Времето во Македонија ќе биде сончево и значително потопло со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 25 до 36 степени. УВ индексот ќе биде 9. Во Скопје ќе биде сончево и значително потопло со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до 34 степени.
сите 274 | | | веќе видена

70 инциденти, од кои 30 поради политички, а останатите поради етнички мотиви. Ова е бројот на случаји кој ги регистрирал Хелсиншкиот Комитет од периодот 1 јануари – 31 декември минатата година. Поголемиот дел од овие случаи се случиле во Скопје и содржат насилство, оштетување имот и тешки телесни повреди. Меѓу најтешките случаи во овој извештај се спомнува насилството во Собранието. Директорката на овој Комитет, како тежок случај ја спомна и смртта на членот на „Комити“ пред две недели, Никола Саздовски. Претставничката на оваа организација, Хајди Штерјова – Симоновиќ вели дека во одредени случаји државните институции се обидуваат да ги сокријат инцидентите поттикнати од омраза. Според извештајот, бројот и мотивите на инцидентите се идентични со тие од изминативе години. Елмедина Салији
сите 14 | | | веќе видена

Обид на Владата за раздор на опозицијата. Вака ја оценуваат од партијата на Зијадин Села одлуката на премиерот Зоран Заев на лидерската средба да го поканат само првиот човек на Беса, Билаљ Касами. Алијанса за Албанците побараа од партијата на Касами да не биде жртва на конструкциите на власта. АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ: Алијанса за Албанците не пати од комплексот да се биде мал, ниту од делириум на големина. Нејзината улога на политичката сцена ја запечатија самите гласачи Албанци на последните избори и компактноста на структурата на АА, а не „есапот на коалицијата братство – единство на СДСМ и ДУИ. Ние нема да водиме војна без смисла за тоа кој ќе раководи со опозицијата бидејќи раководители за нас се проблемите со кои се соочуваа вистинскиот член на опозицијата, а тоа е обичниот Албанец. Оваа е игра по теркот „подели и владеј“ на раководството на ДУИ и нивните сојузници, слично на игрите од периодот пред изборите во 2016 година и по изборите во 2017 година. Ние само апелираме до тие кои себе си се нарекуваат ...
сите 40 | | | веќе видена

ВМРО – ДПМНЕ порнајде алтернатива за амнестија. Неофицијално извори кои биле на последната лидерска средба, информираат дека опозицијата бара измени во Кривичниот закон. Партијата на Христијан Мицкоски бара укинување на ставот 3 од членот 96 Л од Кривичниот закон кој предвидува кривичното дело до пет години затвор да застари после 10 години од времето кога е сторено делото. Со ова ВМРО – ДПМНЕ се обидува да ги спаси од кривичен прогон своите функционери кои се под истрага на СЈО. Повикувајќи се во членот 353 од Кривичниот закон кој предвидува казни од 3,5 и 10 години затвор за злоупотреба на службената положба, на екс функционерите на ВМРО – ДПМНЕ, вклучително и на екс премиерот Никола Груевски за кривичните дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори им се закануваат големи затворски казни. Доколку се измени ставот 3 од членот 96Л или биде заменет со време од пет години, тогаш обвинетите на СЈО би се ослободиле од кривичен прогон и со тоа, за кривични дела од членот 353, злоупотреба на службената ...
сите 176 | | | веќе видена

Жестока дебата во собраниската Комисија за европски прашања за измените во Изборниот законик. Освен обвинувања, пратениците меѓусебе разменија и навреди. Опозицијата ја обвини власта дека го злоупотребува европското знаменце и побара да се заврши расправата и предлогот да помине во Комсиијата за политички систем. Власта со ист тон, од опозицијата побара да стави крај на нивните штетни политики по државата. „ Ве молам за трпение, ве молам однесувајте се достоинствено, искрено ве молам. Однесувајте се европски. Знаете како е да се однесувате европски? Гласајте на референдум за договорот“, рече Артан Груби, претседател на Комисијата. Од 401 амандмани на опозицијата, првиот беше повлечен поради технички грешки, а разгледувањето на останатите амандмани ќе биде исто како со амандманите за Законот за јазици. Сите опозициски пратеници се пријавија за збор, а тие од мнозинството реплицираат и го одолжуваат говорот. Расправата за законските измени на Изборниот законик треба да заврши до полноќ. Идната недела предлог ...
сите 88 | | | веќе видена

