Кристофер Харисон е основач на најновиот тренд во фитнесот кој зема замав во целиот свет. Овој уникатен стил се вика „Антигравитационен фитнес“ и се вежба со платна закачени на ѕид. „ Антигравитациониот фитнес е поинаков модел на вежби кој помага во повторното создавање контакт меѓу телото и умот на еден човек. Но, исто така, за да се отстрани стресот, за да се предизвикаш себе си и да те направи да живееш еден живот со бои“, вели Кристофер Харисон, инструктор за вежби Антигравитациониот фитнес започна пред 27 години во рамките на забавна компанија. А идејата овие вежби да се донесат во фитнес салите дојде во 2007 година. Од тогаш стилот на вежбање од Њујорк започна набрзина да се шири во целиот свет. Моментално овој стил на фитнес се практикува во 49 земји на светот. Шефкије Аласани
сите 2 | | | веќе видена

Белгискиот велосипедист Мишел Гулертс почина на 23-годишна возраст од срцев удар за време на трката Париз-Рубе. Гулертс падна по 110 извозени километри од 237 километри долгата трка. Тој бил во бессознание кога пристигнаа лекарските служби, а по првите обиди за реанимација покрај патеката велосипедистот со хеликоптер беше префрлен во болница. – Со незмерна тага мораме да соопштиме за смртта на нашиот велосипедист и пријател, кој почина во болницата во Лил опкружен од членовита на семејството. Лекарите сторија се што беше во нивна моќ да го спасат, информираше неговиот тим Веранда. Трката продолжи и на крајот победи светскиот првак Петер Саган.
сите 5 | | | веќе видена

За десет години колку што не бил либерализиран пазарот на електрична енергија во Македонија, малите и средни компании имале загуба од околу 100 милиони евра, тврди вицепремиерот Кочо Анѓушев. Во 2014 година владата на ВМРО-ДПМНЕ ја одложи либерализацијата на енергетскиот сектор на државата, со oбразложение дека тоа ќе ја зголеми цената на струјата кај фирмите. За тоа сега вицепремиерот смета дека нема да се случи. Се очекува либерализацијата на пазарот на струја да стартува за околу три месеци. „Проценката може многу лесно да ја направите ако видите дека тие денеска плаќаат околу 140 до 150 евра по мегават електрична енергија и притоа ако се на слободен пазар, цената на електричната енергија не би била повеќе од 75 до 80 евра по мегават час и ја помножите по количината коишто тие годишно ја консумираат. Таа количина јас не би можел во моментов да ја кажам на памет да не погрешам, но станува збор за многу десетици милиони евра на годишно ниво“, изјави Кочо Анѓушев, вицепремиер Според вицепремиерот, со ...
сите 21 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека на „заканите од Србија“ ќе биде одговорено со „пушки“. – На тие закани ќе одговориме исто како што одговоривме пред 19 години – со пушки, истакна Тачи. Тој тоа го изјави во својот говор на манифестацијата на караулата Кошаре, која се одржува по повод 19 години од конфликтот меѓу тогашната југословенска војска и ОВК на тој дел од границата. Припадниците на југословенската војска успеале од април, па се во текот на НАТО бомбардирањето, да го спречат влегувањето во Косово на борците на ОВК, но се повлекоа на 10 јуни 1999 години по потпишувањето на Кумановскиот договор. Косовските Албанци таа манифестација ја одржуваат на денот кога, како што велат, „конечно е отстранета границата меѓу албанските земји“.
сите 55 | | | веќе видена

На тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан му пречи тоа што неговиот тим го сметаат за прв фаворит во Лигата на шампионите. Сигурните игри на „кралскиот клуб“ во елитното натпреварување придонесоа обложувалниците низ цела Европа да го намалат коефициентот за освојување на трофејот. – Не ми се допаѓа фактот дека сме фаворити во Лигата на шампионите. Треба да размислуваме за натпреварот во среда. За друго не треба да се грижиме. Не ми е гајле што се случило или што доаѓа во иднина. Размислувам само за реваншот со Јувентус, изјави францускиот стручњак. Реал на 11 април го пречекува Јувентус во реванш четвртфиналната пресметка од ЛШ. На првиот меч во Торино, Реал победи со 3:0.
сите 22 | | | веќе видена

