Актерот Двејн Џонсон, попознат како „Карпата“, изјави дека „не е сосем сигурен“ дали ќе се врати во деветтиот филм од серијалот „Брзи и бесни“. Проблемите започнале уште на снимањето на „Брзи и бесни 8“ во 2016 година, кога се појавиле искри на нетрпеливост меѓу „Карпата“ и Вин Дизел, кој го глуми главниот лик во сите филмови. – Вин и јас разговаравме неколкупати, и во четири очи. Јас сфатив дека имаме суштински разлики во нашиот пристап кон филмската работа и соработката. Ми требаше време за да го разберам тоа, но сега ми е јасно, и драго ми е поради тоа. Без обѕир дали ќе работиме повторно заедно или не, рече „Карпата“. Џонсон нагласува дека тука нема лутење, и дека му посакува се најдобро на својот колега, но дека не е сосем сигурен дали ќе ја повтори својата улога во идните продолженија на филмскиот серијал. Наместо тоа, кон крајот на минатата година, „Карпата“ и Џејсон Стејтам најавија нивна спин-оф верзија на автомобилската сага.
сите 9 | | | веќе видена

Најблиските соработници на грчкиот премиер Алексис Ципрас размислуваат евентуалниот договор за името во грчкиот Парламент да се гласа со зголемено мнозинство од 180, место досегашните 151 пратеник, што како предлог веќе се наоѓа на маса, наведуваат грчките медиуми. Информативните портали In и Eurotoday пишуваат дека во кабинетот на Ципрас постои дебата за тоа договорот да пристигне во Парламентот, но да биде усвоен од 180 пратеници, пренесува дописничката на МИА од Атина. „Доколку постои договор за името со ПЈРМ, соработниците на премиерот разговараат за тоа договорот да го достават за гласање во Парламентот и да се одобри, но не со обично мнозинство. Дискусијата сега се води да се побара зголемено мнозинство од 180 пратеници. Ова е поради теоријата дека станува збор за меѓународен договор и не треба да биде усвоен со обично мнозинство“, пишува порталот In. Со слична анализа е и Eurotoday. „Никаква уставна одредба не го обврзува грчкиот премиер да ја постави границата на 180 пратеници, но како што објаснува ...
сите 61 | | | веќе видена

Американските дипломати кои се протерани од Русија поради случајот Скрипал денеска ја напуштија амбасадата во Москва. Русија протера 60 американски дипломати и нареди затворање на конзулатот на САД во Сенкт Петерсбург. Таквиот чекор на Русија е одговор на протерувањето на истиот број на руски дипломати од САД и затворање на конзулатот во Сиетл. САД, земји членки на ЕУ и НАТО протераа руски дипломати како резултат на труењето со нервен гас на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во британскиот град Салсбери.
сите 177 | | | веќе видена

Сметката на Клиниката за гинекологија и акушерство ќе биде одблокирана со средства што Фондот за здравствено осигурување ги обезбедил за клиниката како аванс, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче. Изутрината имале состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија и проблемот веќе е решен. Авансот е во висина колкава што е сумата за блокираната сметка, но, како што посочи, не станува збор за средства кои се скратени од некаде туку, за дополнителна сума пари. – Ќе се обезбеди дополнитена сума пари во форма на аванс. Таа сума ќе биде достапна за Клиниката за гинекологија во текот на денешниот ден или евентуално заради близината на празниците во текот на наредната недела во вторник. Проблемот е решен и сметката ќе биде ослободена за нормално функционирање на клиниката, рече Филипче пред денешната конференција за за унапредување на услугите во социјалната дејност и јавното здравство. Тој не очекува наскоро да дојде до ново блокирање на сметката на клиниката, иако има ...
сите 104 | | | веќе видена

Нивото на Охридското Езеро и натаму е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој, а на Дојранското Езеро три сантиметри под договорениот максимален водостој, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Споредено со просекот за април, зголемен е водостојот на Вардар кај Јегуновце, Зајчев рид-Скопје, Велес и Демир Капија, како и на Треска кај Македонски Брод, Пчиња кај Катлановска Бања, Струмица кај Сушево и Сатеска кај Ботун. Под просекот се водостоите на Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црна Река кај Новаци.
сите 55 | | | веќе видена

