Изминативе неколку дена низ улиците, парковите, маркетите и практично на секакви локации во сите градови низ државата, беа забележани повеќе хумани лица како подаруваат цели пакувања Битолско млеко на случајни минувачи. Се запрашавме дали се работи за некаква промоција, меѓутоа добивме одговор дека тие едноставно прават чин на добро дело. Велат со подарувањето Битолско млеко, тие всушност подаруваат здравје како еден хуман гест на чинење добрина. Интересна идеја, нема збор! Откривме дека всушност се работи за вработените во Бимилк кои деновиве активно се вклучија во глобалната иницијатива “Pay It Forward” („Продолжи понатаму“), која постои со цел да направи вистинска разлика во светот преку создавање на масовен верижен ефект на хуманост и љубезност кој ќе се почувствува насекаде. Вклучувањето на вработените на Бимилк е преку активно делење Битолско млеко заедно со специјални картички на нивни сограѓани ширум Македонија, и тоа без да очекуваат ништо за возврат. Единствен услов е и лицето кое го добило млекото ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на деветнаесеттиот член на Марвеловиот Универзум „Одмаздници: Војна на Бесконечноста“ На 26ти април во киното Cinеplexx ќе биде премиерата на најисчекуваното продолжение на „Одмаздници„ од Марвеловиот универзум, „Одмаздници: Војна на бесконечноста“, на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х. Филмот е во режија на Ентони и Џои Русо, и ги обединува суперхероите од Одмаздниците, Чуварите на Галаксијата во најспектакуларната актерска екипа досега со Роберт Дауни Џуниор, Крис Хемсворт, Марк Рафало, Крис Еванс, Скарлет Јохансон, Бенедикт Камбербеч, Том Холнад, Чедвик Босмен, Пол Бетани, Елизабет Олсен, Анетони Меки, Себастијан Стан, Том Хидлстон, Зое Салдана, Вин Дизел, Бредли Купер, Крис Прат, Гвинет Полтроу, Ангела Басет и многу многу други. Прашањето кое ги интересира сите фанови не е кој ќе учествува, туку кој ќе продолжи понатаму? „Одмаздници: Војна ...
сите 12 | | | веќе видена

“The World’s Greatest Pink Floyd Show” за прв пат во Македонија со ECLIPSE WORLD TOUR 2018! Авалон Продукција со голема радост, возбуда и задоволство ве известува дека по настапите пред повеќе од милион фанови низ целиот свет, на 14 ноември со почеток во 20:30h, во ВИП Арена- Борис Трајковски ќе имаме можност да уживаме во нешто што е многу повеќе од најдоброто трибјут Pink Floyd шоу на светот. BRIT FLOYD се посветени на тоа да го оживеат Pink Floyd во секоја нота и секој потег, поради што заслужено се сметаат за нешто најблиску до Pink Floyd. Во Скопје носат исклучително прецизен музички перформанс придружен од неверојатно оргинално видео и анимација на препознатлива бина со пинк-флојдовскиот лак и светлосен круг, па затоа подгответе се за совршено аудио и визуелно доживување на легендарните песни од “The Piper at the Gates of Dawn” па се до “Division Bell”. Се разбира, со заслужен третман ќе биде изведен и сечиј омилен албум “Wish You Were Here”, како и легендарниот “The Dark Side of the Moon”, кој оваа ...
сите 37 | | | веќе видена

На 17-ти април со почеток од 12.00 часот во Стопанската Комора на Македонија (Скопје), 5 кат, Сала 4 ќе се одржи промотивна конференција за медиуми за почеток на проектот BalkanMed INNOVA - Балканско-Медитерански Центар за претприемништво и иновации. Главна цел на проектот BalkanMed INNOVA е низ обука, размена на знаења и искуства, како и трансфер на технологии да овозможи поддршка на веќе постојните мали и средни претпријатија, како и на сите потенцијално нови стартапи. Проектот е насочен кон претприемачите, а целта е тие да се здобијат со нови знаења и вештини, и истите да воспостават контакти со бизнис заедниците од земјите-партнери на проектот. Агенда: 12:00 - 12:30 Регистрација на учесници 12:30 - 13:15 Презентација на целите и активностите на проектот 13:15 - 13:30 Дискусија 13:30 - 14:00 Коктел Повеќе информации за проектот можете да прочитате на следниот линк - http://www.balkanmed-innova.eu/index.php/description-eng , со испраќање на е-мејл на daniela.janeva@yes.org.mk или на телефонскиот број +389 ...
сите 8 | | | веќе видена

Технолошките иновации го менуваат начинот на работење на бизнисите Постојаните промени во технологијата и економските услови, наложуваат компаниите брзо да се приспособат на новонастанатата ситуација или да се соочат со ризикот да ја изгубат својата позиција на пазарот, без разлика колку се големи, моќни или паметни. Компаниите што ја разбираат итноста да се движат брзо и да се приспособат на новите услови така што ќе го променат начинот на кој работат ќе успеат да ја задржат, па дури и зајакнат својата позиција и да остварат раст. Агилно работење како одговор на брзите технолошки промени Во последните десетина години, агилното работење (Agile Transformation) станува синоним за дигитализација на бизнисите и прифаќањето на новите бизнис модели кои ги наложува технолошкиот напредок. Концептот за агилно работење постои од 90-тите години, но голем број организации сеуште го немаат прифатено овој начин на работа и покрај неговите бројни придобивки. Агилното работење се основа на животeн циклус што се состои од ...
| | веќе видена

Со невидената техно екипа, во која се наоѓаат, Richie Hawtin, Adam Beyer, Ida Engberg, Ben Klock, Amelie Lens и Anastasia Kristensen, уште од првата објава па сè досега, јасно е дека на Денс Арената на Exit започнува нова ера! Една од најзначајните и најголемите сцени на целата планета, оваа година е одлучна да ги надмине сите минати максимуми, и тоа, во годината кога EXIT официјално е назначен за најдобар голем европски фестивал! По тој повод, на тврдината се подготвува вистински #Arenamagedon бидејќи своите настапи веќе ги потврдија великаните Nina Kraviz, Solomun, Maceo Plex, Tale of Us, Carl Craig, Rødhåd и Boris Brejcha! Но, тоа не е сè, на овој историски лајнап, составен само од хедлајнери, колосалната Арена решена е наскоро да додаде уште изненадувања! По минатогодишниот, можеби највепечатлив настап во историјата на Денс Арената, во атмосфера која досега се случувала само на стадионските рок концерти, со повеќекратни овации и две навраќања на бис, Нина Кравиц доаѓа на EXIT да креира волшепства со ...
сите 6 | | | веќе видена

Синоќа ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ го отвори своето 20-то издание со фантастичен настап на живите легенди на светската музичка сцена КРАФТВЕРК, на кој околу 6000 посетители во арената „Борис Трајковски“ присуствуваа на историски концерт, на првиот 3-Д концерт во Македонија. Германските пионери на електронската музика одржаа беспрекорен концерт кој звучеше и изгледаше фасцинантно, со неверојатно прецизни и јасни звучни пејсажи кои цели два часа ја исполнуваа концертната арена. Прецизноста на Крафтверк имено се потврди и со почетокот на концертот, до минута точно во 20:30 часот, кој го започнаа со песната „Numbers“, а вечерта имавме прилика да ги чуеме култните хитови од сите албуми во нивната кариера, како Computer World, Computer Love, Das Model, Neon Lights, Autobahn, Radioactivity, Tour De France, Trans Europe Express, Boing Boom Tschak и други. Изведбата на секоја песна беше надополнета со 3-Д анимации и видеа кои се прикажуваа на големиот, 12 метри широк, видео екран поставен зад бендот. Од овој, визуелниот дел од ...
сите 10 | | | веќе видена

Огромно задоволство ни е да ви најавиме дека еден од најголемите фаворити на сите времиња од екс југословенските простори на канцеларијата на Авалон Продукција како и на македонската публика, Дарко Рундек, ќе настапи со својот бенд со Greatest hits шоу на 23 јуни и тоа пред настапот на легендарните TEXAS, што значи дека саботната вечер ќе биде вечер на уживање за сите генерации. Сите детали околу влезниците ќе бидат познати на 6ти март во 21 часот.
сите 8 | | | веќе видена

Големо задоволство ни е да ви најавиме дека после долги години обидување, конечно една од најголемите британски поп рок атракции на сите времиња TEXAS за прв пат доаѓа на Балканот! Тие ќе бидат хедлајнери во сабота на 23 јуни, на вториот фестивалски викенд на SKOPJE CALLING 2018 година. TEXAS до 2018 година имаат продадено албуми во 40 милионски тираж, потоа, неверојатни 13 синглови кои се најдоа во престижната UK топ 10 листа, 3 албуми кои се најдоа на врвот на UK листата и 8 албуми на UK top 10, вклучувајќи го и последниот студиски албум „Jump On Board“ кој е издаден во мај 2017 година. Се разбира дека пејачката Sharleen Spiteri ги носи во Скопје сите свои хитови: „Say What You Want“, „Inner Smile“, „I Don`t Want A Lover“, „Summer Sun“, „In Demand“ и уште многу други хитови и очекуваме навистина едно извонредно шоу за сите генерации. Сите детали околу влезниците ќе бидат познати на 06-ти март, во 21 часот.
сите 16 | | | веќе видена

Задоволство ни е да ве информираме, дека закажаните четири концерти на коишто Каролина ќе го промовира новиот албум „Извор“, за 23, 24, 25 и 26-ти февруари се РАСПРОДАДЕНИ. Поради големиот интерес, закажани се нови три концерти, на 01, 02 и 03 март, во Македонската Опера и Балет. Влезниците се пуштени во продажба од денес, по цена од 800 денари, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија и онлајн. Со секоја купена влезница следува подарок, луксузно дигипак издание од новиот албум „Извор“, кој ќе може да се подигне по завршувањето на концертите.
| | веќе видена | слични

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновиот член на Марвеловиот Универзум „Црниот Пантер“. На 15 февруари во киното Cineplexx ќе биде премиерата на осумнаесеттиот член на Марвеловиот универзум, долгоочекуваниот „Црниот Пантер“, на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х. Според направено истражување меѓу фановите, ова е вториот исчекуван филм веднаш по „Одмаздниците: Војната за бескрајноста„ (The Avengers: Infinity War) кои ги очекуваме во мај оваа година. „ Црниот Пантер„ е филм за суперхерои, продолжение на „Одмаздниците: ерата на Ултрон„ и „Капетанот Америка: Цивилната Војна“ со кој Марвел ја отвори 2018 година во која ја прославува десетгодишнината од својата работа. Ликот на Црниот Пантер (Т'чала) е базиран според лик од Марвеловите стрипови, а во филмот улогата ја има Чадвик Босман, а покрај него настапуваат Мајкл Б. Џордан, Лупита Нјонг, Данаи Гурира, Мартин Фримен, Анџела ...
сите 7 | | | веќе видена

Долгата арт-поп листа на уметници кои уште од основањето доаѓаат секоја година на EXIT, ова лето на најдобар начин ќе ја продолжат две сензационални авторки кои на Петроварадинската тврдина ќе го донесат исклучително современиот уметнички израз. Првата е апсолутната икона на музичката сцена на 21-иот век Karin Dreijer позната и како Fever Ray! Карин на тврдината доаѓа во врвот на кариерата, со хедлајнерски позиции на најзначајните фестивали ова лето, како што се Primavera или Melt! кој ја издвои меѓу трите главни хедлајнери на фестивалот заедно со Florence + The Machine и The xx. Исто така со својот бенд, и единствениот и исклучително визуелен настап, на овогодишниот EXIT доаѓа уште една изразито актуелна авангардна поп ѕвезда и во моментов водечка трип-хоп уметница Sevdaliza! Актуелниот албум „ISON“, како и одличните настапи и впечатливите спотови ја лансираа иранската уметница на сцените на водечките светски фестивали Планетарната популарност Fever Ray ја стекна преку обожуваниот и крајно револуционерен ...
сите 4 | | | веќе видена

Задоволство ни е да ве информираме, дека закажаните четири концерти на коишто Каролина ќе го промовира новиот албум „Извор“, за 23, 24, 25 и 26-ти февруари се РАСПРОДАДЕНИ. Поради големиот интерес, закажани се нови три концерти, на 01, 02 и 03 март, во Македонската Опера и Балет. Влезниците во продажба се пуштени во продажба од денес, по цена од 800 денари, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија и онлајн. Со секоја купена влезница следува подарок, луксузно дигипак издание од новиот албум „Извор“, кој ќе може да се подигне по завршувањето на концертите.
сите 9 | | | веќе видена

(Скопје, 14.02.2018) - Вистинска љубовна еуфорија деновиве владееше во Скопје сити мол. Повеќе од 1500 писма се испратени досега како дел од кампањата „Испрати љубов“ која по повод Денот на вљубените ја организира молот. „Љубовната пошта“ во трговскиот работи континуирано и посветено, со цел да ги достави сите романтични пораки на посетителите до адресата на нивните сакани. Сите вљубеници во пишаниот збор, но и сите оние што сакаат да го вратат духот на традицијата на испраќање љубовни писма, тоа можат да го направат уште денеска, со приложена фискална сметка во вредност од над 500 денари од која било продавница во Скопје сити мол. Учесниците во оваа кампања ќе имаат можност да изберат една од 10те дизајнирани љубовни картички изложени во Љубовната пошта, да напишат романтична порака до партнерот и да ја вметнат во адресиран плик, а поштарите истата ќе ја достават во текот на наредниот ден, директно до примателот. Како дел од оваа кампања, во Скопје сити мол изложени се 6 од најпознатите љубовни писма ...
сите 10 | | | веќе видена

Големо задоволство ни е да ви најавиме дека по пауза од три години, човекот на кого навистина не му е потребна никаква реклама и човекот на кого навистина не му се потребни никакви артибути и суперлативи во најавата- Ѓорѓе Балашевиќ, доаѓа да одржи концерт за којшто сите знаеме дека ќе биде уникатен. На 19ти мај, во 20 часот, ВИП Арената „Борис Трајковски“ како и секогаш ќе биде преполна со фановите на Џоле којшто тој ги нарекува „бистроооки“, не само од Македонија, туку и од цела поранешна Југославија, бидејќи има многу луѓе коишто го гледаат на сите негови концерти. Во рамки на последната турнеја во која беа навистина во рекордно време распродадени сите арени во регионот: загребската, белградската, „Зетра“ во Сарајево, „Спенс“ во Нови сад и други, Авалон Продукција се потруди да го донесе Балашевиќ во Скопје, во веројатно најубавиот месец во годината, месец мај, со желба убавите денови во 2018 година да бидат помногубројни од просечните. Балашевиќ во изминатиот период ја објави својата нова книга ...
сите 7 | | | веќе видена

Во рамките на јубилејот 25 години од постоењето на Авалон Продукција и со желба Скопје да биде континуирана туристичка дестинација, се одлучивме оваа година фестивалот Skopje Calling да трае два викенда! Па така, огромно задоволство ни е да ви најавиме дека хедланјер на првиот викенд на Skopje Calling 2018 ќе биде ALAN WALKER- апсолутно едно од најголемите имиња на електронската музичка сцена во во моментов, со настап на 2 јуни, сабота, на АРМ стадионот. Иако има само 20 години, WALKER е еден од најслушаните артисти на денешнината, додека на YouTube, неговите хитови „Faded“, „Alone“ и „Sing Me To Sleep“ ги оборија сите светски рекорди на гледаност и ги покорија светските топ листи, а исто така имаат и платинест тираж во повеќе од 10 земји. За оваа година, WALKER најави нова музика, како и светска турнеја, каде за прв пат ќе го види македонската публика и онаа од регионот на фестивалот Skopje Calling 2018! Влезниците по цена од 1000 ден ПАРТЕР и 1500 денари ФАН ПИТ ќе бидат во продажба од 9ти февруари. ...
сите 8 | | | веќе видена

На Ненси Реган,Божиќ, 25.12.1981 година. Почитуван a г-ѓа Р, Јас с é уште не се чувствувам убаво што мора да отворите плик наместо подарок. Има неколку сакани жени во мојот живот и на Божиќ, јас би требало да им подарам злато, скапоцени камења, парфем, крзна и чипка. Знам дека дури и најдобрите подароци, сепак, нема да го изразат начинот на кој што јас се чувствувам кон нив и колку е празен мојот живот без нив. Првата е, се разбира, мојата „прва дама". Таа внесува толку благодет и шарм на се она што го прави, дури и формалните функции сјаат и се претвораат во забава. Се е направено со класа. Се што треба јас да направам е да се истуширам и да се појавам. Има уште една жена во мојот живот, која прави работи кои не ги гледам секогаш, но слушам за нив и понекогаш гледам фотографии во медиумите. Таа зема напуштено дете во своите раце при посета на болница. Изгледот на нејзиното лице е полн со љубов и смиреност. Изгледот на лицето на детето е полно со обожување. Знам, затоа што и јас ја обожувам. Таа се наведнува ...
сите 9 | | | веќе видена

Последниве години во медиумите и на социјалните мрежи сретнувавме различни информации за тоа што значат броевите на дното од пакувањето на млекото. Пласираните информации, првенствено низ светските медиуми, и тоа претежно оние кои се ориентирани кон теми поврзани со здравата исхрана, се однесуваа на тоа дека овие бројки, всушност, значат колку пати е преработено млекото, што предизвика низа сомневања и кај македонската публика. Информацијата отиде дотаму што се пишуваше дека според законските прописи, млекото на кое ќе му истече рокот, доколку се врати на пастеризација на 190˚С, може потоа повторно да се консумира. Медиумите се осврнуваа на некои законски нормативи дека тоа може да се прави 5 пати, па тука ја најдоа причината зошто на дното на некои амбалажи има броеви од 1 до 5, во смисла дека 1 е со најдобар квалитет, додека 5 значи дека на млекото 5 пати му истекол рокот и е 5 пати преработено. Сепак, фактите говорат дека овие информации не се точни. Имено, со цел да добиеме точни и прецизни информации за ...
сите 13 | | | веќе видена

Компаниите „Бимилк“, „Кромберг и Шуберт“ и „Синпекс“ ѝ донираа прочистувачи за воздух на Општина Битола, наменети за градските градинки На иницијатива на Битолска млекара, а во соработка со компаниите „Кромберг и Шуберт“ и „Синпекс“, денес беше реализирана донација од вкупно 14 прочистувачи за воздух со врвен квалитет, наменети за градинките „Естреја Овадија ‒ Мара“ и „Мајски Цвет“ со сите свои клонови. Првичната донација се однесува на занималните каде што се сместени јаслите, а таа се реализираше во градинката „Пролет“, каде што присуствуваше и градоначалничката Наташа Петровска, која од името на Општината и градинките симболично ја прими донацијата. „ Во услови кога постои висок степен на загаденост на воздухот во Битола и препорака, особено за децата, да престојуваат во затворени простории со прочистен воздух, оваа донација е навистина добредојдена и од голема важност, со цел да се намали нивната изложеност на отровните честички. Компаниите што се донатори ја утврдија ваквата потреба и овој позитивен ...
сите 10 | | | веќе видена

Многумина веруваат дека фотографирањето на филм е застарена работа. Отсекогаш се прашував колку комплексно или колку лесно би било да се фотографира на филм, бидејќи во споредба со дигиталната фотографија, резултатот не е инстантно видлив и потребно е многу искуство да се предвиди. Уште една причина поради која што одлучив да фотографирам на филм е фактот дека имам на располагање само 36 пози, што на некој начин те присилува да размислуваш повеќе пред да го притиснеш копчето. За да дојдете до готова фотографија потребни ви се неколку нешта: Аналоген фото апарат. Иако има нови, сепак поисплатлива варијанта ви е да купите половен како што направив јас. Филм. Препорачувам црно-бел филм за рачно развивање. Постојат неколку локации во Скопје каде што може да го набавите. Развивач. Основната хемикалија во која се развива филмот, а истата можете да ја купите во подобро опремените продавници за фото опрема. Побарајте во ТЦ Скопјанка. Канестер или Доза за развивање на филмот. Сад на кој се намотува филмот и во кој се ...
сите 2 | | | веќе видена

next