Кога Еман Сулејман ги молел своите родители да му дозволат да игра фудбал, тие биле загрижени бидејќи нивниот син бил роден само со една нога. Но, две децении подоцна, тој навистина стана и тоа професионален голман со рефлекси како мачка. Но, за Сулејман не било воопшто лесно да дојде до оваа форма. “Еден ден ги молев моите родители да ми купат топка. Тие првично се двоумеа, но потоа ми донесоа евтина пластична топка. Помина долго време додека не научив да држам рамнотежа пред да можам да ја погодам топката”, вели Еман Сулејман, голман Навивачите што го следат, многу добро ги знаат неговите квалитети и рефлекси. “Тој е многу инспиративен. Иако физички е многу различен од останатите, неговата душа останува силна и навистина ме мотивира”, изјави Мухамед Фаисал Бахри, навивач Упорноста на Сулејман беше наградена бидејќи во 2016 година се приклучи на индонезискиот тим на Светското првенство во Глазгов каде беше прогласен за најдобар голман на настанот. Британските медиуми наголемо пишуваа за него, а тој сега ...
| | веќе видена

На пет дена од одигрувањето на завршниот ракометен турнир, од СЕХА Лигата ги објавија седумте рекорди во изминатите седум сезони. Од македонските екипи и ракометари, со рекорди се издвоија Макс Струмица и Дејан Манасков. Имено, екипата од Струмица го држи негативниот рекорд со најмногу примени голови на еден натпревар и тоа против Вардар. На истиот натпревар одигран во 2015 година, Манасков постигна 17 голови, со што го држи рекордот за најмногу постигнати голови на еден натпревар.
сите 8 | | | веќе видена

УЕФА го објави најновиот список за фудбалските екипи. Интересно е што меѓу тимовите до Македонија на листата и понатаму се наоѓаат Металург и Хоризонт Турново. Екипата од Автокоманда е на 367-то место додека Хоризонт е две позиции подолу. Потоа следува Тетекс кој игра во Втората македонска лига. Интересно е што Металург и Турново не играат во Првата лига откако ги прекинаа сите спортски активности. Инаку, на ранг-листата на УЕФА се наоѓаат вкупно десет екипи од Македонија .
сите 2 | | | веќе видена

Врз основа на одлуката на Извршниот комитет на Европската ракометна федерација, жрепката за Евро 2020 за мажи ќе биде полу-диригиранa. Целта е да се избегнат натпревари на националните тимови кои имаат геополитички проблеми. Со тоа сигурно е дека Косово и Србија во овие квалификации нема да играат меѓусебе. За жрепката на 12-ти април, српската репрезентација е во вториот шешир, додека Косово е во четвртиот. За време на жрепката, прва ќе биде определена групата за Србија, а потоа и за Косово. Евро 2020 ќе се одржи во Австрија, Норвешка и Шведска, а на него ќе учествуваат 24 најдобри национални тимови.
сите 37 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри размислува да извади состав со четворица „истурени“ фудбалери на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Италијанските медиуми објавија дека Алгегри разгледувал две формации, едната е 4-2-4, а другата 4-3-3. Како што се наведува, доколку Јувентус игра со тројца во средниот ред и три напаѓачи на теренот тоа ќе бидат Матуиди, Миралем Пјаниќ и Сами Кедира поназада, а Гонзало Игуаин, Даглас Коста и Квадрадо или Манџукиќ напред. Во случај на четири напаѓачи Матуиди ќе остане на резервната клупа заедно со Кедира или Пјаниќ. Првиот натпревар, што се одржа на 3 април, заврши со висок пораз на италијанскиот шампион (0:3). Натпреварот Реал Мадрид – Јувентус ќе се игра на 11 април со почеток во 20 часот и 45 минути.
сите 84 | | | веќе видена

