Швајцарија

  во

  Борче Маневски или Милован Петровиќ е дилемата во Работнички, за евентуалниот двомеч со Ливерпул, за кој романтичарите треба да се изборат во Еревен за 4 дена против МИКА, во реванш дуелот. Првиот меч го доби Работнички со 1-0. Според правилата на УЕФА пред секое ново коло во квалификациите од европските купови може да се освежи составот, но со само еден нов фудбалер. Маневски, Петровиќ, Нигериецот Адавале Сандеј Амусан и Ѓорѓи Мојсов по скопскиот дуел со МИКА го засилија Работнички, но последните двајца имаат мали шанси да заиграат против Ливерпул. Мојсов е веројатно и најзвучното засилување на романтичарите, но неизвесно е дали е максимално физички подготвен, бидејќи не играше во унгарски Ѓер, од каде се врати во редовите на клубот од Дебар Маало. Амусан е непознаница, па опцијата е да се пријави или Маневски или Петровиќ. И двајцата се искусни, а Маневски извесно време играше во Полска во Горњик Лечна. - Можно е да ангажираме и стопер, позиција на која ни остана празнина по заминувањето на Раденко ...
  | | веќе видена

  Според медиумите од Англија, Фулам е во преговори со Ајакс за договарање на компензациски пакет за ангажман на стратегот Мартин Јол Тимот од Кревин Котиџ во моментов е без менаџер откако Рој Хоџсон се пресели на Енфилд ова лето како замена за Рафаел Бенитез. Фулам се поврзуваше со голем број на имиња во последниов период меѓу кои и Мартин Јол, кој три години престојуваше на Варт Харт Лејн, како и поранешниот селектор на Англија, Свен Горан Ериксон, и сегашните селектори на САД, Боб Бредли и на Швајцарија, Отмар Хитцфелд. Но се чини дека 54 годишниот Јол е човекот што го сакаат и според Sky Sports News Фулам веќе започнал преговори со Ајакс за договарање компензационен пакет за стратегот. На местото на Хоџсон во овој момент како привремено решение е поставен Реј Ливингтон, кој вчера не сакаше ниту да потврди ниту да демантира дали Мартин Јол ќе биде нов тренер. Ниту Фулам ниту пак Ајаск ги немаат потврдено или пак негирано натписите дека се во преговори за договорање на иднината на Мартин Јол.
  сите 2 | | | веќе видена

  Големо задоволство е на подиумот на катедралната црква Света Софија да се има еден маестрален флејтист од светски рамки. Со овие зборови присутните вчера го коментираа вчерашниот рецитал на Емануел Пају на флејта од Швајцарија придружуван од Светлана Дејановиќ Аврамовиќ на пијано од Србија, кој што се одржа во рамките на фестивалот Охридско лето. Пају, освен на концерт во нашата држава, присуствува и по повод семинарот со со студентите кои се воодушевени од неговото предавање. Емануел Пају е еден од највозбудливите и авантуристички музичари, маестрален флејтист кој ги свири сите епохи, хронолошки изведува дела од Барок до современието. Нина Аритоновска
  сите 5 | | | веќе видена

  Македонија транзитна дестинација. Од Табановце на север, до Богородица на југ. Секое лето со години фреквенцијата на автопатот двојно се зголемува, но условите со децении остануваа исти. Минимални речиси никакви. Екипата на Канал 5 извозе дел од автопатот од Куманово до Гевгелија. Нема јавни тоалети, нема пријатни места поред автопатот ако сте принудени да застанете. Нема ниту говорници, за да побарате помош. Анкетиравме неколку македонските гастарбајтери. - Нема каде да се застане по патот. Одиме за Струга и ќе застанаме на Стража, вели Македонец кој работи во странство. - Ќе застанем да се напиеме кафе, ако има каде, вели друг нашинец. - Патиштата во Македонија се речиси исти како во Швајцарија, вели уште еден Македонец што работи надвор. Зголемената фреквенција не е изненадување, тоа е очекуван и пресметан прилив од патарини во земјата. Така е секоја година. Долж коридорот 10, дневно вообиаено минуваат околу 4000 возила во еден правец. Сега во екот на летото фрекфенцијата е двојна. По дури 8000 ...
  | | веќе видена

  Англија Ливерпул потврди дека е постигнат договор со Фиорентина за трансфер на левиот бек Емилиано Инсуа Црвените на својата официјална веб страна потврдија дека аргентинскиот интернационалец добил дозвола да го напушти тренинг кампот во Швајцарија и да замине на преговори со Виорентина за коплетирање на трансферот во Фиренца. Откако Емилиано Инсуа ќе ги помине лекарските прегледи и ќе стави потпис на договорот официјално ќе ја формализира преселбата во Фиорентина. Портпаролот на Ливерпул рече: “Постигнавме договор со Фиорентина за висината на оштетата на трансферот на Емилиано Инсуа и на Виолетовите им дадовме дозвола да разговараат со играчот.” “Емилиано сега го напушти тренинг кампот во Швајцарија и Ливерпул ќе даде дополнителни информации кога ќе дојде правиот момент.” Инсуа пристигна на Енфилд во јануари 2007 од Бока Јуниорс и во дресот на ’Црвените’ одигра 62 натпревари постигнувајќи еден погодок. Powered by: 24 FUDBAL.com.mk
  сите 2 | | | веќе видена

  Долго време Германија одбиваше да се соочи со фактот дека е мултикултурно општество. Но последните податоци убедливо ова го докажуваат. 16 милиони жители на Германија се со странско потекло. Во вестите на А1, директно Зоран Јордановски-уредник на македонската редакција на Дојче Веле . Колку успеваат овие граѓани да се интегрираат и дали имаат шанси за успешна кариера? - Проблемот со прифаќање или неприфаќање на фактот дека општествата се мултикултурни не е само германски, тоа е типично западен, западно-европски и затоа и укажуваат и проблемите кои ги имаат во Франција и во Белгија со забраната на таканаречените бурки, во Швајцарија со забраната на градеше минариња итн. но и во Германија особено по конзервативните кругови долго време не сакаа да го прифатат фактот дека се повеќе сограѓани имаат странско потекло. - Секој петти жител во моментов во Германија е со странско потекло, никогаш повеќе немало во земјата, притоа статистички тоа ја опфаќа онаа категорија на граѓани доселени во Германија по 1950 ...
  | | веќе видена

  Ливерпул потврди дека е постигнат договор со Фиорентина за трансфер на левиот бек Емилиано Инсуа Црвените на својата официјална веб страна потврдија дека аргентинскиот интернационалец добил дозвола да го напушти тренинг кампот во Швајцарија и да замине на преговори со Виорентина за коплетирање на трансферот во Фиренца. Откако Емилиано Инсуа ќе ги помине лекарските прегледи и ќе стави потпис на договорот официјално ќе ја формализира преселбата во Фиорентина. Портпаролот на Ливерпул рече: “Постигнавме договор со Фиорентина за висината на оштетата на трансферот на Емилиано Инсуа и на Виолетовите им дадовме дозвола да разговараат со играчот.” “Емилиано сега го напушти тренинг кампот во Швајцарија и Ливерпул ќе даде дополнителни информации кога ќе дојде правиот момент.” Инсуа пристигна на Енфилд во јануари 2007 од Бока Јуниорс и во дресот на ’Црвените’ одигра 62 натпревари постигнувајќи еден погодок.
  | | веќе видена

  Еден поинаков, современ лик на безвременскиот Хамлет, кој дише со новото време, според концептот на режисерот Дејан Пројковски, кој познатата вечна дилема „Да се биде или не“, ја трасформира во „Да се биде“, со блескавата игра на Дејан Лилиќ во главната улога, кој го „роди“ Хамлетот на нашето Македонско време, виде публиката синоќа на Охридско лето,на премиерата на најпознатата и најтешка драма на Шекспир. Одличната актерска игра на Драмски од Скопје, ефектната модерна сцнографија, разголените актери и пред се брилијантната глума на Лилиќ, беа главниот мотив на бројната публика, од која дел стоеше, во претоплата сала на Центарот за култура да издржи три часа и со овации да ја награди екипата што по трет пат го донесе Хамлет на Охридско Лето. „Насекаде околу нас, во секој миг, зад секој чекор и зад секој агол се наоѓа лицемерие и двојна игра, оговарања и обиди да ти се зарие нож во грб, па дури сега нема потреба да биде во грб, туку директно во градите каде што ќе се гледа непријателот во очи. Таков е светот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Француз освои вчера 42 милиони евра на европската лотарија „Евромилион”, пренесуваат локалните медиуми. На вчерашното извлекување на лотаријата францускиот граѓанин добил точно 42 218 533 евра, преку среќниот тикет со кој ги погодил седумте броја уплатен во департаментот Сарт. Добитникот има 60 дена да ја подигне наградата. Во „Евромилион” учествуваат – Франција, Шпанија, Велика Британија Луксембург, Белгија, Швајцарија, Португалија, Ирска и Австрија.
  | | веќе видена