3,42 е просечната оценка од државната матура за школската 2017/2018 година. Ова е малку подобар резултат од лани кога просечната оценка беше 3,39. Највисока оценка е забележана во турскиот јазик и литература 4.,18, а најмала оценка за англиски јазик 2,91. „ Ако се анализираат оценките добиени од 43.331 испити во сите предмети, испитот не го положиле, односно слаба оценка единица добиле 2,512 случаи. Во поголема мера, односно 36,6% како и 32,3% учениците се оценети со 3 и 4. Петка добиле 14,1%, а двојки 11,3%“, рече Арбер Адеми, министер за образование. Од Државниот испитен центар за идната година најавуваат промени кои предвидуваат обука за професорите и учениците за да се подобрат резултатите. Вчера беше последниот ден за поднесување жалби од учениците и според податоците од Испитниот центар, вкупно се поднесени 480 жалби од кои 130 се прифатени. За учениците кои не ја положиле државната матура вториот рок за пријавување на испитите е на 12, 13 и 14 август. Валмира Зендели
сите 6 | | | веќе видена

Завршија европските натпреварувања на екипите од земјава во Лига Европа. По елиминацијата на ФК Шкупи од Глазгов и Работнички од Хонвед и Вардар беше елиминиран, тој пак од ерменскиот тим Пјуник. Имено, „црвено-црните“ во текот на 180-тте минути не постигна гол. Втората екипа од Скопје, Работнички во дуелот со Ховенд од Унгарија на првиот натпревар победи, додека во вториот претрпе тежок пораз од 4-0. А, по првиот пораз од Глазгов Ренџерс со резултат 2-0, „Гулабите“ од Чаир на вториот натпревар со Шкотланѓаните одиграа без голови 0-0. Инаку, резултатите на трите македонски екипи во Лига Европа покажуваат колку е квалитетно домашното првенство. На шест натпревари, екипите постигнаа само два гола, а примија 10. Сега, Македонија во Европа ќе ја претставува само Шкендија од Тетово која со вкупен резултат од 5-4 го елиминираше ТНС од Велс. Сафет Адеми
сите 24 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија ги назначи тренерите на младинските групи до 21 и 19 години. Тоа се Добринко Илиевски и Горан Станковски. Тие ќе ги водат нашите млади на следните квалификации за Европско првенство догодина во соодветните категории. Илиевски четири години вежбаше со младинците додека на кормилото на У21 доаѓа на местото на Благоја Милевски. Двајцата тренери ќе потпишат едногодишни договори.
сите 11 | | | веќе видена

Италијанскиот гигант Милан ја доби битката со УЕФА и следната сезона ќе биде дел од Лигата Европа откако го доби случајот со спортскиот арбитражен суд во Лозана. УЕФА претходно донесе одлука со која Милан не можеше да настапува на европската арена поради непочитување на финансискиот фер- плеј. Интересно е што италијанскиот клуб го побарал од УЕФА на увид финансискиот извештај на Париз Сен Жермен, Манчестер Сити и Интер. Откако арбитражниот суд ги разгледал извештаите, одлучи да ја укине забраната од УЕФА.
сите 20 | | | веќе видена

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај повтори дека поделбата на Косово би значело војна и според него, изјавата на американскиот амбасадор Грег Делави е погрешно протолкувана во медиумите. “Што зборува некој, тоа никој не може да го спречи, јас кажав и повторно велам – поделбата значи војна и јас знам дека никој на Балканот не сака војна“, рече Харадинај. Според него, изјавата на американскиот амбасадор е погрешно протолкувана, бидејќи амбасадорот рекол оти може да се зборува, но не рекол дека поделбата на Косово е тема на преговорите во Брисел. Во меѓувреме, амбасадорот на САД, во интервју за медиумите не ја исклучи можноста да се дискутира за териториите на Балканот. „Мислам дека изјавата на американскиот амбасадор медиумите во Косово погрешно ја интерпретираа. Јас го знам американскиот став. Првиот став на Американците е дека тие не се наметнуваат со решенија, туку само ако се согласат страните. Можноста да се зборува за некоја тема е едно, а можноста за поделба е сосема друго. Никој не може да му брани ...
сите 63 | | | веќе видена

