Додај Гас

Кога се зборува за BMW М моделите, М3 некако се наметнува како синоним за забава во возењето Низ сите пет генерации, М3 го има оправдано прекарот „ултимативна возачка машина“. Без оглед на тоа за кој модел станува збор, секој може да се пофали со агилност, одлична управливост и многу моќ. Сепак, кој од петте примероци би требало да биде најбрз во трка на забрзување на 400 метри (четврт миља)? Логиката секако вели накновата генерација. Мет Вотсон од CarWoW решил ова и да го провери. Сепак, на стартната линија од некоја причина го нема E36 M3, првиот со шест-цилиндерски мотор. Најстариот примерок е E30 M3, чие деби е во далечната 1986 година. Она со што располагале во CarWow сепак е нешто понова верзија во лимитирано издание, Roberto Ravaglia (во Велика Британија), придвижуван од 2.3-литарски 4-цилиндерски мотор со 215 КС. Моделот E36 од некоја си причина е испуштен, а следниот е вистинско колаче, E46 M3 CSL. Ова е уште еден модел во ограничено издание, од кое има само 500 примероци. Ппомоќен е, но и 110 ...
сите 5 | | | веќе видена

Голема студија во Велика Британија покажува огромни разлики меѓу половите Спорот дали жените или мажите се подобри возачи датира со децении, но според последната студија – понежниот пол е тој што ја „носи“ победата. Станува збор за статистика на повреди на патот, извршени од мажи и жени, направена во земја со високо ниво на пенетрација на автомобилите во општеството и редовна експлоатација – Велика Британија. Интересно е дека Британците се многу поопасни зад воланот, при тоа се склони и кон рецидиви, а единственото прекршување под кои мажите и жените имаат сличност е возењето по употреба на алкохол. Статистиката е направена помеѓу јануари 2014 и јули 2018, период за кој правото да возат го загубиле 421.565 мажи во Велика Британија, а бројот на казнети со истата санкција жени е 66 272. Најопасни зад воланот се мажите на 26 години – за овој период токму 18.107 возачи на оваа возраст го изгубиле правото да возат за различен период. Деталната статистика покажува дека овој сооднос се задржува кај различни ...
сите 9 | | | веќе видена

Запознајте го JETcopter Во трката за прв летечки автомобил влезе нова компанија, со модел чиј дизајн ги има своите корени во 1940-тите години на минатиот век. JETcopter е хибридно летало именувано по истоимената германска компанија за истражување и развој. Идејата за JETcopter доаѓа од холандскиот дизајнер Александар Вејгерс и неговиот дизајн за летало наречен Discopter, со кое сакал да го привлече интересот на американската војска уште во 30-тите години на минатиот век. Идејата на Вејгерс не нашла плодна почва кај американската армија поради избивањето на Втората светска војна и оттогаш како да паднала во заборав. Неговиот дизајн изгледал како летечка чинија, а станувало за летало што може да полетува и слетува вертикално, а е наменето само за еден патник. Моторот на JETcopter потсетува на оригиналниот дизајн на Вејгерс, остатокот од леталото е повеќе како стандарден хеликоптер, а германската компанија своето летало го споредува со хеликоптерите, кога станува збор за безбедноста, брзината и цената на ...
сите 5 | | | веќе видена

Porsche не само што ја напушта дизел технологијата, туку речиси целосно се префрла на електричен погон Како што е познато, брендот од Цуфенхаузен е првиот во Германија кој официјално се откажа од дизел погонот. Шефот на компанијата, Оливер Блуме, во име на тоа ќе рече: „Во иднина веќе нема да има дизел Porsche“. Тука се моќните бензинци кои донесуваат емоции, хибридите, а од 2019 година, ќе се движиме кон чист електричен погон“. Рака на срце, Porsche никогаш и немал свои дизел мотори, но со оглед на тоа што е дел од Volkswagen Group, логично беше и да позајми таков тип на технологија. „Како и да е, имиџот на Porsche е нарушен, а кризата поврзана со дизелот ни донесе многу проблеми“, додава Блуме. Porsche се врти кон иднината, а според најновите информации, моторите со внатрешно согорување ќе се задржат исклучиво во 911-та. Од 2022 до 2025 година, германскиот суперпремиум производител ќе обезбеди електрични варијанти на Boxster, Cayenne, Macan и Panamera. До 2027 година, ако не и порано, сите други возила на ...
сите 14 | | | веќе видена