  Наспроти многубројните економски, социјални, па и безбедносни проблеми, општ впечаток е дека Косовците уживаат во благодатите од независната држава, која ја добија со силна поддршка од Западот. Ваквата забелешка веднаш би можела да предизвика реакции дека важи само за Албанците, а не и за Србите, но обичните граѓани, се чини, си ја бркаат работата и не се занимаваат многу со дневната политика и со односите со Белград Ако Македонците во спорот за името со Грција ја нагласуваат различноста и го штитат својот национален идентитет, тогаш со сигурност може да се рече дека со ист елан тоа го прават и Албанците на Косово во спорот со Белград, кои на секој начин се обидуваат да ја промовираат својата независна држава и да покажат дека повеќе не се дел од Србија. Новинарска екипа на „Нова Македонија“ неделава ја посети Приштина, каде што интервјуираше аналитичари и политичари за безбедносната состојба на Косово по неодамнешните инциденти, во кои беше убиен еден лекар и беа ранети уште 12 лица. Натписи „Република ...
  | | веќе видена

  Поголемиот број Швајцарци што ќе го изберат селскиот туризам во планините со акцијата наречена „Мојата крава“ (Mavachamoi) ќе можат во текот на летото да го посвојат ова животно и да го чуваат Оваа акција е покрената пред скоро пет години од страна на швајцарскиот одгледувач на крави Мишел Изоз и со секоја измината година привлекува сé поголем број на турисити и од другите земји. Меѓу 20 крави се достапни за изнајмување во неговата фарма во кантонот Во, но и покрај оваа бројка останати се само шест, Илда, Розета, Тола, Урсула, Узин и Кенел другите сите се веќе резервирани пред неколку месеци. Заинтересираните посвојувачи можат да се консултираат со каталог што можат да го најдат на Интернет со слики од кравите и за само 280 евра да си резервираат своја сезонска крава која можат да ја посетуваат кога ќе посакаат. - Оваа специфична понуда им овозможува на луѓето од градовите да го споредат нивниот стресен градски живот со тешката работа на село. - изјави Изоз кој ја повел акцијата за да им покаже на ...
  | | веќе видена

  Анализа Во секоја изборна кампања постои едно основно правило. Тоа гласи: ако не си сигурен дека граѓаните имаат доволна причина да гласаат за тебе на изборите, тогаш предочи им дека изборот на твојот главен конкурент би значел катастрофа за нив лично и за земјата. Признај дека не си идеален, но дека си каде-каде подобар од она што се нуди како алтернатива. Натерај ги да се прашаат: а кој друг? Оваа цел во изборните кампањи се постигнува со негативна кампања или антикампања. Под негативна кампања се подразбира ширење информации кои политичкиот конкурент, партија или кандидат, ќе и' го прикажат на јавноста како недоволно способен или морален за избор на функцијата на која претендира. Овој вид кампања подразбира преку ширењето дезинформации, информации, па и платени огласи во медиумите - некои дотогаш скриени вистини за противкандидатот или лидерот на конкурентската партија - да создадат впечаток кај јавноста дека тој лидер или неговата партија не се способни да ја водат земјата, односно дека дури можат да го ...
  | | веќе видена

