Швајцарија

  во

  Со одлука на швајцарските власти, филмскиот режисер Роман Полански е пуштен од куќен притвор во неговата куќа за одмор во Швајцарија, каде повеќе од половина година чекаше на одлуката дали ќе биде испорачан во САД, јавува Би-Би-Си. Швајцарската полиција го лиши од слобода Полански минатиот септември, врз основа на потерница издадена во САД, каде што е обвинет дека имал сексуален однос со тринаесетгодишно девојче во 1977 година во Калифорнија. Американските власти изразија “длабоко разочарување“ од одлуката на швајцарските власти да го одбијат барањето за испорачување на Полански.
  сите 24 | | | веќе видена

  Свет САД лути на Швајцарија за неекстрадиција на Полански Вашингтон, 13 јули – САД силно разочарани поради неекстрадицијата на Роман Полански од Швајцарција. Швајцарскиот суд го отфрли американското барање за екстрадиција на познатиот режисер Полански, кој е обвинет во Калифорнија дека пред 43 години имал сексуални односи со 13-годишно девојче. „Силување на 13-годишно дете е злосторство. Тринаесет годишното девојче е дрогирано и силувано. Тука не се работи за техничко прашање “, изјави Филип Краули, портпарол на Стејт департментот. Според него, САД ќе продолжат да ја бараат правдата кога станува збор за Полански и „опциите ќе евалуираат“. „Ова потекнува од пред многу години. Не сме заборавиле на тој случај и сметаме дека на овој начин испраќаме порака за тоа како се третираат жените и девојките во светот. Затоа, да се отфрли овој случај само како техничко прашање, е за жалење“, нагласи Краули. Седумдесет и шест годишниот Полански, кој има француско и полско државјанство, беше уапсен на 26 септември минатата ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Репрезентативците на европскиот првак Шпанија станаа апсолутни владетели на светскиот фудбал откако во големото финале на мундијалот во Јужна Африка ја совладаа Холандија со 1-0. Андрес Иниеста беше човекот на одлука на овој финален меч, постигнувајќи го победничкиот гол по дури 116 минути игра, предизвикувајќи еуфорија меѓу шпанските навивачи, истовремено кршејќи ги срцата на холандските навивачи насекаде низ светот. По погодокот, Иниеста го соблече дресот и на маицата ја покажа посветата до Даниел Жарке, фудбалерот на Еспањол што минатиот август почина за време на подготовките на неговиот тим. - Жарке ми ја додаде топката при постигнувањето на голот. Тој беше голем пријател на поголемиот дел од нашите репрезентативци, па ми се чинеше логично оваа голема победа да му ја посветам токму нему. Пресреќен сум што им донесовме радост на нашите верни навивачи, кои толку многу ја посакуваа титулата - изјави Иниеста по натпреварот. Шпанците сосема заслужено стигнуваат до големиот пехар ако се знае дека прикажаа ...
  сите 6 | | | веќе видена

  За британските весници интересни се две главни теми. Едната се однесува на здравствениот систем за кој се вели дека ќе биде реформиран според пазарни услови, а другата на конзервативните струи во Англиканската црква кои се противат на поголема улога на жените како бискупи. Сите весници и посветуваат внимание и на одлуката на судот во Швајцарија да не одобри екстрадиција за режисерот Роман Полански во Соединетите држави. ТАЈМС ја пренесува неговата изјава во која тој им се заблагодарува на сите што го поддржале низ процесот. ИНДИПЕНДЕНТ донесува наслов- Скандалот на слободата на Полански.. Коментарот на весникот вели „Значи ова е во рад- можеш да злоупотребуваш девојчиња под услов да си голем филмски режисер“. ГАРДИЈАН ја пренесува изјавата на неговиот адвокат кој вели дека ослободувањето е голема сатисфакција по болката која ја имал Полански и неговото семејство. Инаку режисерот во 1977 година признал дека имал однос со 13 годишно ...
  сите 22 | | | веќе видена

  САД изразија разочарување поради одлуката на швајцарскиот суд, кој го отфрли американското барање за екстрадиција на познатиот режисер Роман Полански, кој е обвинет во Калифорнија дека пред 43 години имал сексуални односи со 13-годишно девојче. „Силување на 13-годишно дете е злосторство“, изјави портпаролот на стејт департментот Филип Краули, додавајќи дека САД ќе продолжат да ја бараат правдата кога станува збор за Полански и дека „опциите ќе евалуираат“. Краули, исто така, ги отфрли образложенијата на швајцарските власти дека станува збор за техничко прашање и дека грешката е на американска страна. „13-годишното девојче е дрогирано и силувано. Тука не се работи за техничко прашање“, истакна портпаролот, објаснувајќи дека САД ќе ја разгледа основаноста на судската одлука и ќе одлучи за следните чекори. „Ова потекнува од пред многу години. Не сме заборавиле на тој случај и сметаме дека на овој начин испраќаме порака за тоа како се третираат жените и девојките во светот. Затоа да се отфрли овој случај само ...
  сите 21 | | | веќе видена

  - Силување на 13-годишно дете е злосторство, изјави портпаролот на стејт департментот Филип Краули, додавајќи дека САД ќе продолжат да ја бараат правдата кога станува збор за Полански и дека „опциите ќе евалуираат“. Краули, исто така, ги отфрли образложенијата на швајцарските власти дека станува збор за техничко прашање и дека грешката е на американска страна. - Тринаесет годишното девојче е дрогирано и силувано. Тука не се работи за техничко прашање, истакна портпаролот, објаснувајќи дека САД ќе ја разгледа основаноста на судската одлука и ќе одлучи за следните чекори. - Ова потекнува од пред многу години...Не сме заборавиле на тој случај и сметаме дека на овој начин испраќаме порака за тоа како се третираат жените и девојките во светот. Затоа да се отфрли овој случај само како техничко прашање, е за жалење, нагласи Краули. Претставникот на Врховниот суд на Лос Анџелес Алан Парачини истакна дека американското правосудство ќе се потруди да го уапси Полански веднаш штом тој стапне на територија на било која ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Скопје, 12 јули 2010 (МИА) - Уметноста не препознава граници и поделби. Цивилизациската улога на музиката и уметноста воопшто е да биде најголемиот архитект на соживотот и заедничката иднина меѓу народите и заедниците. Токму уметниците биле, се и ќе бидат гласници на мирот, толеранцијата и разбирањето, главни градители на мостовите кои не поврзуваат сите нас, рече претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето пред почетокот на годинашното јубилејно 50-то „Охридско лето“. Во текот на своето долгогодишно постоење, додаде Иванов, Фестивалот на многу уметници од Македонија и од други земји им го отвори патот кон славата. - „Охридско лето“ стана втор дом за многу светски познати изведувачи како што се виртуозите Коган, Шеринг, Навара, Карерас, Зубин Мехта и Џеси Норман, но и за бројните реномирани македонски изведувачи. Фестивалот го збогатија македонски и балкански актери и режисери кои на сцената ги оживуваат делата на драмските класици и современите автори, напомена претседателот Иванов. Министерката за култура ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Уметноста не препознава граници и поделби. Цивилизациската улога на музиката и уметноста воопшто е да биде најголемиот архитект на соживотот и заедничката иднина меѓу народите и заедниците. Токму уметниците биле, се и ќе бидат гласници на мирот, толеранцијата и разбирањето, главни градители на мостовите кои не поврзуваат сите нас, рече претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето пред почетокот на годинашното јубилејно 50-то „Охридско лето“. Во текот на своето долгогодишно постоење, додаде Иванов, Фестивалот на многу уметници од Македонија и од други земји им го отвори патот кон славата. - „Охридско лето“ стана втор дом за многу светски познати изведувачи како што се виртуозите Коган, Шеринг, Навара, Карерас, Зубин Мехта и Џеси Норман, но и за бројните реномирани македонски изведувачи. Фестивалот го збогатија македонски и балкански актери и режисери кои на сцената ги оживуваат делата на драмските класици и современите автори, напомена претседателот Иванов. Министерката за култура Елизабета Канческа - ...
  сите 3 | | | веќе видена

