Алсат-М дознава дека финансиската полиција во моментов спроведува претрес во домот на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевче Јакимовски. Операцијата, според сознанија на Алсат М се спроведува во рамки на предистражна постапка, но не се знае за какви сомнежи станува збор. Стевче Јакимовски е поранешен градоначалник на Карпош и претседател на опозициската партија “ГРОМ”. Иако информациите се нецелосни, името на Јакимовски се поврзува со скандали со градби во општина Карпош, како и злоупотреби во времето кога тој ја извршувал функцијата. Изворите на Алсат-М не ја ислучуваат можноста тој да биде проверуван и во врска со евентуални злоупотреби поврзани со проектот „Скопје 2014″.
сите 231 | | | веќе видена

Најголемото бизнис здружение – Стопанската Комора на Македонија го испофали законот за финансиска поддршка на инвестициите . На пресконференцијата која траеше околу половина час можеше да се слушнат само позитивни очекувања и едно големо браво за владата што напаравила едно вакво законско решение кое ќе ја мотивира инвестициската активност во земјава. Претставничката на комората Љупка Трајковска , не штедеше пофални зборови нуту за зголеменото партнерство помеѓу јавниот и приватниот сектор, транспарентноста на владата, а го искористи и моментот да ги покани и останатите успешни фирми да се вкчучат во иднина во распределбата на државната помош. По серијата пофалби за владата , од Стопанската Комора објавија и сопствен план за промена на досегашниот модел на економски развој. Сакаме да ја поздравиме одлуката на владата на Република Македонија за носењето на закон от за финансиска поддршка на инвестициитево кој се инкорпорирани мерките од првиот и вториот столб со што го потврди јавно-приватното партнерство од ...
сите 6 | | | веќе видена

Државната изборна комисија со помош на МВР ќе мора да ја убедат јавноста дека имаат капацитет да го прочистат избирачкиот список од лица со лажни идентитети, смета поранешниот член на ДИК од редовите на ДУИ, Субхи Јакупи. Според него, ново избраните членови на ДИК имаат капацитет да ги остранат недостатоците во списокот кои се провлекуваат со години – лица со двојни идентитети, гласачи регистрирани на непостоечки адреси како и аномалијата во избирачкиот список да има гласачи кои се починати. Вие знаете дека во 2016 година беше извршено вкрстување на податоците меѓу 10 институции и тоа го даде потребниот резултат. Верувам дека сега овој состав на ДИК ќе се соочи со едно прашање од ваква природа, во случај на сомнеж да можат да побараат помош од МВР за да се изврши верификација на податоците кои можат да бидат лажни, или тоа што вие го потенциравте дека има гласачи на непостоечки адреси, или имиња со двојни податоци. Верувам дека МВР со забелешките кои треба да ги даде ДИК ќе се избегнат вакви ситуации до 23 ...
сите 238 | | | веќе видена

Спорни гласачи сè уште фигурираат на Избирачкиот список. Во пресрет на референдумот на 30 – ти септември, списокот на гласачи го красат истите апсурдности. Преку апликацијата на веб-страната на Државната изборна комисија ги проверивме имињата на гласачи кои беа сомнителни и на последните локални избори лани. Го пребаравме името на поранешниот разузнавач, Горан Грујевски кој е во бегство во Грција. Апликацијата покажува дека е на Избирачкиот список на улицата Христо Татарчев 47. Но, право на глас сè уште има и Владимир Варелов, полицаец на кого Грујевски му го украде идентитетот. Се води на истата адреса, Христо Татарчев, истиот број 47. Различен е само влезот на зградата каде се регистрирани Грујевски и укредениот идентитет. Сепак, на списокот фигурира името на уште еден Владимир Варелов со право на глас во Велес. Но, проблемот со лажниот идентитет на Горан Грујевски е само еден од многуте на Избирачкиот список. Проверувајќи ги адресите кои лани Алсат М ги анализираше, исходот е идентичен. Проверката на ...
сите 210 | | | веќе видена

Поројните врнежи од дожд попладнево повторно го преполнија коритото на Поројска река кај Тетово која се излеа. До граѓаните се апелира да не ù се приближуваат поради опасноста ненадејно да дојдат повисоки води, а локалното население е во состојба на готовс ако треба да се реагира. Некои селани за Алсат рекоа дека се плашат да не се повторат ланските поплави од месец мај кои предизвикаа големи материјални штети. Тогаш беа оштетени два моста и десетици куќи.
| | веќе видена

Дури и на Илинден, власта и опозицијата беа поделени во однос на договорот со Грција и референдумот. Додека мнозинството повика на поддршка за референдумот, опозицијата бара членство во ЕУ и НАТО без промена на име то и идентитетот. Премиерот Зоран Заев повика на 30 септември граѓаните да се определат за иднината, а не за враќање назад. Претседателот на П арламентот, Талат Џафери, побара од граѓаните и политичките фактори со својот глас да го поддржат членството на земјата во НАТО и ЕУ. „ Сакам од тука да апелирам до сите граѓани на Македонија, политички те лидери и мои те колеги пратеници од мнозинството и опозицијата, да бидат вистински одговорни и визионери. Храбро да ја поддржиме имплементацијата на договорот со кој ќе се реализира полноправното членство во НАТО и во ЕУ “, рече Талат Џафери, претседател на Собранието. Но, л идерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини власта за насилни дејства и монтирање на судски случаи со цел да поделба на овој субјект. Референдумот за договорот со Грција е ...
сите 7 | | | веќе видена

“Добар шиптар мртов шиптар” е само една од антиалбанските пароли кои ги извикуваа дел од присутните на централната прослава на Илинден, на Мечкин Камен во Крушево, која беше во организација напретседателот Ѓорге Иванов. Алсат-М контактираше со Кабинетот на Претседателот кој беше организатор на манифестацијата, но оттаму не се оградија од расистичките антиалбански скандирања. Според Уставот, токму претседателот треба да биде обединувачка фигура во земјата, а за скандалот да биде поголем, тоа се случи токму на празникот Илинден, кој има ист таков карактер. Владата ги осуди расистичките скандирања. Влада на РМ: Владата на Република Македонија ги осудува повиците за омраза и насилство кои се во судир со интересите на граѓаните на Република Македонија и ги повикува надлежните институции да ги истражат овие појави и да преземат соодветни мерки. Илинден е ден на единство, а не на поделба.” Од друга страна, сосема поинаква беше атмосферата на манифестацијата во Пелинце. Покрај македонските песни и ора, на прославата ...
сите 197 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи се надева дека до крајот на овој месец или почетокот на септември ќе има силна динамика на дијалогот во Брисел и дека мора да се демаркира границата со Србија. “Имаме околу 400 километри граница меѓу Косово и Србија што треба да ја поставиме. Со тоа ја затвораме државотворноста или консолидацијата на нашата држава. Поради тоа ќе се дискутира за демаркацијата и ќе се разговара за корекција на границите“, рече Тачи. Тачи рече барањето на Албанците од Прешевската долина за обединување со Косово е институционализирано и дека ако има договор или обострана согласност, никој не ќе може и нема да се спротивстави на таа изразена волја. “Потенцирам уште еднаш, дека никако, по ниедна цена од никого не може да се наметне остварувањето на српската аспирација за поделба на Косово, додека во рамките на корекцијата сметам дека е многу изводливо, тоа е прифатливо за нас , институционализираното барање на лидерите на Прешевската долина за приклучување кон Косово, ако има договор или заедничка ...
сите 232 | | | веќе видена

Општина Тетово се уште не ги објавува податоци за тоа колку пари биле потрошени за Тетовско Културнио лето. Еуген Бушпепа, Шкумбин Исмаили, Флака Крелани и Ледри Вулај беа интерпретаторите кои настапија на плоштадот и на „улицата на чадорите“. Ангажманот на пејачите, но и изведбата на улицата на чадорите ја чинеа општината илјадници евра, а во исто време, не се дава ниту денар за осветлување на студентската населба, не се гради станицата за претовар на смет, а ниту патот кон Тетовска Бања. Можеби не сите, но со дел од средствата што биле дадени за концертите, како што велат граѓаните, ќе се реализирал барем еден од проектите на кои се чека долги години. Тие бараат приоритет за градоначалничката да бидат проблемите со кои се соочуваат а не забавните активности. “Ова не е воопшто праведно, невработеноста, проблемите не ја интересираат општината. Уништените улици. Тетово има потреби, а видете на што се трошат нашите пари” “Не знам што да кажам. Ова воопшто не е во ред. Не е добро затоа што од каде да се свртиш ...
сите 2 | | | веќе видена