  Роман Полански Роман Полански, кој беше ослободен од домашниот притвор во Швајцарија, во почетокот на 2011 година ќе започне да ја снима филмската адаптација на пиесата „Богот на масакрот“ од Јасмина Реза Француската драмска писателка Јасмина Реза изјави дека Роман Полански, кого Швајцарија одби да им го депортира на САД, во почетокот на 2011 година ќе започне да ја снима филмската адаптација на нејзината пиеса „Богот на масакрот“. „Секако дека од понеделникот (кога е ослободен) разговарав со Роман. Тој се чувствува одлично и многу сум среќна поради него“, изјавила Јасмина Реза за Франс прес од Венеција, каде што моментално се наоѓа. „За тоа разговаравме уште пред неговото апсење. Вистинската работа започна кога му беше одреден домашен притвор во неговата куќа во Гштад, каде што го посетив неколку пати“, прецизирала Реза. „Заедно го напишавме сценариото за филмот. Кога го завршивме, ангажиравме преведувач, зашто дејството ќе биде префрлено во САД, попрецизно во Бруклин и зашто филмот ќе биде снимен на ...
  | | веќе видена

  ФУДБАЛ - ПО ЖДРЕПКАТА ЗА 3. ПРЕТКОЛО НА ЛИГА ЕВРОПА Ако Работнички го мине ерменски Мика во второто претколо, следен противник ќе му биде еден од најпознатите клубови во светот , а првиот меч ќе биде на „Енфилд роуд“ Петкратниот европски првак Ливерпул е на половина пат од гостување во Скопје и тоа на мегдан против Работнички, во рамките од третото квалификациско коло од фудбалската Лига Европа. Ова е епилогот на вчерашната ждрепка на УЕФА, во Нион. Доколку Работнички сака да стигне до „дуелот од соништата“ против еден од најдобрите и најтрофејни европски клубови во светот, најпрво треба да го помине ерменскиот претставник Мика. Работнички има позитивни 1-0 по првиот меч во Скопје, што значи дека доколку на реваншот следната недела, „романтичарите“ ја одбранат предноста во дуелот со Мика, на 29 јули ќе гостуваат на еден од најпознатите стадиони во светот „Енфилд роуд“ во Ливерпул. Доколку Работнички стигне до дуел против Ливерпул, реваншот од третото претколо ќе се игра на 5 август на „Филип Втори Арената“ ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Европскиот шампион во ВБО верзијата во Крузер категорија, Нури Сефери забележа искачување на светската ранг листа на престижната ВБО верзија, позиционирајќи се на 11 место. Со оваа класификација, Сефери го доби правото да го предизвика Марко Хук, кој ја има титулата на светски шампион. Ова е голем поттик за боксерот од селото Корито, Гостиварско, кој со години живее и тренира во Швајцарија. Сега се зголемени и шансите да го добие правото за дуел за светската титула. Сефери и Хук боксуваа еднаш во јуни 2006-та, при што Хук забележа победа во дуел кој траеше цели 10 рунди. Со влегувањето на листата меѓу најдобрите во светот, Нури Сефери заедно со Елвир Муриќи, кој е на 10 место во ВБЦ верзијата, во моментот се двајцата највисоко рангирани боксери Албанци.
  | | веќе видена