Конечно, францускиот кросовер добива погон на сите тркала и до 300 КС Од своето лансирање, моделот 3008 покрај бројните пофалби, доби и доста критики што ни опционално не поседува погон на сите тркала. Токму затоа во Peugeot одлучија да се справат со овој проблем. Поставката ќе биде достапна исклучиво за моделот предводник 3008 GT, а станува збор за HYbrid4 модел кој комбинира 1.6-литарски бензински PureTech со електричен мотор поставен на предната оска и друг на задната оска. Моторот со внатрешно согорување испорачува 200 КС, додека секој од електромоторита по 110 „коњи“. Со излезна моќност од 300 КС, Peugeot 3008 GT HYBRID4 до стотка стигнува за само 6,5 секунди, а благодарение на батеријата од 13,2 kWh, покрива 60 километри на чисто електричен погон (по WLTP циклусот). Во однос на редовниот HYBRID систем, тој е достапен како за кросоверот 3008, така и за новиот 508 лифтбек / седан и караван. Конфигурацијата доаѓа со 180 коњски сили, а ја прави мотор со внатрешно согорување во комбинација со еден ...
сите 17 | | | веќе видена

Европа е еден од пазарите на кој автомобилите од најмалите класи – Б и А, добро се продаваат. Последните се нарекуваат и градски автомобили, кои се бараат и најмногу поради нивната компактна големина и мала потрошувачка на гориво Токму ова е причината поради која луѓето од германскиот AutoBild решиле да направат рангирање на моделите во оваа класа со проверка на нивната вистинска потрошувачка на гориво. На прво место е Škoda Citigo, чија погонска единица троши 4,4 l /100 km (фабрички 4,1 l /100 km). Чешкиот градски автомобил е пред шпанскиот „брат“ Seat Mii, кој се потпира на истиот мотор. Според резултатите од тестовите, неговата вистинска потрошувачка е 4,5 l /100 km. Третата позиција е за Peugeot 108, чиј што мотор според фабричките податоци би требало да троши 3,8 l / 100 km, а на тестовите на Германците мерачот покажал 4,6 l /100 km. Истата потрошувачка ја има и следниот модел на листата – Fiat 500 со 1.3-литарски мотор од 85 КС. Петтото место е за VW Up BlueMotion Technology high-up! Моделот е двојник ...
сите 3 | | | веќе видена

Марк Маркез во епска битка го победи Андреа Довициозо во Арагон, откако победникот во саботните квалификации, Хорхе Лоренцо, падна уште во првиот круг Марк Маркез на домашен терен беше најбрз за победа на Repsol Honda, која на тимот му беше повеќе од потребна, без оглед на фактот дека Шпанецот има сигурно водство во генералниот пласман за возачи. Потсетување дека на трите претходни трки триумфираа возачите на Ducati. Хорхе Лоренцо падна уште во првиот круг. На тоа влијание имаше и Маркез, кој влета од внатрешна страна и го натера сонародникот да отиде прешироко. Лоренцо беше како катапултиран во воздух, но за среќа, тој заврши само со дислокација на палецот на десната нога. Ова е втор последователен пад на тројниот шампион, откако во чакалот заврши и во Мизано. Последен пат, тоа му се случило во 2011 година на трките во Малезија и Валенсија. Маркез, кој за оваа трка се одлучи за мека задна гума, добар дел од трката го помина зад водечкиот Довициозо. Италијанецот имаше предност на долгите правци, но Шпанецот ...
сите 6 | | | веќе видена

Mazda не сака да се откаже од ротационите мотори, напротив Новиот патент кој е заштитен од јапонскиот бренд подразбира поставување на ротационен мотор „на страна“, за подобро поставување во електрифицираните модели,а треба да служи за продолжување на автономијата. Компанијата патентот го регистрирала во Јапонија уште на 31 август. Според визијата на Mazda, компактниот мотор Wankel е како создаден да служи за проширување на автономијата. За подобро „пакување“ во новата улога, агрегатот се поставува хоризонтално, под подот на багажникот. Сепак, „проблем“ е тоа што на ротациониот мотор му е потребно вбризгување на масло во комората за согорување, од многу јасни причини. Патентот всушност опишува како инженерите на Mazda го решише проблемот кога станува збор за насочување на инјекторите во оваа поставка. Тие создале канал во облик на „L“ за инјекторот на масло (31, 31а, 80, 81 и 82). Од оваа позиција, подмачкувањето се врши дијагонално надолу (88) и го покрива целиот внатрешен ѕид (64) на комората за согорување, ...
| | веќе видена

