Наполи

  во

  Екипата на Болоња го победи Лече, а Интер одигра само 1:1 со аутсајдерот Бреша во премиерните натпревари од 10. коло во Серија А Болоња во финишот го скрши отпорот на Лече и со головите Ди Вајо и Хименез стигна до вреда победа. Екипата на Болоња сега се наоѓа на 12-то место на табелата со 11 освоени бодови. Актуелниот првак на Италија, Интер , на домашен терен освои само бод со Бреша . Интер , во чии редови добар натпревар одигра Горан Пандев , од пораз го спаси Ето со гол од пенал постигнат во 73 минута. Останува впечатокот дека најстрогата казна во полза на „нероаѕурите“ беш престрого досудеан, затоа што по двојното проигрување со Пандев, Ето од грб на противничкиот одбранбен играч му натрча во празен простор и повеќе стануваше бор за судар, отколку за фаулирање на голгетерот на Интер . Предходно Бреша поведе со голот на капитенот Карачоло. Покрај изгубените два бода, Интер остана без тројца фудбалери: Маикон, Снајдер и Самуел, кои поради повреди пред време го завршија натпреварот. Во Серија А во ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Интер се извлече против Бреша, играјќи 1-1 на „Џузепе Меаца“, додека Болоња го победи Лече во воведниот меч од рунда во италијанската Серија А. Македонскиот интернациналец Горан Пандев ги одигра сите 90 минути во ремито на домашен терен,во првиот дел имаше неколку изгледни прилики но не успеа да ја погоди целта. По двојното проигрување Пандев - Ето, камеренуцот беше соборен во казнетиот простор, по што судијата покажа на белата точка. Ето беше стрелецот кој го поништи водството на Бреша во првиот дел преку Карачоло. Пандев сезонава по седум одиграни кола нема постигнати погодок. Денес играат: Фиорентина-Киево, Бари-Милан, Јувентус-Чезена, Наполи-Парма, Лацио-Рома, Удинезе-Каљари, Сампдорија-Катанија, Палермо-Џенова OhridNews
  сите 13 | | | веќе видена

  Менаџерот на Ливерпул, Рој Хоџсон го спореди Стивен Џерард со легендата на светскит фудбал, Аргентинецот Диего Марадона. На прашањето кон Хоџсон да каже еден играч од средината кој би можел да биде опасен и во нападот. „Ако гледаме на назад, тоа е Диего марадона, играч со неверојатни квалитети, но придонесот на Стивен за овој клуб е неверојатен. Видовме одличен фудбал од него во четвртокот и тоа е резултат на неговата техника и разбирањето на играта. Тој беше причината за нашата победа затоа што успеа топката да ја пренесе во противничката половина.“ „Имаме играчи кои сами можат да го решат натпреварот, но сепак ние сме тим и се стремиме кон тимската игра. Фудбалот е променет. Можете да видете како Џејми Карагер и Стивен Џерард умираат на теренот.“ „Манчестер Јунајтед го има тоа во имињата на Пол Сколс и Рајан Гигс. Но во моментов играч кој дава се натеренот и игра со срце тоа е Стивен Џерард. Тоа го докажа против Наполи. Тој е како Марадона во времето кога играше во Наполи.“ - заврши Хоџсон.
  сите 10 | | | веќе видена

  Дербито во Рим помеѓу Лацио и Рома в недела од 15 часот е најинтересниот натпревар во 10 коло во калчо лигата. Шампионот Интер ја пречекува Бреша на Џузепе Меаца со Горан Пандев и Диего Милито во стартниот состав, Милан му гостува на Бари. Болоња -Лече 18:00 ТВ Интер -Бреша 20:45 ТВ Фиорентина -Киево 12:30 ТВ Лацио - Рома 15:00 ТВ Јувнтус -Чезена Наполи -Парма Сампдорија -Катанија Удинезе -Каљари Палермо- Џенова 20:45 ТВ
  сите 13 | | | веќе видена

