Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја поздрави синоќа позитивната препорака на Европската комисија за либерализација на визите за граѓаните на Косово. Од владата во Приштина изразија очекување дека оваа препорака на ЕК ќе биде поддржана и од Европскиот парламент и од Советот на министри.
сите 10 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. До ова доаѓа откако вчерашната лидерска средба во проширен состав ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со образложение дека не се согласува со таков проширен формат на лидерските средби.
сите 191 | | | веќе видена

Во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер, особено изразен низ Повардарието и во источните делови. Во крајните североисточни делови е можен и краткотраен дожд. Дневната температура ќе се движи од 22 до 30 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 27 степени.
сите 235 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за доверба на Владата, побарана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Џафери за четврток,апк, ги одложи продолженијата на три седници, што беа планирани за денеска, а на кои како останати точки од дневниот ред се реформските закони. Во известувањето од Собранието стои дека 22-та, 34-та и 35-та седница наместо денеска ќе продолжат во четврток на 12 април во 11:00 часот. На 22. седница се измените и дополнувањата на законот за Заштита на сведоци, по скратена постапка, на 34-та е дополнувањето на Законот за судовите, во второ читање, а на 35-та се дополнувањата на Законот за јавното обвинителство и Законот за кривична постапка, во второ читање. Во четврток се очекува да биде закажана уште една седница на која ќе се гласаат и законите за следење на комуникациите, што денеска треба да поминат на Комисијата за одбрана и безбедност. На продолженијата на седниците во четврток се очекува да присуствуваат и пратениците од опозициската партија, кои ...
сите 126 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во Кривичниот суд сведочи за нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села во Парламентот на 27 април минатата година. Џафери е прв сведок на денешната главна расправа. На почетокот на рочиштето, судијката Славица Андреевска го праша Џафери дали го разбира македонскиот јазик, на што тој одговори потврдно и оти не му е потребен преведувач. Џафери прво одговара на прашања обвинителот од ЈОРМ Дарко Јакимовски, а потоа и на одбаната на обвинетите. Сведочењето го почна со објаснување на случувањата во собранскиот прес-центар. Рече дека се почнало околу 19 часот кога група граѓани насилно влегле во прес-центарот на Собранието. – Насилно почнаа да напаѓаат, прво физички, а потоа и со сета опрема што се користеше како средство за напад врз сите нас, пратеници, медиуми и сите што бевме во прес-центарот. Зоран Заев, Оливер Спасовски, Горан Мисовски, Александар Кирацовски, Дамјан Манчевски, Весел Мемеди, Сурија Рушити и Зијадин Села направија ...
сите 186 | | | веќе видена

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Според Центарот, како што јави ДПА, сириската армија почнала и со евакуција на некои позиции, кои се проценуваат како можни целите на евентуалните напади. – Сириската арнија е во целосна (борбена) готовност на сите аеродроми, поважни позиции во главниот град Дамаск и неговата околина, во Хомс, како и во крајбрежните региони на Латакија и Тартус, изјави директорот на Центарот, Рами Абдел Рахман. Активисти на Центарот од источната сириска провинција Деир ал Зур тврдат дека виделе припадници на владините сили како вршат евакуација на главните контролни пунктови. Ваквите информации доаѓаат по вчерашните најава на американскиот претседателот Доналд Трамп дека САД „во следните 24 до 48 часа“ ќе го објават потенцијалниот одговор на „ужасниот и брутален напад со хемиско оружје“ ...
сите 434 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски и пратеникот Александар Кирацовски, претпладнево дојдоа во Кривичниот суд за да сведочат во процесот за нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села во Парламентот на 27 април минатата година. Дел од медиумите во пресрет на денешното рочиште објавија дека како сведок е поканет и премиерот Зоран Заев, но тој досега не се појави во судот. На претходните рочишта сведочеа неколку сведоци, меѓу кои и Зијадин Села. Тие зборуваа за случувањата и насилството што се случи врз Села на 27 април 2017 година кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието на РМ. Во овој случај обвинети се Кире и Цане Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Ценков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. На претходните рочишта обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат ...
сите 194 | | | веќе видена

Русија предупреди на „тешки последици“ во случај на западни воздушни удари врз Сирија по нападот со хемиско оружје во сирискиот град Дума што Москва го негира. Рускиот амбасадор во Обединетите нации Василиј Небензја им порача на западните земји да ја напуштат „воинствената реторика“. Според него, во саботата во Дума немало „никаков хемиски напад“ и оти за тоа не постојат докази.
сите 292 | | | веќе видена

Јулија Скрипал ќерката на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал е отпуштена од болницата во Британија. БиБиСи јави дека 33 годишната Јулија била префрлена на безбедна локација. Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа отруени со нервен гас во британскиот град Салсбери на 4 март. Докторите соопштија дека се подобрува здравствената состојба и на поранешниот шпион кој веќе не е во критична ситуација.
сите 80 | | | веќе видена

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега Доналд Трамп „априори потврдува дека било користено хемиско оружје“. – Ако биде утврдено кој е одговорен, претседателот на Републиката веќе неколку пати напомна дека, ако е пречекорена црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави Гриво за радиото Европа-1. Тој нафласи дека Макрон и Трамп им дале инструкции на своите тимови да продолжат со истрагата. – Претседателот на Републиката повторно ќе разговара со претседателот Трамп во следните 48 часа, рече Гриво. На прашањето дали ќе се одржи закажаната посета на Макрон на Русија кон крајот на мај, со оглед на развојот на сириската криза, Гриво изјави дека засега таа официјална посета не е доведена во прашање. – Треба секогаш да се разговара, дури и кога има несогласувања. Тоа е принципот на мултилатералната ...
сите 296 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Како што јави дописничката на МИА од Атина, патувањето на Коѕијас, засега, официјално не е соопштено од грчкото МНР, но според информациите во медиумите, министерот за надворешни работи на Грција, утре ќе има средби во Белград, во четврток во Охрид, а потоа во Приштина, по што ќе се врати во Атина. Грчките медиуми коментираат дека најкритичната средба од сите, е онаа со Димитров во Охрид. Токму затоа, новинарите во Грција, во извештаите, акцентот го ставаат на новата, трета по ред средба за 20 дена на шефовите на македонската и грчката дипломатија. Грчките медиуми коментираат дека разликите се исти и непроменети, се однесуваат на ревизија на Уставот, на ерга омнес, односно опсегот на употреба на новото име, на јазикот и идентитетот, но додаваат дека и понатаму постои заемна волја од двете страни за постигнување решение. Во ...
сите 217 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште од судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Како што објавија дел од медиумите на денешното рочиште поканети се да сведочат претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски, пратеникот Александар Кирацовски и премиерот Зоран Заев. На претходните рочишта сведочеа неколку сведоци, меѓу кои и Зијадин Села. Тие зборуваа за случувањата и насилството што се случи врз Села на 27 април 2017 година кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието на РМ. Во овој случај обвинети се Кире и Цане Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Ценков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. На претходните рочишта обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се ...
сите 200 | | | веќе видена

Авиокомпанијата „Луфтханза“ откажа повеќе од 800 летови од германски аеродроми поради штрајк. Германски синдикат соопшти вчера дека негови членови денеска ќе организираат штрајк на најголемиот германски аеродром во Франкфурт. Штрајк ќе биде организиран и на аеродромот во Минхен. Ќе штрајкуваат и сервисните служби, градинките и вработените во локалната администрација. Синдикатите бараат зголемување на платите за шест отсто или најмалку 200 евра за 2,3 милиони вработени во јавниот сектор.
сите 32 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „Труст“ и „Тенк“. На рочиштето за „Тенк“ треба да бидат слушани цедеата, како и да бидат сослушани тројца сведоци на обвинението и да се презентираат и другите материјални докази. Во предметот „Тенк“ на СЈО обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот „мерцедес“ од 600 илјади евра. Според обвинението, во периодот од февруари до крајот на октомври 2012 година Груевски како службено лице ги искористил влијанието и службената положба и побарал од министерката за внатрешни работи Јанкулоска, да спроведе јавна набавка во која министерството ќе купи ново блиндирано патничко моторно возило „мерцедес“, модел „С-600 гард“, а во постапката бил фаворизиран економскиот оператор М.А. ДООЕЛ, генерален застапник и дистрибутер на возилата од брендот „Мерцедес“. Судско рочиште треба да се одржи и за ...
сите 273 | | | веќе видена

Четири работни дена за завршување на процедурата за носење на реформските закони имаат пратениците пред новиот Извештај за напредокот на земјата што ќе биде објавен следниот вторник, на 17 април. Финалната интензивна собраниска агенда ќе биде позната по денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи, јави МИА. Извесно е дека законите би требало да бидат донесени најдоцна до петок. Во среда, пак, според очекувањата на опозицијата, треба да се одржи седница за доверба на Владата за што барање потпишаа 41 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ. Во Собранието, според агендата на веб-страницата, за денеска има закажано четири собраниски седници од кои три со по една заостаната точка и неколку комисиски заседанија. Дел од овие точки се токму реформските закони. На 34. седница е реформскиот закон за судовите, на 35-та се дополнувањата на Законот за јавното обвинителство и Законот за кривична постапка, во второ читање, а закажана е и 22. седница со една заостаната точка, измени ...
сите 141 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Во Скопје слично време, со темепратура до 24 степени. Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени. В среда температурите ќе се движат од 19 до 25 степени, в четврток од 20 до 27, а в петок од 21 до 28 степени. За викендот температурите ќе бидат од 19 до 27, т.е. од 18 до 24 степени.
сите 237 | | | веќе видена

Светски познатата актерка Кетрин Зита Џонс (48) и нејзината ќерка Керис Зита Даглас (14) беа меѓу толпата славни личности кои присуствуваа на модниот настан на “Долче и Габана” во Њујорк. Прекрасните мајка и ќерка беа облечени во црно со внимателно избрани детали кои го надополнуваа нивниот стајлинг.
сите 14 | | | веќе видена

Во заливот Фанг Нга на Тајланд се наоѓа островот Као Пинг Кан, а 25 метри повисоко се наоѓа островот Ко Тапу. Овие островчиња заедно се познати како островите на Џејмс Бонд. Тие го добиле своето име во 1974 година, кога на нив се снимал филмот “Tomorrow Never Dies” од серијалот 007. Популарноста на филмовите за тајниот агент Џејмс Бонд, во режија на Мајкл Ејптид, ги претворила овие дотогаш непознати острови во туристичка атракција. За жал, поради ѓубрето кое го оставале зад себе туристите, властите биле приморани да ја зачуваат природата и убавината на островите, па од 1998 година пристапот на Ко Тапу е забранет.
сите 10 | | | веќе видена

Во западниот дел на Индија во Гуџарат ќе започне изградбата на статуата на Железниот Човек, која ќе биде речиси двојно поголема од Статуата на слободата, а завршувањето на работите се планира за крајот на годината. “Статуата на единството” во Индија ќе биде висока 182 метри, а се гради во чест на Сардар Валабај Пател кого Индијците го сметаат за олицетворение на патриотизмот и служењето на народот за што го добил и прекарот Железен човек. Монументалниот “Статуа на единство”, висок 182 метри, се гради во чест на Сардар Валабај Пател, кого Индијанците го сметаат за олицетворение на патриотизмот, национализмот и услугата кон народот, за што го доби прекарот Челик или Железен човек. Зад проектот се наоѓат компаниите Turner Construction која е позната по проектот Бурџ Халифа во Дубаи и Michael Graves Architecture & Design. Планирана е и изградба на хотели и други објекти, со цел дестинацијата да стане поатрактивна за посетителите од целиот свет.
сите 3 | | | веќе видена

Британскиот принц Хари и неговата вереница Меган Маркл ги замолиле сите кои сакаат да им испратат свадбен подарок следниот месец, наместо тоа да уплатат донација, соопшти денеска канцеларијата на принцот. Во соопштението се наведува дека двојката е многу среќна поради добрата волја која им е укажана и сакаат повеќе луѓе да имаат корист од таа несебичност. Принцот Хари и Маркл одбраа седум хуманитарни организации со кои не се директно поврзани, а меѓу нив се Детското ХИВ здружение, Фондацијата Мина Махила која им помага на жените во сиромашните делови на Мумбај, Кризната организација за бездомници и Малите војници на Скот, кои ги поддржуваат децата што ги загубиле своите родители во британската војска. Двојката ќе се венча во замокот Виндзор на 19 мај.
сите 35 | | | веќе видена

next