Кондиторските и пекарските производи коишто се продаваат на словенечкиот пазар во иднина не смеат да содржат повеќе од два отсто трансмасни киселини од вкупната количина маснотии во еден продукт. Новиот правилник влезе во сила од вчера, но е предвиден и период од една година за прилагодување. Трансмасните киселини се незаситени масни киселини коишто своите посебни својства ги добиваат по индустриска преработка на растителни масла, односно нивна хидрогенизација. Според некои истражувања, тие предизвикуваат зголемување на холестеролот и можат да предизвикаат циркулациски болести, како што се артеросклероза, и болест на срцевите мускули. Затоа, постои тенденција на намалување на нивната употреба во прехрамбените производима. Намалувањето на количината на трансмаснотиите, е дел од мерките од словенечката национална програма за прехрана, телесни активности и здравје, која го опфаќа периодот до 2025 година.
сите 17 | | | веќе видена

Во Основниот суд во Куманово за денес е закажано изрекувањето на пресудата за случајот со четиригодишниот Алмир кој почина откако беше прегазен со автомобил по кавга за ред во амбуланта. Во овој случај му се суди на обвинетиот Бобан Илиќ, кого обвинителството го гонеше првично за убиство, но потоа кривичното дело беше преквалификувано во сообраќајка со смртни последици и обвинетиот од притвор беше пуштен да се брани од слобода.
сите 73 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „ТНТ“, „Труст“ и „Насилство во Центар“. На рочиштето за ТНТ треба да бидат слушани 16 аудио разговори од т.н. „бомби“ во врска со уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки. Според обвинителниот акт, со постапката на уривање е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари. Цаноски и фирмата ФИМЕТ најавија дека ќе поднесат побарувања за причинетата штета. Судско рочиште треба да се одржи и за предметот „Труст“ во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, ...
сите 292 | | | веќе видена

Местото на Република Македонија е во НАТО и ние сме одлучни во намерата да бидеме следната 30.членка на Алијансата, порача премиерот Зоран Заев на одбележувањето на 69-годишнината од потпишувањето на Вашингтонскиот договор, со што се означи формирањето на НАТО. – Вреднувајте ги нашите напори и помогнете ни да го добиеме заслуженото место – полноправна членка на НАТО, рамо до рамо со вас и на масата на Алијансата, каде што припаѓаме, како држава и како граѓани на Република Македонија, побара Заев од партнерите во НАТО. Предупреди дека со предолго чекање пред вратите на Алијансата се појавуваат несакани последици за сите партнери, независно дали се држави членки на НАТО или не. Членството во НАТО станува реална можност, смета американскиот амбасадор Џес Бејли. Реалната можност Македонија наскоро да се приклучи кон НАТО е најголемата разлика кога се зборува за земјата денес во споредба со минатото, порача вчера Бејли. Претставникот на САД, кои се еден од основачите на Алијансата оваа порака ја испрати во период ...
сите 18 | | | веќе видена

Илјадници луѓе маршираа на улиците на американските градови во знак на сеќавање на борецот за граѓански права во Соединетите држави Мартин Лутер Кинг кој беше убиен пред 50 години. Претседателот Доналд Трамп на Твитер постави видео знак во сеќавање на Кинг, а во пораката наведе дека американскиот народ порано ќе ги постигне идеалите на Кинг од владата. Мартин Лутер Кинг во борбата за рамноправност на афроамериканците користеше методи на ненасилство и граѓанска непослушност. Тој на 4 април 1968 година беше убиен во Мемфис пред почетокот на промоцијата на „Кампањата на сиромашните“. Добитник е на Нобеловата награда за мир во 1964 година. Неговите говори, како што е „Имам сон“ од 1963 година, станаа дел од американското и светското наследство и пример на ненасилна борба за човековите права.
сите 3 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп работи со гувернерите на пограничните сојузни држави на распоредување на националната гарда на границата со Мексико со цел борба против илегалната имиграција. Ова го изјави американската министерка за внатрешна безбедност Кристјен Нилсен, наведувајќи дека разместувањето на војниците ќе биде спроведено што е можно побргу. „Заканата е вистинска. Време е да дејствуваме“, изјави таа, наведувајќи дека Трамп ќе потпише указ за испраќање на војската на границата со Мексико.
сите 42 | | | веќе видена

Во Македонија ќе биде променливо облачно и топло со повремен слаб локален дожд. Попладне на места врнежите ќе бидат поројни со грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Поинтензивни врнежи ќе има во ноќните часови. Максималната температура ќе биде од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 22 степена.
сите 262 | | | веќе видена

Еден доста вреден дијамант, за прв пат во својата 300 години долга историја ќе биде продаден. 6,16 каратен, со темно сиво-сина боја Farnese Blue е дијамант кој доаѓа од Индија, а ископан е во 18 век додека траела колонизацијата на Велика Британија. Дијамантот потекнува од рудникот Golconda кој е извор на многу познати индиски дијаманти кои завршиле во рацете на многу богатите европејци, како и прочуениот Hope дијамант кој францускиот трговец Jean Baptiste Tavernier му го продал на на Луј XIV во 1668 година. По гилотирањето на Марија Антоанета Хабсбург-Лоренска, дијамантот Hope е украден. Се верува дека го поседувал англискиот крал Џорџ V, а после неговата смрт во 1830 е продаден на Хенри Филип Хоуп, по кој го добил и името. Преминувал од колено на колено во фамилијата Хоуп за да на крај се искористи за плаќање на семејните долгови. Го купува лондонски трговец и го продава на тогашната компанија Joseph Frankels and sons од Њу Јорк. Конечно во 1909 го купува Картие и го продава на наследничката Евалин Волш ...
сите 2 | | | веќе видена

Познато е дека потребни ни се триесет дена за да стекнеме нова навика. Секако, најтешкиот дел е почетокот. Но, со мотивација и цел која ќе води кон стекнување на одредена навика можете сè да постигнете. Ви нудиме листа на неколку нови навики кои имате шанса да ги стекнете во период од месец дена и кои ќе ве направат во целост нова, поинаква, посреќна и подобра личност. Не плашете се, не мора да ги воведувате сите навики. Одберете две – три и само по кратко време ќе ја почувствувате разликата. Ќе бидете подобро расположени, посреќни и позадоволни од себеси. Употребувајте зборови кои создаваат чувство на среќа Секој може да се жали и да бара виновници за своите проблеми. Наместо тоа, пробајте во следниве триесет дена, секој ден да употребувате по неколку реченици кои ќе ве направат среќни вам и луѓето околу. На пример, повторувајте дека сте среќни поради одредена причина, со пријателите споделете што убаво ви се случило денес, потсетете се дека сте здрави и живи. Секој ден испробувајте нешто ново Разноликоста ...
сите 12 | | | веќе видена

Во градот Дурбуи во Белгија се организира сладок фестивал на чоколадата. Местото каде што се одржува се вика Чоколадна палата, а во неа може да се видат огромни фигури од чоколада, како слонови, јајца, разни птици и слично. На фестивалот учествуваат 40 меѓународни уметници, а се прикажани околу 50 творби. Некои од нив се повисоки и од три метри. Интересно е што има и река по која тече чоколада. Идејата на организаторите била најголемиот фестивал на чоколадни скулптури на светот да го донесат во еден од најмалите градови во светот.
| | веќе видена

Кристијано Роналдо и понатаму урива рекорди во Лигата на шампионите. Стана првиот играч во историјата на овој турнир кој поентирал во 10 последователни натпревари. Против Јувентус даде гол по само 3 минути игра, додека вториот гол беше приказна сама по себе. Според мерењата, Роналдо скокал паралелно со зелениот тепих на височина од 1,41 метар, додека ногата ја исправил на дури 2,38 метри од теренот.
сите 47 | | | веќе видена

Шампионот од Формула 1, Луис Хамилтон е на чекор да стане најплатен возач во светот. Британецот преговара со Мерцедес за тригодишен договор, а документацијата е речиси 100 страници. Се очекува Хамилтон да зема по 45 милиони евра годишно, што ќе биде за 5 милиони повеќе од она што го заработува ѕвездата на Ферари – Себастијан Фетел. – Договорот е речиси финализиран. Со Луис сме на иста линија и се оди според планот. Внимателно подготвуваме сè, а тој го заслужува најдоброто, бидејќи е најдобар, рече шефот на „Мерцедес“, Тото Волф.
сите 94 | | | веќе видена

Македонија ќе биде организатор и на Европското првенство во борење во конкуренција на кадети почнувајќи од 12 до 20 мај оваа година. Како што соопшти претседателот на Боречката Федерација на Македонија, Бетим Вранези, со организирањето на три меѓународни спортски настани во борење, Македонија им се враќа на старите славни денови во овој спорт. „ Би рекол дека Македонија во 2018 и 2019 година ќе биде центар на европското борење, каде ќе имаме ЕП за кадети, во септември СП за ветерани, а следната година ЕП за пионери“, изјави Бетим Вранези- претседател на БФМ На последниот состанок на Управниот Одбор на Федерацијата беше одлучено оваа година да започне и проект за развој на борењето во Македонија кого ќе го промовираат Шабан Сејдиу и Зоран Шоров. „ Горд сум со проектот и ангажманот на овие млади лица полни со енергија кои се ангажирани за да го развијат борењето за да му се врати заслуженото место“, вели Шабан Сејдиу- поранешен борач Со планот за развој на борењето кој ќе добие четири нови спонзори, предвидено ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти, составен од тим од студенти кои ќе работат на развивање на апликации за дигитална трансформација. Освен за дигитализирање на процесите на Телеком, тимот ќе работи и на други иновативни апликации, кои ќе имаат за крајна цел – дигитализација на општеството. Студентите, кои доаѓаат од областа на ИТ, телекомуникациите и е – бизнисот се избрани од ФЕИТ, ФИНКИ и Економскиот факултет. „Ние сакаме да им дадаме можност на младите луѓе и младите таленти да ги градат своите вештини тука да бидат дигитални професионалци. И тие не работат како на Универзитет во некои невистински проекти туку работат на дигитализација на Македонски телеком. Ќе се фокусираат на правење на нови апликации за услуги за корисници…. Сакаме да им дадеме можност на младите луѓе можност да останат тука и после една година ќе видиме дали нашиот експеримент е успешен или не. Ако е успешен ќе го прошириме. Во моментов имаме 25 луѓе, но може да стигнеме набрзо и до 50”, изјави Андреас Елснер, ...
сите 11 | | | веќе видена

Владата се сомнева за криминал во МЕПСО кој е наведен во ревизорскиот извештај за компанијата направен во 2016 година. Државната енергетска компанија, како што наведуваат ревизорите, последниот ден од 2012 година купила имот во вредност од 4,8 милиони евра. Истиот овој имот во 2011 и бил понуден на продажба, но по пониска цена од 1,1 милиони евра. Тогаш државната компанија ја одбила понудата, со образложение дека немале обезбедено пари за тоа. Се работи за деловен простор и гаража кои што се дел од административната зграда на МЕПСО, но не биле во сопственост на енергетската компанија. За да го купи имотот, МЕПСО во септември 2012 година направил дополнување на инвестициската програма за што за таа и за 2013 година биле обезбедени вкупно пет милиони евра за обезбедување на „ефикасен адиминстративен простор“ „Во 2011 година МЕПСО добила понуда да откупи имот од вкупно 2.188 метри квадратни по цена од 3,7 милиони евра. МЕПСО ја одбива оваа понуда. Две години подоцна истава оваа површина, истиот имот друго ...
сите 20 | | | веќе видена

next