24 Фудбал

Младинскиот репрезентативец на Франција има импресивна сезона зад себе на Стад Жерлан, па го привлече вниманието на неколку клубови. Во саботата, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер јавно потврди дека му се допаѓа офанзивниот фудбалер од средниот ред. ’Топџиите’ се надеваат дека 10 милиони евра ќе бидат доволни за ангажман на Клемен Грение со оглед на тоа дека играчот е под договор со Лион до 30. јуни 2014. Сепак, Лион се надева дека плејмејкерот ќе стави потпис на нов договор. Тимот од Стад Жерлан исто така му порача на Арсенал дека Клемен Грание вреди исто колку и Марио Геце. „Никогаш не можете да ја затворите вратата комплетно” – рече претседателот на Лион, Жан Мишел Ола. „Но јас преферирам да ги слушам зборовите на Клемен а не оние на Арсен Венгер”. „Тој ми кажа дека приоритет ќе му биде останување во Лион доколку обезбедиме учество во Лигата на Шампионите”. „Потребно е да направиме финансиски напор за да го задржиме. Ќе разговараме за да видиме колку голем тој напор ќе биде”. „Доколку Арсенал сака да има ...
сите 2 | | | веќе видена

Според информациите на медиумите овој трансфер ќе го чини Волфзбург 16 милиони фунти. Де Брујн во Челзи пристигна во 2012 година од Генк, тогаш Сините платија 7 милиони фунти за неговиот потпис, но младиот фудбалер никогаш не се избори за првотимски статус на Стемфорд Бриџ. Де Брујн открива дека го одбил Атлетико Мадрид за да се пресели во Волфзбург. „Преговарав и со Атлетико Мадрид. Тоа беше добра опција но не бев сигурен дали ќе играм таму" - вели Де Брујн. „Не заминав од Челзи бидејќи треба да играм на Светско првенство, не бев во првиот тим, па не уживав таму". „Моите подготовки беа добри, првиот натпревар исто, но сеуште не знам зошто го загубив местото по натпреварот против Манчестер Јунајтед". „Сепак не жалам за трансферот во Челзи. Играв добра сезона во Вердер, созреав како фудбалер, ова беше процес на учење".
сите 12 | | | веќе видена

Фото: Луд тикет во Гевгелија, погодил точен резултат на двата натпревари од ЛШ Финишот од синоќешните натпревари бил особено драматичен за еден Гевгеличанец кој со 50 денари добил 49 000 погодувајќи го точниот резултат на двата дуели. Жител на Гевгелија типувал дека двата вчерашни натпревари од Лигата на Шампионите ќе завршат со точен резултат 3-2. Уплатил 50 денари, вкупниот коефициент изнесувал 980, па среќниот добитник денеска ќе подигне 49 000 денари. Во 90. минута Галатасарај - Реал беше 3:1, Дортмунд - Малага 1:2, а потоа следуваше драма. Кога сака, сака!
сите 2 | | | веќе видена

Доаѓањето на Марио Балотели на Сан Сиро го раздрма Милано, синоќа фановите го славеа пристигнувањето на контроверзниот напаѓач. На својот твитер профил , Ел Шарави твитна фотографија со Нианг и Балотели на која убаво можеме да го видиме она за кое сите се шегуваат, напаѓачкото трио - лоши фризури.
сите 2 | | | веќе видена

Милан вчера загуби на гостувањето кај Парма со 3-2, а Адриано Галијани како винoвник за поразот го посочи главниот судија. Потпретседателот на ’Росоњерите’ вели дека не им биле досудени два пенали, а Паоло Валери направил грешка и при третиот погодок на Парма, кога дозволил слободниот удар да се изведе од погрешно место. „Покрај фактот што не беа досудени два пенали во наша корист, слободниот удар по кој дојде победоносниот гол беше изведен шест метри понапред од местото на кое беше направен прекршокот” – рече Адриано Галијани за Gazzetta dello Sport. „Тоа може да се види од ТВ снимките“ Веб порталот на Милан поддржувајќи ги ваквите коментари објави слики на кои се покажува каде Запата го направил прекршокот над Сансоне, и од каде Пароло го извел слободниот удар. „Мислам дека заслужуваме објаснување од судијата, исто како и извинување”. „Не сакам луѓето да го интерпретираат нашиот претпазлив став кон судиските грешки како знак на слабост”.
сите 8 | | | веќе видена

