Таратур

Се враќа матицата во кошницата и гледа хаос во неа, мед на сите страни, безредие, сите пчели надувани, па почнува да вика: Каде е тој трут? А една од пчелите ...
сите 8 | | | веќе видена

Младиот математички талент од Штип, Дамјан Давков, освои уште еден медал – сребро на Светската математичка олимпијада ИМО 2021 и со тоа стана најмладиот ...
сите 11 | | | веќе видена

28 вируси досега непознати за луѓето беа откриени од страна на научно-истражувачки тимови во примероци на мраз собрани од глечерите на тибетската висорамнина, ...
сите 21 | | | веќе видена

После изрекувањето на судската пресуда за случајот „Тортура“ од страна на судијата Александра Ристеска, изјава за медиумите даде обвинителот кој го водеше ...
сите 169 | | | веќе видена

Македонската џудистката Арбреша Реџепи сепак ќе биде дел од официјалната церемонија на свеченото отворање на Летните олимписки игри во Токио. Според последните ...
сите 323 | | | веќе видена

Македонските полициски служби успешно спречиле меѓународен канал за трговија со дрога откако во акцијата спроведена вчера во повеќе градови во Македонија се ...
сите 43 | | | веќе видена

Денес, во претседателската резиденција, македонскиот претседател Стево Пендаровски ќе одликува четри личности со Орден за заслуги за државата. Како што беше ...
сите 53 | | | веќе видена

Денешната расправа во УНЕСКО ќе го дефинира конечниот статус на Охридскиот регион и ќе се знае дали Охрид ќе се најде на листата светско наследство во опасност ...
сите 97 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија бара градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, да одговара кривично поради финансиски малверзации потврдени во нивната истрага, но и од ...
сите 51 | | | веќе видена

Господ ѝ даде на жената веѓи, таа ги искуба и си нацрта нови. Господ ѝ даде на жената нокти, таа ги исече и си залепи вештачки. Господ ѝ даде на жената гради, ...
сите 2 | | | веќе видена

Бившата шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева ќе бара да не оди в затвор веднаш. Издржувањето на затворската казна од 7 години ќе сака да ...
сите 96 | | | веќе видена

Денеска започна судскиот процес за случајот „Јавна соба“. Станува збор за судење на креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа ...
сите 154 | | | веќе видена

Со комеморативен настан Норвешка денеска одбележува 10-годишнината од крвавите настани во кои десничарскиот екстремист, Андерс Беринг Брејвик, уби 77 лица, во ...
сите 23 | | | веќе видена

Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев, обвинува за „губење“ на нивните 1.800 поднесени амандмани за Законот за лична карта кои исчезнале при преносот од ...
сите 85 | | | веќе видена

Најновата научна студија за анти-ковид 19 вакцините направена во Велика Британија докажува висока ефикасност на вакцините на Бионтек/Фајзер и на АстраЗенека ...
сите 302 | | | веќе видена

next