  САД изразија разочарување поради одлуката на швајцарскиот суд, кој го отфрли американското барање за екстрадиција на познатиот режисер Роман Полански, кој е обвинет во Калифорнија дека пред 43 години имал сексуални односи со 13-годишно девојче. - Силување на 13-годишно дете е злосторство, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Краули, додавајќи дека САД ќе продолжат да ја бараат правдата кога станува збор за Полански и дека „опциите ќе евалуираат“. Краули, исто така, ги отфрли образложенијата на швајцарските власти дека станува збор за техничко прашање и дека грешката е на американска страна. - Тринаесет годишното девојче е дрогирано и силувано. Тука не се работи за техничко прашање, истакна портпаролот, објаснувајќи дека САД ќе ја разгледа основаноста на судската одлука и ќе одлучи за следните чекори. - Ова потекнува од пред многу години...Не сме заборавиле на тој случај и сметаме дека на овој начин испраќаме порака за тоа како се третираат жените и девојките во светот. Затоа да се отфрли овој ...
  сите 19 | | | веќе видена

  - Токму уметниците биле, се и ќе бидат гласници на мирот, толеранцијата и разбирањето, главни градители на мостовите кои не поврзуваат сите нас, рече претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето пред почетокот на годинашното јубилејно 50-то „Охридско лето“. Во текот на своето долгогодишно постоење, додаде Иванов, Фестивалот на многу уметници од Македонија и од други земји им го отвори патот кон славата. - „Охридско лето“ стана втор дом за многу светски познати изведувачи како што се виртуозите Коган, Шеринг, Навара, Карерас, Зубин Мехта и Џеси Норман, но и за бројните реномирани македонски изведувачи. Фестивалот го збогатија македонски и балкански актери и режисери кои на сцената ги оживуваат делата на драмските класици и современите автори, напомена претседателот Иванов. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска истакна дека „Охридско лето“ како синоним, ја загуби основна категорија на кованица од зборови и насекаде во светот стана морфолошки, но и онтолошки симбол за фестивал на музика, танц и ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Шпанија е светски првак по финалната победа над Холандија од 1-0, а Иниеста е херојот што го донесе најголемиот успех во повеќе од стогодишната историја на шпанскиот фудбал Шпанија го има најдобриот тим во светот и ќе биде на тронот на планетарниот фудбал во следните четири години, откако во големото финале на 19. мундијал во Јужна Африка минимално со 1-0 славеше над Холандија. Андрес Иниеста е херојот што им го донесе најголемиот успех во над стогодишната историја на шпанскиот фудбал, откако погоди за триумф во 116 минута. Мечот во регуларниот дел заврши без погодоци. За Шпанија ова е прва титула светски првак, со што им се приклучи на Бразил, Италија, Германија, Уругвај, Аргентина, Англија и Франција како осма земја што може да се пофали дека во своите витрини ја имала златната „божица“. Шпанија, која пред две години ја освои европската круна, покажа дека моментно го има најдобриот состав на планетата, откако ја придоби и светската титула. - Неверојатно е чувството да се стане светски првак. Ова е ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Сестра Катерина Фланаген и мајка Рикарда Бошамп Хамбро биле прогласени за слуги Божји зашто им помогнале на многу Евреи од Италија Две британски монахињи завчера биле ставени на долгата патека што води кон прогласувањето светец на церемонија во Рим. Сестра Катерина Фланаген и мајка Рикарда Бошамп Хамбро биле прогласени за слуги Божји, што е прв чекор во процесот за прогласување светец. Двете калуѓерки родени во Лондон му припаѓале на обновениот Ред на бриџитинските сестри. Мајка Рикарда помогнала да се спасат животите на околу 60 Евреи што ги криела во својот римски манастир Каза ди Санта Бриџида, а сестра Катерина ги предводела напорите за отворање нови манастири на Редот на бриџитинските сестри, 400 години откако Реформацијата речиси го уништила неговото постоење, се вели во написот на „Дејли мејл“. Првата фаза во процесот за прогласување светец вклучува исцрпувачки проучувања на животот на кандидатот за светец за да се утврди дека несомнено живеел живот исполнет со херојски доблести. Ако првата фаза ...
  | | веќе видена