По Агим Ибраими и Горан Пандев, се јави и Давид Бабунски, македонските репрезентативци конечно јавно проговорија за случувањата во нашата селекција. Чашата е прелеана, назад повеќе нема, време е да се тргне од почеток и да се гради селекција во позитивна атмосфера која ќе носи успеси. Најмладиот во селекцијата, Давид Бабунски има силна верба дека можат да се достигнат и највисоките височини со националниот тим, пристапот на членот на Барселона може да биде пример за неговите постари колеги од репрезентацијата. „Читајќи ги последните изјави од моите колеги и коментарите на медиумите во Македонија, навистина не можам да останам рамнодушен и да гледам отстрана како се ова оди кон уште полоша насока. И точно е се, дека не е во ред и точно е се, дека е хаос и во соблекувална и пред натпревар и по натпревар. Искрено мислев дека ќе биде подобро и дека наскоро ќе можеме да ги надминеме сите тие негативности. Но очигледно е дека не е така" - пишува Бабунски на својот фејсбук профил. „А зошто не сум пишал порано? ...
сите 4 | | | веќе видена

По грешката на Арон Рамзи, Борусија Дортмунд дојде во водство преку Хенрих Мхитарјан во 16. минута, но Арсенал се опорави од раната негатива и кон финишот на првото полувреме изедначи преку Оливие Жиру. ’Топџиите’ притиснаа во вториот дел во потрага на втор гол, и за малку ќе успеаа во намерата, но ударот на Санти Казорла заврши само во пречката. Во завршните минути од средбата, гостите искористија едно невмнимание и преку брз пртив напад поведоа со 2-1 преку Роберт Левандовски. „Темпото на натпреварот беше прилично високо, но имаше малку шанси” – рече Арсен Венгер. „Дортмунд одигра организирано и не ни дозволи да играме онака како што сакаме. Морам да признам дека во офанзивата игравме под нашите можности. Ја немаше нашата вообичаена течна игра”. „Некои од играчите не беа свежи како во претходните неколку недели”. „Направивме грешка при првиот погодок на Дортмунд, и бевме прилично наивни при вториот гол”. „Не бевме доволно зрели. Загубивме бидејќи премногу ја сакавме победата и заборавивме дека доколку не ...
сите 76 | | | веќе видена

Три големи бода за Борусија Дортмунд од гостувањето кај Арсенал, европскиот вицешампион славеше со 2-1. Во Групата на Смртта каде што за првите две места рамноправно конкурираат Арсенал, Дортмунд и Наполи, дерби натпреварите може да бидат од пресудно значење. Борусија Дортмунд имаше одличен почеток на натпреварот, по една грешка во средниот ред на Арсенал, Левандовски асистираше до Мхитарјан кој погоди за водство на гостите од 1-0. Арсенал напаѓаше, но тешко создаваше шанси за гол, сепак Топџиите успеаа да израмнат пред крајот на првото полувреме. Сања центрираше, Суботиќ му ја мрдна топката на Вајденфелер, Жиру ја искористи грешката и го изедначи резултатот на 1-1. Во вториот дел Арсенал имаше шанси за комплетен пресврт, Казорла ја погоди и пречката од голот на Дортмунд. Сепак на крајот противникот се радуваше, по асистенција од Гроскројц, Левандовски постигнува убав гол во 82. минута за победа на Борусија Дортмунд од 2-1. Со истиот резултат Наполи го совлада Марсеј на негов терен, важни три бода за тимот ...
сите 14 | | | веќе видена

Вечерва Наполи му гостува на Марсеј во многу значаен натпревар од групата на смртта, тимот на Рафа Бенитез отпатува по три важни бода кои треба да се освојат за да се заврши пред Арсенал или Борусија Дортмунд. Рафа Бенитез верува во својот тим и се надева дека ќе може да смета на Игуаин од првата минута, кој полека се враќа по повредата. „Ова е значаен тест за нас. Атмосферата во Марсеј ќе биде добра" - изјави Бенитез на вчерашната прес конференција. „Игуаин тренираше и работеше добро. Ќе зборувам со него и докторите, ќе преспијам, па ќе одлучам". „Марсеј е силен тим со неколку опасни фудбалери па треба да одиграме на нашето најдобро ниво". „Се вели дека ова е Група на Смртта. Тешка група е, Арсенал и Борусија Дортмунд се силни тимови. Мислам дека следните два натпревари ќе бидат одлучувачки". „Два пати со Ливерпул победив во Марсеј, се сеќавам Торес постигна спектакуларен гол. Овој стадион го вади најдоброто од вашите фудбалери". „Имаме силен тим со голем карактер. Уверен сум дека ќе го покажеме тоа на ...
сите 794 | | | веќе видена