Четири од пет албански екипи кои ги одиграа квалификациските натпревари во Лигата Европа, се елиминирани по само 180 минути игра. Екипата на Лач го повтори успехот во Европа откако се пласираше во вториот круг откако со 1:0 во реваншот го победи кипарски Анортозис. Од Лига Европа се простија четири албански екипи, вклучувајќи го и Шкупи. Во меѓувреме, вчера европската авантура ја завршија Партизан и Љуфтетари од Албанија, како и Приштина.
сите 29 | | | веќе видена

Во Албанија се вжештува дебата за уривањето на објектот на Националниот театар во Тирана. Претседателот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша го предупреди премиерот Еди Рама, дека таквиот евентуелен потег би бил најава за војна. Тој на Рама му порача: Ако поставите мини на Националниот театар, бидете сигурни дека мини ќе ставиме и во вашите згради. „Актот за донесување на законот е прогласување војна против јавниот интерес, војна против Уставот, војна против културата и културното наследство. Ако главниот Талибанец и неговите соработници во овој криминал не се повлечат, ние ќе одговориме со тотална војна. Сигурен сум дека народот ќе го стори потребното за да го одржи во живот столбот на слободата, бидејќи тој е под закана“, рече претседателот на Демократската Партија на Албанија, Љуљзим Баша.
сите 9 | | | веќе видена

Координиран трговски контра-напад најавија земјите-членки на договорот ЦЕФТА откако Косово воведе дополнителна царина од 30 отсто за да си заштити околу 20 свои земјоделски производи. Следната недела ресорните министри на земјите од регионот закажаа итен состанок на кој ќе бараат од Косово веднаш да ја укине ваквата одлука. Ако не го направи тоа, ќе следуваат контра-мерки. Министерствата за економија и за земјоделство во Скопје веќе упатиле писма до Секретаријатот на ЦЕФТА и до министерот за трговија на Косово веднаш да се укинат повисоките царини. Министерство за економија на Македонија: Фактот дека мерката се однесува на вкупно 21 производ кои не се точно дефинирани според тарифни ознаки, а за некои од наведените производи во Одлуката сезоната е помината, а кај некои сè уште не е почната, укажува дека мерката е паушално донесена без да биде придружена со аргументи за зголемен увоз и евентуална штета од неа.“ Во меѓувреме на граничниот премин Блаце кон Косово денеска поминале само околу 30 тони овошје и ...
сите 214 | | | веќе видена

Македонија и Црна Гора ќе формираат работни групи со цел Македонија да ги искористи позитивните искуства од Подгорица во периодот на пристапните проговори за НАТО и отворањето на преговорите со ЕУ. На маса со Унијата земјава прво ќе треба да го отвори поглавјето 24 кое се однесува на правда, слобода и безбедност што во голема мерка е во надлежност на министерствата за внатрешни работи. „Тука ни е од особена важност поддршката од страна на министерот да ни помогнат заеднички да ги совладаме сите овие чекори кои се однесуваат на пристапните преговори во поглавјето 24“, рече Оливер Спасовски-министер за внатрешни работи. Црногорскиот министер, кој беше во работна средба во Охрид, рече дека Македонија ќе добие многу од членството во НАТО. Откако Црна Гора станала полноправна членка, значително се подобрила инвестициската клима, рече тој. „…Ако не сте безбедни, тогаш никој нема да сака да инвестира и да гради и земјата поради тоа нема да може да напредува. Денес имаме зголемување и на бројот на туристи кои ...
сите 34 | | | веќе видена

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, е подготвен да разговара за можната средба меѓу Путин и Трамп во Белата Куќа. Запрашан за став откако медиумите објавија дека Трамп го задолжил неговиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, да упати покана до шефот на Руската федерација, Антонов вели: „Во ситуација кога нашите лидери не се среќаваат често, секако дека ние сме за дијалог. За постојан дијалог и за редовна, наспроти повремена комуникација меѓу лидерите, со цел подобро разбирање на проблемите и нивно решавање“, изјавил Антонов, додавајќи дека крајниот збор околу поканата ќе го донесе Крамљ. Рускиот амбасадор во САД посочи и дека би било важно пред да се оди со уште една средба, да се забележат резултати од претходната средба меѓу двајцата лидери одржана во Хелсинки. Кремљ сè уште не излегол со соопштение околу ваквиот предлог на САД.
сите 65 | | | веќе видена

Висок претставник на НАТО ги потсети САД дека имаат обврска да ги почитуваат принципите на взаемна одбрана во случај агресија врз некоја од членките на Алијансата. Реакцијата следува откако претседателот на САД, Доналд Трамп, деновиве во телевизиско интервју рече дека не гледа причина зошто нивни деца да војуваат за други земји, посочувајќи ја како пример Црна Гора, која што лани стана 29. членка на НАТО алијансата.
сите 48 | | | веќе видена

Шест години затвор за бизнисменот Сеад Кочан додека второобвинетиот Василие Авировиќ доби три години затвор. Кривичниот суд ги прогласи за виновни обвинетите во случајот „Труст“. На фирмите „Трансмет“ и „Силекс Нематали“ ќе им се конфискуваат 17 милиони евра, односно идентичниот износ на тендерот кој го добиле со лажни документи за ископ на јаловина во РЕК Битола. „Обвинетите Сеад Кочан и Василие Авировиќ, виновни се за сторено кривично дело Злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување на договор за јавна набавка, по член 275 в. Согласно цитираните одредби, обвинетиот Сеад Кочан судот го осудува на казна затвор во траење од шест години. Обвинетиот Василие Авировиќ согласно цитираните одредби кои претходно ги наведов го осудувам на казна затвор од три години“, рече судијката. Сепак, во судницата каде се читаа пресудените затворски казни имаше и простор за славење. Третообвинетиот Сафет Ватиќ, управител на фирмата Вато, беше ослободен од одговорност. „Ова несомнено е голема победа на одбраната. Не ја ...
сите 56 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје денеска во 12 часот треба да биде објавена пресудата за обвинетите во случајот „Труст“. СЈО побара тројцата обвинети, Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, да бидат осудени, а фирмите „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ преку конфискација да вратат во државниот буџет 17 милиони евра. Според обвинението, осомничените формирале конзорциум и со лажни документи добиле тендер за ископ на јаловина во РЕК Битола. Во своите завршни зборови обвинетите рекоа дека не чувствуваат вина. Објавувањето на пресудата ќе биде пренесувана ВО ЖИВО на интернет страната на АЛСАТ-М.
сите 68 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ, по завршување на синоќешниот состанок на Извршниот комитет на партијата, соопшти оти останува на своите ставови дека пред секои избори треба да се избира техничка влада и побара реализирање на веќе договорените концепти за финансирање на партиите. „Само на овој начин избирачите ќе имаат гаранција дека власта нема да го злоупотреби нивниот глас, односно дека опозицијата ќе има можност соодветно да дејствува при сите обиди за можен фалсификат“, пишува меѓу другото во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Во врска со формулацијата на референдумското прашање ИК на ВМРО-ДПМНЕ смета дека за да се согледа јасно волјата на граѓаните мора да се почитува законот што предвидува недвосмислени прашања.
сите 442 | | | веќе видена

На социјалната мрежа твитер, претседателот на САД, Доналд Трамп, објави изјава од поранешната Државна секретарка на САД и негов опонент од претседателските избори во 2016 година, Хилари Клинтон, во која што вели дека тие сакаат силна Русија, оти „стабилна и доверлива Русија е од интерес за целиот свет“. Will the Dems and Fake News ever learn? This is classic! pic.twitter.com/kSX3ROI4QG — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 19, 2018 „Ќе научат ли нешто Демократите и креаторите на лажни вести? Ова е класика!“, пишува во коментарот на Трамп оставен под видео клипот.
сите 4 | | | веќе видена

next