Најдобриот стрелец на Барселона, Лионел Меси го изедначи рекордот на една од бразилските легенди на светскиот фудбал Роналдињо. Аргентинецот постигна гол во победата од 3:1 против Леганес дома, и тој беше шести за него од директен слободен удар во една сезона. Ова го постигна Роналдињо со тимот на каталонците во сезоната 2006/07. Ниту еден друг фудбалер не реализирал повеќе голови од фаули во првенството. Меси има шанса да го сруши рекордот во преостанатите седум круга оваа сезона.
сите 26 | | | веќе видена

Минатата година продажбата преку интернет во светски рамки достигна 2,29 трилиони долари. Се проценува дека оваа бројка до 2021 година двојно ќе се зголеми и ќе изнесува најмалку 4,48 трилиони долари. Напредокот на технологијата овозможи со притиснување на само едно копче да се купуваат производи од која било страна на светот, но колку ваквиот начин е безбеден за потрошувачите? Дали можеби не е закана за нивните лични податоци и приватноста? Според анализите на Светската организација на потрошувачи, само половина од корисниците кои купуваат на интернет знаат дека компаниите можат да ги продаваат нивните лични податоци или податоците да им бидат изгубени или украдени. Лани, од евидентираните он-лајн купувачи, скоро 70 отсто изразиле загриженост дека нивните дигитални плаќања не се безбедни, додека 49 проценти никогаш не купуваат електронски, зашто немаат доверба. Во 2015 година, пак, повеќе од половина милијарда дигитални лични податоци биле изгубени или украдени, а повеќе од 30 земји се уште немаат закони ...
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо беше многу задоволен по успехот од 3:2 над градскиот ривал Манчестер Сити. „Црвените ѓаволи“ направија спектакуларен пресврт за да ги освојат трите бода и да го спречат противникот да ја запечати титулата во овој дуел. Сепак, Португалецот покажа скромност и по натпреварот изјави дека целта на неговиот тим била да покаже дека се втор најдобар тим во Англија. – Тие сакаа да ја обезбедат својата титула денес. Тоа ќе се случи, но тоа едноставно нема да биде денес. Тие освоија повеќе поени од сите и не им дадоа шанса на другите. Се надевам дека ќе го совладаат Тотенхем и ќе ја освојат титулата, бидејќи нашата работа е да завршиме втори. Ние не сме толку лоши како што нè прават луѓето. Ќе се обидеме да докажеме дека сме вториот најдобар тим во Англија, изјави Мурињо на пресот по натпреварот.
сите 28 | | | веќе видена

Супермаркетите секоја година трошат големи суми пари на стратешки и комерцијален маркетинг, обидувајќи се да смислат како да ги натераат купувачите да купат и она што во моментот не им е приоритет. Користејќи ја општествената и економска психологија, менаџерите откриваат дека влијаат овие комерцијални трикови. Овошје и зеленчук Луѓето ги привлекува храната што изгледа свежо и сјајно, па често пати се прска со вода и прехранбени лакови за да изгледа како штотуку да пристигнала од некоја богата градина. Рафтови Целата продавница е организирана совршено за да биде поатрактивна за потрошувачите. Секако оние производи што ги бараме се ставени таму некаде, за да треба неколку пати да прошетаме низ рафтовите за да стигнеме до целта. За тоа време окото ќе ни застане и на некој производ што воопшто не сме имале во план да го купиме. Огромни корпи за купување Ви се причинило ли некогаш дека корпите постојано ги заменуваат со поголеми? Секако. Од 1938 нивниот волумен е зголемен трипати. Ова наведува дека додека не се ...
сите 3 | | | веќе видена

Во една нова студија спроведена од страна на Универзитетот Сани во Њу Јорк, двајца експерти од истиот универзитет ги опишале факторите кои претставувале закана за опстанокот на диносаурусите, дури и пред доаѓањето на астероидот, а се одговорни за нивното истребување пред 65 милиони години. Научниците проценуваат дека отровните растенија и послабиот одбрамбен механизам на диносаурусите ја играле клучната улога во нивното исчезнување од Земјата. Професорот Гордон Галуп и неговиот поранешен студент, Мајкл Фредрик, во своите анализи, го истакнуваат недостатокот на “аверзија кон научениот вкус” кај диносаурусите. Станува збор за одбрамбен механизам кој им овозможува на животните да асоцираат одреден вид на храна со лоши последици, како што е гадење. Професорот Галуп посебно ги нагласил глувците со цел да ја опише користа од аверзијата кон научениот вкус. “Причината зошто повеќето обиди за елиминација на стаорците не биле успешни е дека тие, како и многу други видови, развиле начин да реагираат правилно на ...
сите 3 | | | веќе видена

Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган што со авион во земјава пристигна од Ерусалим преку Софија. Благодатниот оган од Софија го донесе владиката Иларион од,Брегалничката епархија. Оганот,што се носи во фенер, од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата. Ова е првпат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган со помош на Бугарската православна црква. Во изминатите десет години по ред тој пристигнуваше во земјава од Грција благодарение на личните пријателства со претставници од грчката црква на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј. Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на Исус Христос во Ерусалим. Благодатниот оган се смета за чудо во православието, бидејќи се пали единствено во рацете на ерусалимскиот партријарх и во првите моменти не зрачи топлина и не ...
сите 16 | | | веќе видена

Проблемот со името, лично, е важно или многу важно прашање за 77% од граѓаните во Македонија. За далеку помалку жители на земјава, 20%, прашањето е неважно или воопшто не е важно. Не само што граѓаните сметаат дека прашањето е важно, туку речиси исто толку, 75%, сметаат и дека треба да се реши веднаш. Ова се дел од резултатите од анкетата која од 1-ви до 21 март ја спрове де невладината Евротинк, во соработка со агенцијата М-Проспект, а за која се дебатираше во синоќешното издание на емисијата 360 Степени . Мислам дека овие бројки се резултат на политиките на новата влада, која е многу одлучна во процесот на изнаоѓање на решение на спорот со името и интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО “, оцени Ибрахим Мехмети. Анкетата бележи и значителен раст на оптимизмот дека Македонија ќе стане членка на ЕУ. Речиси една третина од граѓаните сметаат дека тоа може да се случи во следните 5 години иако тоа е технички невозможно. Граѓаните не можат сега премногу да анализираат колку време трае овој процес на ...
сите 10 | | | веќе видена

Руската амбасада во Лондон побара состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Во соопштението од амбасадата се наведува дека односите со британското министерство за надворешни работи се „тотално незадоволителни“ и оти е крајно време за разговор меѓу амбасадорот Александар Јаковленко и министерот Џонсон. Британската страна соопшти дека ќе одговори на барањето „во догледно време“. Скрипал беше отруен со нервен отров на 4 март во Солсбери. Лекарите соопштија дека нивната состојба се подобрува. Велика Британија ја обвини Русија за труењето, но Москва негира. Труењето предизвика дипломатска криза меѓу Москва и Западот.
сите 102 | | | веќе видена

Неколку лица ги загубија животите и околу 30 се повредени во германскиот град Минстер кога комбе влета во маса луѓе. Според портпаролка на градската полиција, меѓу загинатите е веројатно и возачот на комбето. Жителите на Минстер се замолени да го избегнуват подрачјето на инцидентот. Бебзедносни извори наведуваат дека околностите под кои се случил инцидентот се такви да не може да исклучат можност дека се работи за напад.
сите 62 | | | веќе видена

Фериз Дервиши, член на претседателството на кумановскиот огранок на ДУИ, на општинскиот совет и роднина на жртвата Наип Реџепи, во ексклузивна изјава за Алсат М тврди дека инцидентот во Мала Речица нема врска со политиката. Дервиши вели дека жртвата Наип Реџепи неколку пати бил испровоциран и дека не требало да им обрнува внимание на, како што вели тој, ниските провокации. „ Тоа што се случи тој ден дојде неочекувано и сега целото семејство е во шок. Јас зборувам во име на семејството Реџепи и како член на општинскиот совет на Куманово. На сите им давам до знаење дека ова нема врска со политика, политиката не е вмешана во убиството на нашиот брат и пријател. Нема врска со политика, но некој помогнал во тоа и за нас тоа беше неочекувано и секако, времето ќе покаже кој бил тој човек кој не намести во заседа и ние го загубивме најдобриот човек “, вели Фериз Дервиши, секретар на ДУИ за Куманово. Коментирајќи го состанокот на двете фракции на кумановската ДУИ со лидерот Али Ахмети, Дервиши рече дека по завршување ...
сите 26 | | | веќе видена

Поранешниот потпретседател на ДУИ, Назми Беќири, вчера на Фејсбук напиша дека убиството во Мала Речица се случило по состанокот на ривалските групи за преземање на огранокот на ДУИ во Куманово. Беќири тврди дека од претседателот на ДУИ побарал средбата да се одложи до смирување на страстите. Во септември минатата година, пред локалните избори, Беќири со поддржувачите се спротивстави на предложената листа за советници на која огранокот на ДУИ, како носител на листата, го стави Фатмир Идризи, актуелен претседател на огранокот на ДУИ во Куманово. „ Може да бидат истите луѓе ако се гласа таму каде што треба. Измени нема да се прифаќаат. Не само што ќе ги бојкотираме туку и ќе се бориме против нив “, велеше Назми Беќири, член на ДУИ. На 5 април во седиштето на ДУИ во Тетово двете фракции на ДУИ од Куманово имаа средба со лидерот на партијата Али Ахмети. На тој состанок за претседател на огранокот на ДУИ во Куманово беше избран Фатмир Идризи. Партиски извори за Алсат М велат дека ситуацијата внатре не била ...
сите 28 | | | веќе видена

Иако извештајот од ЕК за напредокот на Македонија се очекува да биде охрабрувачки за земјата, во него ќе има критики и за власта и за опозицијата. Претседателот на Евроатланскиот совет на Македонија, Исмет Рамадани, смета дека владата е свесна за точките за кои ќе биде критикувана од Брисел и затоа преку реконструкција ќе се обиде да интервенира токму во тие области. „ Ќе пишува дека борбата против криминалот и корупцијата ќе треба да бидат многу посилни. Ова влада и самата признава дека во некои областа работите не се движеле како што треба и неслучајно, паралелно со очекување на извештајот од ЕК, премиерот најавува реконструкција на владата. Реконструкцијата се прави бидејќи во некои сегменти има застој, има слабости и таму каде ќе има смена на министри, пораката од тоа е дека таму имало слабости “, рече Исмет Рамадани, претседател на Евроатланскиот совет. Рамадани и Ива Цоневска од Институтот за европска политика сметаат дека во фокусот на извештајот ќе бидат реформите во судството и администрацијата, ...
сите 119 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев потврди дека на 12 април шефот на дипломатијата Никола Димитров ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коцијас. Во интервјуто за МИА, Заев со оптимизам најави дека ако по 12 април има премиерска средба, тоа ќе значи дека долгогодишниот спор е пред дефинитивно решение. „ Нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција. За вакви одлуки вреди да се жртвува и политичката кариера. Кога ќе слушнете најава за средба Заев-Ципрас да знаете дека тука сме за достоинствено решение за државата“, рече Заев. И грчката страна уверува дека евентуалното решение ќе биде достоинствено. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос, вели дека со решение за името нема да се разниша мнозинството што владата го има во грчкиот парламент. Тој тврди дека постои кохезија во владата за ова прашање, иако коалицискиот партнер Независни грци јавно се противи на решение кое ќе го содржи терминот Македонија. Анеса Салиху
сите 345 | | | веќе видена

Јавниот транспорт, улицата Благоја Тоска, промената на имињата на училиштата, основните училишта во Мала Речица и во Селце, студентската населба, местото за селекција на отпадот и голем број други инфраструктурни проблеми се темите кои последниве години беа покренати од Алсат за градот Тетово, за чие решавање сè уште ништо не е направено. Жителите се скептични дека нешто ќе се смени и велат дека им е преку глава од ветувања. „ Т оа се гледа, самата слика покажува што направиле. Многу ветуваат, малку работат, никогаш не велат не, велат ќе го направиме тоа. “ „ Многу пати велат да, сега почнаа малку со улиците, има многу други проблеми, видете тука како е “, велат анкетираните жители. Ветувања за решавање на овие проблеми речиси секоја година даваа градоначалничката Теута Арифи и поранешниот шеф на општинскиот совет Хисен Џемаили. „ За 2014 година е предвидено овој дел од центарот во близина на болницата и ја надминува реката, значи за 2014 година овој дел “, велеше Арифи уште во 2014 година. „ Ние во ...
сите 2 | | | веќе видена

На Христијан Мицкоски можам да му држам лекција по економија до сабајле, одговори премиерот Зоран Заев на критиките од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека новата влада предизвикала економско цунами. Во интервју за Македонската информативна агенција – МИА, Заев вели дека наследиле урнисана и финансиски разнебитена држава, но дека успеале да ја стабилизираат државната каса, да постигнат економски раст и да овозможат зголемување на платите. Премиерот е оптимист дека наместо до крај на мандатот, просечната плата веќе до крај на наредната година ќе достигне 500 евра. Тој најавува значително зголемување и на социјалната помош. „Анализите велат доколку продолжиме со овие трендови на домаќинско работење, во комбинација со економскиот раст, на 1 јануари 2019 година ќе се создадат услови просечната социјална помош од 4.200 денари да ја достигне висината од 11.500 денари. Во истиот период, до 1 јануари 2019 година, имаме намера да го стабилизараме пензискиот фонд за да се гарантираат пензиите, и нивниот соодветен раст, на ...
сите 100 | | | веќе видена

На интервјуто на Заев , реагираше Христијан Мицкоски со објава на Фејсбук. Вели дека не верува оти било можно ова да биде одговорот на Заев на критиките. „ Дојде до таму работата Заев да дели лекции за економија, но не разбира дека рибата не само што мириса од главата, или опашката, како што милува Заев да каже, туку мириса цела. Економијата тоне, а народот е осиромашен“, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека секое просечно семејство за само два и пол месец a е задолжено од владата за 1.200 евра, дека капиталните инвестици речиси и да ги нема и дека граѓаните сега трошат помалку во споредба со претходната кризна година што, според Мицкоски, не оди во прилог на тврдењата дека економијата оди напред. Лидерот на опозицијата го обвинува Заев дека се фали со инвестици што ги сработела или подготвила претходната власт.
сите 100 | | | веќе видена

Лаборантско-медицинската насока со настава на албански јазик во средното училиште “Марија Кири Склодовска” во Скопје во последниве години предизвикува голем интерес кај матурантите. Ова го поттикна заменик-директорот Ведат Мустафа две години по ред да бара отворање дополнителна паралелка, но неговото барање не наиде на разбирање во Министерството за образование, иако ги поминало постапките во Градот Скопје, кое е основач на средните училишта. „ Нема причина, во градот Скопје кога го поднесуваме барањето, добиваме информации дека поминало од градот Скопје, но од Министерството за образование и наука немавме позитивен одговор, а на конкурс гледаме дека има 5 паралелки, една помалку од она што го бараме. Во овие две насоки, лаборанти, техничари за очна оптика имаме многу интерес и често сме принудени да ги одбиваме учениците, бидејќи нема место и не смееме да имаме повеќе од 34 ученици “, рече Ведат Мустафа, заменик-директор на ССУ “Марија Кири Склодовска”. Средното медицинско во Скопје оваа година има вкупно 5 ...
сите 5 | | | веќе видена

Реџеп Мемеди, член на Централното претседателство на Движењето Беса и пратеник во Собранието денеска на прес-конференција изјави дека деновиве очекува интензивирање на разговорите за нивен евентуален влез во Владата. – Во однос на нашите контакти со премиерот Зоран Заев за евентуално вклучување на Движењето Беса во Владата, имаше неколку средби, но за поконкретни чекори очекуваме наредните денови да се интензивираат контактите и поконкретно да разговараме за оваа тема, рече Мемеди. Движењето Беса, на прес-конференцијата по повод Светскиот ден на здравјето – 7 Април, ги повика Владата и здравствените институции да ги преземат потребните мерки за рехабилитација на здравствениот систем со цел граѓаните да го реализираат своето право на квалитетна и безбедна здравствена установа. – Потешкотиите со кои се соочуваат граѓаните секој ден при користење на здравствени услуги и статистичките податоци за високата стапка на смртност на новороденчињата се показатели за алармантната состојба што владее во нашето здрвство, ...
сите 11 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор на 12 лица осомничени за учество во вооружената престрелка во тетовска Мала Речица. Полицијата денеска го приведе и Дритон Ферати по кого се трагаше по инцидентот по што го спроведе во затворот во Шутка. Едно од осомничените лица, Флорим Мисини, поради тежината на повредите, е задржано во болница. МВР: Поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „убиство“ и соизвршителство во вршењето на тоа дело, иницирана е кривична пријава за лицата: Нуредин Мисини, Флорим Мисини, Хајредин Мисини, Башким Мисини, Ирфан Мисини, Мурсел Мисини, Сабит Реџепи, Халил Камери, Беким Реџепи, Ридван Дервиши, Љуљзим Битри државјанин на Албанија и Дритон Ферати. Истовремено против лицето Беким Реџепи и Љуљзим Битри е поднесена и кривична пријава за сторено кривично дело – “недозволено изработување и држење на огнено оружје и распрскувачки материи“. Во престрелката од здобиените рани почина Наип Реџепи од Куманово. Според полицискиот извештај, на инцидентот му ...
сите 62 | | | веќе видена

СВР Тетово во соработка со СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција при МВР, го документираше и расчисти случајот од 5 април во Мала Речица во кој едно лице го загуби животот, а двајца беа повредени и до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 12 лица. Како што соопшти МВР, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „убиство“ и соизвршителство во вршењето на тоа дело, предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РМ, како и две кривични дела „убиство во обид“ по член 123м, а во врска со член 19 од КЗ на РМ, до ОЈО Тетово кривично пријавени се лицата: М.Н. (40), М.Х. (34), М.Ф. (23), М.Б. (21), М.И. (21), М.М. (24) сите од село Черкези – кумановско, потоа Р.С. (42), К.Х. (42), Р.Б. (41) тројцата од Куманово, како и Р.Д. (44) од с.Черкези, Љ.Б. (40) од Елбасан (Р.Албанија) и Д.Ф. (22) од село Опае – липковско. Десетмина од пријавените се предадени на Судија на претходна постапка кој што на сите дванаесетмина пријавени веќе им одреди мерка притвор во ...
сите 62 | | | веќе видена

next