Според Меѓународниот центар за спортски студии, Бразил со 1.236 играчи кои играат надвор од границата на оваа земја е најголемиот извозник на играчи во светот. По Бразилците следуваат Французите. Вкупно 821 играч настапува надвор од границите на Франција, со тоа што најголем број од нив играат во Англија. Македонија во ова рангирање со 77 играчи што играат надвор од границите е на 46-тата позиција. И покрај тоа што бројот на играчи кои настапуваат во странство, за разлика од лани е зголемен за 17, Македонија во ова рангирање падна за седум позиции. Повеќето фудбалери настапуваат во Албанија. На домашното првенство од 232 играчи колку се регистрирани за следната сезона, најмногу странци има од Србија или вкупно 13, додека од Бразил имаме 6. Оваа година бројот на играчи со албанско потекло е зголемен, така што сега имаме 5. Гледајќи го бројот на играчи кои играат во странство во споредба со бројот на локалните жители прва е Исланд. Македонија е на осмото место во ова рангирање, односно, на 27.000 жители ...
сите 5 | | | веќе видена

Сенаторите, демократот Крис Марфи од Конектикат и републиканецот Рон Џонсон од Висконсин, членови на Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД, поднесоа резолуција за поддршка на договорот на Македонија и на Грција, како и за осуда на мешањето од Русија. „Историскиот договор постигнат меѓу владите во Атина и во Скопје треба да се слави како дипломатски подвиг“, изјави демократот Марфи. „Путин нема да го запре ништо во поттикнувањето поделби меѓу земјите во Европа и на Балканот. овој договор помага за поставување на сцената за посилни НАТО и ЕУ и сега мораме заеднички да работиме за да ѝ покажеме на Русија дека нејзиното незаконско мешање во внатрешните работи на други држави нема да успее“. „Им аплаудирав на Македонија и на Грција за доаѓањето до договор што го решава спорот за името и ѝ овозможува на Македонија да оди напред и да му се приклучи на НАТО. Ова е позитивен развој, не само за овие две нации, туку и за регионот во целина“, додаде републиканецот Џонсон. Зад заедничката резолуција на Марфи и ...
сите 118 | | | веќе видена

Во Охрид и Струга деновиве речиси и да нема слободен кревет. Продолжениот празничен викенд ги наполни двата туристички града, а угостителите тријат раце. Богатата програма со музички настани од светски калибар во Охрид се причина голем број на туристи да дојдат специјално за овие настани. Хотелиерите велат дека се речиси 100% исполнети. „Очекувањата што ги имавме според потпишаните договори од минатата година се во ред. Нема никаков проблем во однос на сместувањето. Единствен проблем е што временските прилики се такви дури и чудни.Како што гледам и прогнозите понатаму не се баш оптимистички. И мислам дека оваа сезона во тој дел барем е на некој начин промашена“, рече Перо Кутаноски, хотелски менаџер. Сепак туристичките работници сметаат дека лошите временски прилики до сега им ги расипале плановите и очекувањата за сезонава. „Ова е една од најслабите сезони во спредба со изминатите години.Главна причина за тоа се климатските услови.Секој ден имаме дожд, ветар и поради тоа е многу слабо.Туристи има малку што ...
сите 10 | | | веќе видена

Авантурата на Кукс во Лигата на шампионите заврши во втората квалификациска рунда, откако првакот на Албанија загуби со резултат од 2-0 од Карабаг. Нашиот шампион Шкендија обезбеди квалификации за во третиот круг и ќе игра против Салзбург. Од останатите двојки што ќе настапат во полуфиналните натпревари од квалификациите за лигата на шампионите, тимот на Динамо Загреб, каде што капитен е Ариан Адеми ќе игра против Астана, додека дерби натпреварот ќе биде меѓу Селтик и АЕК. Привлечни ќе бидат и мечевите на Бенфика и Фенербахче и Стандард и Ајакс. Лига на Шампиони – трета квалификациска рунда Салцбург – Шкендија Селтик – АЕК Карабах – БАТЕ Борисов Црвена Звезда – Спартак Тернава Астана – Динамо Загреб Малме – Мол Види Бенфика – Фенербахче Стандард – Ајак Спарта Прага – Динамо К. ПАОК – Спартак М.
сите 110 | | | веќе видена

Странците кои лани престојувале во Македонија, од банкоматите извадиле 322 милони евра. Податоците на Народната банка покажуваат дека речиси идентична е сумата која ја направиле при купување со картичка во продавниците . Извештајот на централната банка покажува дека најмногу пари странците во 2017- та потрошиле во август кога земјава е најпосетена од туристите од регионот но и од пошироко. Најмногу пари во земјава странците потрошиле за сместување ,вечери во ресторани и купување сувенири. За еден ден поминат во Македонија според податоците, се трошеле од 50 до 150 евра по човек, во зависност од активностите. “Ние сме од Турција , а Турција не е од Еврозоната, па за нас е малку скапо, веројатно тоа не е така и за туристите кои доаѓаат тука од Европската Унија. „ „Само што го плативме сместувањето , може да кажам дека е за нешто поевтино од Албанија и Црна Гора каде што претходно бевме, само малку поевтино, но тоа е се што знаеме до сега бидејќи само што пристигнавме .„ “Скопје е навистина убав град. Ни се ...
сите 15 | | | веќе видена

На чествувањето на празникот Илинден, во струшкото село Ташмаруништа, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека Илинден е природниот стремеж за своја држава на секој Македонец, потсетувајќи на имињата на револуционерите и на нивните дела. Тој во говорот се осврна и на актуелната политичка состојба во Македонија. „Гледаме како премиерот и естаблишментот околу него силно се удираат во гради дека биле за ЕУ, а демек сите останати кои не ја споделуваме нивната капитулација, не сме биле за ЕУ. Да не знаевме со кого си имаме работа може и некој ќе им поверуваше, а вака сето тоа удирање во гради за Европската Унија завршува во секундата кога ќе се подели некој тендер во здравството, или државна помош на фирмата на вицепремиерот, па затоа за да се одбегне јавноста кругот ќе се прошири со фирми на нивните кумашини. ЕУ не почитува такви политичари. И затоа, колку и да се удираат во гради дека биле за ДА, толку повеќе луѓето во Македонија ќе им кажат големо НЕ, доста е!“, рече Мицкоски
сите 285 | | | веќе видена

Судбината на државата е во рацете на самите Македонци, рече претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето обраќање од Мечкин Камен, изразувајќи уверување дека народот е доволно зрел и мудар за да ја одбрани Републиката. Иванов рече дека тој не го прифаќа Договорот со Грција, оценувајќи дека тој е на штета на идентитетот, името и интересите на Република Македонија, нарекувајќи ги лага тврдењата дека со него се јакнел македонскиот идентитет и државноста. Шефот на државата нагласи дека нема да го поколебаат никакви притисоци и обиди за да го смени неговиот став околу потпишаниот договор. Иванов нагласи дека секој во Република Македонија посакува интеграција во ЕУ и во НАТО, но само со своето име, достоинство и чест.
сите 128 | | | веќе видена

Време е Македонија да направи историја, забрзано да продолжи на патот кон посветла иднина, порача премиерот Зоран Заев од Пелинце, на чествувањето на националниот празник Илинден. Во своето обраќање Заев истакна дека Договорот со Грција е патриотски и оти со него се зачувувале македонскиот идентитет, јазик и државјанство и повика на единство, наместо на поделби. „Да ги запреме сите поделби, да се обединиме внатре и со европското семејство за да имаме утре. Пред неколку дена го потврдивме датумот за референдумот – 30 септември. Тоа е денот на нашата нова историска одредница, денот кога ќе донесеме одлука за нашата иднина како дел од семејството на ЕУ и на најсилниот сојуз НАТО“, рече Заев. Тој ги повика граѓаните да гласаат на референдумот на 30 септември и да заокружат ДА на ливчето.
сите 49 | | | веќе видена

Илинден е еден од темелните датуми во историјата на Република Македонија, а најголемата цел на нејзините граѓани, било слободна, независна држава во која почитувањето на човековите права и слободи ќе биде подеднакво за сите без разлика на нивната етничка, верска или која било друга карактеристика, рече претседателот на Собранието Талат Џафери, кој по повод националниот празник Илинден денеска се обрати пред споменикот на Методија Андонов – Ченто, во центарот на Скопје. Џафери, меѓу другото, порача дека граѓаните на Македонија се пред уште една голема и можеби судбоносна одлука и повика на сплотеност на сите релевантни фактори околу престојниот референдум. „Ја повикуваме и опозицијата да преземе дел од одговорноста која што и припаѓа за иднината на државата и граѓаните. Затоа, денеска кога ги одбележуваме двата илиндена и кога изразуваме неизмерна почит и благодарност до сите илинденци, би сакал од ова место да апелирам до сите граѓани на Република Македонија, до сите лидери на политичките партии и до сите ...
сите 38 | | | веќе видена

Авганистанската полиција соопшти дека Македонски државјанин е киднапиран и убиен во главниот град на Авганистан, Кабул. Тој е убиен заедно со уште двајца странци кои работеле за меѓународна компанија за храна во Кабул, објави МИА.
сите 111 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп побара веднаш да биде запрена истрагата за врските меѓу Русија и неговиот изборен штаб во 2016 година. Оваа негова порака на Твитер предизвика лавина на критики во Вашингтон. Републиканците во Конгресот оценија дека истрагата мора да продолжи додека Демократите сметаат дека ова е уште еден обид на Трамп да го попречи судството.
сите 33 | | | веќе видена

next