Кинески научници развиле нов градежен материјал отпорен на оган, кој може да издржи пламен од речиси 1.300 степени Целзиусови. Истражувачи од Универзитетот за наука и технологија создале композитен аерогел со ниска топлинска проводност, многу отпорен на оган. Композитот, кој е синтетизиран од фенол-формалдехидна смола и силициум, може да издржи пламен со висока температура без дезинтеграција. Самиот композит е високо порозен и еластичен, и покажува поголема отпорност на оган од актуелните изолациски материјали, како што се проширен полистирен и стаклена волна. Според научниците, доколку се употребува во ѕидовите, материјалот може да ја зголеми заштитата против уривање на потпорните бетонски структури предизвикано од пожар, што ќе овозможи подолго време за евакуација на зградите. Исто така, може да се употреби за изолација на постари згради.
сите 9 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Кими Раиконен пропушти можност да со подиум да ја заврши трката во Бахреин и да ја комплетира радоста на неговиот тим по триумфот на Себатсијан Фетел. Голема грешка во боксот при промена на гумите на Финецот го чинеше крај за него на втората трка од шампионатот во Формула 1, но и сериозна повреда за еден од механичарите на Ферари. Ферари објави дека механичарот Франческо добил фрактура на ногата, а Раиконен рече дека не е виновен за инцидентот. -Тргнав кога го видов зеленото светло, изјави возачот. Победник на трката во Бахреин беше Фетел, а второто и третото место ги освоија возачите на Мерцедес, Ботас и Хамилтон.
сите 25 | | | веќе видена

Гастрономите често патуваат на места каде што ги води стомакот, во потрага по необична храна, која понекогаш може да биде и опасна по живот. На тоа влијае начинот на кој е земена, начинот на кој се подготвува и начинот на кој се пече, вари или пржи. Според Центарот за контрола на болести, околу 10 милиони луѓе( од 20 до 50 проценти од нив се меѓународни патници) имаат последици од нивниот интерес за разновидна храна и им се појавува дијареа. Причината поради која кај мештаните нема такви проблеми е што тие имаат создадено имунитет. Доколку и вие сте едни и љубопитните луѓе кои сакаат се да пробаат тогаш погледнете ги најопасните јадења на светот. Фугу, Јапонија Опасност: Смрт Фугу е риба позната и под името Сабјарка, може да ве убие во рок од еден час доколку не е подготвена на вистинскиот начин, односно тоа значи дека треба соодветно да се извади црниот дроб и репродуктивните органи. Готвачите кои ја подготвуваат мораат да поминат обука која се фокусира само на овој вид риба и трае три години. Касу Марзу, ...
сите 3 | | | веќе видена

Новото истражување покажува дека тоа што забораваме можеби го предизвикува сигурносниот механизам во мозокот, чија цел е да не бидеме пренатрупани со информации, односно, со други зборови станува збор за здравиот начин на работата на мозокот. Овој податок би можел да ни послужи да разбереме подобро како работи мозокот, пишува Science Alert. Двајца научници од Универзитетот во Торонто тврдат дека целта на помнењето не е да се пренесат најточни, туку најкорисни информации кои нам би ни помогнале да донесуваме паметни и разумни одлуки. “Важно е мозокот да ги заборави неважните детали, и наместо на тоа да се фокусира на работите кои ќе помогнат во донесување на одлуки во реалниот свет”, објаснува Блејк Ричардс, еден од научниците. Ричардс и неговиот колега Пол Френкленд, спровеле порано објавени дела кои на различен начин се приближиле на концептот на меморијата. Некои го проучувале невробиолошкиот аспект на помнењето, други пак невробиологијата на заборавањето. “Најдовме многу докази дека постојат механизми кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Необична таксистка во Италија се обидува, барем за момент, да им го разубави животот на болните од рак. По улиците на Фиренца невозможно е да не се забележи такси возилото на Катерина Беландит – шарен автомобил, украсен со цвеќиња и ликови од цртаните филмови. Освен со возилото, сопственичката го привлекува вниманието и со необичното облекување како Мери Попинс. 53-годишната Катерина нуди бесплатен превоз за лицата болни од рак. Таа го наследила возилото од сопругот, кој починал токму од рак во 2001 година. Катерина е свесна дека не може да спаси живот со ова што го прави, но сака барем да ја намали болката кај нејзините патници.
сите 3 | | | веќе видена