  Истрагата германското обвинителство за местење фудбалски натпревари сега покрива 270 средби во неколку земји и повеќе од 250 луѓе. Уште минатиот ноември, обвинителството во Бохум соопшти дека отворило истрага, тогаш за 200 мечеви и 200 лица, по што од УЕФА потврдија дека се работи за најголемиот скандал со местење натпревари во Европа. Сега, истрагата е дополнително поткрепена и проширена и обвинителството се сомнева дека за мито на судии, играчи и други вмешани се исплатени 1,5 милиони евра, а профитот од манипулираните облози е 7,5 милиони евра. Вкупната вредност на облозите ставени на сомнителни мечеви се верува дека е околу 12 милиони евра. Овие бројки, најверојатно, ќе бидат зголемени, бидејќи истрагата покажува дека многу луѓе се обложувале во различни обложувалници ширум Европа за да ги замаскираат своите активности. Само во една азиска обложувалница во Британија, осомничената група ставила 6.000 облози во вредност од 32,5 милиони евра. Сепак, не биле сите пари ставени на сомнителни натпревари. ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Емануел Пају од Швајцарија, што го оценуваат како најдобар флејтист во светот, утре со концерт во Света Софија, за прв пат ќе настапи на „Охридско лето“, каде доаѓа како една од најголемите ѕвезди на златното јубилејно фестивалско издание. Овој 40-годишен блескав инструменталист, врвен претставник на Француската школа по флејта со голема традиција, роден во Женева, почнал да свири на шест години, за многу млад да стане прва флејта на Берлинската филхармонија и да предава виртуозност. „За мене е голема привилегија што сум тука во Охрид за прв пат и што ќе свирам токму на јубилејот на фестивалот во катедралната црква Св. Софија, што има совршена акустика и сето тоа да го споделам со учениците во мојата мастер класа и со публиката. Флејтата е инструмент кој што има многу бои и доаѓа од душата“, вели Емануел Пају, виртуозен флејтист од Швајцарија. „Тој е исклучително суштество, Пају е најголемата светска знаменитост во музицирањето на флејта во моментов, едно неверојатно богатство на интелект и дух, кој има ...
  | | веќе видена

  Рој Хоџсон вели дека дуото Стивен Џерард и Фернандо Торес не се на продажба и додава дека скаутите на клубот му го препорачање Лоик Реми Менаџерот на Ливерпул од тренинг базата во Швајцарија говореше со медиумите чије особен интерес е настапот на ’Црвените’ на трансфер пазарот. Стивен Џерард, Фернандо Торес и Хавиер Маскерано се поврзува со заминување од Енфилд а Ливерпул се поврзува со напаѓачот на Ница, Лоик Реми. Медиумите вчера објавија дека Хоџсон отпатувал за Шпанија на средба со Торес и стратегот го потврди тоа. “Се сретнав со Фернандо. Дознав дека тој е многу добар човек и имавме убав разговор.” – рече Хоџсон. “Што се ондесува до нас тој е играч на Ливерпул и сакаме тој да остане играч на Ливерпул.” “Тој не е на продажба и не сакаме да добиеми никави понуди за него.” “Сакаме да го задржиме. Мојот разговор со него беше краток бидејќи требаше да се вратам во тренинг кампот во Швајцарија. Разговаравме за фудбал, за Светското Првенство, за неговата повреда, и му кажав дека со нетрпение чекам да започнам ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во седиштето на УЕФА, Нион денеска беа одредени двојките за третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Првите натпревари треба да се одиграат на 27 или 28 јули, а реваншите на 3 или 4 август. Поуспешниот од дуелот меѓу македонскиот шампион Ренова и Омониа од Кипар игра со подобриот од натпреварот Салцбург (Австрија) – Торшван (Фарски острови). Според првите натпревари реално е да се очекува дуел меѓу Салцбург и Омониа. Овие два клуба во првите средби на домашен терен остварија убедливи победи, Салцбург со 5:0, а Омониа со 3:0. Од другите поинтересни двојки за издвојување се дуелите: Динамо Киев (Украина) - Гент (Белгија) , Ајакс (Холандија) – ПАОК (Грција), Јанг Бојс (Швајцарија) – Фенербахче (Турција), Брага (Португалија) – Селтик (Шкотска) и Униреа (Романија) - Зенит (Русија).
  сите 8 | | | веќе видена

  Денеска со ждрепка одредени двојките за третото квалификациско коло за ЛШ во кое можен противник на Ренова е подобриот од натпреварот Салцбург (Австрија) - Торшван (Фарски острови) каде по првата средба екипата на Салцбург има предност од 5:0. Ренова доколку сака да дојде до третото коло треба на реваншот против Омонија од Кипар да ја анулира предноста на противникот од 3:0. Според резултатите по првите средби многу реално е во третото коло да се сретнат Салцбург и Омонија. Од другите поинтересни парови ги издвојуваме: Динамо Киев (Украина) - Гент (Белгија) Ајакс (Холандија) - ПАОК (Грција) Јанг Бојс (Швајцарија) - Фенербахче (Турција) Брага (Португалија) - Селтик (Шкотска) Униреа (Романија) - Зенит (Русија)
  сите 4 | | | веќе видена