  Натпреварот на „Олимпико“ во Рим меѓу градските ривали Лацио и Рома е центарлниот настан во 10-то коло во италијанската Серија А Лацио со 22 бода е лидер на табелата, Рома по лошиот старт полека фаќа приклучок со водечките тимови. Разликата на табелата меѓу двете екипи е десет бодови. Лацио е комплетен пред големото дерби, Рома ќе настапи без суспендираниот капитен Франческо Тоти и дефанзивецот Бурдисо . Во оваа рунда во Серија А, Интер чии тренер, Рафа Бенитез има големи кадровски проблеми ќе ја пречека Бреша , Јувентус на домашен трене за противник ја има Чезена , додека Милан ќе му гостува на последнопласираниот Бари . Во сабота 6-ти ноември се играат мечевите меѓу Болоња и Лече , и актуелниот шампион Интер кој ја пречекува Бреша . Во недела, 7-ми ноември, же се одиграат другите осум мечеви, на кои се среќаваат Фиорентина - Киево , Бари - Милан , Јувентус - Чезена , Наполи - Парма , Лацио - Рома , Удинезе - Каљари , Сампдорија - Катанија и Палермо-Џенова .
  сите 16 | | | веќе видена

  Најголемо изненадување приреди Лех кој со два гола во финишот го надигра Манчестер Сити со 3-1 Руските ЦСКА Москва и Зенит и германскиот Штутгарт се единствените тимови со максимален учинок од четири победи по 4 коло во фудбалската Лига Европа, второто по квалитет клупско натпреварување на Стариот континент. Од македонските интернационалци, плејмејкерот Дарко Тасевски одигра 87 минути на дуелот Левски - Лил при резултат 2-1. Откако Тасевски ја напушти играта, неговата замена, несреќниот Иво Иванов во следната минута постигна ефектен автогол со глава и на бугарскиот тим му скрати два бода. Мирсад Мијадиноски со Дебрецин загуби кај разиграниот ПСВ Ајндховен со 0-3, а македонскиот интернационалец доби жолт картон во последната минута. Горан Попов поради повреда не беше во составот на Динамо Киев во победата на неговиот тим над АЗ Алкмар. Средбата Одензе - Јанг Бојс ја судеше македонскиот судија Александар Ставрев. Најголемо изненадување завчера приреди Лех кој со два гола во финишот го надигра Манчестер Сити, ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Хет-трик на Џерард за 15 минути Капитенот на Ливерпул Стивен Џерард почна како резервист, па постигна хет-трик во последните 15 минути за триумф над Наполи од 3:1 во 4. коло од фазата по групи на Лига Европа. Тој влезе во игра на стартот на второто полувреме, кога гостите водеа со 1:0 со голот на Лавеци во првиот дел и со негова помош, "црвените" сега се на прагот на пласман во нокаут-фазата, бидејќи се лидери во групата К со осум бода, три повеќе од Стеауа, а дури пет од Наполи и Утрехт. - Првиот дел го одигравме мизерно, но верувавме во камбек од самиот старт на вториот дел. Се уште не очекува многу работа, бидејќи очигледно е дека сме далеку од посакуваната форма - изјави Џерард. Руската двојка ЦСКА и Зенит си обезбеди европска пролет, откако го одржаа стопроцентниот ефект со триумфите над Палермо (3:1), односно Хајдук (3:2), а БАТЕ Борисов, Порто и Штутгарт, исто така, им се придружија во нокаут-фазата. Дарко Тасевски одигра 87 минути за Левски во ремито 2:2 против Лил, а Мирсад Мијадиноски ги мина сите ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Во 10.коло од италијанската Серија А дерби натпреварот ќе се одигра на „Олимпико“ во Рим, каде лидерот Лацио го пречекува вечниот ривал и сосед, екипата на Рома. Натпреварот е закажан за утре од 15 часот. Лацио е во добра форма и е без пораз на последните девет натпревари од кои осум во првенството, па како фаворит влегува во овој дуел. Колото ќе го отворат Болоња и Лече вечерва од 18 часот, а во 20 часот и 45 минути шампионот Интер на домашен терен игра против Бреша. Утре освен дербито од 15 часот уште играат: Бари - Милан, Јувентус - Чезена, Наполи - Парма, Сампдорија - Катанија и Удинезе - Каљари. Претходно од 12 часот и 30 минути својот натпревар ќе го одиграат Фиорентина и Киево, а колото ќе го затворат Палермо и Џенова во ноќниот неделен термин од 20 часот и 45 минути. Табела: Лацио 22 бода, Интер 18, Милан 17, Јувентус и Наполи по 15.
  сите 15 | | | веќе видена

  Полски Лех убедливо славеше над англискиот гигант Манчестер Сити со 3:1 во мечот од четвртото коло во групата А во Лига Европа. Трите бода тимот од Познањ ги обезбеди во последните минути од фудбалската пресметка со головите на Арболеда во 86 и Моздзен во првата од судиското продолжение. Првиот гол беше дело на Ињак во 30 минута, почесниот за гостите од Манчестер го постигна Адебајор во 51. Поранешниот клуб на нашиот Златко Таневски сега е лидер во А конкуренцијата со 7 бода колку што има и составот на Роберто Манчини кои наиде на нови критики во англиските медиуми. „Таблоидите се бесни на нас бидејќи Сити го води Италијанец. Жал ми е што морам да го кажам ова, но Англичаните се националности кога е фудбалот во прашање. Манчестер Сити моментно е четврти на табелата во Премиерлигата, а беше втор. Клубот од мене побара да се квалификуваме за Лигата на шампиони за наредната натпреварувачка сезона и тоа ќе го сториме“, изјави Манчини за „Гардијан“. Манчини често е присутен во медиумите во последно време поради ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Десеттото коло во Серија А, ни го носи едно од најаките градски дерби натпревари во Калчото, дуелот помеѓу Лацио и Рома. Рома ослабена без Тоти, Пизаро и Тадеи влегува во овој дуел, додека тимот на Лацио е комплетен. Интер со преполовен состав ја дочекува Бреша на Џузепе Меаца, Милан гостува кај Бари, а Јувентус на Олимпико ја пречекува Чезена. Двојки за 10. коло во Серија А: Сабота, 11.06.2010 18:00 Болоња - Лече 20:45 Интер - Бреша Недела, 07.11.2010 12:30 Фиорентина - Киево 15:00 Сампдорија - Катанија 15:00 Удинезе - Калјари 15:00 Јувентус - Чезена 15:00 Лацио - Рома 15:00 Наполи - Парма 15:00 Бари - Милано 20:45 Палермо - Џенова (Крај)
  сите 14 | | | веќе видена

  БАТЕ Борисов, ЦСКА Москва, Штутгарт, Порто и Зенит се првите четири екипи што сигурно ќе ја продолжат битката за пехарот во Европската лига на УЕФА, по четвртото коло во најмасовното фудбалско натпреварување Прексиноќа највозбудливо беше на „Енфилд роуд“, каде што иконата на Ливерпул Стивен Џерард сам го собори Наполи и со пресврт со три гола ги одведе „црвените“ кон победа и кон речиси сигурен пласман понатаму. Ливерпул славеше со 3-1 против Наполи. Но, ако Ливерпол направи голем исчекор, Манчестер сити доживеа дебакл во Полска кај Лех Познањ, но остана во конкуренција за пласман понатаму откако Јувентус не успеа да го победи Салцбург ни на домашен терен. Богатиот Сити загуби со 1-3 од Лех, кој сега се израмни по бројот на бодови со англискиот тим, па Јуве се најде пред елиминација откако играше 0-0. БАТЕ Борисов и Зенит, со победите, само потврдија дека без проблеми ќе прошетаат во оваа групна фаза, а Динамо Загреб, со победата во Белгија кај Бриж, најави дека може да биде единствениот ексјугословенски тим ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Во 10.коло од италијанската Серија А дерби натпреварот ќе се одигра на „Олимпико“ во Рим, каде лидерот Лацио го пречекува вечниот ривал и сосед, екипата на Рома. Натпреварот е закажан за утре од 15 часот. Лацио е во добра форма и е без пораз на последните девет натпревари од кои осум во првенството, па како фаворит влегува во овој дуел. Колото ќе го отворат Болоња и Лече вечерва од 18 часот, а во 20 часот и 45 минути шампионот Интер на домашен терен игра против Бреша. Утре освен дербито од 15 часот уште играат: Бари - Милан, Јувентус - Чезена, Наполи - Парма, Сампдорија - Катанија и Удинезе - Каљари. Претходно од 12 часот и 30 минути својот натпревар ќе го одиграат Фиорентина и Киево, а колото ќе го затворат Палермо и Џенова во ноќниот неделен термин од 20 часот и 45 минути. Табела: Лацио 22 бода, Интер 18, Милан 17, Јувентус и Наполи по 15,...
  сите 13 | | | веќе видена

  Ливерпул е за чекор поблиску до првото место во својата група од Лигата на Европа откако „црвените“ на домашен терен го совладаа Наполи со 3-1. Резултатот изгледа убедливо, но избраниците на Рој Хоџсон, најверојатно, ќе го загубеа мечот доколку во своите редови го немаа Стивен Џерард. Капитенот на Ливерпул влезе во игра на полувремето, при негатива од 0-1, и постигна хет-трик со кој самиот направи целосен резултатски пресврт. - Знам дека медиумите ќе ме величат мене, но ова беше тимски напор и фантастичен пресврт. Презадоволен сум од победата, со која уште повеќе си ја зголемивме самодовербата пред неделното дерби со Челси - истакна Џерард. Јувентус и на својот четврти меч во групата А одигра нерешено, овојпат на домашен терен со Салцбург. Тренерот Џиџи дел Нери имаше големи проблеми со изборот на фудбалери поради големиот број повредени играчи, а неговите главоболки уште повеќе се зголемија откако и Милош Красиќ и Никола Легроталје мораа предвреме да го завршат мечот поради повреди. - Не можам за ништо да ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Овој викенд во Англија на програмата е спектаклот меѓу ривалите Ливерпул и Челзи. Фудбалска класика според многумина која ветува добар фудбал "зачинет" со голови и одлични потези од страна на актерите на двете страни. На домашните фудбалери и навивачи им е од голема важност да забележат победа од неколку причини. Како прво да го оправдаат квалитетот кој го поседуваат пред очите на новите сопственици, конечно да фатат една добра победничка низа која ќе ги исфрли во горниот дел на табелата и да ја прекинат негативната серија во дуелите со "Сините" бидејќи немаат победа на последните четири средби вклучувајќи ги и незаборавните дуели од ланското четврт-финале од Лигата на шампионите. Менаџерот Рој Хоџсон мора да ја пронајде победничката тактика и да го надмудри поискусниот колега на спротивната страна Карло Анчелоти. Иако се соочува со голем број повредени фудбалери оние кои ќе ги одбере треба максимално да си ја завршат работата. Џо Кол немаше среќа да се сретне со своите поранешни соиграчи откако заработи ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Стивен Џерард, човекот кој со хет-трик сам го собори Наполи завчера, во мај годинава го частеше Челси титула, откако му подари чист гол за 1-0, што „сините“ не пропуштија да го искористат. Сега, Џерард по хет-трикот со Италијанците, треба да ја потврди започнатата преродба на потонатиот великан, кој беше заглавен во правни и финансиски проблеми, што полека ќе почне да се решаваат со новиот инвеститор. Челси е голем фаворит поради неверојатниот досегашен дел од сезоната, во кој разочара само еднач на дербито со Манчестер сити кога не псотигна гол. Убедливите настапи, а во последно време и голгетерската серија на Бранислав Ивановиќ (три гола во последните два меча) и овојпат ги прават лондончаните големи фаворити. Но, во Англија фаворитската улога не игра голема улога. Манчестер јунајтед, сити, Арсенал ќе се надеваат на помош од Ливерпул за да ја намалат разликата во однос на глемиот конкурент за титулата, која сега изнесува пет бода. Манчестер јунајтед е домаќин на Вулверхемтон, кој на „Олд Трафорд“ доаѓа ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Рома во дербито влегува без својата икона Франческо Тоти, но Лацио влегува како фаворит сооглед на константната и импресивна игра, наспроти неубедливите настапи на првиот противкандидат на Интер за титулата во последните две сезони. Рома само во Базел ја покажа својата моќ, откако по италијанските терени се мачеше да освои и бод. Лацио од поодамна, веројатно цела една деценија е во сенка на Рома во дербијата, во статусот како фаворит, но овојпат лацијалите имаат прв сериозен испит да покажат дека сите проблеми, пред се финансиски се минато, и дека тимот е кадарен во блиска иднина да се бори и за шампионската титула. „Дерби дела Капитале“, по 131 пат се игра утре попладне од 15 часот. - Би биле среќни да е Тоти на теренот. Вака Рома е во предност, затоа што во последно време, сите добри резултати Рома ги забележа без него - рече Томазо Роки, напаѓачот на Лацио. Рома е поуспешна во дербијата со 43 победи наспроти 33 на Лацио, а дури 54 меча завршиле без победник. Во минатата сезона, Рома двапати победи, а ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Пласман во следната фаза обезбедија фудбалерите на БАТЕ Борисов, Штутгарт, Порто, Зенит и ЦСКА (М) Пласман во следното елиминациско коло, по само четри одиграни натпревари во групната фаза од најмасовното клупско натпреварување, УЕФА Евро лига, обезбедија екипите на БАТЕ Борисов, Штутгарт, Порто, Зенит и ЦСКА (М). Ново разочарување на навивачите им приредија фудбалерите на Манчестер Сити, кои пак одиграа под очекуваното ниво и заслужено беа поразени од домашниот тим на Лех. Ништо подобро не помина и калчо гигантот Јувентус, кој дома мораше да се задоволи со само еден бод против Ред Бул Салсбург. - Се пробавме. Нападнавме од сите страни, со сите сили. Не може да бидеме задоволни од освоениот бод. Сега сме во лоша ситуација. Од истата може да се извадиме само ако ги добиеме последните два натпревара во групата, изјави тренерот на "старата дама", Џиџи дел Нери. Капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард, пак, беше срце и душа на тимот. Јунакот на "црвените" постигна хет-трик за 14 минути во пресвртот и победата над ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Римското дерби помеѓу Лацио и Рома ќе го одбележи 10-тото коло во италијанската Серија А... Викендов сите фудбалски патишта ќе водат кон италијанскиот главен град на едно од најголемите фудбалски пресметки во светот. Јувентус, Милан и Интер пак, имаат лесна задача против екипи кои оваа сезона ќе се борат за опстанок. Колото ќе го отворат Болоња и Лече во сабота во 18 часот. Сабота: 18:00 Болоња - Лече; и 20:45 Интер - Бреша. Недела: 12:30 Фиорентина - Киево; 15:00 Бари - Милан; 15:00 Јувентус - Чезена; 15:00 Лацио - Рома; 15:00 Наполи - Парма; 15:00 Сампдорија - Катанија; 15:00 Удинезе - Каљари; и 20:45 Палермо - Џенова.
  сите 12 | | | веќе видена

  Менаџерот на Ливерпул Рој Хоџсон беше пресреќен по големата победа од 3:1 над италијански Наполи, до која неговиот тим дојде благодарение на хет-трикот на Стивен Џерард во период од 14 минути. „Сигурно дека влегувањето во игра на Стиви во второто полувреме беше еден исклучително важен момент за тимот бидејќи причината за нашиот успех не беше никој друг освен Џерард.“ - изјави Хоџсон по натпреварот. „Тој е вистински водач и одлично се справи со задачите на теренот. Мислам дека Стиви е феноменален фудбалер и на овој натпревар заврши одлична работа за Ливерпул.“ - додаде англичанецот. „Дефинитивно го заслужи сиот аплауз по натпреварот, но во целина мислам дека целиот тим одигра добро, особено во вториот дел.“ - заклучи Хоџсон.
  сите 5 | | | веќе видена

  На Енфилд синоќа навивачите на Ливерпул тажно гледаа кон тревникот очекувајќи уште еден кикс на своите миленици. Се спремаше нов пораз, од Наполи. Но во завршницата од натпреварот блесна Стивен Џерард , капитенот на Ливерпул, и тоа три пати. Аргентинецот Лавеци уште во 28 минута и донесе предност на италијанската екипа и со тој резултат се замина на одмор. После одморот почна пресвртот во режија на англискиот репрезентативец – кој до крајот постигна хет-трик. Вториот и третиот гол ги постигна во самата завршница и тоа во 88 и 89 минута(првиот од пенал) и навивачите на Енфилд можеа да го отпочнат своето славење. Со оваа победа Ливерпул се искачи на првото место во групата со 8 бодови, но се уште не е се готово. Еве конплетен извештај за вчерашните натпревари и класирањето посл натпреварите. Група А Јувентус - Салцбург 0:0 Лех (Познан) - Манчестер Сити 3:1 1:0 Инјач (31) 1:1 Адебајор (52) 2:1 Арболеда (86) 3:1 Можџен (90) Табела: 1. Лех Познан 7 2. Манчестер Сити 7 3. Јувентус 4 ...
  сите 32 | | | веќе видена