Дали ова значи дека Supra и Z4 се поразлични отколку што досега се мислеше? На 29 јуни 2012 година, BMW и Toyota официјално ги објавија плановите за соработка во рамките на програмата за спортски модел. Германската и јапонската компанија ги врзуваат и некои други работи, бидејќи соработката се одвива и во развојот на горивни ќелии, електрификација на погонот, како и развој на лесни материјали. Но како што стојат работите, инженерите од двете марки на проектот работеле две години – и тоа е тоа. Главниот инженер за Toyota Supra, Масајуки Каи, во изјава за CNET вели дека неговиот тим последен пат комуницирал со BMW во 2014 година: „Ние се согласивме во врска со пакетот, со нешта како, должина на меѓуоскиното растојание, ширина, позиција на резервоарот, каде треба да стои А-столбот … Сето ова се случи во средината на 2014. Потоа, ние работи сосема одделно и не комунициравме едни со други“, вели Каи. Како потсетување, BMW во октомври 2017 година, објави дека Z4 ќе биде „апсолутно единствен” во споредба со Supra, ...
сите 2 | | | веќе видена

Возот може да извози околу илјада километри со еден резервоар полн со водород, сличен на оној кај дизел возовите Во Германија, во сообраќај е пуштен првиот светски воз на водороден погон, со што оваа поскапа, но еколошки поприфатлива технологија се спротивставува на дизел возовите кои го загадуваат воздухот. Два сини воза произведени од страна на францускиот Алстом своето прво патување го започнале на сто километри долгата траса помеѓу градовите Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde и Bruxtehude во северна Германија. „Првиот светски воз на водород влегува во комерцијална активност и е подготвен за производство“ – изјавил Хенри Поупарт-Лафарж, извршен директор на Алстом, на церемонијата во Bremervörde, на станицата на која возот ќе се полни со водород. Од францускиот Алстом, велат дека планираат да испорачаат уште 14 возови на Долна Саксонија до 2021 година, но и на други германски држави кои ќе покажат интерес. Водородните возови се опремени со ќелии кои со комбинација на водород и кислород произведуваат струја ...
сите 11 | | | веќе видена

Дали еден луксузен електричен седан е способен да справи со таква машинерија како што е болид од Formula 1, авион ловец, патнички авион, супермотоцикл на Kawasaki H2R? Настанот се одржал на пистата на новиот аеродром во Истанбул. Како што може да се види, возилата се на фер растојание и не започнуваат сите во исто време, така да видеото не дава точен увид во тоа кој е победник. Иако во описот на видеото се вели дека супербајкот ги „оддувал“ противниците, всушност бил побрз за 0,04 секунди. Најдобро е да го погледнете видеото.
сите 9 | | | веќе видена

Возило кое совршено се вклопува во амбиентот на еден голем град Францускиот бренд верува дека иднината, кога станува збор за испорака на пакети, се рефлектира во новиот EZ-Pro концепт, кој всушност е електрична автономна платформа. Компанијата има визија за конвој од овие возила кои „зујат“ по градските улици и испорачуваат пратки. Renault го дизајнирал концептот за да „стопи“ со урбаниот пејзаж, така да биде што помалку забележлив. Исто така, замислени се два типа од ова возило. Едно, кое е на чело и кое ќе превезува важни и кршливи пратки, ќе има присуство на оператор, кој пак ќе има можност и да управува со возилото со џојстик, доколку е потребно. Другиот тип на возило би бил полн со заклучени орманчиња, коишто корисниците ќе ги отворат преку мобилни уреди. Францускиот бренд верува дека една од предностите на користење на автономна платформа за испорака на пратки е таа што примателот може конкретно да одлучи кога сака неговиот пакет да биде испорачан. Ако нешто е важно, клиентот може да побара предметот ...
сите 4 | | | веќе видена

Класично купе во Пининфарина стил оживеано во 21-от век во форма на посакуван концепт Со историја од 120 години, Peugeot е еден од најстарите играчи во автомобилската индустрија, но и создавач на некои од најубавите автомобили во историјата На крајот од 1960-тите, компанијата ги здружила силите со Pininfarina за да го создаде прекрасното 504 Coupe. Сега, Французите се подготвени на светот да му го престават современиот еквивалент во форма на e-Legend. Концептот ќе дебитира на Париз мотор шоу во октомври, комбинирајќи го минатото и иднината, а во исто време најавувајќи ги плановите на Peugeot за одвоени, чисто електрични модели со напреден систем за автономно возење. Атрактивните тркала од 19 инчи не само што изгледаат убаво туку и имаат дополнителна намена, бидејќи предните единици имаат вградени воздушни процепи кои ја подобруваат циркулацијата на воздухот. Дел од црната рамка на дното од задниот столб не е исклучително елемент кој асоцира на 504 Coupe, туку содржи екран кој покажува персонализиран поздрав, ...
сите 21 | | | веќе видена

Тестирани се и Ford Tourneo Connect и Smart EQ ForFour, а резултатот е четири ѕвезди Откако Ford Focus и Volvo XC60 се наградени со пет ѕвездички во претходните тестирања оваа година, Euro NCAP ги објави резултатите од тестирањата на нова група на модели. Групацијата Volkswagen има одличен помин, бидејќи Audi A6 и VW Touareg се добитници на максимален број ѕвезди.  Тестираниот А6 е верзија 40 TDI Sportline со погон на предните тркала. Моделот добил 93 проценти за заштита на возрасните, 85 проценти за заштита на децата, 81 проценти за ранливите учесници во сообраќајот и 76 проценти за системите за безбедност. Touareg е во конфигурација 3.0 TDI и пакет Elegance. SUV моделот од Волфсбург добил 89 проценти за заштита на возрасните, 86 проценти за заштита на децата, 72 проценти за ранливите учесници во сообраќајот и 81 процент за системи за безбедност.   Два модели се добитници на четири ѕвезди – Ford Tourneo Connect, надградена верзија на тестираниот модел од 2014 година и Smart EQ ForFour. Фордовиот модел е ...
сите 6 | | | веќе видена

Seat го претстави својот трет и најголем SUV модел Taracco, кој е именуван по шпанскиот град Тарагона SUV моделот кој механичката платформа MQB ја дели со многу модели од групата VW, вклучувајќи го сестринскиот Skoda Kodiaq или VW Tiguan Allspace, има типичен дизајн во кој може да се препознаат стилските детали од најновите возила на Seat, но и други возила од германската група. По Arona и Ateca, третиот SUV на шпанскиот производител, исто така, носи име поврзано со некој географски термин во Шпанија. Овојпат тоа е Тарагона, односно античкото име на современиот град Тарагона, кој се наоѓа во Каталонија, на брегот на Медитеранот, а исто така беше најстарата тврдина на Римската Империја во Пиринејскиот полуостров. Сите спецификации за овој SUV не се објавени, но се знае дека неговата должина е 4.735 mm, а неговата височина е 1.658 mm. За споредба, Skoda Kodiaq има димензии од 4.697 / 1.882 / 1.676 mm, а VW Tiguan Allspace – 4701 / 1,839 / 1,674 mm. За моторната гама… Основниот бензински мотор е 1.5 TSI со 150 ...
сите 26 | | | веќе видена

По неколку тизери, Mercedes го претстави во моментов „најскромниот“ AMG модел, кој сепак има импресивни перформанси Mercedes-AMG A35 4MATIC треба да ја пополни празнината помеѓу „обичната“ А-класа и идниот топ модел Mercedes-AMG A45. Погон е новиот 4-цилиндарски 2.0 турбо бензински мотор со 306 КС и 400 Nm, поврзан со 7-степен автоматски менувач со двојна спојка, а моќта се пренесува на сите 4 тркала преку 4MATIC системот. Оваа конфигурација на моторот овозможува автомобилот да забрзува од 0-100 km/h за 4,7 секунди и да развие максимална брзина, електронски ограничена, од 250 km/h. Mercedes-AMG A35 е опремен со AMG Ride Control систем за потпирање кој содржи многу алуминиумски компоненти за да се намали вкупната тежина на автомобилот. Клиентите, исто така, ќе можат да нарачаат опционална адаптивна суспензија, со три предефинирани начини за подесување. За безбедно застанување на автомобилот се грижат сопирачки со високи перформанси со дискови од 350 mm (напред) и 330 mm (позади). Mercedes-AMG A35 ги има ...
сите 17 | | | веќе видена

Новиот Opel Combo Cargo е добитник на титулата „Меѓународен ван на годината 2019“ (International Van of the Year 2019 – IVOTY) за најдобро лесно комерцијално возило Opel Combo е победник со освоени 127 поени пред второпласираниот Mercedes Sprinter (92 поени), со гласовите на стручното жири од 25 европски земји. На овој начин, новиот Combo престижна награда во Риселсхајм ја носи по трет пат од 1992 година. Opel претходно ја освои наградата со Astra Van во 1999 и Vivaro во 2002 година. Извршниот директор на Opel, Мајкл Локшелер Новиот Opel Combo е развиен во рамките на групата PSA и е оптимизиран за потребите на германската марка, а предавањето на наградата е одржано на IAA Меѓународниот автосаем за комерцијални возила во Хановер. Opel Combo е достапен во многу варијанти, кои вклучуваат стандардна верзија со должина од 4.40 метри, проширена верзија со 4,75 метри и голем модел со две лизгачки врати и 5 седишта. Новиот компактен транспортер на Opel има волумен на товарниот простор од 4,4 m3, носивост до 1000 kg ...
сите 15 | | | веќе видена

Верзијата со хибриден погон ќе користи 2.0 бензински агрегат и два електрични мотори Honda ова лето го претстави новиот CR-V за европскиот пазар со само еден погонски агрегат – 1,5 литарски VTEC турбо бензинец, а купувачите ќе можат да изберат помеѓу погон на предните тркала или погон на сите тркала. Новиот CR-V стандардно доаѓа со 6-степен мануелен менувач, додека CVT преносот ќе биде достапен во 4×4 верзијата. Со 6-брзински мануелен менувач, CR-V располага со 173 КС и 220 Nm вртежен момент, а со CVT – 193 КС и 243 Nm вртежен момент. Сега, од Honda за 2019 година, најавуваат уште една опција што се однесува до погонскиот систем, хибридна верзија како замена за претходната дизел варијанта. Воедно, ова ќе биде првиот CR-V со хибриден погон во Европа. Автомобилот моќноста ја добива од 2.0 литарски i-VTEC бензинец и два електрични мотори. Системот за директен пренос има еден степен на пренос, како и кај електричните автомобили, а за складирање на електрична енергија се користат литиум-јонски батерии. Вкупната ...
сите 36 | | | веќе видена

Audi конечно го претстави својот прв целосно електричен SUV, моделот E-Tron. Станува збор за првиот модел од флотата на електрични возила која во иднина се очекува од Инголштад Претставниците на германската марка велат дека Е-Тron е „првиот целосно електричен сериски модел“, можеби намерно заборавајќи го неуспешниот R8 e-tron. Во секој случај, E-Tron секако ќе биде првото електрично возило на оваа компанија кое ќе биде масовно произведено. E-Tron ќе биде директен конкурент на неодамна претставениот Mercedes-Benz EQC, Jaguar I-Pace и Tesla Model X. Моделот Audi E-Tron го придвижуваат два асинхрони електрични мотори кои работат заедно со батерија со капацитет од 95 kWh. Oд компанијата се уште не даваат официјални податоци за бројот на коњски сили и вртежен момент, но истакнуваат дека овој модел од 0-100 km/h забрзува за 5,5 секунди и достигнува максимална брзина од 200 km/h. При креирањето на овој модел и неговите електрични мотори, фокусот не бил фокусиран исклучиво на перформансите. Всушност, Audi развил ...
сите 19 | | | веќе видена

На прес конференција за новинари и други гости, Киа Моторс Македонија официјално го претстави редизајнираниот Kia Sportage за моделната 2019 година Со повеќе од 5 милиони единици продадени ширум светот, Sportage е еден од најважните модели за јужно корејскиот производител. Акцентот при редизајнот на четвртата генерација на Kia Sportage е на новите хромирани лајсни под предната решетка, на праговите и на задниот одбојник, како и светлосните групи напред и позади со што се заокружува впечатокот за современа естетска целина. Богата опрема доаѓа веќе со основниот модел кој од сега ќе се препознава по ознаката Vision. Во секој Sportage сега има 7-инчен LCD дисплеј чувствителен на допир во кој е вградена конективна поддршка, а која ги опфаќа двете најпопуларни платформи: Android Auto и Apple CarPlay. Дополнително, веќе во основниот модел, Vision, се вградени задна камера и сензори за паркирање. Во однос на исполнување на еколошките стандарди, сите бензински и дизел агрегати ги исполнуваат EURO 6D TEMP еколошките ...
сите 65 | | | веќе видена

next