Министрите од еврозоната одобрија исплата на рата од кредитот за Грција

Грција ќе ја добие клучната рата од пакетот за финансиска помош до 15 јули, додека продолжува изработката на другите програми за помош за оваа земја погодена со должничка криза, соопштија министрите за финансии на земјите членки на еврозоната. Министрите ја потпишаа петтата транша од 12 милијарди долари, а се очекува Меѓународниот монетарен фонд следната недела да го одобри својот дел од овој пакет. Поздравувајќи ги преземените мерки за штедење во Грција, тие повторија дека ќе продолжат да и’ помагаат и со пакет за помош од 110 милијарди евра кој е одобрен уште минатата година, но ја одложија конечната одлука за новата програма за помош додека не се реши прашањето со вклучување на комерцијалните банки и другите приватни кредитори. „Прецизниот модалитет и нивото на ангажирање на приватниот сектор, како и дополнителното финансисрање од официјални извори ќе биде одредено следните недели“, наведоа министрите за финансии од еврозоната. Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос во соопштение наведе дека ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос тврди дека новиот пакет мерки кои грчкиот парламент ги изгласа неодамна ќе и помогне на економијата да излезе од колапсот и постепено да почне да остварува позитивни стапки на раст. Венизелос вети реформи во даночниот систем, а наредната недела ќе ги презентира мерките против неплаќачите на даноци. Ги нарече шпекулации обвинувањата на медиумите и опозицијата дека Владата во Атина договорила поголем пакет на ригорозни мерки од оние кои ги усвои парламентот. “Мораме да ги почитуваме нашите меѓународни обврски пред нашите партнери и даватели на помошта. Знаеме многу добро колку е тешка ситуацијата. Исто така ја разбираме и нашата обврска за имплементација на мерките и програмата без одложувања и неодлучност” - вели Венизелос. Германија одлучи да одвои 5 милијарди евра за петтата транша од финансиската помош за Грција на Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд, која изнесува 12 милијарди евра. Државната германска банка КФВ ја потврди одлуката, според која ...
| | веќе видена | слични

Германија ќе обезбеди 5,05 милијарди евра за петтата транша од кредитот за Грција, чија вкупна сума изнесува 12 милијарди евра, распоредени меѓу земјите од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, соопшти денеска германската државна банка КФВ. Германската помош ќе претставува над половина од вкупната помош на европските земји што изнесува 8,7 милијарди евра во овој дел, истакна КФВ. Во досегашните четири транши Германија обезбеди вкупно 8,4 милијарди евра. При секоја транша износите кои се доделуваат на Грција се различни и се определуваат според неопходните средствата кои се потребни за итно рефинансирање, објасни портпаролот на германската банка задолжена од федералната држава да го изврши кредитирањето. Петтата транша е дел од генералниот план за спас на Грција, изработен од ЕУ и ММФ во мај 2010 година, според кој се предвидува за три години Грција да добие кредит во висина од 110 милијарди евра. Околу 80 милијарди од оваа сума треба да обезбедат европските земји, а од нив Германија ќе обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Властите во Германија успеаа да обезбедат 5,5 милијарди евра за петтата транша од кередитот за помош на Грција, чија вкупна сума изнасува 12 милијарди евра, распоредени меѓу земјите од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, соопшти денеска германската државна банка КФВ. Германската помош ќе претставува над половина од вкупната помош на европските земји што изнесува 8,7 милијарди евра во овој дел, истакна КФВ. Во досегашните четири транши Германија обезбеди вкупно 8,4 милијарди евра. При секоја транша износите кои се доделуваат на Грција се различни и се определуваат според неопходните средствата кои се потребни за итно рефинансирање, објасни портпаролот на германската банка задолжена од федералната држава да го изврши кредитирањето. Петтата транша е дел од генералниот план за спас на Грција, изработен од ЕУ и ММФ во мај 2010 година, според кој се предвидува за три години Грција да добие кредит во висина од 110 милијарди евра. Околу 80 милијарди од оваа сума треба да обезбедат европските земји, а од ...
| | веќе видена | слични

Министрите за финансии од еврозоната официјално го одобрија кредитот од 12 милијарди евра, неопходни на Грција за справување со финансиската криза. ЕУ треба да обезбеди 8,7 милијарди евра од заемот за Грција, во висина од 110 милијарди евра според тригодишниот план за спасување договорен со Меѓународниот монетарен фонд.
| | веќе видена | слични

Министрите за финансии на земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба на петтата транша помош за Грција во износ до 12 милијарди евра, додека одлуката за вториот пакет помош за земјата треба да се постигне во наредните недели, се вели во официјалното соопштение од Унијата. По телефонскиот состанокот на министри од 17 земји-членки на еврозоната, кој траеше повеќе од два часа, беше договорено петтата транша од 110 милијарди евра за помош на Грција да се исплати на 15 јули, по одобрување од страна на Меѓународниот монетарен фонд. Грчкиот министер за финансии, Евангелос Венизелос, изјави дека таквите случувања го зајакнуваат меѓународниот кредибилитет на државата. „Она што е од клучно значење е навремено и ефикасно спроведување на одлуките донесени во парламентот, со цел постепено земјата да излегува од кризата што е во интерес на националната економија и на грчките граѓани", изјави Венизелос. Грчкиот парламент во четвртокот, во услови на насилни протести во центарот на Атина, го изгласа новиот план за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 350 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Првичната согласност за предизборната коалиција паднала викендов на средба меѓу високи партиски функционери, но деталите за идната коалициска соработка ќе ...
сите 150 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министрите од еврозоната одобрија исплата на рата од кредитот за Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: