Швајцарија

  во

  Борис Петровски Теоријата на рокерите што ја „продале“ својата идеологија, сублимирана во дефиницијата „целта на секоја алтернатива е да стане меинстрим“ се' уште ги нема зафатено принципите и уметничката на визија на Борис Петровски. Иако „уметник со тапија“, т.е. со диплома од Факултетот за ликовна уметност - отсек вајарство и графички дизајн, Борис не отстапува од својот концепт на мултимедијален андерграунд-уметник. Во нашата реалност, што ја живееме тука и сега, која луѓето со дух уште ја нарекуваат „златна доба за вајарите во време на антиквизација“, Петровски својата изложба ја поставува во „Менада“, во Старата скопска чаршија, градски простор прославен со имиџот на алтернативата. Евентуалната дилема за неговиот уметнички статус тој ја разрешува директно и отворено. „Штом изложувам во ’Менада‘, несомнено дека сум андерграунд-уметник“ вели Борис Петровски. Но, тоа би останал и ако изложувам во Музеј на град Скопје, или некоја друг музејски простор. Всушност, сум изложувал и во такви, да ги наречам, ...
  | | веќе видена

  Во далечната 1991 година, меѓу малобројните Македонци по потекло од струмичкиот регион, и тоа од селата Ново Коњарево, Ново Село, Дражево, Смолари и Старо Коњарево, што беа во тоа време на привремена работа во Швајцарија, се роди идејата да се регистрираат како здружение на Македонци во Швајцарија Идејата полека созреваше и, барајќи начин како да станат препознатливи, на 15 јануари 1993 ја регистрираа ФК Македонија од Локарно, во кантонот Тичино. Со тоа, есента 1993 година, првпат една македонска екипа со името Македонија настапуваше во регионалната лига на кантонот Тичино, што е 5-та лига. Како основачи на екипата ќе останат запаметени Душан Стојменов, Владо Стојменов, Томе Димитриев, Ратко (Раде) Димитриев, Пецо Ангелов, Ристо Китанов, Лазар Пеневски, Стефан Трендафилов, Ѓорѓи Митрев, Ќиро Миланов и Мите Петров. - Почнавме да играме, и тоа со голем успех, и на секој натпревар доаѓаа да нé следат членови на македонската колонија во Тичино. Најголем успех на ФК Македонија е пласманот во сезоната 2002/03 во ...
  | | веќе видена

  Новокрунисаниот формула 1 шампион, Германецот Себастијан Фетел вели дека "митот" за настап во големите тимови како Ферари или Мерцедес во индината не би бил доволен да направи трансфер, и дека засега останува посветен на Ред Бул Рејсинг тимот. Во колумна за германскиот Билд, Фетел пишуваше за своите надежи за иднината, и за тоа како би сакал да постапи како својот сонародник, легендарниот Михаел Шумахер. "Шуми ми кажа за специјалните моменти кои можат да бидат искусени во тимовите како Ферари или Мерцедес. Двата бренда се минатото, сегашноста, и речиси сигурно иднината на формула 1. Секој возач потајно сонува за настап во Ферари или Мерцедес. Но, дали ќе отидеш таму во иднината зависи од многу фактори. Сè треба да дојде на своето место бидејќи само митот не е доволен. Но, тоа е далеку пред мене. Следна цел е да се одбрани титулата со Ред Бул. Ние имаме клучни состојки за успех - вистински луѓе на вистински места", вели Фетел. Тој исто така не сакаше да зборува за тоа дали би стигнал до рекордните 7 титули ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Економските изгледи за 2010 година за Албанија се најдобри во Југоисточна Европа. [Архива] Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предвидува дека Aлбанијa ќе постигне најголем економски растеж во Југоисточна Европа оваа година. Предвидувањето за раст од 3 отсто се должи на голем број фактори, како што е релативната макроекономска стабилност на земјата и фискалните ограничувања, вели ЕБОР во својот годишен извештај, објавен во средата (17-ти ноември). Новата бродска линија што ги поврзува градот Свиштов во Бугаријa и Зимничеа во Романија преку реката Дунав, беше отворена овој месец. Инвестицијата од 6 милиони евра ја направи романски инвеститор. Бродот има капацитет да пренесува 250 патници, 12 камиони и 40 автомобили. Приштинскиот меѓународен аеродром привлекува нови авио-линии кои ќе овозможат нови врски со главните градови во Европа. Аеродромот во вторникот (16-ти ноември) објави дека Луфтханза ќе почне да работи на почетокот од следната година со четири летови неделно за Германија. Изиџет ...
  | | веќе видена

  Марчело Липи би можел да биде селектор на фудбалската репрезентација на Украина со што би го предводи овој тим за престојното Европско првенство во 2012 година како се Украина се јавува и како една од двете земји домаќини. Според „Газета Дело Спорт“ преговорите веќе се во напредна фаза откако главниот договор бил реализиран во елитен ресторан во Женева минатиот викенд. Официјалниот договор би можел да се потпише пред крајот на оваа година, но сеуште ништо не е потврдено од фудбалската федерација на Украина. Липи бил на трибините на натпреварот меѓу Швајцарија и Украина која заврши со резултат 2:2. Неофицијално тогаш и му биде доставени основните услови под кои би работел. Еден од оние кои не му се допаднале на Липи бил условот во кој е наведено дека мора да помине најмалку 182 дена во Киев во една година за да може и да го следи во континуитет домашниот шампионат.
  сите 3 | | | веќе видена

  Селекторот Мирсад Јонуз е задоволен од дебитантите, но вели дека сликата ќе биде појасна по прегледот на снимката од мечот и индивидуалните анализи, а заклучокот ќе го донесе откако ќе ги провери и новинарските критики - Уште на стартот имавме хендикеп, и моравме да правиме принудна измена, па шанса доби Глигоров кој солидно ја искористи. Сакавме да ја испробаме комуникацијата со Ѓуровски, Тасевски и Шумуликоски, но по повредата отпадна таа комбинација. Во одреден период без Тасевски тоа функционираше многу добро, но потоа кај Ѓуровски се почувствува пад во играта, а во тој момент покрај повредата на Тасевски моравме да правиме други комбинации, па така Мемеди, кој е лев страничен играч, мораше да пополни во средината. Во нападот сакавме да испробаме една интересна тројка со Тричковски, Кировски и со Фетаи, и покрај тоа што не се познаваат најдобро, добро одиграа, но добивме еден напаѓач, кој заедно со стандардните Пандев, Тричковски, Наумоски и Ристиќ, тој е играч што може да игра на различни позиции - рече ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Жителот на селото Бродец, Кадри Даути, од понеделник ќе достави аудиоснимки од разговори со кои ќе го поткрепи најновото „кодошко досие“ за лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тоа, како што посочува Даути, го правел за да докаже дека по „заслуга“ на Ахмети невини луѓе, меѓу кои и неговиот син, лежат в затвор за случајот „Бродец“. Откако Даути завчера го предаде, Комисијата за верификација на фактите вчера го разгледуваше најновото досие за Ахмети, во кое хрватските тајни служби, за потребите на тамошниот државен врв, информираат за инволвираноста на Ахмети во случајот „Бродец“. Во согласност со процедурата, членовите на Комисијата за лустрација ќе го достават досието на разгледување до македонските безбедносни служби и до Архивот на Македонија. Според информациите од досието, добиени од разговорот меѓу хрватскиот соработник на тајните служби „Вихор“ и Ахмети, лидерот на ДУИ во 2007 година ги организирал Албанците од западна Македонија да се кренат на бунт за припојување на западниот дел од земјава кон Косово. Од ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Дебакл на светскиот првак Шпанија Светскиот и европски фудбалски шампион Шпанија го доживеа најтешкиот пораз по 1963 година. По дебаклот од 1:4 во Буенос Аирес од Аргентина претходниот месец, "црвената фурија" сега загуби со 0:4 во соседната Португалија во пиринејското дерби. Португалците не само што се одмаздија за поразот од 0:1 на СП туку на својот источен сосед му го нанесоа најтешкиот пораз по 1963 година, кога Шкотска го победи со 6:2. Голман Икер Касилјас, кој во средата по 116. пат го чуваше шпанскиот гол, за прв пат во репрезентативната кариера четири пати ја вадеше топката од својата мрежа. "Мадре миа" (Мајко моја) е насловот на тиражната "Марка" по поразот во Лисабон, кој, веројатно, ќе го вклучи алармот во Мадрид, затоа што Шпанија барем во квалификациите нема ривал што може да и се спротивстави, но меѓу многу поголемите тимови секако дека има. Поразот на светскиот првак го фрли во сенка големото ривалство меѓу Бразил и Аргентина, кое се играше во Доха, престолнината на Катар. По пауза од пет ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Додека македонските граѓани масовно бараат подобар живот во Белгија, Германија, Шведска, Италија и во други земји на ЕУ, има и такви кои гледаат светла иднина во Македонија. Само годинава 94 странски државјани побарале политички азил во нашата држава, а најмногу од нив се Палестинци и Авганистанци, земји што се познати по тероризам и политичка нестабилност. Според податоците од Министерството за внатрешни работи, дури 46 Авганистанци во изминатите десет месеци побарале спас од војната кај нив - во нашата земја, иако наши војници учествуваат во меѓународните напори за мир кај нив. Овој факт може да се сфати и како добра вест за Македонија, по лошиот имиџ во земјите од тој регион по убивањето на осумтемина Пакистанци во времето на воениот конфликт во Македонија. Тие беа пречекани како терористи, иако од Исламабад тврдеа дека биле само економски имигранти. Македонија, по се' изгледа, е оаза на мирот и за 22 Палестинци, а на списокот се наоѓаат баратели на азил и од други земји зафатени со безредија или ...
  | | веќе видена

  Стокхолм, 19 ноември – Шведскиот суд, вчера му одреди притвор на Џулијан Асанж, основачот на интернет страната „WikiLeaks“, која објавува доверливи документи, поради сомнение дека силувал и извршил други сексуални злосторства, а Асанж ги отфрла. „По ова веројатно ќе следи издавање европски налог за апсење на Асанж, австралиски државјанин“, вели неговиот адвокат Бјорн Хартинг, кој вели дека неговиот клиент тврди дека е повторно невин, пренесува „Reuters“. Хартинг не сакал да каже каде се наоѓа неговиот клиент, но вели дека порано или подоцна ќе мора да дојде во Шведска, доколку „овој законски циркус“ продолжи. Шветското обвинителство во септември почна истрага за Асанж поради наводно силување, сексуално злоставување и незаконска принуда, а барањето за притвор е поднесено со цел осомничениот да биде испитан, велат од обвинителството. Асанж, кој за обвиненијата вели дека се наосновани, неколкупати престојувал во Шведска, затоа што во таа земја имал намера да биде седиштето на неговата фирма поради строгите ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Португалците го декласираа светскиот првак (4:0), Аргентина славеше во судиското продолжение, а Англија е поразена дома од Франција Аргентина го победи Бразил (1:0), Франција славеше на гостувањето во Англија (2:1), а Португалија го прегази актуелниот светски и европски шампион, Шпанија (4:0). Ова се најважните резултати од пријателските натпревари одирани во средата. Долгоочекуваната пресметка меѓу "кариоките" и "гаучосите" беше решена на неколку секунди пред последниот судиски свиреж со голот на Меси прва против Бразил. - Среќа што за Аргентина игра најдобриот фудбалер на денешницата. Меси е најважната алка во репрезентацијата. Не може да најдеме подобра фудбалер од Меси. Секогаш може да го реши натпреварот, секогаш има нов трик во нозете. Сега моравме да чекаме до последната минута, изјави селекторот на Аргентина, Серхио Батиста. Фабио Капело изведен комбиниран тим на "Вембли" против Франција, која успеа да забележи минимална победа - Ова е најдобриот тим на Англија кој можев да го составам во овој ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Шведскиот суд одобри издавање на нов налог за апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој е осомничен за силување и сексуално малтретирање на две Швеѓанки. Одлуката на Окружниот суд во Стокхолм, била донесена на барање на директорката на јавното обвинителство Мариане Ни. Новиот потег на шведското судство би можело да доведе до издавање на меѓународен налог за апсење на Џулијан Асанж. "Побаравме да биде приведен за да можеме да го сослушаме, бидејќи до сега немавме можност да се сретнеме со него", изјавила Ни. Контроверзниот Австралијанец е осомничен за силување, сексуално малтретирање и принуда. Тој до сега бил само на информативен разговор во полиција и тоа само во врска со обвинението за малтретирање. Истрагата е покрената откако две жени поднесоа тужби против него во август годинава, додека тој престојуваше во Шведска по повод објавувањето на илјадниците тајни документи за војната во Авганистан. Асанж упорно ги отфрла обвиненијата. На 20-ти август беше издаден налог за негово апсење, но веќе ...
  сите 5 | | | веќе видена

  „ Дел Арно Бенд “ го основаа браќата Јован и Владан Матиќ во 1986 години. Три години подоцна го издаваат првенчето, наречено „Играј док те не сруше“, за издавачката куќа „Рокленд“. Во 1991 година се појавува синглот „Би-бап“/„Путујем“, а потоа и вториот албум „Година мајмуна“. Овој албум е снимен во живо. Потоа, ДАБ го издаваат и „Генеза“ (1993), по што бендот се распаѓа. Две години подоцна, со комплетно нова постава, ДАБ го исфрлаат на музичкиот пазар легендарниот „Регенерација“. Имаат осум хита од овој албум и се пробиваат и на интернационалната реге-сцена. За време на НАТО-бомбардирањето на Србија (1999) секој ден во различен град прават бесплатен акустичен концерт. На почетокот на новиот милениум го издаваат компилацискиот двоен албум „Ретроспектива“. Потоа, гостуваат на „Таксират“ (2002) и права извонредна атмосфера. Низ речиси 25 години егзистирање, низ „Дел Арно Бенд“ продефилирале околу 150 музичари! Во 2006 година се појавува засега нивниот последен албум, „Време воде“. Најавени се нови материјали, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот селектор на Италија Марчело Липи веќе провел разговори со луѓето од украинската фудбалска федерација во врска со можноста да го преземе националниот тим на земјата, пишува во денешното издание „Газета дело Спорт". Само пред два дена претседателот на украинскиот фудбал Григор Суркис негираше дека има реална можност Италијанецот да ја преземе репрезентацијата на земјата. Според последните информации, сепак Липи се состанал со него во Женева, минатата ноќ, пред контролниот меч помеѓу Украина и Швајцарија. Има дури и слики кои јасно покажуваат дека екс-тренерот на „азурите" навистина е во Женева. За никого во Украина не е тајна дека Суркис сака да доведе големо име во националниот тим, бидејќи целта пред него е тимот да се претстави незаборавно на домаќинското Европско првенство во 2012 година. Шефот на фудбалот во поранешната советска република, сепак може да се види прилично зор за потписот на Италијанецот, бидејќи од грчкиот гигант АЕК, исто така, имаат намера да го вработат Липи. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Косовскиот играч за врска, Валон Бехрами,според швајцарскиот весник „Блик“ ги разочарал очекувањата на репрезентацијата на Швајцарија за 2010 година. Меѓу причините се спомнува и црвениот картон кој го заработи Бехрами во дуелот на Светското првенство 2010 против Чиле. Швајцарија тогаш загуби со 1-0 и беше елиминирана уште во групната фаза. Бехрами оттогаш повеќе не заигра во репрезентацијата поради повреди. Беше поканет на пријателскиот натпревар против Украинан но поради повреда не можеше да настапи. Според „Блик“, најдобрата точка на Швајцарија е голманот Бенаглио.
  | | веќе видена

  Поранешниот селектор на Италија Марчело Липи веќе провел разговори со луѓето од украинската фудбалска федерација во врска со можноста да го преземе националниот тим на земјата, пишува во денешното издание „Газета дело Спорт". Само пред два дена претседателот на украинскиот фудбал Григор Суркис негираше дека има реална можност Италијанецот да ја преземе репрезентацијата на земјата. Според последните информации, сепак Липи се состанал со него во Женева, минатата ноќ, пред контролниот меч помеѓу Украина и Швајцарија. Има дури и слики кои јасно покажуваат дека екс-тренерот на „азурите" навистина е во Женева. За никого во Украјна не е тајна дека Суркис сака да доведе големо име во националниот тим, бидејќи целта пред него е тимот да се претстави незаборавно на домаќинското Европско првенство во 2012 година. Шефот на фудбалот во поранешната советска република, сепак може да се види прилично зор за потписот на Италијанецот, бидејќи од грчкиот гигант АЕК, исто така, имаат намера да го вработат Липи. Стручњакот е ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Вечното ривалство меѓу Бразил и Аргентина во Катар заврши со победа на Гаучосите Во големото јужноамериканско дерби кое синоќа се играше на неутрален терен во Катар, подобри беа Аргентинците, кои преку соло обидот на Лионел Меси во последната минута остварија победа со 1-0. Тоа беше прв гол за напаѓачот на Барселона против Бразил во неговата кариера. Дуелот не ги исполни целосно очекувањата на јавноста и наместо атрактивен се играше тврд фудбал со малку возбудувања. Камбек за Бразил имаше ѕвездата на Милан Роналдињо, но не успеа да направи ништо да ги одведе кариоките до победа. Во останатите натпревари дебакл доживеа светскиот првак Шпанија на гостувањето во Португалија. Португалците се одмаздија за поразот во четвртфиналето во Јужна Африка, победувајќи со 4-0, со што и го нанесоа најтешкиот пораз на Црвената Фурија уште од 1963. Изненадување се случи и на Вембли, каде домаќинот Англија беше совладан од Франција со 2-1. Во продолжение резултатите од сите пријателски натпревари одиграни ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Светската риболовна федерација за слатки води (ЦИПС) побара од Македонската риболовна федерација да го смени името од „македонска“ во „риболовна федерација на ФИРОМ”, а сето тоа по налог на грчките риболовци. На ваквото барање бурно реагираа од Спортското риболовното друштво „Св. Апостол Петар“ од Охрид, кои испратија протестно писмо до сите светски федерации за риболов оценувајќи го барањето како дискриминирачко и крајно неприфатливо. Ваквото барање, како и последниот удар што го доби Македонија со бришењето на придавката „македонски“ од графата во ОН се доказ дека Грција влегува во силна дипломатска офанзива против нашата земја, коментираат аналитичарите. Вчера и дел од некои провладини медиуми, цитирајќи дипломатски извори, информираа за план за грчка офанзива во пет чекори за да ја ослабнат позицијата на Македонија во спорот, со крајна цел државата да се откаже од преговорите. Според стручњаците, легитимно право на секоја држава е да прави дипломатски офанзиви за да ја подобри сопствената положба во ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Светската фудбалска федерација - ФИФА, суспендираше двајца свои членови на извршниот комитет поради обвинение за корумпираност. Етичкиот комитет на федерацијата, кој одржа прес-конференција од нивното седиште во Цирих, Швајцарија, потврди дека на Амос Адаму од Нигерија и Рејнолд Темари од Тахити нема да им биде дозволено да земат учество во гласањето, кое ќе се одржи во декември и на кое ќе се одлучува за домаќинот на Светските првенства во 2018 и 2022 година. Адаму (57) кој во ФИФА е член од 2006. година и е директор за спортски развој во неговата земја, ќе биде суспендиран три години и ќе биде казнет со 10.000 долари. Темари (43) во ФИФА е член од 2004. година и е претседател на Фудбалската Конфедерацијата на Океанија. Исто така тој е и советник во полинезиската влада, а доби 12-месечен мораториум како и парична казна од 5.000 долари. Овој потег следеше по обвинувањата на Британскиот весник „Сандеј Тајмс“ дека двајцата извршни директори на ФИФА барале пари за своите гласови. Сепак гласањето ќе се одржи во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ниту еденфакултетски сојуз ниту студентскиотпарламенти при универзитетот„Св. Кирил и Методиј“ не излегоада ги поддржат своите колеги во протестот за бесплатно високо образование Десет студенти бараа бесплатни студии Само десетина студенти од движењето „Слободен индекс“ вчера мирно протестираа на платото пред универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, барајќи бесплатно високо образование. „Пасивноста е еднаква на самоубиство“, „Преку индексов ми е“, „Образованието не е бизнис“ се некои од паролите со кои студентите го одбележаа вчерашниот Меѓународен ден на студентите. Еден од студентите држеше кукла, обесена на дрвена бесилка. - Оваа кукла е слика за тоа како е третиран студентот во оваа држава. Студентите треба да се организираат сами. Не ни требаат претставници за да се избориме за нашите права. Сакаме бесплатно образование – рече студентот Бојан Матевски. Додека претставниците на „Слободен индекс“ протестираа, десетици нивни колеги стоеја настрана. - Сега разбрав дека се одбележува Денот на студентите. ...
  сите 11 | | | веќе видена