’Топџиите’ се во одлична форма, па Јирген Клоп е свесен дека гостувањето на Емирати воопшто нема да биде лесно. Стратегот на ’Милионерите’ вели дека тие мораат да одиграат најдобро што умеат со цел да обезбедат поволен резултат, и верува дека детали ќе го решат победникот. „Тие имаат повеќе бодови од нас, се на првото место во едно од најсилните првенства во светот и играат дома, па би рекол дека Арсенал е фаворит” – рече Клоп на прес-конференцијата. „Ќе треба да прикажеме една од најдобрите партии бидејќи не постои друг начин за да обезбедиме повoлен резултат на Емирати”. „Верувам дека пред нас ќе бидат два прилично изедначени натпревари и мали детали ќе го решат резултатот. Па треба да бидеме подготвени за овие детали и да видиме што ќе се случи”. „Доколку требаше да купам билет за да гледам натпревар, сигурно ќе го одберев овој дуел”. „Арсенал го задржа стилот и покрај критиките. Верувам дека нивниот стил секогаш бил модерен и сега функционира добро”. „Импресиониран сум од развојот на Арсенал и очекувам ...
сите 6 | | | веќе видена

Милан и Барса одиграа возбудлив натпревар на Сан Сиро кој заврши нерешено. Росоњерите тргнаа офанзивно кон голот на Валдес и тоа веднаш вроди со плод, уште во 9. минута Милан поведе со 1-0, грешка на Маскерано, Кака додаде до Робињо кој реализираше за водство. Но, Барселона брзо се врати во игра, ја превзема иницијатива, Милан се повлече по водечкиот погодок, но не издржа многу. Во 24. минута Лео Меси го изедначи резултатот на 1-1. Доминацијата на Барселона продолжи, Каталонците имаа шанси и за комплетен пресврт, но и Милан имаше свои моменти и можеше да дојде до победата. Селтик ја искористи предноста на свој терен и дојде до победа против Ајакс од 2-1. Домаќините дојдоа во водство со гол на Форес од пенал пред крајот на првото полувреме. По десет минути игра во вториот дел Кајал реализираше за 2-0, а Ајакс успеа само да го ублажи поразот во 94. минута од натпреварот.
сите 14 | | | веќе видена

Атлетико Мадрид дојде до третата победа во третото коло од Лигата на Шампионите, Јорганџиите овој пат славеа кај Австрија Виена. Дека тука нема да има никакви дилеми околу победникот наговести Гарсија со погодок уште во 8. минута. По него следуваа два гола на Диего Коста, за конечна победа од 3-0. Порто влезе како фаворит во дуелот против Зенит, но не успеа да ги освои трите бода, гостите победија со 1-0. Работите тргнаа лошо за Порто уште од самиот старт кога Херера на брзина заработи два жолти картони и уште во 6. минута беше исклучен. И покрај тоа Порто имаше неколку фантастични можности за победа, но Зенит имаше сојузник во конструкцијата од голот. По неискористените шанси следуваше казна, Кержаков во 86. минута погоди за важни три бода за Зенит.
сите 14 | | | веќе видена

Натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Сосиедад беше решен уште во 2. минута од натпреварот кога несреќниот Мартинез си постигна автогол. Шпанскиот тим имаше свои шанси на Олд Трафорд, ја погодија и стативата од слободен удар, но дирекот беше сојузник и на нивниот гол. Леверкузен дојде до значаен триумф против Шахтјор во битката за позициите кои водат во следната фаза, Германците славеа убедливо со 4-0. Кислинг ја отвори и ја затвори серијата погодоци, по еден гол постигнаа Ролфс и Сем. По три одиграни кола во Групата А, Манчестер Јунајтед е лидер со седум бода, следува Леверкузен со бод помалку, Шахтјор со четири е трет, Реал Сосиедад е последен без бодови.
сите 14 | | | веќе видена

Кака само што се врати од повредата поради која има одиграно само 88 минути за Милан откако се врати на Сан Сиро. Но италијанските медиуми, вклучувајќи го и Gazzetta dello Sport објавуваат дека Алегри вечерва ќе стартува со Кака. Според нив Милан ќе игра во формација 4-3-3, а Кака, Бирса и Робињо ќе го формираат офанзивното трио. Веројатниот состав на Росоњерите е: Амелија, Абате, Мексес, Запата, Констант, Монтоливо, Де Јонг, Мунтари, Бирса, Робињо, Кака.
сите 2 | | | веќе видена

