Здравство 24

Веќе подолг период на клиниката за онкологија ја нема инекцијата/ лекот (Decapeptyl) која се дава еднаш месечно на пациенти кои се лекуваат од карцином на дојки, тврдат пациенти кои се оставени да чекаат на милоста на здравството. Тие велат дека, иако е споменато од новиот директор дека ќе се потруди да има навремено лекови и терапии за пациентите со оваа специфика на здравствената состојба, во пракса се покажува дека не е така. Од страв за своето здравје пациентите се доведуваат во состојба да издвојат од своите приходи кои се наменети за прехранување и други останати лекови кои чинат за да го купат овој лек кој ретко се наоѓа, а приватно чини околу седум илјади и петстотини денари. За жал, останува само да се чека на милоста на здравството, кое всушност треба да им помага на граѓантие, а не да им го отежнува и онака веќе тешкиот живот.
сите 6 | | | веќе видена

Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”. Високите температури се причина за зголемената потрошувачка на вода во Куманово, која според одговорните во последниве неколку дена ја достигнува максималната потрошувачка за тековната година. Просечно, годишно потрошувачката на вода во Куманово се движи од 250 до 270 литри вода во секунда. Дневната потрошувачка е речиси двојно поголема од ноќната во овој период. – Сепак, мора да се потенцира дека немаме проблеми со снабдувањето, бидејќи ги имаме потребните количини на вода од водостопанство „Кумановско-липковско поле“, како и алтернативните извори Бедиње и Проевце кои во овој период работат со максимален капацитет, изјави директорот на ЈП „Водовод“, Горан Стојковски. Претходните години во летниот период, кумановци, според статистичките податоци на претпријатието, трошеле и до 380 до 400 литри вода во секунда. И покрај фактот што ...
сите 48 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според досегашните податоци земјотресот е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала, во Ресен и Струга со пет степени, а во Битола со интензитет од три до четири степени според истата скала. Засега нема информации за предизвикана материјална штета, освен вознемиреноста на граѓаните кои излегоа пред своите домови стравувајќи од последователни потреси. Претходно, во 9:58 минути во охридското епицентрално подрачје беше регистриран земјотрес со магнитуда од 2,4 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот, почувствуван во Охрид и околината, бил со интензитет од три степени според Европската макоросеизмичка скала. Од 18. минатиот месец до денеска во охридското епицентрално подрачје се регистрирани над 800 земјотреси. Повеќето биле ...
сите 751 | | | веќе видена

Утре во попладневните и вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси во форма на невреме, соопшти УХМР. Дневните температури ќе опаѓаат, почнувајќи од северните делови за околу пет степени, а во крајните југоисточни делови сеуште ќе се задржи многу топло, така што температурите ќе бидат во интервал од 31 до 40 степени. И во Скопје во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во понеделник ќе преовладува променливо облачно и свежо време со локален дожд. Ќе дува засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика дополнително опаѓање на температурата уште за околу 10 степени и ќе се движи од 21 до 29 степени. Стабилизрање на времето со постепено покачување на температурата ќе има во вторник
сите 291 | | | веќе видена

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за здравство што Владата ги усвои на синоќешната седница поради топлотниот бран што ја зафати Македонија. Денеска, според најавата на синоптичарите, се очекува температурата да достигне до 42-тиот степен, а и УВ индексот ќе биде 9. Ќе дува со слаб до умерен југозападен ветер. Поради топлото време, Владата препорачува во детските градинки да не се изнесуваат децата на отворено од 11 до 17 часот, а приватните компании да го организираат работното време за да се избегнува директна изложеност на работниците на отворено од 11 до 17 часот. На Единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и Центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран им се препорачува да пружат помош на осамени стари изнемоштени лица и бездомници. На владината седница донесена е одлука препораките да ...
сите 310 | | | веќе видена

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада. Северноирките кои поради конзеративните закони во Северна Ирска, многу потешко може да дојдат до правото на абортус и досега патуваа во Англија за да ја извршат целата постапка, но за тоа мораа да платат по најмлаку 1.400 фунти. Одлуката за ослободување од платен абортус во англиските здравствени установи е донесена по синоќешното гласање во британсккиот Парламент за амандманот што го поднесоа опозициските лабуристи, а зад кои застанаа 50 пратеници од сите парламентарни партии. Ваквата процедура беше спроведена по итна постапка, поради стравот дека законската измена може да биде блокирана од пратениците на северноирската ултраконзервативна Демократска унионистичка партија (ДУП), кои склучија договор со ториевците на Тереза Меј за поддршка на нејзината малцинска Влада во Парламентот. Владата во Северна Ирска, која ја предводи ДУП, не ...
сите 16 | | | веќе видена

Изутринава во 6:40 часот во близина на Кочанското село Прибачево кај месноста викана Пруга, се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби лицето В.Р. (78) од Кочани. До несреќата дошло кога на лицето В.Р кое управувало мопед и се движело по патот Кочани-Пробачево, скрушнувајќи кон нивите под патот, од спротивната страна налетало возило „пежо пикап“ и удрило во возачот на мопед. Од силниот удар лицето В.Р починало на лице место. Увидна екипа од ПС Кочани и јавен обвинител излегоа на лице место и вршат увид на несреќата. Подетални информации од полицијата најавуваат по завршувањето на увидот на местото на несреќата.
сите 16 | | | веќе видена

Утринска работна средба со колегите од Клиника за неврологија Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, д-р Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од Универзитетската клиника за неврологија во Скопје, со кои го испија првото утринско кафе и разговараа за тековната работа на клиниката и за идните планови. Ова ќе биде практика на министерот, заедно со заменик министерот еднаш неделно да посетуваат по една од клиниките и да разговараат со раководството и со вработените во универзитетските клиники.
сите 10 | | | веќе видена

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 8 километри источно од Охрид на длабочина од 5 километри. Вториот потрес се случил во 4:28 часот. Тој бил со магнитуда од 2,1 степен според Рихтер, со епицентар 5 километри источно од Охрид, на длабочина од 2 километри. Третиот земјотрес бил регистриран во 04:41 часот. Бил со магнитуда од 3 степени според Рихтер, со епицентар 8 километри источно од Охрид на длабочина од три километри. Последниот во серијата земјотреси се случил во 08:34 часот. Земјотресот бил со магнитуда од 2,7 степени, исто така, со епицентар во близина на Охрид. Земјотресите не предизвикаа никакви материјални штети, но дополнително ги вознемирија жителите на Охрид и околните населени места, кои веќе неколку дена се сведоци на тресење на тлото. Експертите по сеизмологија ...
сите 515 | | | веќе видена

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре (четврток-29 јуни) до сабота (1 јули) територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Министерството за здравство, согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. На работодавците им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Министерството за здравство препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период. За граѓаните од ...
сите 133 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека епицентарот на замјотресот бил во охридското подрачје, а е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала.
сите 653 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 32 до 38 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 36 степени. Поради изразено југозападно воздушно струење и прилив на многу топла воздушна маса, во наредните денови ќе биде уште потопло со натпросечни температури на воздухот. Од четврток до сабота во поголем дел од земјава максималната температура ќе надмине 35, а вдолж Повардарието и 40 степени. Во четврток ќе дува засилен југозападен ветер. Веќе од недела попладне и во текот на ноќта кон понеделник, поради продор на влажна и посвежа воздушна маса од север, се очекуваат врнежи од дожд и грмежи. Од понеделник дневната температура значително ќе опадне, за повеќе од 10 степени во однос на претходните денови.
сите 223 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена облачност, а попладне ќе има изолирана појава на локална нестабилност со локален пороен дожд и грмежи особено во југоисточните делови. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 30 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево и топло со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 19, а дневната ќе достигне до 35 степени. Продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални дневни температури. Уште потопло се очекува да биде во четврток кога долж Повардарието и Пелагонија се очекува температурата да достигне 40 степени. Не е исклучено во петок и сабота наместа температурата да се надмине и 40 степен
сите 315 | | | веќе видена

Околу 22 милиона Американци можно е да останат без здравствено осигурување во следната деценија според закон на Сенатот што треба да го замени Обамакер, се вели во извештај на конгресен Одбор за буџет. Тој нацрт најверојатно нема да го поддржат демократите кои сметаат дека не е фер, јавуваат американски медиуми. Републиканците се обидуваат да обезбедат доволен број гласови за да помине тој нацрт закон во Сенатот. Пред два дена Трамп нагласи дека Обамакер „е мртов“ и додаде дека Американците заслужуваат подобро.
сите 12 | | | веќе видена

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со ванила. Се тврди дека цените на некои места се зголемени за 16 пати и дека се зголемиле од просечно 30 евра по килограм на околу 500 евра. „Aust&Hajman“ е фирма основана во 1881 година во Хамбург, која се специјализирала за сие видови ванили и годишно продава околу 300 тони од таа состојка. – Производството на ванила е во длабока криза, рече Хахман. Тој нагласи дека на пример бурбон ванила, кој потекнува од Мадагаскар, островот Реунион или Коморските острови е речиси невозможно да се најде. – Моментално воопшто не можеме да ја понудиме, рече тој. Наместо тоа се продава тахиканска ванила, која има блага арома и потекнува од Папуа Нова Гвинеја. Додека производството на природна ванила се намалува најмногу благодарение на ниските цени на Мадагаскар, побарувачката меѓу потрошувачите за ...
сите 8 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи во интервалот од 11 до 20 степени, а дневната од 30 до 37 степени. Во Скопје и околината слично време со минимална температура од 18 степени, а максималната ќе достигне до 35 степени. Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9.
сите 331 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот потекнува од охридското епицентрално подрачје.
сите 503 | | | веќе видена

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и капа, да се конзумира лесна храна и пијалоци, особено треба да обрне внимание на припремата и конзумирањето на храната, како и да се избегнуваат термички примпремени производи, како на пример мајонез од домашните јајца и внимателно да се конзумира сладолед и разни кремови, да се внесува поголема количина течности, најдобро обична вода, а да се избегнуваат алохолните пијалоци. До граѓаните се препорачува за време на овие многу топли денови да се остане во затворени простории главно климатизсирани, а кога е потребно да бидат надвор за овој временски период, да најдат можност за почести одмори под сенка. Најзасегнати пациенти од покачувањето на температурите се болните со ...
сите 74 | | | веќе видена

На граничните премини од утрово нема задржувања подолги од 30-тина минути за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патнитеправци надвор од градските средини е зголемен. Сообраќајот се одвива без забрани по суви колоози.
сите 78 | | | веќе видена

Врмето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9. Жолта фаза ќе биде во скоро сите региони, освен велешкиот, прилепскиот и битолскиот. Утринската температура ќе се движи од 15 до 19, а дневната од 29 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 19 до 36 степени. До крајот на месецот продолжува периодот на многу топло време, со мaксимални температури насекаде над 30, а вдолж Повардарието и над 35 степени. До вторник во попладневните часови ќе има услови за појава на локален пороен дожд и грмежи, потоа времето ќе е сончево и понатаму многу топло.
сите 364 | | | веќе видена

next