Швајцарија

  во

  Историјата е создадена - „Солар импулс“ прелета низ ноќта користејќи ги батериите што ги полнеше преку ден. Пилотот Андре Боршберг во 9 часот по централно европско време успешно го приземји револуционерното летало на пистата Пајерн близу до главниот град на Швајцарија Берн. „Кога полета, тоа беше една ера, а кога слета друга ера во која луѓето сфаќаат дека со обновливата енергија може да се прават невозможни работи“, изјави Бертран Пикард, изумител на „Солар Импулс. Рекордниот 26-часовен непрекинат лет е врвот на седумгодишното планирање што го доведе швајцарскиот проект чекор поблизу до крајната цел - летање околу Земјата само на сончева енергија. Тимот вели дека конечно го докажаа својот перпетуум мобиле - мал авион што при јасно небо теоретски може да остане во воздух бесконечно. Херојот на летот, 57-годишниот швајцарски пилот Боршберг цело деноноќие во благи кругови лебдеше над Алпите и француските планини Јура. Се справуваше со турбуленции, термални ветрови и височински студ. Освен осаменоста и ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Пајерн Експерименталниот авион на соларен погон „солар импулс“ слета утрово во воената база во Пајерн во Швајцарија, по 26 часа непрекинат лет, јавуваат агенциите. Авионот што го конструираше швајцарскиот истражувач Бертран Пикар полета вчера утро со брзина од 35 километри на час од базата во Пајерн. Пикар, прв човек што во балон леташе околу светот без спуштање, рече дека целта на овој експеримент е „лет без гориво“. „Солар импулс“ како единствено гориво има 12.000 фото ќелии распоредени долж целата површина на крилата, од кои се напојуваат четири електромотори секој по десет коњски сили. Леталото е правено седум години, има должина на крилата како „ербас А340“ – 63,40 метри, а тежи само 1.600 килограми. Конструкцијата започна минатата година, а главна цел е „солар импулс“ во 2013. или 2014. година да ја обиколи планетата.
  сите 7 | | | веќе видена

  Експерименталниот авион на соларен погон „Solar Impulse“ утринава слета во воената база во Пајерн, Швајцарија по 26 часовен лет без прекин, јавија агенциите. Авионот, инаку идеја на швајцарскиот истражувач Бертран Пикар, полета вчера со брзина од 35 километри на час од базата во Пајерн. Пикар, кој пред 11 години го изведе првиот нон – стоп лет околу светот со балон, изјави дека целта на експериментот е „лет без гориво“. „Solar Impulse“ како единствен извор на енергија има околу 12.000 фото ќелии распоредени по целата површина на крилата, од каде со соларна енергија се напојуваат четирите електромотори, од кои секој има по десет коњски сили. Седум години биле потребни да се создаде авионот, што има крила со распон како оние на Ербас А340 – 63,40 метри, а тежок е само 1.600 килограми.
  сите 7 | | | веќе видена

  МОСКВА - Адвокатите на Михаил Плетњов успеаја да го убедат судот дека тој ќе се јави на следното рочиште, па е дозволено привремено да го напушти Тајланд. Плетњов мораше да плати кауција од уште 6.000 долари. Тој мора да се врати во Тајланд до 18 јули. Сега Плетњов и неговите адвокати треба да проценат дали треба да се врати во Тајланд и да докаже дека не е виновен. Ако не се врати, значи дека е виновен и се плаши од затвор. Во случај Тајланд да го бара преку Интерпол, Плетњов би морал да стравува дека би го уапсиле на некоја турнеја и би го испорачале на Тајланд. Плетњов наредниве денови требаше да тргне на европска турнеја и, меѓу другото, да допатува во Охрид. Плетњов е раководител на Рускиот национален оркестар, а прес-секретарот на тој ансамбл, Светлана Чаплигина, тврди дека информациите од Тајланд имаат цел да го оцрнат Плетњов. Во оркестарот сметаат дека тој, сега откако доби право да го напушти Тајланд, на 9 јули ќе тргне на концерти низ Европа. Руската амбасада во Бангкок од првиот момент беше во ...
  сите 25 | | | веќе видена

  На Факултетот за ликовна уметност – Сули-ан, вечерва во продукција на „Литл брадр“ во 21,30 часот премиерно ќе биде прикажана мултимедијалната театарска претстава „3327 ( Деветте книги на Никола Тесла)” на Златко Славенски кој е автор на текстот, на режијата, сценографија и видео концептот. Делото на светски познатиот научник Никола Тесла е во тематското средиште на овој сценско-музички и визуелно-театарски проект. „Осамен и остарен, познатиот научник умира во хотелот „Њујоркер“ во собата бр.3327 во којашто престојувал неколкуте последни години од својот живот. Веднаш после неговата смрт, се раѓа легендата дека во таа соба биле складирани многуте списи, нацрти и останати пишани материјали од неговите научни пронајдоци - а кои дотогаш не биле обзнанети во јавноста. Се шпекулира дека тие документи се изгубени, или пак (според други извори) се запленети од страна на тајните служби...“ гласи дел од содржината на проектот во кој во улога на првата и втората собарка и во улога на мајката гулабица, ќе настапи ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Европскиот шампион Шпанија со 1-0 ја победи Германија, како и во финалето на Евро 2008 и го обезбеди првото свое финале во историјата на Светските првенства, каде во недела против Холандија ќе се бори за светската титула во Јоханесбург. Самиот факт што, ниту Шпанија, која првпат ќе игра во финале, ниту Холандија, која, по третпат е дел од завршниот меч по 1974 и 1978 година, значи дека светот на 19. Мундијал ќе добие нов владетел кој ќе се запише меѓу досегашните 18 освојувачи и тоа Бразил (5 титули), Италија (4), Германија (3), Аргентина и Уругвај (по 2), Франција и Англија (по 1). Карлес Пујол во 73 минута по едно нафрлување го реши мечот и благодарение на блокот во скокот на Жерар Пике, ја погоди мрежата на голманот Ноер, со што на Шпанија и обезбеди големо славје и историски момент. Многу повеќе шанси направи Шпанија, од воздржаната Германија, која не успеа да го спречи големиот посед кој го практикуваат пиринејците, па поради тоа и беа форсирани на играат дефанзивно. Но, Троховски и Крос имаа шанса да ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Вејн Руни е прогласен за најгрд играч на Светското првенство, според изборот на Beautifulpeople.com. Најгрди екипи... ... имаат Англија, Швајцарија, Србија, САД и Алжир, додека најатрактивни се репрезентациите на Шпанија, Франција и Данска. Во анкетата учествувале 200.000 членови, а оценувани се сите играчи поединечно. "Колективно, најгрд тим е алжирската репрезентација. Веднаш по нив, на второто место е Англија, на чело со капитенот, најгрдиот фудбалер на планетата Вејн Руни", изјавил Грег Хоџ, уредник на веб страницата. "Англичаните имаат многу убави сопруги и девојки, но за тоа можат да им бидат благодарни на своите банкарски сметки", додава Хоџ. Единствениот од англичаните, кој може да се пофали со позитивна оценка е голманот Дејвид Џејмс, кој се нашол на 11 место. За најубав е избран Фабио Канаваро, додека на второ и трето место се најдоа Фернандо Торез и Давид Виља.
  сите 2 | | | веќе видена

  Норвежанецот Тор Хушовд победи на драматичната трета етапа на велосипедската трка Тур де Франс, по која има многу промени во генералниот пласман. Жолтата маичка си ја врати Фабијан Канчелара од Швајцарија кој етапата од Аренберг до Порт ду Ено (213 километри) ја заврши во победничката група од шест велосипедисти. Седумте сектори од патот поплочени со калдрма беа причината што дел од фаворитите потфрлија и загубија драгоцено време. Особено беа опасни последните четири дела кои се наоѓаат на територијата на Франција, матичната земја на трката. Првите две етапи се возеа надвор од Франција. За првпат по 2004 на Тур се возеше по пат на кој има коцки, а не асфалт. Тоа донесе дополнителна драматика и на возачите не им беше дозволена лесна прва недела од трката како во изминатите години кога силата си ја чуваа за планинските етапи. Енди Шлек е најдобро пласиран во генералниот пласман од оние кои се сметаат за топ фаворити за титулата, но Луксембуржанецот во продолжение од трката ќе биде без помошта на неговиот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Капитенот на Италија Фабио Канаваро е најубав, а англискиот репрезентативец Вејн Руни најгрд фудбалер на Светското првенство во Јужна Африка, покажа анкетата на интернерот порталот со привилегиран пристап Beautifulpeople.com. Резултатите од анкетата покажуваат дека најубави фудбалери имаат репрезентациите на Шпанија, Италија, Бразил, Франција, Данска и САД, додека најгрди се фудбалерите од Англија, Швајцарија, Австралија, Србија, двете Кореи и Алжир, пренесува еРепортер. Анкетата е направена така што корисниците на општествената страница Beautifulpeople.com го оценувале секој фудбалер поединечно. „Колективно гледајќи, најгрда репрезентација е Алжир. Репрезентацијата на Англија, исто така, спаѓа меѓу едни од погрдите, а ја предводи Вејн Руни, најнеатрактивниот фудбалер на светот. Меѓутоа, мораме да признаеме дека англиските играчи имаат преубави девојки и споруги, но тоа сигурно е поради нивната привлечна банкарска сметка“, изјави извршниот директор на Beautifulpeople.com, Грег Хоџ. Beautifulpeople.com е ...
  | | веќе видена

  Обвинителите започнаа истрага за тврдењата за нелегалното финансирање на кампањата за францускиот претседател Никола Саркози, изјавија официјални лица. Овој потег уследи по обвинувањата од страна на поранешната сметководителка на најбогата жена на Франција, Лилијан Бетенкорт. Сметководителката изјави на полицијата дека наводно, Бетенкорт била вклучена во канализирање 150.000 евра за претседателската кампања на Саркози во 2007 година. Саркози ги отфрли тврдењата околу случајот за кој смета дека е обид да се оцрни неговата репутација. Парите, според сметководителката Клар Тибоут, требало да бидат предадени на Ерик Воерт, водачот на кампањата од Саркози. Нејзините наводи беа објавени францускиот веб портал Медиапарт откако таа во понеделникот даде изјава за полицијата. Во Франција лимитот за донации на политичките партии изнесува 7.500 евра. Саркози се соочува зголемен притисок поради аферата, која е поврзана со судскиот процес против 87-годишната богаташка за која се смета дека има околу ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Континенталниот титулар Шпанија против трикратниот светски првак Германија. Шпанците со пласманот во полуфиналето го направија најголемиот успех на мундијалите, ја бркаат дебитантската планетарна титула, Германија е во обид да го прекина 20 годишниот пост од трофеи на најголемите собири. Конечно успех во третиот обид – вакви се надежите на холандската фудбалска репрезентација. По пласманот во финалето на Светското првенство, по загубените финалиња во 1974 и 1978 портокаловите имаат нова прилика за планетарниот трон. Се справија со Уругвај со 3-2 во воведното полуфинале во кое Холандија изгледаше без идејно во нападот, но сепак знаеше да биде на ниво во ситуациите кога најмногу требаше. Уругвај кои првпат по 30 години играше мундијалско полуфинале се бранеше во длабочина со голем број фудбалери, но таа тактика не функционираше кога Ван Бронхорст го постигна водечкиот погодок. Феноменалниот Диего Форлан одговори на уште подобар начин, но Уругвајците кои беа без суспендираниот Суарез, немаа сила да ги ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Светското првенство во Јужна Африка освен по вувузелата и големите грешки на судиите, ќе биде запаметено и по тоа што за првпат европска репрезентација ќе ја освои шампионската титула надвор од Стариот континент. Истовремено, Европа ќе биде во предност во однос на Јужна Америка, бидејќи кај себе ќе го има десеттиот трофеј, во споредба со деветте кои ги имаат освоено селекциите од Јужна Америка. Инаку финалето на 11 јули ќе биде второ по ред меѓу европски репрезентации, по она во 2006 година, кога се сретнаа Италија и Франција. СВЕТСКИ ШАМПИОНИ И ПОБЕДНИЦИ 1930. Уругвај – Уругвај 1934. Италија - Италија 1938. Франција - Италија 1950. Бразил - Уругвај 1954. Швајцарија - Германија 1958. Шведска - Бразил 1962. Чиле - Бразил 1966. Англија - Англија 1970. Мексико - Бразил 1974. Германија - Германија 1978. Аргентина - Аргентина 1982. Шпанија - Италија 1986. Мексико - Аргентина 1990. Италија - Германија 1994. САД - Бразил 1998. Франција - Франција 2002. Jaпонија и Јужна Кореја - Бразил 2006. Германија - Италија ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Банална расправија во ресторан на Мекдоналдс во Финска утрово прерасна во оружена пресметка во која загинаа три лица. Според полицијата, кавгата настанала меѓу две групи кои со своите автомобили влегле да купат сендвичи во просторот за „драјв-ин“ по што од сè уште непознати причини почнале да се расправаат. Во еден момент настанала пукотница во која настрадале тројца мажи. Главноосомничен е еден 41-годишник кој претходно веќе бил осуден за убиство во 1995 година и по него интензивно се трага. Финска е петта држава во светот по бројот на легално оружје во рацете на граѓаните. Нејзините пет милиони жители имаат околу 650 илјади парчиња оружје. Пред Финска се наоѓаат само САД, Јемен, Швајцарија и Србија.
  сите 12 | | | веќе видена

  Експерименталниот авион на соларен погон „солар импулс“ полета утрово од една воена база во Швајцарија на пробен лет кој би требало да трае 25 часа - ден и ноќ. Авионот што го проектираше швајцарскиот истражувач Бертран Пикар полета рано утринава со брзина од 35 километри на час од базата во Пејерн, на западот на Швајцарија. Пикар, првиот човек кој во балон го прелета цел свет без спуштање, изјави дека целта на експериментот е „лет без гориво“. - Целта е да покажеме дека можеме да бидеме многу помалку зависни од фосилните горива отколку што вообичаено се верува, појасни тој. „Солар импулс“ како единствен извор на енергија има околу 12.000 фото келии распоредени на целата површина на крилата, а тие напојуваат четири електромотори од кои секој има десет коњски сили. Авионот би требало да лета на висина над 8.500 метри, а контролата на земјата по 13 часа лет ќе одлучи дали летот ќе продолжи и ноќе. Седум години работа беше потребно да се направи солар импулс кој има распон на крила како ербас А340 - 63,40 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Наука и технологија Прв лет на авион на соларен погон Женева, 7 јули - Експерименталниот авион на соларен погон „солар импулс“ полета утрово од една воена база во Швајцарија на пробен лет кој би требало да трае 25 часа - ден и ноќ. Авионот е проектиран од швајцарскиот истражувач Бертран Пикар. Тој полета рано утринава со брзина од 35 километри на час од базата во Пејерн, на западот на Швајцарија. Пикар, првиот човек кој во балон го прелета цел свет без спуштање, изјави дека целта на експериментот е „лет без гориво“. „Целта е да покажеме дека можеме да бидеме многу помалку зависни од фосилните горива отколку што вообичаено се верува“, појасни Пикар. „Солар импулс“ како единствен извор на енергија има околу 12.000 фото келии распоредени на целата површина на крилата, а тие напојуваат четири електромотори од кои секој има десет коњски сили. Авионот би требало да лета на висина над 8.500 метри, а контролата на земјата по 13 часа лет ќе одлучи дали летот ќе продолжи и ноќе. Седум години работа беше потребно да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Експерименталниот авион на соларен погон „солар импулс“ полета утрово од една воена база во Швајцарија на пробен лет кој би требало да трае 25 часа - ден и ноќ. Авионот што го проектираше швајцарскиот истражувач Бертран Пикар полета рано утринава со брзина од 35 километри на час од базата во Пејерн, на западот на Швајцарија. Пикар, првиот човек кој во балон го прелета цел свет без спуштање, изјави дека целта на експериментот е „лет без гориво“. - Целта е да покажеме дека можеме да бидеме многу помалку зависни од фосилните горива отколку што вообичаено се верува, појасни тој. „Солар импулс“ како единствен извор на енергија има околу 12.000 фото келии распоредени на целата површина на крилата, а тие напојуваат четири електромотори од кои секој има десет коњски сили. Авионот би требало да лета на висина над 8.500 метри, а контролата на земјата по 13 часа лет ќе одлучи дали летот ќе продолжи и ноќе. Седум години работа беше потребно да се направи солар импулс кој има распон на крила како ербас А340 - 63,40 ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Младиот пејач Влатко Илиевски сними видеозапис за песната „Пред да те знам“ во кантри стил. Песната која се наоѓа на неговиот албум „Најбогат на свет“ е дело на Владимир Дојчиновски и на Весна Малинова. Спотот се снимаше два дена на повеќе локации во Битола, мариовските села Брод, Гермиан и Бах. Неколку кадри од спотот се снимени и кај сепарациите за песок. Освен младиот пејач, во спотот се појавува и неговата девојка Теа. Спотот е во режија на Дарио Јанковиќ: - Песната, која веќе е хит на радиостаниците, заслужуваше да има спот во кантри стил - велат од продукцијата „План Б“. Влатко веќе го очекуваат нови обврски. Денеска патува за Херцег Нови каде што ќе настапи на фестивалот „Сунчане скале“. Нашиот пејач ќе настапи во финалната вечер која ќе се одржи во сабота на деветти јули. По „Сунчане скале“, Влатко следната недела го очекува настап на прилепскиот „Пиво фест каде ќе настапи веднаш по Есма Реџепова. Младиот пејач ова лето го очекуваат настапи во Италија, Швајцарија во Австралија.
  сите 4 | | | веќе видена

  Репризата од финалето на Европското првенство во 2008 година ќе го даде вториот патник во мундијалското финале. Германија изгледа "незапирливо", Шпанија атакува кон својот прв трофеј на Светските првенства Германија против Шпанија денеска во "битка" за влез во големото финале на Мундијалот 2010 во Јужна Африка. Европските "гиганти" овој пат се среќаваат во полуфинале откако пред две години играа на завршницата на собирот на најдобрите европски репрезентации во Австрија и Швајцарија, во кој "фуријата" беше подобра. Ова е натпревар во кој ќе одлучуваат ситни детали за победникот. Досегашниот тек од Светското првенство покажа дека станува збор за две исклучително квалитетни селекции. Можеби Шпанија повеќе се мачеше отколку Германија, но тоа сето е веќе историја. Која селекција е во предност? Тешко да се каже во ваквите дуели, но според формата што ја прикажа, особено во нокуат мечевите, Германија и тоа како може да се надева на победа и пласман во финалето. Германската "фурија" ги "прегази" и Англија и ...
  сите 11 | | | веќе видена

  „Мечот со Германија е најважен во историјата на репрезентацијата. Поважен е дури и од победата во финалето на европското првенство 2008 година“, викна голманот на европскиот првак Шпанија, Икер Касиљес и додаде: „Нашите луѓе не зборуваат за тоа како сме биле добри на ЕП и како тогаш сме ја победиле Германија. Тие зборуваат само за конечна победа на Мундијалот. Според, тоа најважниот натпревар во историјата е овој пред нас. Не дојдовме тука да бидеме четврти. Од нас се бара титула“. Голманот на Реал е бездруго во право. Шпанија дојде на ова светско првенство како најголем фаворит, а во подмладениот состав на Германија сите се сомневаа. Дури и самите Германци не се осудуваа да предвидат такви брилијантни партии на тимот на Јоаким Лев, кој ги посрамоти и фаворизираните Англија и Аргентина давајќи им по четири гола. Сепак, колку Германија да изгледа импресивно мечот со Шпанија е различен од оној со Англија и Аргентина. Шпанија за разлика од Англија има индивидуална клас на сите позиции, а во однос на Аргентина ...
  сите 5 | | | веќе видена