Ријад

  во

  Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз ...
  сите 188 | | | веќе видена

  Додека Саудиска Арабија и Иран меѓусебно се обвинуваат, САД соопшти дека се подготвени да ги заштитат сопствените интереси и интересите на сојузниците во ...
  сите 241 | | | веќе видена

  Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска патува во Ријад каде со саудиските власти ќе разговара за нападот врз нафтените постројки на Саудиска ...
  сите 241 | | | веќе видена

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки ...
  сите 243 | | | веќе видена

  Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го ...
  сите 287 | | | веќе видена

  Како голема бура, предизвикана од спротивставени струи, кризата во Персискиот Залив секојдневно сѐ повеќе добива интензитет и ја зголемува својата разурнувачка ...
  сите 292 | | | веќе видена

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки ...
  сите 300 | | | веќе видена

  Ријад, 18 септември 2019 (МИА) – Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта ...
  сите 358 | | | веќе видена

  Нападот на саудиските нафтени построки е најновиот пример во серијата на потези на противничките сили во Персискиот Залив, со цел да ги остварат своите планови ...
  сите 378 | | | веќе видена