  Зауме Маркет Кот, попознат како Џими Џамп, се појави на тревникот на стадионот „Сокер Сити“ во Јоханесбург во пресрет на финалниот меч на СП меѓу Холандија и Шпанија и се обиде да му стави каталонска капа на трофејот наменет за светскиот шампион во фудбал. Шпанецот, инаку навивач на Барселона, со капа во шпански бои, го претрча целиот терен и кога се доближи на еден метар од позлатената статуетка беше запрен од шестмина лица од обезбедувањето. „Џими Џамп“ е познат егзибиционист. Кариерата ја почна во 2004 година, кога во финалето на ЕП меѓу Грција и Португалија фрли знаме на Барселона во лицето на Луиш Фиго, кој тоа лето направи трансфер во Реал Мадрид. „Настапи“ и на ЕП 2008 во Австрија и Швајцарија, кога за момент го прекина мечот меѓу Германија и Турција, влегувајќи на тревникот со знаме на Тибет. Фудбалскиот „Свет Грал“, што ФИФА цело време го чуваше на тајна локација во Јужна Африка, може да го допрат само победниците на Светските првенства, шефови на држави и претседателот на Светската фудбалска ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Роман Полански Швајцарската влада го одби барањето на САД за екстрадиција на познатиот француски филмски режисер, Роман Полански, поради сексуални односи со 13-годишно девојче во 1977 година. Швајцарското министерство за правда вчера објави дека при разгледувањето за донесување на оваа одлука земени се предвид националните интереси и Полански сега е слободен човек. Полански во 1978 година во САД е осуден поради недозволен сексуален однос со малолетничка, 13-годишната Саманта Гимер. Откако минал 42 дена во затвор на психијатриско вештачење, а вечерта пред конечното изрекување на пресудата побегнал во Франција. Во септември минатата година режисерот беше приведен од швајцарската полиција, врз основа на американскиот налог за апсење од пред три децении. Од декември минатата година беше во домашен притвор во својата вила на швајцарските Алпи.
  сите 17 | | | веќе видена