По вчерашното 26-то коло во Првата македонска фудбалска лига, Шкендија ја обезбеди шампионската титула откако ја демолираше Ренова со 5-0, а Вардар одигра нерешено со Академија Пандев. Црвено-црните од Скопје заостануваат 18 бода зад Шкендија која има 66. Ренова, пак, вчера ја одигра можеби најслабата партија досега. Сега не очекува полуфиналето во Купот каде намерно не ги активирав некои од играчите. Ќе повторам, Шкендија со покажаната игра докажа дека има добра група играчи. Влеговме на овој натпревар слабо и без агресивност. Мислам дека тешко трчавме и немавме сила. Се обидувавме да се мотивираме, но беше залудно. Сафет Адеми
сите 58 | | | веќе видена

Народната банка ќе ги повлече книжните десет и педесет денари. Нив ќе ги замени со нови, полимерни односно пластични. Од НБРМ велат дека новите пластични банкноти од 10 и 50 денари ќе ги пушти во оптек од десетти мај. Истовремено ќе се повлекуваат сите досегашни книжни педесетки и десетки, кои се во употреба од септември 1996-та година. Промената на старите банкноти, бесплатно ќе ја прават сите домашни банки од 15- ти мај годинава до истиот датум догодина.
сите 25 | | | веќе видена

Тимот на Торино оствари победа со 1-0 дома против Интер во 31-то коло во Серија А. Единствениот гол во натпреварот падна во 36-тата минута кога Србинот Адем Љајиќ ги казни гостите со прецизен удар. Фудбалерите на Лучано Спалети на тој начин пропуштија златна шанса да се искачат на третото место по вчерашниот пораз на Рома. „Волците“ исто така дозволија изненадувачки пораз од Фиорентина со 0-2. Интер се четврти на табелата со 59 поени, додека Торино останува на 10-тата позиција со 45, сега само три зад Аталанта и Сампдорија. Торино го постигна и првиот успех против „неразурите“ од 1994 година. Интер загуби само два пати во последните 23 натпревари против „биковите“ на сите турнири, но среќата денес не беше на страната на гостите.
сите 34 | | | веќе видена

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ќе мора да се справи со многу проблеми пред клучниот судир во Лигата на шампионите против Манчестер Сити. „Црвените“ во вторникот им гостуваат на „граѓаните“ на „Етихад“, откако победија со 3:0 во првиот четвртфинален натпревар на „Енфилд“. Вкупно девет играчи имаат здравствени проблеми, а за некои од нив сезоната е завршена. Друг дел од овие фудбалери се под прашање за натпреварот во текот на неделата. Големата ѕвезда на тимот, Мохамед Салах се уште е под знак прашалник за гостувањето кај Сити. Голгетерот на „црвените“ се повреди во првиот натпревар помеѓу двата тима и го пропушти дербито со Евертон вчера. Клоп им даде одмор на голем дел од стартерите за натпреварот со „карамелите“, кој заврши со 0:0. Доминик Соланке и Дани Ингс го почнаа дуелот како носители, додека Трент Александар-Арнолд, Алекс Окслеид-Чембрлен и Роберто Фирмино се појавија на теренот како резерви. На клупата за Ливерпул се забележаа уште имињата на фудбалери како Конор Мастерсон, Кертис Џонс и Рафа ...
сите 83 | | | веќе видена

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон ја посочи силната страна во претставувањето на Ферари при вчерашниот двоен триумф на „црните коњчиња“ во квалификациите за Гран При на Бахреин. Британскиот ас на Мерцедес заклучи дека болидите на италијанскиот тим имаат предност што се однесува до чистата брзина во правите делници. Себастијан Фетел ќе стартува прв на денешното натпреварување, а до него во првиот ред ќе биде неговиот клубски колега – Кими Раиконен. Другиот пилот на Мерцедес – Валтери Ботас ги дополни топ 3, а Хамилтон, макар и да даде четврти резултат, ќе тргне од 9-та позиција по казната за промена на менувачот. Триесет и три-годишниот Британец се надеваше дека ќе му се одмазди на Фетел, кој победи во првата трка во сезоната за ГП на Австралија, кога светскиот шампион тргна од пол-позицијата. Со оглед на моменталната ситуација, на Хамилтон ќе му биде тешко да се избори за победата во Бахреин, но тој направи уште позагрижувачки забелешки. – Она што се случи во саботата им докажува на сите, кои ...
сите 110 | | | веќе видена

next