Спорт Клуб

Заедно работеа во Германија, сега и во Премиер лигата. Гвардиола има многу повеќе трофеи во кариерата, но Јирген Клоп се покажува како “пеницилин” за шпанскиот стручњак. Од него го претрпе единствениот пораз досега во Премиер лигата, а сега е на пат и да биде елиминиран од Лигата на шампионите. Но, во еден сегмент Јирген Клоп е особено успешен кога станува збор за дуелите со Гвардиола. Осум пати во својата кариера Шпанецот со своите екипи претрпувал пораз со по најмалку три примени гола, а четири од овие осум порази се од Клоп. Покрај синоќешниот со 0-3, во првенството беше 3-4, а додека двајцата работеа во Германија, Клоп еднаш славеше со 4-2 (Суперкуп) и еднаш со 3-0 (Бундеслига). Од останатите четири, два пати загуби од Луис Енрике (0-3 со Баерн и 0-4 со Сити) и по еднаш од Карло Анчелоти (0-4 со Баерн) и Леонардо Жардим (1-4 со Сити).
сите 177 | | | веќе видена

Наспроти шпекулациите кои се појавија последните недели, Антонио Конте нема да биде заменет од некое славно тренерско име. Јаху Спортс утринава објави дека на местото на италијанскиот стручњак на клупата на Челси доаѓа актуелниот тренер на Монако, Леонардо Жардим. Преговорите се одамна почнати и веќе се во завршна фаза, а шампионот на Франција нема да прави проблеми ако Челси ја плати откупната клаузула во висина од 7,5 милиони евра. Жардим е четврта сезона тренер на Монако, но оваа никако не може да се спореди со ланската. Во неа, тимот од малото кнежевство стигна до полуфиналето на Лигата на шампионите и ја освои титулата во домашното првенство.
сите 29 | | | веќе видена

Шпанскиот тим Барселона сигурно чекори кон уште една тројна круна иако на сите им е јасно дека ќе мора да се победи Реал Мадрид за трофејот од Лигата на шампионите. Но, еден куриозитет е врзан за Барса која има 17 погодоци во ЛШ. оваа сезона во елитното фудбалско натпреварување. Лионел Меси е најдобар стрелец во досегашниот дел од сезоната со шест гола, а по еден досега постигнаа Ракитиќ, Дињ, Алкасер, Дембеле, Пике и Луис Суарез. Останатите пет се автоголови, нешто што никогаш не се случило досега во европските купови. Во корист на Барса по еднаш погодија: Коатес и Матје од Спортинг, Николау од Олимпијакос и Де Роси и Манолас од Рома.
сите 162 | | | веќе видена

Шпанскиот тим Барселона сигурно чекори кон уште една тројна круна иако на сите им е јасно дека ќе мора да се победи Реал Мадрид за трофејот од Лигата на шампионите. Но, еден куриозитет е врзан за Барса која има 17 погодоци во ЛШ. оваа сезона во елитното фудбалско натпреварување. Лионел Меси е најдобар стрелец во досегашниот дел од сезоната со шест гола, а по еден досега постигнаа Ракитиќ, Дињ, Алкасер, Дембеле, Пике и Луис Суарез. Останатите пет се автоголови, нешто што никогаш не се случило досега во европските купови. Во корист на Барса по еднаш погодија: Коатес и Матје од Спортинг, Николау од Олимпијакос и Де Роси и Манолас од Рома.
сите 162 | | | веќе видена

Кризата и лошите резултати во последната година тотално го уништија имиџот на некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Капак на се беше неочекуваната разделба со тренерите Андре Агаси и Радек Штепанек по кратката соработка со нив. Сега Ѓоковиќ има проблем да најде нов тренер, а српските медиуми шпекулираат дека би можел да се врати на својот поранешен соработник. Маријан Вајда одлично го познава Ѓоковиќ и можеби може да му помогне во овие тешки моменти. По раскинот на соработката минатата година, словачкиот стручњак се посвети на работата со својата ќерка која е тенисерка, но некои тврдат дека во никој случај не би можел да го одбие повикот од Србинот. Како преодно решение се спомнува селекторот на Дејвис куп репрезентацијата на Србија, Ненад Зимоњиќ.
сите 39 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Сити и не беше баш премногу расположен за дебатирање на пресконференцијата по натпреварот. Сити уверливо беше поразен вечерва со 3;0, па прашање е какви им се шансите за пласман во полуфиналето со ваква негатива пред реваншот во Манчестер. Тој им честиташе на Ливерпул и се обиде да открие каде погрешиле неговите, но сепак беше објективен. „ Се се одигра во 15-20 минути. Неможевме да сфатиме што ни се случува. Ливерпул одигра фантастично прво полувреме, секоја чест за тоа. Никој сега не верува дека може да се пласираме понатаму, во полуфинале, па ни ние сами “. „ Се надевам дека наутро, после оваа преспиена ноќ, ќе почнеме да веруваме во тоа. Во фудбалот ништо не е конечно, пресврти секогаш се можни. Сепак, пред тоа мора да извлечеме сериозни поуики од тој натпревар “, истакна Гвардиола. Сити сега го очекува градско дерби со Јунајтед во Премиерлигата, па таму ќе се обидат со победа да ја обезбедат титулата и да го завршат тој фронт, па потоа растеретение да влезат во битка против ...
сите 210 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Сити и не беше баш премногу расположен за дебатирање на пресконференцијата по натпреварот. Сити уверливо беше поразен вечерва со 3;0, па прашање е какви им се шансите за пласман во полуфиналето со ваква негатива пред реваншот во Манчестер. Тој им честиташе на Ливерпул и се обиде да открие каде погрешиле неговите, но сепак беше објективен. „ Се се одигра во 15-20 минути. Неможевме да сфатиме што ни се случува. Ливерпул одигра фантастично прво полувреме, секоја чест за тоа. Никој сега не верува дека може да се пласираме понатаму, во полуфинале, па ни ние сами “. „ Се надевам дека наутро, после оваа преспиена ноќ, ќе почнеме да веруваме во тоа. Во фудбалот ништо не е конечно, пресврти секогаш се можни. Сепак, пред тоа мора да извлечеме сериозни поуики од тој натпревар “, истакна Гвардиола. Сити сега го очекува градско дерби со Јунајтед во Премиерлигата, па таму ќе се обидат со победа да ја обезбедат титулата и да го завршат тој фронт, па потоа растеретение да влезат во битка против ...
сите 210 | | | веќе видена

Емоциите вечерва ќе бидат силни во Ливерпул по големата победа во британското класико во рамките на четвртфиналето од ЛШ. Ливерпул убедливо го доби Манчестер Сити со 3:0, кој воопшто не наликуваше на себе вечерва на ова гостување. Доколку сакате да ви биде накратко опишен очајот на Сити, доволно е да се напомене дека гостите од Манчестер, вечерва официјално не упатија ниту еден шут кон голот на Ливерпул. По натпреварот имаше многу причини за задоволство во редовите на „црвените“. „ Резултатот е нешто што не го очекувавме. Требаше да играме повеќе фудбал во вториот дел и тоа е факт. Нашиот противник немаше многу шанси, се одбранивме доста добро. Резултатот од првиот дел беше одличен, но тоа беше се. Првиот дел беше брилијантен, така фудбалот треба да функционира. Ги знаеме квалитетите на Сити, но нашите голови беа фантастични. Доколку имавме подобра контрола над игрите и доколку не се браневме толку длабоко, можеби се уште ќе имавме шанса против Сити и во првенството “, истакна Клоп. „ Ни требаше оваа ...
сите 53 | | | веќе видена

Емоциите вечерва ќе бидат силни во Ливерпул по големата победа во британското класико во рамките на четвртфиналето од ЛШ. Ливерпул убедливо го доби Манчестер Сити со 3:0, кој воопшто не наликуваше на себе вечерва на ова гостување. Доколку сакате да ви биде накратко опишен очајот на Сити, доволно е да се напомене дека гостите од Манчестер, вечерва официјално не упатија ниту еден шут кон голот на Ливерпул. По натпреварот имаше многу причини за задоволство во редовите на „црвените“. „ Резултатот е нешто што не го очекувавме. Требаше да играме повеќе фудбал во вториот дел и тоа е факт. Нашиот противник немаше многу шанси, се одбранивме доста добро. Резултатот од првиот дел беше одличен, но тоа беше се. Првиот дел беше брилијантен, така фудбалот треба да функционира. Ги знаеме квалитетите на Сити, но нашите голови беа фантастични. Доколку имавме подобра контрола над игрите и доколку не се браневме толку длабоко, можеби се уште ќе имавме шанса против Сити и во првенството “, истакна Клоп. „ Ни требаше оваа ...
сите 53 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд, кој сега е стручен аналитичар и коментатор на Sky Sports и BT Sports, вечерва се обиде да биде комичен по поразот на Сити на „Енфилд“. Ливерпул вечерва го расцепка Манчестер Сити, кој можеби важеше и за благ фаворит на оваа средба, или барем со егал шанси како и Ливерпул, но затоа резултатот сведочи за нешто друго. Домаќините беа убедливо подобри и заслужено го добија првиот натпревар. Но Рио Фердинанд се обиде да направи шега од очајот на Манчестер Сити. „ Дали некој виде дали Сити воопшто се спуштија од својот тимски автобус? “, алудирајки на тоа дека можеби и воопшто не требало да се симнат на „Енфилд“ вечерва. Anyone seen #MCFC get OFF the team bus yet?! #LIVMCI #UCL https://t.co/3PFywfOORx — Rio Ferdinand (@rioferdy5) April 4, 2018
сите 12 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд, кој сега е стручен аналитичар и коментатор на Sky Sports и BT Sports, вечерва се обиде да биде комичен по поразот на Сити на „Енфилд“. Ливерпул вечерва го расцепка Манчестер Сити, кој можеби важеше и за благ фаворит на оваа средба, или барем со егал шанси како и Ливерпул, но затоа резултатот сведочи за нешто друго. Домаќините беа убедливо подобри и заслужено го добија првиот натпревар. Но Рио Фердинанд се обиде да направи шега од очајот на Манчестер Сити. „ Дали некој виде дали Сити воопшто се спуштија од својот тимски автобус? “, алудирајки на тоа дека можеби и воопшто не требало да се симнат на „Енфилд“ вечерва. Anyone seen #MCFC get OFF the team bus yet?! #LIVMCI #UCL https://t.co/3PFywfOORx — Rio Ferdinand (@rioferdy5) April 4, 2018
сите 12 | | | веќе видена

Барселона и Ливерпул се еден чекор поблиску до полуфиналето, откако вечерва на домашен терен ги совладаа екипите на Рома и Манчестер Сити. Барселона успеа да победи со 4:1 против Рома, во натпревар каде видовме два автогола на гостите (Де Роси и Манолас) и два гола на Пике и Луис Суарез. Овој натпревар се уште е отворен, но со оглед на резултатот, тешко дека некој на Рома ќе и даде реални шанси да направи неверојатен пресврт и да ја елиминира Барселона. Идентична е и ситуацијата со мечот Ливерпул – Сити, каде „црвените“ уверливо победија со 3:0, па пред реваншот имаат фантастична, капитална предност. Сити едноставно делуваше загубено, безидејно, бледо, неуверливо, па за тоа сведочи и вечерашниот резултат. Почетокот за Ливерпул беше пеколен, во неполни 20 минути им направија „блиц-криг“ на гостите од Манчестер. Прво Салах во 12. минута го отвори резултатот, подоцна во 21. минута Окслејд Чембрлејнд зголеми на 2:0, а конечните 3:0 ги постави Мане во 31. минута, бидејки до крајот на мечот повеќе немаше голови.
сите 218 | | | веќе видена

Барселона и Ливерпул се еден чекор поблиску до полуфиналето, откако вечерва на домашен терен ги совладаа екипите на Рома и Манчестер Сити. Барселона успеа да победи со 4:1 против Рома, во натпревар каде видовме два автогола на гостите (Де Роси и Манолас) и два гола на Пике и Луис Суарез. Овој натпревар се уште е отворен, но со оглед на резултатот, тешко дека некој на Рома ќе и даде реални шанси да направи неверојатен пресврт и да ја елиминира Барселона. Идентична е и ситуацијата со мечот Ливерпул – Сити, каде „црвените“ уверливо победија со 3:0, па пред реваншот имаат фантастична, капитална предност. Сити едноставно делуваше загубено, безидејно, бледо, неуверливо, па за тоа сведочи и вечерашниот резултат. Почетокот за Ливерпул беше пеколен, во неполни 20 минути им направија „блиц-криг“ на гостите од Манчестер. Прво Салах во 12. минута го отвори резултатот, подоцна во 21. минута Окслејд Чембрлејнд зголеми на 2:0, а конечните 3:0 ги постави Мане во 31. минута, бидејки до крајот на мечот повеќе немаше голови.
сите 218 | | | веќе видена

Џенаро Гатузо по денешното реми против Интер 0:0, јасно потенцираше дека неговата екипа имала среќа да не загуби во дербито. Денеска голови имаше, но ВАР технологијата беше пресудна за на крајот бодовите да бидат поделени со конечен резултат 0:0, бидејки не беа признаени головите кои двете екипи ги постигнаа. Но главната шанса на мечот ја имаше Икарди во 93. минута кога од 3 метри промаши празен гол и ја упропасти шансата да освои неговата екипа големи три бида. По натпреварот и самиот Гатузо потенцираше дека тие имале среќа. „ Имавме среќа денеска навистина, можеме да бидеме среќни што не загубивме и освоивме бод. Интер играше добро, а ние направивме чекор наназад. Како и да е, ова е сепак важен натпревар за нас. Дел од клучните играчи се можеби веќе заморени, имавме недостаток од квалитет во контра-нападите. Размислувавме повеќе за одбрана “, истакна Гатузо.
сите 42 | | | веќе видена

Џенаро Гатузо по денешното реми против Интер 0:0, јасно потенцираше дека неговата екипа имала среќа да не загуби во дербито. Денеска голови имаше, но ВАР технологијата беше пресудна за на крајот бодовите да бидат поделени со конечен резултат 0:0, бидејки не беа признаени головите кои двете екипи ги постигнаа. Но главната шанса на мечот ја имаше Икарди во 93. минута кога од 3 метри промаши празен гол и ја упропасти шансата да освои неговата екипа големи три бида. По натпреварот и самиот Гатузо потенцираше дека тие имале среќа. „ Имавме среќа денеска навистина, можеме да бидеме среќни што не загубивме и освоивме бод. Интер играше добро, а ние направивме чекор наназад. Како и да е, ова е сепак важен натпревар за нас. Дел од клучните играчи се можеби веќе заморени, имавме недостаток од квалитет во контра-нападите. Размислувавме повеќе за одбрана “, истакна Гатузо.
сите 42 | | | веќе видена

Кој ли да претпоставуваше и веруваше дека Ливерпул ќе има такво капитално водство уште на полувреме против забревтаниот Манчестер Сити со 3:0. Веројатно и најтврдокорните фанови на Ливерпул не веруваа дека Сити ќе биде така брзо потезно понижен во 45 минути, но затоа головите беа фанатично прославувани. Прво Салах постигна гол во 12. минута, потоа Окслејд Чембрлејн од далечина постигна гол за 2:0, додека во 31. минута, на асистенција од Салах, Мане стрела со глава за 3:0. Доколку го задржат овој резултат до крајот на мечот, Сити ќе биде на работ на елиминација, а Ливерпул на крусот кон полуфиналето во ЛШ, по подолг период.
сите 204 | | | веќе видена

Кој ли да претпоставуваше и веруваше дека Ливерпул ќе има такво капитално водство уште на полувреме против забревтаниот Манчестер Сити со 3:0. Веројатно и најтврдокорните фанови на Ливерпул не веруваа дека Сити ќе биде така брзо потезно понижен во 45 минути, но затоа головите беа фанатично прославувани. Прво Салах постигна гол во 12. минута, потоа Окслејд Чембрлејн од далечина постигна гол за 2:0, додека во 31. минута, на асистенција од Салах, Мане стрела со глава за 3:0. Доколку го задржат овој резултат до крајот на мечот, Сити ќе биде на работ на елиминација, а Ливерпул на крусот кон полуфиналето во ЛШ, по подолг период.
сите 204 | | | веќе видена

Конфузијата во редовите на Манчестер Сити придонесе Ливерпул да постигне гол на „Енфилд“ за почетно водство со 1:0. Грешката на одбраната на Сити снаодливо ја искористи Мохамед Салах, кој упати удар во голот на Сити кој во тој момент не беше бранет од Едуардо, бидејки тој веќе беше на земја.
сите 206 | | | веќе видена

Во 27. коло од Серија А, денеска беше одиграни 221 Дерби дела Мадонина дерби помеѓу Милан и Интер, но натпреварот заврши со оној почетен резултат (0;0). Натпреварот беше одигран пред публика од 77.000 луѓе, но за жал, тие немаа што да видат. До душа, како Интер, така и Милан, постигнаа голови, но ВАР технологијата им го одзеде тоа право да слават погодок, па сепак, на крајот немаше погодоци и натпреварот заврши со делба на бодовите. Интер во финишот на средбата беше максимално блиску до победа, но Икарди го промаши она што дури и аматери ќе го погодеа. Кансело му уфрли топка во небранетиот агол на голот, но овој од три метри успеа да промаши празен гол.
сите 38 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје остварија нова првенствена победа, вечерва беа подобри во Гевгелија од тимот на Блокотехна. Иако МЗТ Скопје допатува некомплетен во нај јужниот град во Македонија, сепак тоа не беше пречка за „металците“ да остварат победа кај незгодната Блокотехна. МЗТ Скопје ја доби првата четвртина (21:27), втората ја загуби минимално (18:16), во третиот дел беа повторно подобри (13:19), додека за половина кош во последните 10 минути домаќините беа подобри (14:13), но недоволно за да создадат амбиент за можен пресврт. Интересно е тоа што ова за МЗТ Скопје беше 18 победа, колку што има и Блокотехна, но двете екипи сега имаат исто така ист број и на порази (6), па ги става во егал на вторат апозиција на табелата. Најдобар за МТ вечерва беше Јуре Лалиќ со 12 поени, додека кај Блокотехна најдобар беше Горан Главчев со 11 поени.
сите 46 | | | веќе видена

next