  Откако пред две години Шпанија успеа да стигне до европската круна, сега со победата против Холнадија од 0-1 стигна и до најпосакуваната титула во фудбалот. Шпанија конечно стигна до Светската Титула по одличниот настап на штотуку завршеното Светско Првенство. И во минатото оваа репрезентација имала одличен состав и била еден од составите кои биле во најтеснипот круг на фаворити за титулата. Но, секогаш до сега Шпанија не успеваше да да издржи до крај. Оваа генерација на шпанската репрезентација покажа повеќе од сите претходни, успеа да се врати по пораз во првиот натпревар и е првата репрезентација која стигнала до еден таков подвиг. Слично како Франција во 1998 и 2000 и Шпанија успеа да ги обедини титулите но во обратен редослед. Европската круна беше само најава за конечно освојување на светот. Виља беше човекот на одлука на неколку натпревари, но Пујол во полуфиналето и Иниеста во финалето беа клучните играчи за титулата. Икер Касиљас беше критикуван во текот на целата сезона за својата лоша форма, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Шпанија во решавачкиот натпревар, што мина во тактично надмудрување и груби стартови, минимално славеше над Холандија со 1:0 во продолжение откако по 90 минути мрежите мируваа Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски фудбалски првак. Силниот отпор на Холандија во регуларните 90 и во продолженијата 2х15 минути, избраниците на Винсенте дел Боске, успеаја да го скршат во 116 минута, а погодокот вреден злато беше дело на Андрес Иниеста. Првото финале успешно за Шпанија и третото во кое Холандија е поразена, ги одбележаа и неискористените шанси на Давид Вилја и Ариен Робен, но и по грубата игра на "лалиња", која резултираше и со еден црвен картон. - Многу тежок натпревар, но моите фудбалери беа фантастични во сите 120 минути. Успеаја за првпат да ја освојат светската титула. Точно дека Холандија не искористи една чиста шанса, но ние не искористивме четри чисти шанси. Се им должиме на овие прекрасни фудбалери. Поминавме 50 дена во ЈАР и не направивме ниеден инцидент. Горд сум на моите фудбалери. Знам дека ова ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Ликовниот уметник од Македонија Армандо Алемдар-Ара се претстави во лондонската галерија за модерна британска уметност, а на неговите слики се препознаваат боите на македонското поднебје Во лондонската галерија за модерна британска уметност е отворена изложба на ликовниот уметник од Македонија Армандо Алемдар-Ара, кој веќе две децении живее во Велика Британија, а десет години делува како уметник. Неколку десетина слики во масло, под заеднички наслов "Сирово и рафинирано" во кои се препознаваат боите на македонското поднебје, како и цртежи што првпат се прикажуваат се дел од најновата колекција на Алемдар од неговото апстрактно сликарство. Изложбата ја отвори амбасадорот на Македонија во Обединетото Кралство, Марија Ефремова. Во рецензијата за најновата колекци ја на Алемдар се вели дека светот што тој го отсликува е уверлив, како што е и мистериозен, сликајќи врз основата на своето исламско, суфистичко потекло. Алемдар како сликар ги отелотворува во својата уметност древните мистички верувања во внатрешната ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Девојката на чуварот на мрежата на шпанската репрезентација Икер Касилјас, Сара Карбонеро, може да здивне. Спортската репортерка натпреварите на "црвената фурија" ги следеше од теренот и не му донесе несреќа на својот сакан, како што предвидуваа некои навивачи, а по финалето на стадионот Сокер сити" во Јоханесбург доби страстен бакнеж пред камера. Шпанската убавица се најде на удар по првиот натпревар на фуријата на првенството. Шпанците загубија со минимални (1:0) од Швајцарија, а виновници за поразот не беа фудбалерите туку сексапилната девојка на Касилјас. Барем така мислеа припадниците на посилниот пол. Тие сметаа дека со својата појава го деконцентрирала своето момче. Карбонеро обвинувањата ги нарече смешни и продолжи до крај да ги следи натпреварите на Шпанија. Дека ваква убавица не може да донесе несреќа, беше разјаснето во продолжение на првенството, кога актуелните европски и светски шампиони ги заредија победите, а Касилјас во финалето сопре зицер на Робен. Критичарите од првиот натпревар не се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Швајцарија одлучи Швајцарските власти нема да го екстрадираат режисерот Роман Полански на САД, каде што тој е обвинет за сексуална врска со 13-годишно девојче пред 33 години. Одлуката на швајцарската Влада беше објавена вчера на прес-конференција во Женева. Во исто време со одбивањето на барањето за екстрадирање, Министерството за правда на Швајцарија ги укина сите ограничувања за слободата на движење на Полански. Одлуката била донесена во "името на националните интереси". Роман Полански, кој има француско и полско државјанство, беше приведен на 26 септември минатата година при пристигнувањето во Цирих. Тогаш швајцарските власти дејствуваа врз основа на меѓународна потерница. Во декември Полански беше ослободен од затвор со кауција од 4,5 милиони швајцарски франци, но му беше забрането да го напушта гратчето Гштат во јужниот дел на земјата.
  сите 16 | | | веќе видена

  Уметноста не препознава граници и поделби. Цивилизациската улога на музиката и уметноста воопшто е да биде најголемиот архитект на соживотот и заедничката иднина меѓу народите и заедниците. Токму уметниците биле, се и ќе бидат гласници на мирот, толеранцијата и разбирањето, главни градители на мостовите кои не поврзуваат сите нас, рече претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето пред почетокот на годинашното јубилејно 50-то „Охридско лето“. Во текот на своето долгогодишно постоење, додаде Иванов, Фестивалот на многу уметници од Македонија и од други земји им го отвори патот кон славата. - „Охридско лето“ стана втор дом за многу светски познати изведувачи како што се виртуозите Коган, Шеринг, Навара, Карерас, Зубин Мехта и Џеси Норман, но и за бројните реномирани македонски изведувачи. Фестивалот го збогатија македонски и балкански актери и режисери кои на сцената ги оживуваат делата на драмските класици и современите автори, напомена претседателот Иванов. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска ...
  | | веќе видена