„Владејачкото мнозинство се согласи на концептот нов закон за финансирање на политичките партии, концепт на техничка влада според пржинскиот модел, стопирање на процедурата измени на Изборниот законик во насока на промена на бројот пратеници кои се неопходни за избор на членови на ДИК и враќање на важечкиот принцип со дво-третинско мнозинство“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, додавајќи дека на средбата се уште не се разговарало за референдумот и референдумското прашање.
сите 216 | | | веќе видена

Измените на Законот за минерални суровини се селективни, ограничени и нестручно предложени, а со нив продолжува хајката против рударскиот сектор. Ова обвинување го изнесе претседателот на Македонската асоцијација за рударство, Николајчо Николов откако измените на Законот за минерални суровини повторно беа ставени на дневен ред на Собранието, со предлог, да се донесат по скратена постапка. Според него, во нееднаква положба се ставаат старите и новите рудници, одредбите на законот се тенденциозни и не дозволуваат развој на рударскиот сектор. Побара од пратениците да ги повлечат бидејќи се штетни за рударството, бидејќи е спорен членот со кој не се дозволува отворање рудници кои во производниот процес користат цијанид. „Ако треба да се менува овој закон за минерални суровини треба многу покомплексно да се разгледа и не знам зошто луѓето се плашат да оди ова на јавна расправа и за овие измени да не стои и Министерството за економија како надлежно. Практично како да сакаат да се добијат некакви поени“, рече ...
сите 12 | | | веќе видена

Поради забележани недостатоци во документацијата, тендерот за набавки на реагенси тежок 35 милиони евра, замина во историјата. Министерството за здравство го поништи. Одлуката за тоа дојде откако јавноста жестоко реагираше по информацијата дека фирма непозната во оваа област е единствениот понудувач на тендерот. Сепка, министерот Венко Филипче, денеска негираше дека одлуката за поништување на тендерот ја донел под притисок. „Интензивно во овој период работевме на евалуација на понудата и првичната евалуација укажа на тоа дека постојат одредени недостатоци во документацијата и поради тоа решивме тендерската постапка да ја прекинеме. Притисок апсолутно немаше, се увиде дека има пропуст во документацијата, но, во исто време сметаме дека е некоректно и дополнително раѓа сомнеж кога има само еден понудувач во оваа тендерска постапка“, рече министерот Филипче. Филипче вели дека министерството ги разгледува четирите приговори кои пристигнаа од оператори, а се однесуваат на одредени делови на постапката. Пациентите, ...
сите 41 | | | веќе видена

Кој ќе го добие тендерот вреден над шест милиони евра за чистење и техничко одржување на Владата и и на објектите на државната управа. Службата за општи и заеднички работи објави оглас на кој бара фирма која 385 милиони денари, во следните три години ќе ја одржува хигиената, ќе врши занаетчиски работи и поправка и ќе биде одговорна за селење мебел во внатрешноста на објектите. Тендерот се однесува на повеќе министерства како и на вилите во сопственост на Владата. Биро за јавни набавки: Влада на Р.М. Секретаријат за европски прашања Центар за обуки ЕУ инфо-центар Управа за финансиска полиција Министерство за финансии Министерство за економија Финансиската полиција во март годинава поднесе кривични пријави против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи, Васе Доневски и сопственикот на фирмата „Секјуриком“ поради сомнение дека во 2015 го наместиле тендерот за одржување и чистење на Владата во вредност од 11 милиони евра. Меѓу другото, Бирото за јавни набавки и Службата за општи и заеднички ...
сите 72 | | | веќе видена

„Денеска го прифативме барањето на ВМРО-ДПМНЕ, да се направат законски измени кои ќе овозможат техничка влада да ги спроведува секои парламентарни избори со формат идентичен на пржинскиот“, рече во дел од својата изјава премиерот Зоран Заев по завршување на втората пауза на лидерската средба. Заев рече дека лидерите се согласиле лидерската средба да заврши денеска и оти остануваат разговори околу референдумското прашање, карактерот на референдумот и за датумот на негово одржување.
сите 149 | | | веќе видена

Ниту еден пратеник немаше против да се прескокне точката со која на денешната седница беа поставени предлог – измените на Изборниот законик по скратена постапка. Претседателот на Собранието Талат Џафери објасни дека Собранието ќе го почека исходот од лидерската средба, а потоа ќе се наврати на точката. „Имајќи предвид дека сè уште траат разговорите за изнаоѓање консензуално решение по односното прашање, предлагам да преминеме на наредната точка, а на истата да се вратиме доколку има консензус по прашањето, доколку не, да се вратиме на расправа по истата точка“, рече спикерот Џафери. Предлог-измените на Изборниот законик претходно поминаа на Комисијата за европски прашања и Законодавно-правната комисија. ВМРО ДПМНЕ поднесе 401 амандман, но ниту еден не беше прифатен. Предлог-измените поминаа и на последната редовна владина седница, со кои, како што соопштија од Владата, ќе се овозможи избор на Државната изборна комисија. Клучната измена е членовите на ова тело, кое треба да го организира најавениот ...
сите 8 | | | веќе видена

Ќе побара, ама не може да им нареди. Вака вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев ја правдаше одлуката, фирми во кој тој има удел да бидат потенцијални добитници на пари од државата. По скандалот со одлуката, финансиска инекција од државата да има за фирмата „Каст – инвест“, каде Анѓушев има малцинска сопственост, Алсат М денеска откри дека истата фирма, како и компанијата „Брако“ се во игра за нова транша парична помош од буџетот. Според документот доставен до Агенцијата за странски инвестиции, позитивна оценка за фирмите на Анѓушев дала владината Комисија за евалуација на чело со Софче Јовановска. Прашање: Која е Софче Јовановска? Одговор: Значи, Софче Јовановска е жената која е шеф на кабинетот кај мене во канцеларија и таа беше една од комисијата која го евалуираше процесот. Во моментот кога се одлучуваше за „Брако“ таа се изема бидејќи е кај мене во мојот кабинет. Но, видете, мора сите да знаете што тие работеа, тие не одлучуваа тие споредуваа факти“, рече Кочо Анѓушев, Вицепремиер за економски ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерите на претеничките групи присутни на лидерската средба во Клубот на пратеници, моментално се на пауза, после која се најавени изјави за медиумите. Обраќањето на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА ќе можете да го проследитев ВО ЖИВО на интернет страната на АЛСАТ-М. Засега, никој од присутните официјално не соопштува дали има напредок и за што конкретно станало збор.
сите 54 | | | веќе видена

Голем шумски пожар избувна денеска во близина на грчката престолнина, Атина. Во тек е евакуација на населението од критичните подрачја. Според катимерини, гори високостеблеста борова шума, а небото над Атина добило портокалова боја. Делови од Грција деновиве се зафатени со топлотен бран и температури до 40 степени.
сите 43 | | | веќе видена

Кошаркарските федерации на Македонија и на Грција разговараат двете земји заедно да конкурираат за домаќини на европското првенство во кошарка за мажи во 2021 година или за жени во 2023, објави денеска спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација, Владимир Темелковски, појаснувајќи дека Македонија би била домаќин во Скопје, а Грција на натпреварите од групите што би ѝ припаднале нејзе, а би ги организирала во Атина и во Солун.
сите 58 | | | веќе видена

Ниту една партија во Словенија нема да успее да направи мнозинство во парламентот, објави кабинетот на словенечкиот претседател, Борут Пахор, по консултациите со шефовите на пртатеничките групи, додавајќи дека претседателот нема никому да додели мандат за формирање на влада. На парламентарните избори победи Словенечката демократска партија на Јанез Јанша, кој не успеа да склучи коалициски договор со други партии. Според словенечкиот закон, Парламентот може да кандидира кандидати за премиер во следните 14 дена. Доколку и по вториот круг преговори ниту еден кандидат не обезбеди мнозинство, тогаш во текот на есента Словенија ќе треба да спроведе предвремени парламентарни избори.
сите 14 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати. Според новиот ценовник, дизелот поевтинува за 1,5 денари, а бензините – „супер 95“ и „супер 98“, за еден денар по литар.
сите 50 | | | веќе видена

Предлог законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, ќе се разгледува по завршување на лидерската средба, одлучија денска едногласно пратениците во македонското собрание, со 78 гласови – „за“. Немаше гласови против и немаше воздржани. Барања за процедурални забелешки или противења од страна на опозицијата, исто така – немаше.
сите 15 | | | веќе видена

По кратката пауза продолжи лидерската средба во Клубот на пратениците. Нема официјални информации околу досегашниот тек на пореговорите, а шпекулациите се дека се разговара за правилото на „пржинска влада“ и гаранциите дека нема да се повикува на бојкот на референдумот. И на денешната средба во Клубот на пратениците Заев е придружуван од вицепрмиерката Радмила Шеќеринска, Мицкоски е со професорката Тања Каракамишева, Али Ахемти со вицепремиерот Бујар Османи, додека Касами од БЕСА е придружуван од Аријанит Хоџа.
сите 44 | | | веќе видена

Една жена е убиена, а 14 лица се ранети во оружен инцидент доцна синоќа во најголемиот канадски град, Торонто. Спред извори од полицијата, напаѓачот користел пиштол, а бил застрелан од полицијата. Во Торонто оваа година е забележан огромен раст на насилствата во кои се користи оружје.
сите 32 | | | веќе видена

Денеска треба да продолжи собраниската седница на чиј дневен ред се и измените на Изборниот законик, по скратена постапка. Седницата треба да продолжи со Предлогот за разрешување на претседателот и членовите на Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен. На предлог на владејачкото мнозинство на седницата на дневен ред се и измените на Законот за заштита на потрошувачите, во второ читање, но и дополнет предлог на закон за изменување на Законот за пратениците, во второ читање.
сите 40 | | | веќе видена

Во Македонија ќе биде променливо облачно, од попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен северозападен ветер. Локално се можни поитнезивни процеси, особено во западните и јужните делови. Дневната температура ќе се движи од 21 до 35 степени. Во Скопје и околина слично време со температура до 33 степени.
сите 325 | | | веќе видена

Во Клубот на пратениците по третпат претставниците на најголемите политички партии ќе се обидат да приближат ставовите околу составот на ДИК, најавениот референдум, како и Законот за влада, за што опозицијата бара пред секои парламентарни избори да има пржинска влада, како и Законот за финансирање на политичките партии. Претставниците од СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА веќе се пристигнати, а лидерската е во тек.
сите 302 | | | веќе видена

На струшкото крајбрежје и понатаму врие од педалинки и покрај одлуката на локалните власти која на почетокот на летово ги забрани поради безбедносни причини. Она што е воочливо е дека на педалинките се превезуваат и малолетни лица, а на една педалинка има и повеќе лица. „ Јас сум концесионер на плажа овде и имав педалинки за луѓето кои доаѓаат бидејки беа за спорт и туризам. Што се случува не знам, а знам дека општината донесе одлука да не се работи со педалинки бидејќи имавме проблеми со нив. Но, сите педалинки кои беа убави ги однесоа, а сите оние кои се лоши и за кои треба да се направи технички преглед тие уште работат“, рече Ајруш Мифтари- угостител од Струга. Граѓаните сметаат дека треба да се зголеми нивото на безбедност на Охридското езеро и да има построги мерки за користење и издавање на педалинки. „ Нормално е тоа да е забрането. За тоа слушнав на телевизија дека е забрането. Нормално е и треба да е забрането и целиот народ треба да знае дека е забрането“, вели еден гостин од Дебар. „ Тие се еден ...
сите 6 | | | веќе видена

Три лица од скопско Арачиново, загинаа во судир на товарен воз и автомобил. Несреќата се случила на преминот кај кумановско Романовце, на обележан железнички патен премин. Во „голфот“ со скопски ознаки, удрил товарен воз на „Македонски железници“ – загинале возачот и две сопатнички. Четвриот патник успеал да скокне од возилото пред ударот. Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Куманово извршија увид на местото на настанот.
сите 15 | | | веќе видена

next