Помалиот брат на Давид Бабунски, Дориан кој го носи дресот со бројот 9, имаше одлична партија за Реал Мадрид против Коладо Вилалба кој Кралевите го добија со 7-1. Со два гола и две асистенции, Бабунски беше посочен како најдобар играч на натпреварот. 17-годишниот Дориан со својот брат, Давид претставуваат голема надеж за македонскиот фудбал.
сите 53 | | | веќе видена

Челзи со 2-1 победи на гостувањето кај Базел во првиот полуфинален натпревар од Лига Европа, Сините се на чекор до финале. Натпреварот беше отворен во 12. минута кога по центаршут од Лампард, Мозес погоди за водство на Челзи од 1-0. По водството, Челзи ја смири играта, Сините се повлекоа но се обидуваа од контри да го зголемат резултатот. Базел имаше статива, но и Торес го погоди дирекот на домаќините. Во 87. минута судијата покажа на белата точка за Базел, крајно сомнителна одлука. Шар го реализираше пеналот и го израмни резултатот на 1-1. Откако прими гол, Челзи го засили темпото и обидите да го врати водството дадоа плод во 94. минута. Давид Луиз погоди од слободен удар за значајна победа на Челзи од 2-1. Фенербахче ја искористи предноста на домашен терен и со 1-0 ја совлада Бенфика. Клучниот момент се случи во 72. минута кога Корказ го постигна победничкиот гол. Претходно, пред крајот на првиот дел, Фенербахче не реализираше пенал, Кристијан Барони ја погоди стативата.
сите 104 | | | веќе видена

Чиле поведе во 8. минута со погодок на Гонзалес, Ревер во 25. го израмни резултатот на 1-1. По десет минути игра во второто полувреме, по асистенција од Пато, Нејмар реализира за пресврт и водство на Бразил од 2-1. Во 64. минута Варгас постигнува прекрасен гол со удар од далечина и ги поставува конечните 2-2. Brazil 2-2 Chile footyroom.com by footyroom
сите 104 | | | веќе видена

Ливерпул продолжува со импресивните игри во Премиер лигата, тимот на Брендан Роџерс овој пат со 3-0 го победи Саутемптон на негов терен. Серијата ја отвори Луис Суарез во 16. минута кој по подолго време се запишува во листата на стрелците. По 15 минути игра во вториот дел нововлезениот Стерлинг со својот прв контакт со топката постигнува гол за сигурна предност од 2-0. Пред самиот крај на натпреварот, Суарез беше фаулиран во шеснаесетникот на Саутемптон, судијата покажа на белата точка, а сигурен реализатор на најстрогата казна беше Стивен Џерард за конечни 3-0. Со овие три бода Ливерпул го помина Арсенал на табелата, Црвените се и пред Манчестер Сити, но Граѓаните имаат два натпревари помалку.
сите 91 | | | веќе видена

Реал Мадрид влезе како фаворит во дуелот со Галатасарај, но ретко кој очекуваше дека со шест гола ќе ја наполнат мрежата на домаќините. Икер Касиљас го започна натпреварот, но капитенот на Реал немаше среќа, при еден дуел со Рамос заработи повреда па уште во 15. минута мораше да го напушти теренот. Иско во 33. минута го отвори резултатот, подоцна Кристијано Роналдо реализираше хет-трик, а два гола беа дело на Карим Бензема. Почесниот гол за Галата беше дело на Булту пред крајот на натпреварот. Јуве влезе како голем фаворит во натпреварот против ФК Копенхаген, но Старата Дама не успеа да ги однесе трите бода. Копенхаген водеше по првиот дел со гол на Јоргенсен, Кваљарела по десет минути игра во вториот дел го изедначи резултатот на 1-1.
сите 92 | | | веќе видена

Gazzetta dello Sport пишува дека Балотели и Кака се цел на Милан, но Галијани вели дека само фудбалерот на Реал Мадрид е на нивниот список. „Преговараме само за еден фудбалер, а тоа е Кака" - изјави Галијани. „Сите три страни треба да работат за договорот да се реализира, желбата постои. Кака сака да дојде тука, ние сакаме да потпишеме со него и Реал сака да го продаде, но сите ние имаме проблеми кога ќе дојде до балансирање на ставовите". „Позајмица? Ќе видиме. Платите во Италија се проблем, ќе видиме, ќе се обидеме да најдеме решение". „Нашата љубов кон Кака никогаш не престанала. Го продадовме поради сумата која ни беше понудена". „Што се однесува до Балотели, немаме разговори со Манчестер Сити. Тоа е невозможна мисија. Ги прашавме, но кога ја слушнавме сумата која ја бараат, избегавме. Мурињо? Тоа е фантазија".
сите 20 | | | веќе видена

next