој уште еднаш се покажа како круцијален за својата селекција, исто како што беше случајот и неколку дена претходно против Шпанија. Бенатија по крајот на мечот призна дека Роналдо ја направил разликата на теренот, но исто така му замери и за неговите чести протести и притисоци кон судијата. – Направив два прекршоци над Роналдо, но да се добие жолт картон за тоа е претерано. Сите знаеме дека Роналдо е еден од најдобрите и најсилни во светот, но исто така му се допаѓа да протестира и да прави притисок врз судијата. Тоа не е потребно, уште повеќе ако се знае дека судијата не досуди чист пенал за нас, – вели Бенатија.
| | веќе видена | слични

Неверојатниот Кристиано Роналдо веќе постигна четири гола на Мундијалот, а она што е уште поимпресивно е фактот што Португалецот игра на највисоко ниво и на свои 33 години. Се чини дека физичките способности на Роналдо воопшто не се намалени, без разлика на неговите години, па и понатаму со леснотија ги претрчува чуварите. Ѕвездата на Реал Мадрид ги победи сите 736 фудбалери кои се дел од големиот фудбалски турнир во Русија во брзината. На мечот против Шпанија, Португалецот постигна брзина од цели 33,95 километри на час, а со тоа во моментов стана најбрзиот фудбалер на Светското првенство. Најблиску до Роналдо во однос на брзината беше фудбалерот на Перу, Луис Адвинкула , кој стигна до 33.77 километри на часна мечот против Данска. Трет на листата најбрзи, барем засега, е крилниот напаѓач на Хрватска Анте Ребиќ со максимална брзина од 33.30 километри на час. pic.twitter.com/hdqmzLrOHi — B/R Football (@brfootball) June 21, 2018 Кој е најбрз на Мундијалот? Веројатно погодувате…
| | веќе видена | слични

Во февруари наполни 33 години, но Португалецот уште еднаш докажа дека неговата возраст е само еден податок кој нема никакво влијание на теренот, неговиот ривал засега во сенка. СП 2018 Капитенот на Португалија вчера го постигна четвртиот гол на Светското првенство во Русија, најпрво три пати погоди против Шпанија во ремито, а донесе победа од 1-0 против Мароко. Ѕвездата на Реал Мадрид ги победи сите 736 фудбалери кои се дел од големиот фудбалски турнир во Русија во брзината. На мечот против Шпанија, дефинитивно најинтересен досега од Мундијалот, Роналдо постигна брзина од цели 34 километри на час, а со тоа во моментов стана најбрзиот фудбалер на Светското првенство, барем засега. Најблиску до Роналдо во однос на брзината беше фудбалерот на Перу, Луис Адвинкула, кој стигна до 33.8 километри на час во една ситуација во поразот од Данска со 0-1 во воведното коло. Ако се земе во предвид конституцијата, можеби за некого би било изненадување, но близу Роналдо е воедно и Ромелу Лукаку, Белгиецот постигна брзина од ...
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден Португалија со 1:0 го победи Мароко, а после овој натпревар се појавија огромни контроверзии. Имено, Мароканците тврдеа дека главниот судија на натпреварот Марко Гајагер на полувремето го побарал дресот од ѕвездата на Португалија и Реал Мадрид, Кристиано Роналдо. Ваквите вести стигнаа и до ФИФА која денес излезе во јавноста со демант. „Во текот на вчерашниот ден медиумите пишуваа дека Г-дин Гајагер го побарал дресот на капитенот на Португалија. Со сигурност можеме да потврдиме дека од наша страна беше контактиран Г-дин Гајагер, па потврдуваме дека тој не направил нешто такво. Сите судии до знаокот на ФИФА имаат инструкции како да се однесуваат, а тој (судијата) се однесуваше според сите правила и прописи“, стои во соопштението на ФИФА. ФИФА со демант: Судијата не го побарал дресот на Роналдо
| | веќе видена | слични

Кога португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо ќе го промени имиџот, тоа го забележува целиот свет, а така беше и овој пат кога одлучи на Светското првенство во Русија да се појави со брада. Медиумите кои го следат светското првенство ги интересирало зошто Роанлдо носи брада и како дојде до тоа, па тој одлучи да објасни. „Бев во сауна и почнав да се бричам. Потоа го оставив бричот и си реков – ако постигнам гол против Шпанија, ке ја оставам брадата до крајот на Првенството. И тоа ми донесе среќа, постигнав гол тој натпревар, постигнав гол и на овој против Мароко и брадата останува“, рече Роналдо. Најдобриот напаѓач на светот ги постигна сите четири гола за Португалија на ова Светско првенство и стана европски фудбалер кој има постигнато најмногу голови за својата репрезентација – 85.
| | веќе видена | слични

Португалија со 1:0 славеше над Мароко во второто коло од групната фаза на Светското првенство.Мароканците не беа задоволни од судењето на натпреварот, а фудбалерот на африканската селекција Нордин Амрабат, кажа дека судијата Мајк Гејгер не ја водел совесно ситуацијата на теренот и дека дури на најдобриот фудбалер на светот на полувреме му го побарал дресот.-Неверојатно, не знам со што тој судија се занимавал порано, но очигледно денеска беше импресиониран од Кристијано. Пепе ми кажа дека слушнал како судијата го прашува за дрес во текот на паузите меѓу двете полувремиња. Луѓе, ова е Светско првенство, не е циркус, истакна видливо лутиот Амрабат.
| | веќе видена | слични

По 20 натпревари на Светското првенство во Русија, единствениот човек кој се двои по белегот кој го остави на теренот е Кристијано Роналдо. Не поради самата игра, туку реализацијата која на крајот сепак е најважна. Два меча – четири гола за португалскиот ас кој прво со хет трик ја извади својата земја од сигурен пораз против Шпанија, а потоа со еден потег со глава и донесе 3 бода во второто коло против Мароко. Сето ова на 33 години. Просто зачудувачки е да се гледа формата на Роналдо во оваа да речеме последна етапа од неговата кариера, која со оглед на ваквите лудачки спринтови тешко дека ќе заврши наскоро. Зошто за Роналдо важат размислувањата дека е многу голем работник кој со труд го достигна врвот, ќе ви каже и еден неков поранешен клупски колега од Манчестер Јунајтед. „Кристијано и Рио Фендинанд еднаш одиграа партија пинг понг и Рио го победи, а сите ние викавме и Роналдо се вознемири. Потоа ги прати братучед му да купи маса за пинг понг. Вежбаше дома две недели, а потоа му закажа нова партија на Рио ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Средства за заштита има доволно. Имавме доволно количина и на маски и на раквици и на заштитна опрема и ги имаме и сега. Факт е дека тие маски, таа заштитна ...
сите 714 | | | веќе видена

Народната банка веднаш да ги откаже благајничките записи за месеците кои што следат и наместо нив да бидат запишани државни хартии од вредност кои што ќе ги ...
сите 359 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 178 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и ...
сите 392 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи информираше дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство на Република Македонија, ...
сите 265 | | | веќе видена

-Апсолутно не се доцни со мерките за спас на економијата. Ние ќе ги објавиме мерките во моментот кога ќе бидат финализирани, значи сега за ден, два, три ќе ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо: Португалија верува во мене !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: