Бркај Работа

Во село во Колумбија чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода која се пие, а мештаните живеат под свеќи, бидејќи нема ни струја. Меѓутоа, селото успешно произведува кокаин секој месец, бидејќи местото е исполнето со листови кока кои се потребни за правење на дрога. Вреќа од 2,27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој може да се продава од 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека селото секој месец произведува кокаин чија вредност е речиси 2.5 милиони евра. Мештаните ја користат дрогата и како чип за коцкање, но и како валута. Жителите на селото плаќаат со кокаин во замена на пари. Така, локалниот дилер на дрога, пивото го плаќа со кокаин, а сметката од 27.000 пезоси ја плаќа со 10.8 грама кокаин. - Знам дека лицата кои се борат против трговијата со дрога можат секој момент да се појават тука и да го растурат производството, а јас да одам во затвор. Свесен сум со што се занимавам, илегална работа и дека многу луѓе се предозираат со кокаин - вели локалниот производител ...
сите 8 | | | веќе видена

Бобан Марјановиќ, еден од највисоките кошаркари во редовите на НБА лигата, конечно почна да добива минутажа во дресот на ЛА Клиперс. Тимот е веќе надвор од плеј-оф разигрувањето и нема никакви шанси за борба за 8 место во Западната конференција. Сепак, „Бобинаторот” како што доби надимак од НБА коментаторите, почна да ги покажува своите квалитети. За тринаесет минути минати на паркетот успеа да постигне 12 поени и да забележи 9 скокови. Но, најинтересен момент беше кога си поигруваше со Ентони Дејвис, кој го натера да скока по топката како мало дете кое сака да ја земе во свои раце. Погледнете го видеото кое ќе изнуди насмевка на Вашето лице.
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на Атлетик Билбао ја запиша деветтата победа и дојде до нови три бода во Примера откако кај Виљареал, тим кој се бори за излез во еврокуповите, славеше со победа од 1-3 (0-1). Гостинот од Баскија диктираше темпо на игра цел натпревар и заслужено ги освои трите бода. Поведе уште во 4. минута, кога Иниго Кордоба доби топка од Ињаки Вилијамс и погоди за 0-1, а потоа Раул Гарсија пропушти две шанси за да ја зголеми предноста. Билбао имаше минимална предност и на полувремето, а на стартот на вториот дел, Ињаки Вилијамс налета на една одбиена топка од голманот Асенхо и зголеми на 0-2. Неизвесноста ја врати Карлос Бака, кој го искористи киксот на противниците и даде гол од првата шанса за Виљареал во 67. минута (1-2), а откако домашните се отворија и нападнаа, Икер Муниаин постигна трет гол во мрежата на Виљареал, за конечни 1-3. Атлетик Билбао со гостинската победа ја прекина низата од два меча без триумф и е на 12. позиција, додека Виљареал е шестопласиран и го чека борба за едно од местата кои водат во ...
сите 5 | | | веќе видена

Маркос Родригез Пантоја од Шпанија живеел меѓу волци 12 години на планина, пред на 19 години да биде пронајде од страна на Цивилната гарда која го вратила во цивилизацијата. Сепак, дури и сега, кога има 72 години, Пантоја вели дека никогаш сосема не се прилагодил на животот со луѓе. Роден е во Кордоба во 1946. година. Ја изгубил својата мајка на само три години, а кратко потоа го напуштил и неговиот татко, кој заминал да живее со друга жена во соседен град. Татко му го продал на еден фармер кој живеел во планината Сиера Морена. Фармерот набрзо починал, па Маркос, како што вели, се повлекол самиот да живее во дивината. Смета дека тогаш имал околу шест или седум години. Маркос, како што вели, се грижел за 300 овци. Се сеќава дека стариот овчар го научил да запали оган и да користи разни алати, но во 1954. година, кога Маркос уште не наполнил ни 8 години, овчарот умрел. Маркос 12 години подоцна бил пронајден од Цивилната гарда, а тој веќе заборавил да зборува и зборовите ги заменил со животински гласови. Вратен ...
сите 3 | | | веќе видена

Страдате од прекумерена тежина, постојано сте на диета, се трудите максимално но не знаете како дополнително да си помогнете? Овие неколку намирници ви ги препорачуваме да ги јадете за вечера, тие ги топат килограмите. Сепак, ова не значи дека мора да прегладнувате и јадете исклучиво овошје и зеленчук. Јадете нормално, а во вечерните часови посветете се на лесни јадења, кои нема да ве дебелеат и ќе ви помогнат да го намалите вишокот на килограми. Авокадо Авокадото претставува одличен извор на влакна и поради тоа се наоѓа на списокот на намирници кои може да се јадат навечер. Авокадото содржи и заситени масти, така што треба да го консумирате во мали количини. Шумско овошје Најдобра вечерна закуска за оние кои патат за слатки, без страв од дополнителни масни наслаги. Шумското овошје содржи влакна кои се неопходни за слабеење, а варењето и чувството на ситост трае подолго. Малините, капините и боровниците содржат најмногу влакна од сите зрнести овошја. Јогурт со ниско ниво на масленост Калциумот се смета ...
сите 2 | | | веќе видена

Холандска компанија собира електрична енергија од живи растенија и потоа ја користи да ги напојува полначите за телефони, Wi-Fi хотспотови и повеќе од 300 LED улични светилки во Холандија. Компанијата Plant-e за прв пат го претстави проектот Starry Sky во 2014 година во близина на Амстердам, а сега електричната енергија од растенијата се користи и во близина на седиштето на компанијата во Вагенинген. Основачите на Plant размислувале каде во природата има енергија која може да се собере и да се користи од страна на луѓето. Откриле дека таква енегија се создава како нуспроизвод на фотосинтезата. Модулите за енергија од растенијата на Plant-e се еден вид навестување за револуцијата на чистата енергија во иднина. Plant-e не само што не им наштетува на растенијата кога ја собира енергијата, туку енергијата што ќе се собере е во доста голема количина. За енергијата за уличниот систем во Холандија ратенија се одгледуваат во пластични контејнери со големина од 0,2 квадратни метри. Растенијата вршат фотосинтеза и ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Најстариот син на Викторија и Дејвид Бекам за прв пат е виден во јавност со својата нова девојка, суперсексапилната девојка Лекси Вуд. Младиот Бруклин (19) беше уловен од папараците како страствено ја бакнува новата девојка (20) со канадско потекло додека седел во еден тату салон во Лос Анџелес. Така конечно ги замолчи сите оние кои зборуваа дека ја изневерува девојката Клои Грејс Морец, која за него веќе е минато. Пред објективите Лекси за прв пат се појави на 16 години кога се пресели од Торонто во Париз, а за време на четирите години занимавање со моделинг ги красела страниците на "Вог", "Галор", "Космополитан", па дури и "Плејбој". @ezili_swim Да не била модел, веројатно би била модна дизајнерка, а тоа го призна минатата година во интервју за магазинот "GQ" и открила дека модниот свет ја привлекувал од многу одамна. on Apr 4, 2018 at 1:41pm PDT on Mar 29, 2018 at 9:58am PDT Reflection
сите 7 | | | веќе видена

Пејачката Северина Којиќ во рамките на својата програма имаше концерт во Сплит. Во таа прилика истакна дека поддршката е важна во многу ситуации како што било и за неа во 2004 година кога излезе секс видеото на јахта. - Поддршката е важна, јас тоа го знам од својот живот. Имено, имаше лоши ситуации и не сакам да зборувам за нив. Но имаше и духовити моменти за најлошото во животот на една жена. Се појави тој филм, а јас уште сум уверена дека тоа никој никогаш не го гледал - вели Северина. Кога се нашла во таква ситуација, следела и неочекувана порака од еден нејзин колега. - Во таа ситуација луѓето ќе ви пружат поддршка, добив илјадници пораки, но една ми остана во сеќавање. Ме побара Арсен Дедиќ и ми кажа: „Колешке, јас слушнав дека имате некој филм, но немате музика, па да се препорачам - додава Северина низ насмевка.
сите 16 | | | веќе видена

Бившата шпанска гимнастичарка Алмудена Сид Тостадо очигледно поседува импресивна фудбалска вештина откако изведе удар со „ножички“ во стилот на Кристиано Роналдо. 37. годишната Алмудена Сид Тостадо, пензионирана гимнастичарка од Шпанија, без разлика што е во пензија сака да покаже се уште и тоа како уште е во топ форма. on Apr 4, 2018 at 9:10am PDT Таа на својот Инстаграм профил сподели видео во кое фудбалската топка ја удира високо над главата, но за разлика од фудбалерите таа со другата нога стои на земја. - Гимнастички ножички, без да се фрламе на земја и да ја расипуваме фризурата - напиша преубавата Шпанка на Instagram. on Mar 15, 2018 at 1:00pm PDT Ногата на португалскиот фудбалски мајстор Роналдо при ударот беше на висина од 2,38 метри што ги воодушеви сите. Но Роналдо ударот го изведе со скок, а Алмудена на скоро два метри висина, топката ја удри со другата нога стоејќи на земја. on Jan 20, 2018 at 2:41am PST
| | веќе видена

Една четвртина летови на „Ер Франс“ денеска се откажани поради штрајк на пилотите и останатиот персонал, барајќи шест отсто зголемување на платите, кои долги години се замрзнати. Тоа е најголем шести штрајк на вработени во „Ер Франс“ од февруари оваа година. Синдикатите планираат нови протести во следните недели, а ќе им се приклучат и вработени во железница поради економските реформи кои планира да ги спроведе францускиот претседател Емануел Макрон. КУРИР
сите 18 | | | веќе видена

Трошоците на живот во март биле на исто ниво како и во февруари, а цените на мало пониски за 0,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика. Во однос на март минатата година, трошоците на живот се зголемени за 1,6 проценти, а цените на мало за 2,9 проценти. Иако трошоците на живот се на истото ниво како во февруари се забележува движење во подгрупите. Пораст е забележан кај свежото и разладеното овошје за 7,1 процент, кај житата за 1,6 проценти, замрзнатото овошје за 1,2 проценти, кај компирот, млекото, сирењето и урдата, другите пекарски производи и кај трбушките. Пораст на трошоците на живот е забележан и кај телефонската и телефакс-опремата, кај предметите за лична хигиена и здравје, услугите за лична хигиена, средствата за чистење и одржување на станот, туристичките пакет-аранжмани, обувките, резервните делови и опремата за сопствен превоз, големите електрични апарати, услугите за култура, облеката….. Намалување на трошоците на животот имало кај оризот, сувото овошје и јаткастите производи, ...
сите 15 | | | веќе видена

Граѓаните се фрапирани од масакрот во ловиштето во „Јасен“ извршен врз 57 диви свињи, во ловостој и во сезона на размножување. Имено според член 12 од Законот за ловство, ловот на диви свињи е забранет во период од 1 февруари до 30 септември. Ова денеска го изјави Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека изговорите на управата оти се работи за санитарен, а не комерцијален лов се неосновани. Според него, доколку станува збор за санитарен лов, тој се изведува согласно Закон за ловство и членот 15, кој пропишува оти ловот може да биде извршен единствено со претходно одобрение на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, од страна на внатрешно вработени лица, врз претходно селектирани единки, под надзор од инспектор за ловство. Санитарниот лов, вели нацев, не се прави со надворешни ловци и во форма на масакр. -Од оваа слика се гледа дека отстрелот на дивите свињи е направен од надворешни лица. Односно дека станува збор за комерцијален лов. Со однапред договорени клиенти. Од самата фотографија ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за култура ја прогласи манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ за проект од национален интерес во културата во 2018 година, информираат од крушевската локална самоуправа. Изборот го вршат надворешни комисии ангажирани од Министерството за култура од сите поднесени проекти. Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски порача дека ова е уште една потврда за поддршката што централната власт ја дава на Крушево. – Уште еднаш видовме дека државата силно стои зад општина Крушево и она што го работиме. Оваа поддршка мораме максимално да ја искористиме и очекувам во иднина поддршката да се зголемува, вели Христоски. Министерството за култура оддели 500.000 денари за одржување на годинашното издание на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“. КУРИР
сите 17 | | | веќе видена

Мажите не поставуваат прашања кога сексот им е во прв план, но кога станува збор за љубов тука ситуацијата е малку поинаква. Често паѓаат на девојки кои ги запознале на одмор или оние кои случајно ги сретнале. Љубов од детството Сите сте ја имале првата љубов уште во основно училиште – со држење за рака и енигматични погледи. Освен тоа, сите ние сме го поминале и оној ужасен момент на прво раскинување. Љубов од филм Секој маж барем еднаш во животот бил заљубен во некоја филмска ѕвезда, а со години само се менуваат опциите. Згодна колешка од работа Повеќето мажи никогаш не би признале дека колешката ги оставила без зборови, но заљубеноста на работа е сосема нормална, бидејќи таму поминуваме многу време. Многу љубови дури и се остваруваат, иако за повеќето мажи најчесто тоа останува само желба додека заљубеноста не помине. Заљубеност при случајна средба Овој момент може да се случи било каде – на каса во продавница, во паркот или во автобус. Во моментот кога ќе ја погледне, мажот сфаќа дека има некоја ...
сите 11 | | | веќе видена

Третото продолжение за тајниот агент, Џони Инглиш, со Роан Аткинсон во главна улога, е конечно пред нас. Новата авантура започнува кога ќе се изврши напад на Интернет и кога ќе се откријат идентитетите на сите тајни агенти во Велика Британија, оставајќи го Џони Инглиш како последна надеж на тајната служба. Откако е присилен да се врати од пензија, Инглиш прво тргнува во мисија во која мора да го пронајде хакерот кој го изврши овој напад. Како таен агент од старото школо, на Инглиш му останува да ги преброди овие предизвици со помош на модерната технологија доколку сака оваа мисија да биде успешна. Улогите му припаднаа на Роан Аткинсон, Бен Милер, Олга Кириленко, Џејк Лејси и Ема Томпсон, додека како режисер се потпишува Дејвид Кер.
сите 5 | | | веќе видена

Убава, талентирана, но сиромашна... вака некогаш српските медиуми ја опишуваа пејачката Александра Пријовиќ. Денес, таа е една од најпознатите српски пејачки и идна сопруга на Филип Живојиноќ и член на семејството на Боба и Лепа Брена. Александра растела во тешка сиромаштија, за што проговорил и нејзиниот дедо. Тој открива дека Александра останала сама со мајка си, кога татко и ги напуштил уште додека била бебе, па не успеала да заврши ниту средно училиште. on Mar 8, 2018 at 3:54am PST Мајка и пеела по кафеани, додека дедо и бил во затвор поради убиство. Денес, Александра го издржува татка си, а ги плаќала и долговите на нејзиниот дедо. Но, сепак животот за неа имал друг план. Започна кариера која засега и оди одлично, го најде Филип, се засакаа, а наскоро ќе му стане и сопруга. Затоа не случајно медиумите знаат да ја наречат и пеперутка. on Mar 23, 2018 at 7:43am PDT on Feb 12, 2018 at 8:02am PST on Feb 7, 2018 at 11:53am PST on Jan 25, 2018 at 11:37am PST on Jan 22, 2018 at 4:32am PST on Jan ...
сите 14 | | | веќе видена

Славниот актер Двејн Џонсон, попознат како „Карпата“, изјави дека не знае дали ќе се врати во деветтиот филм од серијалот „Брзи и бесни“. Проблемите започнале уште на снимањето на „Брзи и бесни 8“ во 2016. година, кога се појавиле искри на нетрпеливост меѓу „Карпата“ и Вин Дизел, кој го глуми главниот лик во сите филмови. – Вин и јас разговаравме неколкупати, и во четири очи. Јас сфатив дека имаме суштински разлики во нашиот пристап кон филмската работа и соработката. Ми требаше време за да го разберам тоа, но сега ми е јасно, и драго ми е поради тоа. Без обѕир дали ќе работиме повторно заедно или не - рече „Карпата“. Џонсон нагласува дека тука нема лутење, и дека му посакува се најдобро на својот колега, но дека не е сосема сигурен дали ќе ја повтори својата улога во идните продолженија на филмскиот серијал. Наместо тоа, кон крајот на минатата година, „Карпата“ и Џејсон Статам најавија нивна спин-оф верзија на автомобилската сага.
сите 6 | | | веќе видена

Facebook Messenger ќе започне да поддржува снимање во 360 степени и видео со висока резолуција. Во него може да се вчитуваат снимките од камерата што го имаат тој режим на работење. Доколку снимите панорамска снимка, Messenger може да ја претвори во снимка во 360 степени. Споделувањето на фотографиите направени во 360 степени е речиси исто како вообичаената постапка на додавање фотографии. Проверете дали фотографијата е во „camera roll“. Како и фотографиите во 360 степени во News Feed, и во Messenger ќе можете да управувате со нив за да ги погледнете од повеќе агли. Фотографиите во 360 степени се означени со кружно сличе во долниот десен агол. Видеорезолуцијата е подигната на 720 p. Facebook во текот на минатата година ја подигна резолуцијата на 4К. Новата можност сега е достапна во 18 држави – меѓу кои и Америка, Велика Британија, Канада и Австралија.
сите 13 | | | веќе видена

Американската вселенска агенција НАСА ја ангажираше славната компанија „Локхид Мартин“ за проектирање, изградба и тестирање на авионот кој ќе лета побрзо од звукот, а звучниот ѕид ќе го пробива со рекорно ниска бучава. Договорот бил вреден вртоглави 247,5 милиони долари, а пробниот лет на „чудото од авион“ како што го нарекуваат американските медиуми е закажан за 2021-ва година. Експерименталниот авион ќе крстари на висина од околу 16,8 километри со брзина од фантастични 1,500 км/ч, а при пробивањето на звучниот ѕид нема да произведува звучен удар, туку звук како при затворање на врата од автомобил, односно ниво на бука од 75 децибели. Како што тврдат од НАСА, овој авион би можел да прелета од источниот до западниот брег на Соединетите Американски Држави за само два часа. Кон средината на 2022. година авионот според планот на НАСА треба да лета над група на американски градови поради собирање на податоци и реакција на заедницата. Целта на проектот е да се овозможи тивок лет при брзини поголеми од брзината ...
сите 3 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден се комплетираа првите четвртфинални дуели во Лигата на шампионите, а и покрај тоа што пред нас се и втори натпревари, мора да се признае дека сите четири екипи кои победија во изминативе два дена влегуваат со голема предност за пласман во полуфиналето. Реал Мадрид, Баерн Минхен, Барселона и Ливерпул можат само сами да си ги закомпликуваат работите и да дозволат чуден резултат и изненадување, но сепак она што предизвка бура од реакции во последните неколку часа на социјалните мрежи е еден контроверзен твит од страна на УЕФА. The 2018 #UCL winners? pic.twitter.com/ShMJmQTjfK — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) April 3, 2018 Европската куќа на фудбалот одлучи да направи свој тип и предвреме го најави Реал Мадрид како нов шампион во Лигата на шампионите, а тоа останатите фанови на другите тимови го сфатија како големо непочитување и побараа од УЕФА да покажат повеќе респект кон останатите тимови бидејќи се уште станува збор за четвртфинална фаза. Објавата на УЕФА предизвика ...
сите 34 | | | веќе видена

next